הצורך ביכולת פעולה הדדית בפרוטוקולי אסימון אבטחה – מובילי מחשבה

היסטוריה קצרה של אסימונים

עברו למעלה מעשר שנים מאז שהביטקוין הציג לראשונה את טכנולוגיית הבלוקצ’יין לעולם. באותה תקופה, רשימת המקרים השימושיים הפוטנציאליים של ספרים מבוזרים התרחבה במהירות, החל ממטבעות דיגיטליים, לרשתות אספקה ​​וכלה בניהול זהויות. אולם בבסיסם, רבים ממקרי השימוש הללו מקבלים מבנה דומה: הם מאפשרים למשתמשים להחזיק ולהעביר נכסים דיגיטליים על בסיס עמית לעמית. במילים פשוטות, כעת אנו יכולים לסחור ולעקוב אחר נכסים דיגיטליים מבלי להזדקק לסמכות מהימנה מרכזית לניהול התהליך.

התפתחות זו של המרחב הובילה באופן טבעי להמצאת “אסימונים” – נכסים דיגיטליים על בלוקצ’יין שניתנים לבעלות ולהעברה בין אנשים פרטיים. אסימונים מחולקים לשתי קטגוריות עיקריות: אלה המייצגות נכס דיגיטלי מקורי, ואלה המייצגות נכס בסיסי בעולם האמיתי. תוך ניצול הפרדיגמה החדשה הזו, מאות אלפי אסימונים שונים כבר נוצרו על Ethereum בלבד, עם שווי שוק משולב של מעל 15 מיליארד דולר בזמן הכתיבה..

אחד היישומים המבטיחים ביותר של אסימונים הוא ייצוג ניירות ערך בעולם האמיתי ברשת, המאפשר לבצע חלוקת נכסים לא נזילים באופן מסורתי כמו נדל”ן מסחרי ולהעביר עמיתים לעמית. תהליך זה, המכונה “טוקניזציה”, זכה לתשומת לב משמעותית הן ממוסדות מדור קודם והן מסטארט-אפים חדשים, בשל הפוטנציאל שלו להקל על נקודות כאב רבות קיימות בשוק ההון..

תאימות לתקנות

בעוד שבלוקצ’יין יכול להקל על העברת הבעלות במובן הטכני, אסימוני האבטחה עדיין כפופים לאותם חוקים ותקנות כמו ניירות ערך מסורתיים. הקפדה על כך שאסימני האבטחה תואמים את הרגולציה היא קריטית לכל אסימון פוטנציאלי, והיא הייתה מכשול לאימוץ עד היום. כפי שניתן לראות בתרשים שלהלן, אי ודאות רגולטורית נחשבת באופן נרחב למחסום הגדול ביותר לאימוץ הבלוקצ’יין.

פרויקטים רבים צצו במרחב הבלוקצ’יין, שכל אחד מהם תכנן פרוטוקול המנסה לפשט ולתקנן כיצד מוסדרים, נסחרים ומנוהלים על אסימוני אבטחה. אם מסתכלים על Ethereum בלבד, פרויקטים שפרסמו תקנים המתמודדים עם בעיה זו כוללים Securitize, Harbour, Polymath ועוד. אולם בסופו של דבר, ללא שינויים בתכנון הפרוטוקולים הללו, המשקיעים והבורסות ימשיכו לחוות חיכוכים משמעותיים בעת קנייה ומכירה של ניירות ערך מסומנים. למה זה? יכולת פעולה הדדית.

יכולת פעולה הדדית היא מכריעה

יכולת פעולה הדדית היא אחד היתרונות המשמעותיים ביותר באסימון. זה מאפשר למערכת אקולוגית שלמה של יישומים ומוצרים בשוק ההון להשתלב זה בזה מכיוון שהם חולקים תקני תוכנה משותפים. עם זאת, כדי לאפשר יכולת פעולה הדדית ברמת היישום והמוצר, עליה להתחיל ברמה הנמוכה ביותר עם האסימונים עצמם. במרחב סמלי האבטחה, יכולת פעולה הדדית חיונית לשני צדדי מפתח: בורסות ומשקיעים.

בתור בורסה, אתה רוצה להיות מסוגל לאשר למשקיעים לרכוש כל אסימון אבטחה שהם זכאים לקנות – לא משנה החברה שיצרה את האסימון. המשמעות היא שלא יהיה אינטגרציה מותאמת אישית עם כל אסימון אבטחה, אלא אינטגרציה פשוטה וגנרית אחידה בכל אסימוני האבטחה.. 

כמשקיע, אתה רוצה שתהליך המשולב יהיה כמה שיותר פשוט וחסר חיכוך. נכון לעכשיו כאשר משקיע מעוניין לרכוש מניות ממספר מקומות, עליו לספק את המידע האישי שלהם פעם אחר פעם בתהליך שנקרא דע את הלקוח שלך “KYC”. ל- Blockchain יש פוטנציאל לשנות את התהליך הזה על ידי אחסון מידע זה ללא שינוי בשרשרת, שם ניתן להתייחס אליו על ידי כל אסימוני האבטחה. משמעות הדבר היא שלא תצטרך לספק שוב ושוב את אותו מידע אישי בכל פעם שתרצה לרכוש אסימון חדש, במקום זאת יידרש רק מידע משלים או מעודכן לאחר ההרשמה הראשונית. עם זאת, תהליך זה יתאפשר רק אם יכולת פעולה הדדית בין אסימוני אבטחה תוכננה לתקנים השולטים במערכת.

הפרוטוקולים

שלושה מפרוטוקולי אסימון האבטחה המובילים של Ethereum פורסמו על ידי Securitize, Harbour ו- Polymath. כל שלושת הפרוטוקולים הללו בנויים על תקן האסימונים ERC-20 של Ethereum, שאותם הם מרחיבים כדי לאכוף את הציות למסחר באסימון האבטחה. זה מושג על ידי שאילתת חוזה שני על חוקיות כל עסק בזמן שזה קורה.

אף על פי שהפרוטוקולים נקראים אחרת, השימוש בחוזה שני הוא עקבי בכל שלושתם, ומשיג אותה תוצאה: מניעת עסקאות שאינן תואמות. חוזה ‘רגולטור’ שני זה מתעדכן במידע KYC והסמכת המשתמשים על ידי שירותים מחוץ לרשת המורשים לעשות זאת – למשל בורסה, או מנפיק האסימון.


למרות ששלושת המרכיבים הללו עשויים להיראות כמו כל מה שאתה צריך כדי לווסת אסימון אבטחה (ובצורה הפשוטה ביותר, הם כן), אך כך מתוכנתים הרכיבים שקובעים באמת יכולת פעולה הדדית. למרבה הצער, הפרוטוקולים חסרים יכולת פעולה הדדית בשני תחומי מפתח, אשר ימשיכו לגרום לחיכוך ולאימוץ איטי של טכנולוגיה זו:

  1. כיצד גורמים מורשים מעדכנים מידע ברשת על משתמשים?

נמל

הארבור מצהירים בעיתון הלבן שלהם כי הם יהיו הצד היחיד המוסמך לעדכן את פרטי המשתמש ברשת בינתיים. ריכוז תפקיד זה פירושו שהמרכזיות לא יעודכנו שום נתונים שהרגולטור מתייחס אליו. לכן הם לא יוכלו לאשר נמענים חדשים של האסימון, ומונעים מסחר קל של אסימונים מחוץ לפלטפורמת הנמל..

אבטח

Securitize כבר יישמה מערכת לפיה ניתן לאשר מספר גורמים, כלומר המשקיעים יכולים לרשום את פרטי התאימות שלהם במספר מקומות ואינם נדרשים לעבור את Securitize בעצמם. נתוני הרשת מתעדכנים ישירות על ידי הגורם המורשה, וניתן לצפות בהם על ידי כל האסימונים של Securitize. יתר על כן, כדי למנוע ממשקיעים צורך למסור מידע מספר פעמים, Securitize תכננו ממשק API שיאפשר לגורמים מורשים לגשת למידע הפרטי אודות המשקיעים המאוחסן מחוץ לרשת, ומאפשר להם לקבוע בקלות אם אדם תואם או אם מידע נוסף. נחוץ.

פולימאת

ל- Polymath יש אסימון שירות דיגיטלי מקורי בשם POLY שנדרש בכל הפלטפורמה שלהם לביצוע משימות שונות, כולל כדי לגרום לגורם מורשה לעדכן את הנתונים ברשת. על מנת שאדם יוכל KYC עצמו, ראשית עליהם לרכוש אסימונים של POLY, שאין להם פיאט נוזלי לשוק POLY. במקום זאת על הפרט לרכוש מטבע מטבע אחר כמו “האתר” (ETH) של Ethereum באמצעות פיאט, ואז להחליף אותו ב- POLY. לאחר מכן ניתן להשתמש באסימונים בשוק KYC של Polymath כדי להציע הצעה לספק KYC. אם ספק KYC מאשר את ההצעה, הם משולמים באסימונים של POLY כדי לבצע את בדיקת KYC עבור האדם. תהליך זה הוא ללא ספק חיכוך משמעותי על גבי פלטפורמת Polymath והופך את התהליך למורכב יותר מהנדרש.

  1. כיצד מאוחסן וגישה למידע זה אודות המשתמשים ברשת?

נמל

מהתבוננות בעיתון הלבן ובחוזים חכמים ב- GitHub, ייתכן שרבים מהאסימונים של Harbour רבים חולקים חוזה רגולטור משותף אחד, ומשתפים מקור משותף אחד של נתוני משתמשים, אולם זה לא סביר בגלל ההבדלים בוויסות בין אסימונים שונים. . היעדר האסימונים החיים של הנמל ב- Ethereum לא הבהיר אם כוונתם שזה יהיה המקרה, או שמא כל אסימון ייפרס עם הרגולטור שלו..

אבטח

הפרוטוקול של Securitize מתוכנן כך שחוזה הרגולטור שלהם ישאיל על חוזה חכם שלישי המאחסן את פרטי המשתמשים. זה מאפשר לכל אסימון לקבל תקנות ייחודיות המקודדות בווסת האישי שלו, תוך שיתוף מקור משותף של נתוני משתמשים בחוזה השלישי, כלומר כאשר משתמש KYCs עבור אסימון Securitize אחד המידע שלו נשמר מוכן עבורם לרכוש אסימונים עתידיים.

פולימאת

לא נכתב במפורש בעיתון המסמך שלהם האם לפולימאת ‘יש מקור מרכזי לנתוני תאימות המאוחסנים ברשת, שכל רגולטור מתקשר איתם, או שיש לאסימונים מקור מידע מקומי משלהם. עם זאת, בהתבסס על חוזי המדגם של Polymath, נראה כי כל אסימון משתמש במקור מידע מקומי, שאינו משותף בין אסימונים שונים. אמנם יש לכך יתרונות, אך התקנה זו מסכנת יתירות נתונים וחוסר עקביות.

קח את הדוגמה הבאה: בוב הביע עניין בשני אסימוני אבטחה של Polymath, ABC ו- DEF, ואושר כמשקיע עבור כל אחד מהם. מידע זה נשלח לחוזה הרגולטור עבור כל אחד מהאסימונים. חודש לאחר מכן, בוב מנסה לרכוש אסימונים נוספים של DEF אך נמצא כי הוא כבר אינו מוסמך. מידע זה נשלח לרגולטור DEF כדי לעדכן את סטטוס המשקיע של בוב כך שהוא אינו מוסמך. כעת, ברשת, יש מידע סותר: ABC חושבת שבוב הוא משקיע מאומת, אולם DEF לא מסכים. קל לראות שיש מקור מידע מרכזי כדי למנוע פערים כאלה.

יכולת פעולה הדדית של הפרוטוקולים

כפי שנדון קודם לכן, ישנם שני צדדים עיקריים המעורבים בהנפקה והחלפת אסימוני אבטחה אשר יחסי הגומלין שלהם יהיו חשובים מאוד: בורסות ומשקיעים. שני הצדדים הללו רוצים חוויה חלקה בעת אינטראקציה עם אסימוני אבטחה שונים. לכן, אם משתמשים בפרוטוקולים כמו שהם, בואו נסתכל כיצד יושפעו חילופי משתמשים ומשתמשים.

חילופי דברים

כחלופה, שילוב פרוטוקולים אלה למטרות העברה הוא קל: כל האסימונים משתמשים בתקן אסימונים ERC-20, ומספק ממשק אחיד להפעלת העברות, אישורים ובדיקות איזון. עם זאת שילוב נוסף בהיבט הציות של כל פרוטוקול הופך מורכב בהרבה. אתה זוכר שלא ניתן כרגע כי צד מהימן יהיה מורשה בפרוטוקול של הארבור – במקום זאת הם יצטרכו להפנות משתמשים לנמל אל KYC עצמם. כדי להשתלב אז בפרוטוקול של Securitize, על הצד המהימן להיות מורשה על ידי Securitize, אשר יאפשר להם לגשת לנתוני KYC של המשקיעים דרך ה- API מחוץ לרשת ולעדכן מידע ברשת המאוחסן בחנות הנתונים ברשת..

שילוב עם הפרוטוקול של Polymath הוא ככל הנראה המורכב ביותר. על הצד המהימן לרשום את עצמו כספק KYC בשוק KYC של Polymath ולהגדיר את עצמו לקבל הצעות מחיר באסימני POLY בתמורה לספק שירותי KYC. במתן שירותי KYC למשקיעים, על הצד המהימן לארגן דרך להבטיח כי הנתונים המשוכפלים ברשת הנשמרים אודות משתמש ברגולטור של כל נייר ערך ④ לא יהפכו לבלתי עקביים..

לא רק לפרוטוקולים יש ממשקים שונים שעל הצד המהימן לשלב בהם, לכל פרוטוקול יש גם דרך אחרת לספק דיווח שגיאות לבורסה. בבניית ממשק חשוב להיות מסוגל לתרגם את כל השגיאות המתרחשות למשהו שניתן להבין על ידי המשתמשים. לדוגמא, אם משתמש לא יכול לרכוש אסימון זה יכול להיות ממגוון רחב של סיבות: לנייר הערך עשויה להיות תקופת אחזקה שטרם סופקה, או עשויה להגביל את המספר המרבי של המחזיקים המותרים. כדי להיות מסוגל להעביר הודעות אלה למשתמשים, המרכזיה תצטרך להשתלב בשיטה אחרת של דיווח שגיאות עבור כל פרוטוקול.

משקיעים 

השיטות השונות בהן מתוכננת כרגע עליית המשקיעים בפרוטוקולים פירושה שמשקיעים ככל הנראה יצטרכו לספק מידע אישי פעמים רבות לפלטפורמות שונות ובדרכים שונות. זה נגרם מהעובדה שהארבור לא אישרה אף גורם אחר, ופולימאת דורשת מהמשקיעים להציע הצעות מחיר לתהליכי KYC באמצעות אסימונים של POLY. החיכוך הנגרם על ידי אכיפת שיטות הציות הללו עשוי לגרום למשקיעים לא להיות מוכנים או לא מסוגלים לרכוש ניירות ערך שהיו רוכשים אחרת.

היקף החיכוך המושרה על ידי פרוטוקול זה על משקיעים עשוי להקל במקצת על ידי האופן בו החליפין מבצעים שילוב של כל אחד מהפרוטוקולים. לדוגמא, אם משקיע בוחר ב- KYC בבורסה לרכישת אסימון Polymath, מרכזיה זו, אם היא מורשית, תוכל לבחור לעדכן את אחסון הנתונים של Securitize במקביל. משמעות הדבר היא שמידע המשקיע נמצא בשרשרת למקרה שיידרש בעתיד. עם זאת, אם לא יבוצעו שינויים בתכנון הפרוטוקולים הנוכחי, הרישום של רישום ורכישת ניירות ערך יישאר מרתיע.

פתרונות

הפתרון לבעיה זו לא צריך להיות מורכב. למעשה, ניתן להציג פתרונות מסוימים מבלי לשנות אסימונים שכבר חיים ב- Ethereum. פיתרון אידיאלי המביא לחיכוך מינימלי הן לבורסות והן למשקיעים, ומונע סתירות בנתונים הנגרמים מכך שיש מקורות רבים של נתוני תאימות, דומה מאוד לחנות הנתונים המרכזית של Securitize; עם זאת, כל מערך כזה חייב להיות מאומץ בקנה מידה ענפי.

על ידי מקור מידע מרכזי ברשת, הסיכונים של חוסר עקביות בנתונים מוסרים, והמשקיעים מסוגלים לרכוש ניירות ערך שונים באמצעות אימות תאימות אחד בלבד. חוזה מרכזי זה יבצע את האימות שההעברה תואמת את כל אסימוני האבטחה, וההעברה תימשך או תחזור. ממשק ה- API מחוץ לרשת הנגיש לכל הבורסות המורשות פירושו שניתן להעביר מידע על תאימות משקיעים לבורסות ומקטין את מספר הפעמים שיש לבקש ממשקיעים למסור נתונים. היבטים אלה יחד גם מצמצמים באופן מאסיבי את כמות עבודות האינטגרציה הנדרשות על ידי מרכזיות.

הכנסת מערכת חדשה כזו גורמת בבירור לכמה סיבוכים, ועדיין יהיה צורך לגהץ מספר נושאים. לדוגמא בתכנון האופן שבו כל בורסה הופכת להיות מורשית: מי מקבל את ההחלטה שיש לסמוך על חילוף? צריך לקחת זמן לתכנן מערכת המאפשרת להגיע להסכמה.

סיכום

האסימון של ניירות ערך הוא עדיין תחום המוקדם לפיתוח ואימוץ, אשר בין השאר בשל המורכבות של עמידה ברגולציה. פרסום פרוטוקולים אמנם מפשט את העמידה ברבים מהתקנות הללו בכך שהוא מאפשר לאכוף אותן בביצוע כל העברה, אך יש עוד דרך ארוכה לפני שמדובר בתהליך חלק. עד שיהיה לנו הסכם בין פרוטוקולים על אופן שמירת המידע על המשקיעים ועדכונם הן ברשת והן מחוץ לרשת, יישאר חיכוך משמעותי לאורך כל תהליכי הרישום וההשקעה לכל הגורמים המעורבים..

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Adblock
detector
map