GBTC מסייעת בהנעת שוק השוורים BTC, אך השפעתה עשויה לרדת

שוק השור BTC השנה התרחש במקביל לכניסות גבוהות של משקיעים מוסדיים, שדחף את אור גרייסקייל ביטקוין טראסט. כקרן הנסחרת ללא מרשם ורכב ההשקעות במטבע דיגיטלי ראשון שהשיג מעמד של חברה המדווחת על רשות ניירות ערך בארצות הברית, GBTC זכתה באור הזרקורים. כמות הנכסים הכוללת שלה מנוהלת שוב ושוב לשיאים של כל הזמנים – ובכך, OKEx Insights החליטה לבחון מקרוב כמה מהתכונות של GBTC במטרה לעזור לסוחרים הקמעונאים להבין זאת טוב יותר. "חור שחור" בשוק ה- BTC.

גווני אפור הוא שער לחשיפה BTC מוסדית

המטרה של GBTC היא שווי הנכס הנקי. או NAV, למניה כדי לעקוב אחר מחיר שוק הביטקוין למניה, פחות התחייבויות הנאמנות. מכיוון שהוא עונה על צרכי הציות של מוסדות פיננסיים מסורתיים ועוזר למנוע את האתגרים של רכישה, אחסון ושמירה ישירות של BTC, הוא הפך לשער של מוסדות להשיג ולשמור על חשיפה לנכס הדיגיטלי המוביל.. 

עם זאת, ראוי לציין מוקדם כי GBTC אינה מפעילה כיום תוכנית מימוש. מניות זכאיות להיות בלתי מוגבלות ונמכרות מחדש בשוק הציבורי לאחר מכן תקופת החזקה של שישה חודשים.

החל מה -15 בדצמבר, GBTC מחזיקה בנכסים בניהול 565,633 BTC או 10.94 מיליארד דולר. מספר המטבעות החדשים שנוספו רק בחצי השנה האחרונה הגיע לכמעט 200,000 BTC.

סך הנכסים המנוהלים של GBTC עלה באופן דרמטי בחצי השנה האחרונה. מָקוֹר: YCharts

על פי Capital IQ, המחזיקים המוסדיים העיקריים ב- GBTC הם כיום חברת הלוואות הקריפטו BlockFi, קרן הגידור Three Arrows Capital, קרן הנאמנות Horizon Kinetics וכן ארק, קרן בראשות המשקיעה האמריקאית קתי ווד. החשיפה של ARK ל- BTC נובעת מספטמבר 2015, אז קרן ARKW שלה הייתה תעודת הסל הראשונה שרכשה את GBTC. כל ארבעת המוסדות הללו מחזיקים בערכי שוק העולים על 100 מיליון דולר – עם BlockFi של 500 מיליון דולר.

ישנם 14 מוסדות המחזיקים בשווי שוק של יותר ממיליון דולר ב- GBTC. מקור: מנת המשכל ההונית

בנוסף, מספר גדל והולך של משקיעים מוסדיים מחפש את GBTC לחשיפת BTC שלהם. חברת גוגנהיים פרטנרס, עם נכסים בניהול של מעל 230 מיליארד דולר, הגישה תיקון ל- SEC כדי לאפשר לקרן ההזדמנויות המאקרו של 5 מיליארד דולר להשקיע עד 10% מערך הנכסים הנקי שלה ב- GBTC.. 

על פי דו”ח הרבעון השלישי של גרייסקייל לשנת 2020, 81% מהמשקיעים שלה הם משקיעים מוסדיים. קבוצה נוספת בצמיחה מהירה היא זו של משרדים משפחתיים, המהווים למעלה מ -8% מהסך הכל.

כמעט 80% מהמשקיעים של GBTC הם מוסדיים, בעוד שחלקם של המשרדים המשפחתיים גדל. מָקוֹר: דו”ח גווני האפור של שנת 2020

מנגנון הפרימיום והמימוש של GBTC הופך אותו לחור שחור

GBTC נסחרת כיום בפרמיה של 26% ביחס ל- NAV שלה. היא לא נסחרה בהנחה ל- NAV שלה מזה ארבע שנים.

חלק גדול מהפרמיה הגבוהה נובע מהתמחור של השוק בסיכון, מכיוון שמשקיעים יכולים לפדות רק בשוק המשני לאחר רכישת מניות GBTC. מנגנון זה מאלץ משקיעים לקחת על עצמם עד שישה חודשי סיכון – במהלך תקופה זו, גם אם BTC ייפול, המשקיעים לא יוכלו למכור. GBTC לעולם לא תמכור שום BTC תחת המנגנון הנוכחי.


יתר על כן, מכיוון ש- GBTC הוא אחד השערים המעטים ביותר הזמינים כיום עבור משקיעים מוסדיים להשתתף בהשקעות BTC ולעמוד בדרישות הציות, הדבר יוצר ביקוש עצום – מה שמאפשר לפרמיות להימשך..

GBTC שמרה על פרמיה של 10% ומעלה לתקופה ממושכת בשנת 2020. מקור: ספק

בשל הפרמיה הגבוהה, משקיעים רבים מנסים להשתמש באסטרטגיה ניטרלית בשוק. על פי דו”ח הרבעון השלישי לשנת 2019 של אפור, כמעט 80% מהזרמים נקשרו לתרומות של נכסים דיגיטליים בתמורה למניות – עלייה לעומת 12 החודשים הקודמים. למרות שזה לא חשף את המספר הזה מאז אותה תקופה, הצלחנו לראות שרוב המשקיעים משתמשים "בסוג" תמורת מניות GBTC, אך לא באמצעות מזומנים לרכישת מניות ישירות.

כמעט 80% מהמשקיעים החליפו מניות GBTC באמצעות "בסוג" גִישָׁה. מָקוֹר: דו”ח גווני האפור של שנת 2019

ה "בסוג" הגישה היא להחליף מניות GBTC על ידי הלוואת BTC מחברות הלוואות ותרומה לנאמנות. לאחר תקופת הנעילה, המשקיעים מוכרים את מניות GBTC בשוק המשני ואז קונים בחזרה BTC מבורסות הצפנה כדי לחזור לחברה המלווה. על מנת להישאר ניטרלי בשוק, הם יכולים לגדר את חשיפתם לאחזקות BTC שלהם על ידי פתיחת פוזיציות קצרות בבורסות מוסדרות. באופן זה הם עדיין מייצרים רווחי ארביטראז ‘לאחר השלכת דמי הלוואה וניהול. 

בתהליך ארביטראז ‘זה, המנגנון הלא ניתן לפדיון של גרייסקייל אינו מאפשר לברוח מקניית BTC בפועל בשוק – בין אם המשקיעים לווים BTC ובין אם הם פיאט. הרוכש יהיה הארביטראז ‘אם ללוות BTC תחילה, או גווני אפור יהיה אם ללוות כסף קודם. חור שחור מסוג זה הוביל גם להופעתם של מספר מוסדות המתמקדים בארביטראז ‘אך למעשה קונים כמויות גדולות של BTC בשוק, מה שמביא לכמה קומות מחירים לטווח הארוך..

שיעורי ההשאלה מאפשרים הזדמנויות ארביטראז ‘דרך פרמיות GBTC להישאר רווחיות. מָקוֹר: CoinMarketCap

הפרמיה של GBTC הפכה למדד מחירים של BTC

בשל הזרמות חזקות ל- GBTC השנה, אנו יכולים לראות כי לשינויים בפרמיה שלה יש תפקיד בחיזוי תנועות המחירים לטווח הקצר של BTC..

באופן כללי, הפרמיה משתנה בין 10% ל -30%, מעבר לכך קיימת סבירות גבוהה להיפוך מחירים. אנו עשויים לפרש פרמיות מעל או מתחת לאחוזים אלה כמשמעותם ש- BTC נרכש יתר על המידה או נמכר יתר על המידה. עלייה מהירה בפרמיות היא בדרך כלל תוצאה של עליית מחירים מהירה. העלייה המהירה במחיר עלולה לגרום לרווחיות של מוסדות גדולים המעוניינים לאזן מחדש את עמדותיהם – מה שמביא בתורו לשוק לנוע בכיוון ההפוך..

פרמיה של GBTC נמוכה מ -10% ומעלה מ -30% מובילה בדרך כלל להיפוך מחירים. מקור: TradingView, OKEx

כקרן ציבורית הנסחרת בבורסה, ARK מפרסמת תנועות פוזיציות יומיות. זה נותן לנו הצצה לאחזקות GBTC שלה. על פי שינויים במיקום ב- ARKW, היא מכרה 141,000 מניות GBTC ב -25 בנובמבר ו- 518,202 מניות GBTC ב -30 בנובמבר. ב -26 בנובמבר וב -1 בדצמבר, מחיר BTC ירד ב -8% ו -5% בהתאמה. אמנם המניות ש- ARK מכרו אינן אחוז גדול מכלל הפוזיציות שלה, אך הצמצום שלה עשוי להיות מוגדל מאחר והסוחרים יוכלו לצפות בכל עת באחזקות הקרן המובילה..

שתי ההפחתות האחרונות באחזקות ה- GBTC של ARKW התרחשו ממש לפני ירידת מחיר BTC. מָקוֹר: arktrack.com

למרות שהשינוי בפרמיה של GBTC עדיין מהווה אינדיקטור חוקי, הוא עלול להיכשל לפעול כנושא אמין באמצעות הרחבת ההשפעה של המטבע הקריפטוגרפי ואישור אפשרי של תעודות סל אחרות של ביטקוין. גווני אפור עלולים לאבד את הדומיננטיות שלה כמוקד החשיפה לחשיפה מוסדית ל- BTC, מה שיגרום גם לירידת הפרמיות שלה.

יתר על כן, עם הזרמה של יותר ממיליארד דולר ל- GBTC במחצית הראשונה של השנה, יכול להיות גם דחיסה של פרמיית ה- NAV כאשר נעילות הגדולות הללו מסתיימות. אם הפרמיות יצטמצמו לשוויון כמעט, היצירה של מניות חדשות תפחת משמעותית מכיוון שארביטראז’ים לא יניבו רווח. זה יכול לגרום ללחץ מכר בשוק המשני.

הפרמיות הקודמות בשוק השוורים נעלמו

פרמיות חיוביות עבור GBTC קיימות בשוק כבר שנים. עם זאת, פרמיות אחרות שהיו קיימות ב -2017 וב -2018 נעלמו. לדוגמא, פרמיית קמחי בשוק הקוריאני נראתה לעיתים רחוקות לאחר התרסקות מחיר ה- BTC במרץ 2020. כעת, מחיר המטבע המוביל המוביל בבורסות בארה”ב הוא בדרך כלל גבוה יותר מהמחיר בבורסות קוריאניות.

הפרמיות של קמחי נכחדו במידה רבה במרץ 2020. מקור: Tradingview, OKEx

פרמיית ה- OTC של ה- USDT ביואן הסיני היא אינדיקטור נוסף לסנטימנט בשוק אסיה. מכיוון שהשוק הסיני אסר על מסחר ישיר במטבעות פיאט בשוק המטבעות הקריפטוגרפיים, USDT בבורסות הסיניות נסחר לעתים קרובות בפרמיה לדולר האמריקני – מה שמעיד שיש ביקוש רב יותר לקנייה. עם זאת, פרמיה זו הפכה להנחה לתקופה ממושכת לאחר מרץ 2020, והראתה כי השוק הסיני הוא רוכש חלש של BTC..

USDT נסחרה השנה בהנחה לדולר האמריקני בשוק הסיני. מָקוֹר: Chainext

כל זה מסכם כי שוק השוורים השנה עוצב על ידי זרם של משקיעים מוסדיים, ולא משקיעים קמעונאיים גלובליים.

GBTC היא תורמת גדולה בשוק השוורים

GBTC הוא שער חשוב להשקעה מוסדית ב- BTC – בין אם למטרות קנייה והחזקה ובין אם לצורך ארביטראז ‘. בשל המנגנון הלא-ניתן לפדיון וה- AUM הצומח במהירות רבה, מה שמוביל לצורך הבלתי נמנע בקרנות לרכישת כמויות גדולות של BTC בשוק הספוט, GBTC הייתה המניע העיקרי של שוק השוורים השנה..

הפרמיה הגבוהה של מניות GBTC בשוק המשני בארה”ב מספקת מקום רב לארביטראז ‘מוסדי חוצה שוק, בו הון ארביטראז’ מעביר את לחץ המכירה לשוק המניות בארה”ב. זה הופך את GBTC לאחד הכי פעיל ניירות ערך ב- OTC מבחינת נפח המסחר – אך זה בא על חשבון המשקיעים הקמעונאיים.

GBTC נמצאת באופן שגרתי בראש ניירות ערך ה- OTC הנסחרים ביותר מבחינת נפח המסחר. מָקוֹר: OTCMarkets

בנוסף, כאשר משווים את התנודתיות ההיסטורית של 30 יום ב- GBTC ומחיר ה- BTC ב- CME, הפרמיה העצומה של GBTC מובילה לכך שהתנודתיות שלה גבוהה באופן עקבי מזה של ה- CME – מה שחושף גם את בעלי השוק המשני לסיכון גדול יותר..

הפרמיה הגבוהה של GBTC הופכת את התנודתיות שלה למחיר ה- BTC. מקור: TradingView, OKEx

יחד עם זאת, אנו עשויים לציין כי משקיעים מוסדיים קונים גם BTC דרך סניפים שאינם GBTC. MicroStrategy גייסה לאחרונה אג”ח להמרה בסך 650 מיליון דולר בפרמיית מניות של 37.5% לרכישות BTC ישירות. חברת ביטוח החיים ההדדית של מסצ’וסטס הודיעה גם על רכישת BTC בסך 100 מיליון דולר באמצעות NYDIG.

OKEx Insights מציג ניתוחי שוק, מאפיינים מעמיקים, מחקר מקורי & אוצר חדשות מאנשי מקצוע בקריפטו.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Adblock
detector
map