FCA אסרה על נגזרים מבוססי קריפטו ושטרות הנסחרים בבריטניה.

ה רשות ההתנהלות הפיננסית (FCA) יש עכשיו מְשׁוּחרָר פסק דין צפוי מזה זמן רב על מעמדם של מוצרים פיננסיים מבוססי קריפטו בבריטניה.

החל מ- 6 בינואר 2021, נגזרים מבוססי קריפטו ושטרות נסחרים בבורסה (ETN) ייאסרו להצעה למשקיעים קמעונאיים בבריטניה..

נגזרים מבוססי קריפטו ו- ETN

נגזרת היא מוצר פיננסי אשר ‘מפיק’ את ערכו מנכס אחר – כגון מטבעות קריפטוגרפיים. הדוגמה הנפוצה ביותר לכך היא הפופולריות ההולכת וגוברת של עתידי ביטקוין.

אמנם ייתכן שנכס הבסיס אינו נייר ערך, אך נגזרים נתפסים ומוסדרים כניירות ערך. ככאלה, הדבר מביא אותם לתחום של גופים רגולטוריים כגון הרשות להתנהלות פיננסית (FCA).

ETN, לעומת זאת, הוא נייר חוב לא מאובטח המונפק על ידי בנק. מכשירים פיננסיים אלה בנויים כדי לספק למשקיעים חשיפה לנכסים מסוימים באמצעות מעקב אחר ‘מדדי אמת מידה’.

מדוע הם אסורים?

אין שום סיבה אחת מאחורי החלטת ה- FCA לאסור מוצרים כאלה. ה- FCA מתיימר כי אין למשקיעים יכולת “להעריך באופן אמין את הערך והסיכונים של נגזרים ושטרות הנסחרים בבורסה המתייחסים למכשירי קריפטו מסוימים.” הוא מספק את הדוגמאות הבאות מדוע הוא סבור שזה המקרה.

  • אופי נכסי הבסיס, שאין להם ערך מובנה ולכן הם שונים מנכסים אחרים שיש להם שימושים פיזיים, מבטיחים תזרימי מזומנים עתידיים או מקובלים כחוק כחוק
  • נוכחות של ניצול לרעה של השוק ופשע פיננסי (כולל גניבות סייבר מפלטפורמות הקריפטו) בשוקי הקריפטו
  • תנודתיות קיצונית במחירי הקריפטו
  • הבנה לא מספקת של צרכנים קמעונאיים על הצפנים הקמעונאיים והיעדר צורך השקעה ברור במוצרי השקעה המתייחסים אליהם.

אין ערך מובנה

אם האיסור על נגזרות קריפטו נראה קשה, אז עמדתו של ה- FCA לגבי הערך המהותי של קבוצות הצפנה היא באותה מידה; “… אנו חושבים שאין לקריפטו-קבוצות לא מוסדרות ערך מובנה. הם נבדלים מנכסים אחרים שיש להם שימושים פיזיים, מבטיחים תזרימי מזומנים עתידיים או שמקבלים כחוק כחוק. “

חילופי מטבעות חיפושים פופולריים, קראקן, פרסם לאחרונה דוח על הערך המהותי של הביטקוין. בדקנו בדוח זה והדגשנו כמה מההוצאות העיקריות מדוע ביטקוין אכן מספק ערך חזק, אם כי ייחודי..

האם זה הד?

מעניין שחלק גדול מהרציונליות שעומדת מאחורי החלטה זו של ה- FCA מזכירה את הסנטימנט המשותף לרשות ניירות ערך..

המאבק על תעודת סל מבוססת ביטקוין נמשך כבר שנים בארצות הברית, כאשר ה- SEC סוגר כל ניסיון. בדומה ל- FCA, ההיגיון מאחורי כל הכחשה מורכב בדרך כלל מהנקודות הבאות.

  • חוסר בגרות בשוק
  • תנודתיות
  • שיטות הערכה לא מספקות
  • סיכון משמורת

למרות ש- SEC הושבת באופן עקבי על ידי ה- SEC, נראה כי לרגולטורים בארצות הברית יש עמדה פתוחה יותר בכל הנוגע לאישור נגזרות קריפטו מסוימות. הדבר בא לידי ביטוי באמצעות הצעות שונות של חוזים עתידיים של ביטקוין ושל אתריום. מוצרים מסוג זה ניתן למצוא באמצעות חברות שונות, כגון,

לבטל את זה

יש לציין שזו לא הייתה החלטה נמהרת של ה- FCA. התהליך שהוביל למסקנה זו התרחש במהלך שנה כאשר הרגולטור בדק את הסיכונים והיתרונות.

ההצעה הראשונית לאיסור זה הועלתה ביולי 2019. באותה תקופה פתח ה- FCA את ההצעה לתקופת פרשנות מצד הציבור, שהביאה למאות הגשות. ברור שלא היו מספיק טיעונים משכנעים בכדי להניע את ההחלטה המקורית של ה- FCA.

סֵפֶר שֵׁמוֹת?

החלטה זו אמנם התקבלה בתואנה להגן על המשקיעים, אך כבר נשמעה זעקה מצד רבים, המוקיעים את ההחלטה..

דון גואו, מנכ”ל קבוצת ברוקטגון פינטק, דיבר על ההחלטה, ומשמעותה של המשקיעים בבריטניה להתקדם. הוא אומר,

“ה- FCA נתן מכה משמעותית לחופש המשקיעים בבריטניה. באמצעות איסור על סחר בנגזרות קריפטו, אנו יכולים לצפות שמרחב המסחר בבריטניה יעבור למקום אחר. הביקוש לניירות ערך אלה ממשיך לעלות, כאשר היקפי נגזרות הקריפטו הגיעו לשיאים חדשים בקיץ. זו הזדמנות אבודה לבריטניה … אנו בהחלט מאמינים שצריכים להיות אמצעים להגנה על הצרכנים, אך מהלך זה מתעלם מהביקוש הגובר בקרב צרכנים קמעונאיים להשתתף במרחב הקריפטו. “

רשות ההתנהלות הפיננסית (FCA)

ה- FCA הוא רגולטור לשירותים פיננסיים הממוקם בבריטניה. מאז הקמתו בשנת 2013 פעל ה- FCA לפיתוח ואכיפת תקנות המבטיחות שוקי הון הוגנים ושקופים.

מנכ”ל, ניקהיל רתי, כיום מפקח על הפעילות ב- FCA.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Social Links
Facebooktwitter
Promo
banner
Promo
banner