אורקלות של בלוקצ’יין, הסבירו: מקור מידע בעולם DeFi

השקיפות והאמינות של מידע על תמחור הם חיוניים עבור משתמשים המעוניינים לסחור במטבעות קריפטוגרפיים ביעילות בבורסות ובפלטפורמות מימון מבוזרות. שקיפות כזו יכולה להיות מופעלת על ידי אורקל בלוקצ’יין, המאפשרים לספקי נתונים של צד שלישי לספק מידע על תמחור בזמן אמת לפרוטוקולי DeFi..

במאמץ המתמשך של OKEx לטפח את צמיחתה של המערכת האקולוגית של DeFi, השקנו אורקל ציבורי המבוסס על תקן Open Oracle. מאמר זה מספק סקירה מקיפה של אורקלי בלוקצ’יין ותפקידיהם בקידום פיתוח DeFi.

מה הם אורקלים של בלוקצ’יין?

רשתות חסימות וחוזים חכמים אינם יכולים לגשת לנתונים מחוץ לרשתות שלהם. לביצוע חוזה חכם על בלוקצ’יין, לעיתים קרובות חיוני לגשת למידע רלוונטי מהעולם החיצון, מכיוון שבלוקצ’יין עצמו אינו יכול לרשום את מחיר האסימון, מידע על מזג האוויר של עיר או נתונים שימושיים אחרים ללא מקור. כאן נכנסים לשחק אורקלים של בלוקצ’יין.

אורקלות בלוקצ’יין הן שירותי צד ג ‘המאפשרים לחוזים חכמים לקבל מידע חיצוני מחוץ לבלוקצ’יין.

כיצד פועלים אורקלות בלוקצ'ייןתפקידו של אורקל בלוקצ’יין. מקור תמונה: 3commas.io

האוראקלות עצמן אינן מקורות נתונים. במקום זאת, הם רבדים לשאילתת אימות אירועים בעולם האמיתי ולהגשת מידע זה לחוזים חכמים. אם המידע שהוגש תואם את תנאי הביצוע המוגדר מראש של החוזה החכם, ביצוע החוזה החכם יופעל בבלוקצ’יין.

סוגים שונים של אורקלי בלוקצ’יין

ניתן לאפיין אורקלרי בלוקצ’יין בשלושה ממדים:

  • מקור המידע, בין אם זה תוכנה או חומרה.
  • כיוון המידע, יהיה זה נכנס או יוצא.
  • מידת האמון, בין אם זה ריכוזי או מבוזר.

מקור המידע

אורקלות תוכנה מעבדות מידע ממקורות מקוונים כגון אתרים, בסיסי נתונים ושרתים. אורקלים אלה מחלצים את המידע הרלוונטי ומכניסים אותם לחוזה החכם. מידע על טיסה בזמן אמת, שערי חליפין של מטבעות ומחירי נכסים דיגיטליים הם חלקי הנתונים הנפוצים ביותר שעובדים על ידי תוכנות תוכנה.

לעומת זאת, ממצאי חומרה מקבלים מידע ממקורות פיזיים וממירים מידע זה לערכים דיגיטליים שניתן להבין על ידי חוזים חכמים. מקורות פיזיים אלה כוללים חיישנים וסורקי ברקוד. שרשראות אספקה ​​הן מקרי שימוש נפוצים, בהם אורקלות חומרה מוציאות את מצב הסחורה מחיישן ומעבירות מידע זה לחוזה חכם.

כיוון המידע

אורקלות נכנסות מספקות מידע לחוזים חכמים ממקורות חיצוניים. למשל, האורקל משדר הקלטות טמפרטורה על ידי חיישן (כלומר, המקור החיצוני) לחוזה חכם.

אורקלות חיצוניות מאפשרות לחוזים חכמים לשלוח מידע לעולם החיצון. דוגמה נפוצה כוללת מימון פיקדונות. כאשר משתמש מפקיד כספים לכתובת ארנק קריפטוגרפי, החוזה החכם ישלח את הודעת האישור של ההפקדה לספק הארנק. לאחר מכן, ספק הארנק יעדכן את יתרת המטבע הקריפטוגרפי של המשתמש לאחר קבלת ההודעה.

מידת האמון

אורקלים מרכזיים מקבלים מידע מספק נתונים אחד או מקבוצת ספקי נתונים הנשלטת על ידי ישות אחת. זה מעלה את החשש שתהיה נקודת כישלון אחת – מה שהופך את האורקלים הריכוזיים פחות עמידים בפני פריצות ופגיעות..

אורקלים מבוזרים משיגים מידע מספקי נתונים מרובים ומעבירים מידע זה לחוזים חכמים. בהשוואה לאורקלים מרוכזים, אורקולות מבוזרות נשענות על מקורות מרובים – מה שמגביר את אמינות המידע הניתן לחוזים חכמים.

אורקלות בלוקצ’יין ב- DeFi

מימון מבוזר זכה לצמיחה מדהימה בשנת 2020, כאשר הערך הכולל נעול עומד על בערך 4.58 מיליארד דולר, החל מה -12 באוגוסט.

אסימונים של אורקל צברו פופולריות בקהילת DeFi בזכות הפוטנציאל של האסימונים לעלות על תשואות השקעות BTC בשנת 2020. לספקיות האורקלניות המבוזרות Chainlink (LINK) ו- Band Protocol (BAND) מְנוּסֶה תשואות עד כה של 452% ו -3,296% בהתאמה, עד כה בשנת 2020 – לעומת תשואת ה- YTD של ביטקוין בסך 65%.

אורקלות של Blockchain מילאו תפקיד אינסטרומנטלי בפיתוח DeFi, שכן הן משפרות את אמינות ודיוק הנתונים בכל פרוטוקולי DeFi שונים. פרוטוקולי DeFi שונים השיקו אורקלים על מחירים כדי להציע נתוני תמחור שקופים למשתמשים. למשל מתחם פרוטוקול שוק הכסף הוכרז אורקל המחירים המבוזר שלו, Feed Price Feed, באוגוסט. ב- OPF, כתבי מחירים – כגון חילופי מטבעות קריפטוגרפיים, פרוטוקולי DeFi ושולחנות מסחר ב- OTC – יכולים להגיש נתוני מחירי מסחר והלוואות באמצעות מפתח ציבורי ידוע. משתמשים יכולים להביא את נתוני התמחור המדווחים על ידי גישה לממשק ה- API הציבורי של כתבי המחירים. אורקל המחירים מבוזר, מכיוון שההגשה של נתוני המחירים והגישה אליהם יכולה להתנהל ללא שימוש בתשתית של פרוטוקול Compound.

הפופולריות הגוברת של פלטפורמות אורקל מבוזרות – בעיקר Chainlink – תאימה גם את הצמיחה האחרונה של DeFi. Chainlink מציעה אורקלות מבוזרות השולחות ומספקות נתונים פיננסיים עבור נגזרים והלוואות. למשל, Chainlink נִתבָּע אורקלות שלה השיגו נתונים של למעלה מ -90% מהיקף ברירות המחדל של הלוואות נגזרות בקרב חסימות ציבוריות. נתונים אלה מאומצים על ידי ספקי נגזרות DeFi כגון Synthetix, Nexus Mutual ו- MCDEX.

על ידי הסתמכות על פלטפורמות אורקל מבוזרות, פרוטוקולי DeFi יכולים לחסוך זמן ומשאבים תוך טיפוח חדשנות בתחומים אחרים של מימון מבוזר..

העתיד של אורקלות בלוקצ’יין

בעוד שאבני בלוקצ’יין משמשות גשר בין רשתות חסימות וספקיות נתונים חיצוניות, האבטחה נותרה נושא מרכזי בבחינת האם אורקלות בלוקצ’יין עשויות לעבור למיינסטרים.

מכיוון שאורקלי בלוקצ’יין אינם נכללים במנגנוני הקונצנזוס של בלוקצ’יין, הם אינם מוגנים על ידי מנגנוני האבטחה של הבלוקצ’יין האמור. זה הפך את אורקלות הבלוקצ’יין למטרה עבור האקרים המעוניינים לנצל שגיאות תמחור, כפי שמודגם בתקריות האבטחה של סינתטי ו bZx.

ההתקפה האיש-באמצע, שבה השחקן הזדוני מקבל גישה לזרם הנתונים בין האורקל לחוזה החכם, הוא אחר איום ביטחוני לאורקלים של בלוקצ’יין. לאחר מכן השחקן משנה או מזייף את הנתונים, מה שמוריד את איכות הנתונים שמספקים אורקלים של בלוקצ’יין.

ללא ממצאי בלוקצ’יין, חוזים חכמים מקרי שימוש מוגבלים – מכיוון שהם יכולים להסתמך רק על המידע ברשתות הבלוקצ’יין שלהם. Oracles מאפשרים חיבור בין חוזים חכמים לספקי נתונים חיצוניים, מה שמשפר את אמינות הנתונים ושקיפותם של פרוטוקולי מימון מבוזרים. כתוצאה מכך, אורקלי בלוקצ’יין משמשים כגשר בין פרוטוקולי DeFi לספקי נתונים חיצוניים אמינים.

עקוב אחר OKEx

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Social Links
Facebooktwitter
Promo
banner
Promo
banner