מימון המונים בהון בצפון אמריקה

מאז בערך 2009, מימון המונים בצפון אמריקה גדל בהתמדה. היבשת, לעומת זאת, היא מקום גדול, עם פערים ברורים בגישות הרגולטוריות בין קנדה לארצות הברית. התוצאה היא שהשונות הללו הובילו לכך שמימון המונים בארה”ב הפך לשוק בורח, יחסית לקנדה.

מה זה?

כפי שהשם מרמז, מימון המונים הוא אמצעי לגיוס הון ממאגר גדול של משקיעים / תורמים, ולא בעלי הון סיכון נבחרים..

מימון המונים התחיל די פשוט – תן לקהל רחב יותר את ההזדמנות לעזור לחברות צעירות לצאת מהשער. עם זאת, כאשר לראשונה משכו את תשומת ליבם של רבים, חוקי ניירות ערך אסרו על מנפיקים לפצות משקיעים / משתתפים שאינם מוכרים בהון בחברותיהם; כלומר המשתתפים כלל לא היו ממש משקיעים, אלא פשוט תורמים לצמיחתה של חברה עם הבטחה שאולי יקבלו מוצר ביום מן הימים..

קדימה קדימה לשנת 2012, וקבוצת חברות סביב התעשייה עבדה בהצלחה עם גופים רגולטוריים בארה”ב לתיקון החוקים הקיימים. מאמצים אלה הביאו בסופו של דבר להיווצרותו של מה שמכונה ‘חוק הזנק העסקים שלנו’ (חוק JOBs).

חוק עבודות

מה שעשה חוק העבודות היה לפתוח את השערים לקהל הרחב כדי לזכות בחשיפה להזדמנויות השקעה אמיתיות. עד לחקיקתו, ניתן היה למכור ניירות ערך רק ולהפיץ אותם למשקיעים מוכרים.

המטרה הייתה בעיקר לסייע לחברות צעירות, שכן אחד המכשולים הגדולים ביותר שעומד בפני סטארט-אפ הוא השגת מימון (ללא קשר לפוטנציאל) לפיתוח המוצרים והשירותים שלהם..

בעבר, כדי להשיג מימון כאמור, דרשו הרגולטורים להגיש תשקיף מפורט ולאשר למכירת נכס כלשהו שנחשב לביטחון. זו התחייבות אוסרת ודורשת זמן רב – כלומר סביר להניח שהיא אינה אפשרית עבור סטארט-אפ קטן. למרות שההתחייבות הזו עשויה להיות לא משמעותית עבור חברה המגייסת מיליוני מיליוני דולרים, חברות סטארט-אפ המחפשות סכומים צנועים עשויות למצוא לה גבעה תלולה יותר לטפס..

מטבע הדברים, מעשה חדש זה בא עם מגבלות. במאמץ לשמור על רמות מתאימות של הגנה על משקיעים, נקבעו אמצעי הגנה. להלן רק כמה דוגמאות:

  • אירועים של ייצור הון חייבים להיות מנוהלים על ידי מתווכים / עוסקים רשומים
  • מגבלות השקעה מבוססות שווי נקי
  • מכסי דור על מארחי מימון המונים

זה אמנם נשמע מגביל, אך מה שעשה זה היה לפתוח את הדלתות, תוך הכנסת זמן בו אפשרויות ההשקעה כבר לא היו מוגבלות לאלה שכבר היו עשירים..

משתרך מאחור

זה מביא אותנו למקבילה הצפונית של ארצות הברית – קנדה. בעוד שקיים מימון המונים בקנדה, הגמישות והחופש עבור מנפיקים / משקיעים פשוט אינם זהים לאלה של ארה”ב – למרות היותם מורחקים שנים מהופעת מימון המונים מודרני..

הנושא העיקרי הוא העובדה שאין ‘ספר חוקים’ ארצי, בדומה לחוק העבודות, בקנדה. כל אחד מהמחוזות והשטחים השונים עשוי להשתנות מעט במבנה התקנות שלהם, מה שמקשה על עמידה בבת אחת.


ההפרדה הזו בין הרגולטורים הקנדיים גורמת לכך שמנפיקים מוגבלים לעיתים קרובות במאגר המשקיעים שלהם, מכיוון שהם לא בהכרח זכאים לארח את ההנפקה שלהם בכל האזורים – מה שמביס במקצת את מטרת מימון ההמונים מלכתחילה..

עם זאת, עם הצעדים שננקטו על ידי ממשלת ארה”ב בעשור האחרון שנחשבו כהצלחה, ממשלת קנדה אכן שמה לב. בתחילת 2019 הוכרז כי הם יבדקו את מדיניותם; מטרתה היא לחסל את ההפרדה הנוכחית בין הרגולטורים, על ידי יצירת גרסה משלהם לחוק העבודות.

כאשר בית המשפט העליון של קנדה פתח את הדלת לפיקוח הפיקוח הלאומי הפוטנציאלי הלאומי בשנת 2018, ומתכנן לפתח ספר חוקים לאומי בנושא מימון המונים שהוכרז בשנת 2019, הצפון הלבן הגדול נראה מוכן להשגה.

פלטפורמות פופולריות

עם כל הדיבורים הללו על מימון המונים, רבים בארה”ב עשויים לתהות היכן מוצעת גישה להזדמנויות השקעה כאלה. במאמץ לענות על שאלות אלו, Antoine Tardif, המאפיין של ניירות ערך.יו, כתב לאחרונה מאמר דעה שדן בפורטלים המועדפים עליו המציעים הזדמנויות מבוססות הון..

5 האתרים המובילים של מימון המונים

לאלה בקנדה המעוניינים במימון המונים בהון, להלן כמה מהפורטלים הבולטים יותר הפעילים כיום.

בחדשות אחרות

רשות ניירות ערך (SEC) שואפת תמיד להסתגל ולהשתפר עם הזמנים, הודיעה לאחרונה על הצעה שתראה כי הגישה להזדמנויות השקעה מסורתיות יותר הופכת לקלה עוד יותר עבור המשקיעים..

הצעה זו מבוססת על ארגון מחדש של מה שמגדיר משקיע מוכר. כאשר הרוב המכריע של הזדמנויות ההשקעה מוגבלות לאלה המתאימות להצעת החוק, הרחבת ההגדרה, כך שתשקף את העולם המודרני, תהיה דמוקרטית להשקעה במידה אידיאלית..

SEC מציעה תיקון לקריטריונים סביב ‘משקיעים מוכרים’

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Adblock
detector
map