‘Crypto Open Patent Alliance’ נוצר כדי לזרז חדשנות בבלוקצ’יין

פיתוח הבלוקצ’יין נע בקצב מהיר. עם זאת, זה יכול להיות מהיר יותר. על מנת לעודד אימוץ ופיתוח מוגבר של שירותים מבוססי בלוקצ’יין, קבוצה חדשה המכונה ‘Crypto Open Patent Alliance (COPA)’ נוצר.

הברית הזו, אותה דוגל כיכר, מייצג למעשה קבוצה של חברות חושבות קדימה, שהחליטו לחלוק פטנטים הקשורים לבלוקצ’יין באופן גלוי וחופשי.

פטנטים

בעצם בכל ענף, לפטנטים תפקיד חיוני. במילים פשוטות, פטנט הוא זכות לבלעדיות על תהליך או קניין רוחני (IP). פטנטים חשובים, בעיקר מסיבה אחת – הם מגנים מפני גניבה.

אם ממציא בעל חזון היה מבלה שנים בפיתוח מדוקדק של תהליך או פריט חדש, אך מוזנח להגן על ה- IP באמצעות פטנט, חברה יכולה פשוט לבוא ולהשתמש ב- IP של הממציא כדי לחקות את המוצר הסופי. אם יש לתגמל את הממציא על מאמציו, IP זה צריך להגן.

מה זה פטנט? (קנדה)מה זה פטנט? (קנדה)

צפו בסרטון זה ביוטיוב

שיתוף הוא אכפתיות

עכשיו שקבענו מה זה פטנט, ולמה הם חשובים, האם יש חסרון בהם? כן.

לעתים קרובות, חברות בעלות כיסים עמוקים יחפשו בעלות על פטנטים סביב טכנולוגיות מתחרות. במקרה זה, החברה אינה מגינה על ה- IP, אלא ‘שמה אותו על קרח’ ומונעת מאחרים להשתמש בו. זה נוהג די מקובל, עם שפע של דוגמאות של תאגידים גדולים ‘אגירת פטנטים’.

בזכות הלך רוח זה נוצר לאחרונה ה- COPA. בעיני ה- COPA, ‘שיתוף זה אכפתיות’. עם תעשיית הבלוקצ’יין בשלב כל כך מתחיל, ניתן לצמצם את הצמיחה וההתפתחות באמצעות אגירת פטנטים. אם התעשייה עומדת בציפיות הנעלות של רבים, היא תדרוש שיתוף ידע.

הרעיון של שיתוף פטנטים אינו מושג חדש. בעוד שרוב החברות מתמקדות אך ורק בהצלחה של כל אחת מהן, היו לאורך השנים דוגמאות רבות שהוכיחו אחרת. במקרים אלה המוטיבציה עשויה לנוע בין עשייה מה שנכון לציבור לפיתוח ענף. במקרה האחרון, הלך הרוח הוא שלעיתים קרובות עדיף להיות דג קטן בבריכה גדולה, ולא דג גדול בבריכה קטנה.

'Crypto Open Patent Alliance' נוצר כדי לזרז חדשנות בבלוקצ'יין

אחד ה דוגמאות ידועות של שיתוף פטנטים הגיע לפני 57 שנים, מוולוו. לאחר פיתוח חגורת הבטיחות המשולשת, המשמשת כמעט בכל מכונית מודרנית ברחבי העולם, וולוו בחרה לחלוק את הפטנט שלה..


בעוד שהחברה פשוט הייתה יכולה לשמור את זה לעצמה, או להעניק לו רישיון ליריבות, וולוו בחרה שלא. זה נעשה, מכיוון שהחברה ראתה את ה- IP שמאחורי חגורת הבטיחות של שלוש נקודות יותר מאשר יצרנית כסף. במקום זאת היא הרגישה אחריות כלפי הציבור הרחב לחלוק את המכשיר המציל את חייו. נכון להיום, פשוטו כמשמעו מיליוני חיים ניצלו מההחלטה לחלוק באופן עצמאי את ה- IP הזה.

וולוו היא גם מאמצת ראויה לציון של בלוקצ’יין, כפי שעשתה החברה לאחרונה הוכרז כוונתה להשתמש בטכנולוגיה כאמצעי לניטור רשתות אספקת קובלט. זהו נושא שחשוב והולך, מכיוון שהופעתם של כלי רכב חשמליים העמידה ביקוש רב לקובלט. למרבה הצער, חלק ניכר מהקובלט העולמי ממוקש בתנאים לא אתיים – דבר שוולוו מבקשת לשים לעצמו.

אוגרים

בשנים האחרונות יש דוגמאות שונות אגירת פטנטים המתרחשת בתוך בלוקצ’יין. להלן מספר חברות המשויכות לעיתים קרובות לתרגול.

  • עליבאבא <210 פטנטים
  • מטבע תקע <100 פטנטים
  • יבמ <130 פטנטים
  • בנק אמריקה <80 פטנטים

יש לציין שתהליך ‘אגירת’ פטנטים אינו מרמז בהכרח על פעולה גרועה. במצבים רבים זה פשוט אומר שהחברה המוענקת לפטנט היא חדשנית אמיתית, המפתחת כל הזמן טכנולוגיות חדשות.

מגובה מרובע

רעיונות כמו COPA אולי מושכים על הנייר, אך מסתכנים בסבל מאימוץ. כדי לתת משהו בחינם דורש מחשבה חשיבה קדימה. לעתים קרובות, בריתות כאלה מסתמכות על אפקט כדור שלג מכיוון שאנשים יצטרפו רק לאחר שאחרים יקפידו את הקפיצה.

זה לא אמור להיות בעיה עם COPA. כפי שנרמז בעבר, ענקית עיבוד התשלומים, כיכר, הודיעה על השתתפותה. ג’ק דורסי הוא אחד הדמויות הידועות והפרו-ביטקוין ברחבי העולם. כמנכ”ל סקוור, אין זה צריך להפתיע ש- COPA נמצא מושך.

בלוקצ’יין ופטנטים

עם הפיכת בלוקצ’יין לאחת הטכנולוגיות החמות ביותר בשנים האחרונות, חברות התעסקו ביצירת פטנטים סביב השימוש בה. חברה אחת נקטה בגישה אחרת.

במקום להתמקד במתן פטנטים של בלוקצ’יין, IPWe החליטו לפתח פלטפורמת צבירת פטנטים מבוססת בלוקצ’יין; המטרה שלה היא להביא להתייעלות חדשה לתעשיית הפטנטים, שהיא בעיקר הפרדה וארוחה חתיכה בקנה מידה עולמי..

בחדשות אחרות

לאלו המעוניינים ללמוד עוד על איך נראה פטנט מבוסס בלוקצ’יין, דאגו לבדוק את הכיסוי שעברנו כאן. בדוגמה זו, אנו בוחנים פטנט שהוענק לאחרונה – סביב ניירות ערך דיגיטליים – לא אחר מאשר Square.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Adblock
detector
map