מאזניים 2.0: האם המטבע הקריפטוגרפי של פייסבוק איבד את נשמתו?

פייסבוק מאזניים נובי

מערכת התשלומים מבוססת הבלוקצ’יין המוצעת של פייסבוק, מזל מאזניים, זכה לתשומת לב רחבה שוב כאשר הארנק הדיגיטלי שלה הותאם מחדש מקליברה לנובי ב- 27 במאי 2020. כאמור הודעה רשמית, השם “נובי” מקורו בהשראת המלים הלטיניות “נובוס” עבור “חדש” ו”דרך “ל”דרך”.

נובי הוא ארנק דיגיטלי שטרם הושק שנועד להקל על העברת כספים חוצה גבולות באמצעות אפליקציה עצמאית, מסנג’ר פייסבוק וואטסאפ. על פי פייסבוק, יש לאמת את כל משתמשי נובי באמצעות הוכחת תעודת זהות שהונפקה על ידי הממשלה.

כאשר פייסבוק השיקה את נייר לבן מאזניים ראשון ב -18 ביוני 2019, חלק מקהילת הבלוקצ’יין והקריפטוגרפים האמינו שמאזניים יהיה הפרויקט המבטיח ביותר לפתיחת האימוץ המרכזי של מטבעות דיגיטליים. אחרים מתחו ביקורת על הפרויקט וציטטו את החששות לריכוזיות ולפרטיות. כמעט שנה לאחר שחרורו הראשוני של הנייר הלבן, מאזניים עדיין לא השיקה והצוות עדכן אותה נייר לבן לגרסה שנייה.

OKEx Insights צולל עמוק בשני המסמכים הלבנים ומדגיש הבדלים בולטים בין המטבעות ונהלי הציות המתוארים בשתי הגרסאות. אנו בוחנים גם את חזון מאזניים להגיע ל "לא בנקאי" והמצב האחרון של הארגון שעומד מאחורי מערכת התשלומים, איגוד המאזניים.

מאזניים, גרסה ראשונה: דאגה לריבונות כספית

בנייר הלבן המאזניים הראשון, "מטבע מאזניים" תואר כקריפטוגרפיה דיגיטלית יציבה. העיתון הלבן טען כי מאזניים מגובה בסל נכסי תנודתיות נמוכה, כגון פיקדונות בנקאיים וניירות ערך ממשלתיים קצרי טווח במטבעות מבנקים מרכזיים מכובדים. המשמעות הייתה שמאזניים לא הוצמד למטבע יחיד. כאשר שווי נכס הבסיס נע, ערך מטבע מאזניים אחד במטבעות אחרים היה משתנה גם כן.

כפי שצוין בנייר הלבן, הנכסים המגבים את שווי מטבע מאזניים היו צריכים להישמר על ידי מילואים מאזניים, שהוחזקו על ידי רשת עולמית של אפוטרופוסים עם דירוג אשראי ברמת השקעה. עם זאת, לא צוין הרכב הנכסים בשמורת מאזניים.

הופעתו של מושג המטבע מאזניים נכנסה מיד לביקורת רגולטורית, במיוחד בארצות הברית. הרגולטורים הדגישו את הפוטנציאל שלו לאיים על הריבונות הכספית של מדינות שונות.

פרידריך האייק, הכלכלן שזכה בפרס נובל, הציע בספרו את הרעיון של הכחשת הכסף.דנטליזציה של כסף: הטיעון מעודןבשנת 1976. תפיסה זו דגלה בחזון כי הנפקת כסף אינה נשלטת אך ורק על ידי הממשלה והבנקים המרכזיים. במקום זאת, מעודדים מוסדות פרטיים לחדש ולהנפיק מטבעות משלהם, ולכן תהליך הנפקת הכספים מנוטרל.

בסיס הלקוחות העצום של פייסבוק הופך את מאזניים למועמד מבטיח להשגת הכחשת הכסף. נכון לרבעון הראשון של שנת 2020, לפייסבוק יש 2.6 מיליארד משתמשים פעילים מדי חודש – רובם מגיעים מאסיה-האוקיאנוס השקט ומשאר העולם, כמו אפריקה ודרום אמריקה. לחברות הבת של פייסבוק, ווטסאפ ואינסטגרם, יש 1.5 מיליארד ומיליארד משתמשים, בהתאמה.

משתמשים פעילים מדי חודש בפייסבוקמשתמשים פעילים מדי חודש בפייסבוק. מָקוֹר: דוח הרווחים הראשון של פייסבוק 2020

מנהיגים שונים בעולם הביעו את דאגתם מההשפעה של מאזניים כתחליף למטבעות פיאטיים.

ממש לאחר פרסום הספר הלבן הראשון בשנה שעברה, נשיא ארה”ב דונלד טראמפ נָקוּב כי למאזניים של פייסבוק אין אמינות מועטה וכי ענקית המדיה החברתית חייבת לעמוד בתקנות הבנקאות הקיימות אם ברצונה להשיק את מאזניים. בערך באותה תקופה, מקסין ווטרס, יושבת הראש של ועדת שירותים פיננסיים בבית וספקן מאזניים של פייסבוק, ביקר השאיפה שלה ליצור מערכת פיננסית עולמית חדשה שנועדה לערער את הדולר האמריקני.

https://twitter.com/realdonaldtrump/status/1149472284702208000?lang=en

ממשלת ארה”ב אינה לבדה להדגיש את האיום הפוטנציאלי על הריבונות המוניטרית שמביאה מאזני פייסבוק. לאחר השקת הנייר הלבן הראשון של מאזניים, וואנג שין, ראש המחקר בבנק העממי של סין (PBoC), הביע את דאגותיו לגבי מאזניים במהלך אירוע ב המכון למימון דיגיטלי של אוניברסיטת פקין. שין שאלה:

“אם נעשה שימוש נרחב במאזניים לתשלומים חוצי גבולות, האם היא תוכל לתפקד ככסף ולהשפיע רבות על המדיניות המוניטרית, על היציבות הפיננסית ועל המערכת המוניטרית הבינלאומית?”

הדעה הרווחת היא כי מאזניים של פייסבוק האיצו את פיתוח התשלומים האלקטרוניים של המטבע הדיגיטלי בסין (DCEP) והמטבעות הדיגיטליים של הבנק המרכזי (CBDC), בכללותם. מומחים מצטטים גם את ההתפתחות המהירה של CBDC, שמדרבנה מאזניים, כאחת הסיבות להגברת האינטרסים המוסדיים במטבעות קריפטוגרפיים. הנרי ארסלניאן, מנהיג הקריפטו העולמי של PwC, שיתף עם OKEx תובנות את התחזית שלו לגבי העניין המוסדי במטבעות קריפטוגרפיים:

“אני מצפה לראות את ההתעניינות המוסדית בנכסי הצפנה בחודשים הקרובים. זה לא נובע רק מהתפתחויות מאקרו, מ- CBDC למאזניים, אלא גם משיקולים חשובים כמו בהירות רגולטורית ואימוץ שיטות עבודה מומלצות. “

שוב, הנייר הלבן הראשוני של מאזניים הציע מטבע קריפטוגרפי דיגיטלי יחיד המגובה בסל נכסי תנודתיות נמוכה. הדבר עורר חששות בקרב הרגולטורים בנוגע לריבונות מוניטרית, כמו גם לשימושים בלתי חוקיים פוטנציאליים, כגון הלבנת הון..

כדי לספק את החששות הרגולטוריים, באמצע אפריל 2020, צוות מאזניים השיק גרסה חדשה של הספר הלבן שלו, עם שינויים הן בתכנון המערכת והן בשיטות העמידה בהן..

מאזניים, גרסה שתיים: מטבעות מטבע יחיד

הגרסה השנייה של המאמר הלבן של מאזניים מתאר את הפרויקט כ”מערכת תשלומים גלובלית “הכוללת שני מטבעות מטבע יחיד מטבע מאזניים רב-מטבעי.

הנייר הלבן מודה כי “הדאגה המרכזית המשותפת הייתה הפוטנציאל של מטבע מאזניים רב-מטבעי (≋LBR) להפריע לריבונות המוניטרית ולמדיניות המוניטרית אם הרשת תגיע לקנה מידה משמעותי והיקף גדול של תשלומי פנים יבוצעו ≋ LBR. ”

כתוצאה מכך הציע צוות מאזניים להכניס בנוסף stLBR גם מטבעות מטבע יחיד. בתחילה ייקבעו מטבעות היציבה בדולרים ארה”ב, יורו, ליש”ט ו- SGD. יתר על כן, ≋LBR לא מוצע כנכס דיגיטלי נפרד ממטבעות מטבע יחיד. במקום זאת, זהו קומפוזיט דיגיטלי של כמה מטבעות מטבע יחיד הזמינים ברשת מאזניים.

כדי להקל על החששות מפני ריבונות מוניטרית מאיימת, העיתון הלבן האחרון הודה גם בפיתוחם של CBDC והדגיש כי ניתן לשלבם ישירות ברשת מאזניים. אם בנקים מרכזיים יפתחו CBDC המסומן בדולר ארה”ב, יורו או ליש”ט, בספר הלבן מצוין כי ה- CBDC יכול להחליף את המאזן המקביל למטבע יחיד של מאזניים. יתר על כן, הרכב המטבע של הנכסים בשמורת מאזניים יתאים להרכב המטבעות הבולטים הבולטים במטבע יחיד. זה צפוי להתאים ל הרשות לפיקוח על השוק הפיננסי בשווייץ רישיון מערכת התשלומים (FINMA) המקל על סיכוני הריבית והאשראי.

מלבד המטבעות החד-מטבעיים, העיתון הלבן החדש מנסה לספק בהירות נוספת לגבי העיצוב של ≋LBR. ≋LBR יוגדר במשקלים נומינליים קבועים, כגון זכויות המשיכה המיוחדות (SDR) המוחזקות על ידי קרן המטבע הבינלאומית (קרן המטבע הבינלאומית). על הנכסים המוחזקים במילואים מאזניים, נכתב בספר הלבן האחרון כי המילואים יחזיק לפחות 80 אחוזים בניירות ערך ממשלתיים קצרים מאוד, ו -20 האחוזים הנותרים יוחזקו במזומן – תוך זיוף של לילה בקרנות שוק הכסף שמשקיעות. בניירות ערך ממשלתיים קצרי טווח.

צוות מאזניים גם הצהיר כי הוא מברך על פיקוח ובקרה על הרכב הסל שלו מצד בנקים מרכזיים וארגונים בינלאומיים בהנחיית ה- FINMA..

עם זאת, נראה כי השאלות נותרו לאחר השקת המאמר השני של מאזניים. חברת הקונגרס סילביה גרסיה הפיקו הצהרה באותו יום שפורסמה, 16 באפריל, לפיה צוות מאזניים עדיין לא התייחס לכוונתו לפתח מטבע קריפטוגרפי וחששות לגבי ההשפעה הפוטנציאלית של מאזניים על הכלכלה העולמית.

בסתיו 2019 חסמה גרסיה הצעת חוק, “H.R.5197 – מטבעות מנוהל מנוהלים הם חוק ניירות ערך משנת 2019“, הקובע כי יש לסווג ניירות ערך כ ניירות ערך ובכך להיות כפופים לחוקי ניירות הערך הקיימים של רשות ניירות ערך בארה”ב (SEC). אם יחקק אותו, הצעת החוק עשויה לחול על מטבעות היציבות המוצעים במטבע יחיד של מאזניים.

יש לציין כי הגרסה השנייה של המאמר הלבן של מאזניים טרפה את החזון המקורי של מטבע עולמי יחיד. העיתון מדגיש כי מטבע המאזניים מהווה מחמאה למטבעות פיאט אך לא תחליף – ככל הנראה ניסיון להקל על החששות הרגולטוריים. אימוץ מטבעות מטבע יחיד יהיה תלוי באופן שבו הרגולטורים מסווגים מטבעות מבנים בתחומי שיפוט שונים.

מלבד העיצוב של מאזניים, נהלי ה- KYC המשופרים המוכרים בעיתון הלבן השני מבדילים אותו גם מהנייר הלבן המקורי..

מאזניים KYC

הספר הלבן המאזניים הראשוני הציג את איגוד המאזניים – מה שמכונה “ארגון חברות עצמאי ללא כוונת רווח” אשר “ישלוט” במאזני הבלוקצ’יין ומאזניים מאזניים. ההתאחדות תוארה גם כאחראית על קביעת מדיניות ונהלים לשינוי הרכב סל הנכסים בשמורת מאזניים. עם זאת, לא נכתבו נהלי תאימות קונקרטיים בנייר הלבן הראשון. זה עורר חששות נרחבים בקרב הרגולטורים כי מטבע מאזניים, באמצעות ארנק הקליברה ששמו המקורי, עשוי לשמש ככלי להלבנת הון או למימון טרור..

הנייר הלבן השני של מאזניים עשה צעד עצום לקראת תאימות על ידי התייחסות לחוקים ולתקנות החלים. בספר הלבן השני הוצעה הצעה מפורטת על תוכניות תאימות ובטיחות המבוססות על הסטנדרטים שנקבעו על ידי הרגולטור להלבנת הון בין ממשלתי למימון טרור כוח משימה לפעולה פיננסית (FATF). ההצעה שהוגדרה בעיתון הלבן האחרון מספקת הנחיות לארבע קטגוריות המשתתפים ברשת מאזניים:

  • סוחרים מיועדים
  • ספקי שירותי נכסים וירטואליים מוסדרים (VASP)
  • מוסמכי VASP
  • ארנק לא מאוחסן

תאימות מבוססת FATF

כאמור בספר הלבן המאזניים השני, תוכנית ההתאמה המוצעת מפרטת דרישות כלליות וספציפיות עבור VASPs לעמוד בתקני FATF. תכנית הציות המבוססת על FATF המוצעת הורחבה ל VASP מוסדרים ומוסמכים.

VASPs מוסדרים

כאמור ב הנחיית FATF, VASPs כוללים חילופי נכסים דיגיטליים, ספקי ארנקים ונותני שירותים פיננסיים הקשורים להנפקה, הצעה או מכירה של נכס וירטואלי..

"VASPs מוסדרים" התייחס לאלה הרשומים או מורשים כ- VASP בתחום השיפוט של FATF.

כפי שקובע העיתון הלבן המאזניים האחרון, גופים המבקשים להיות “VASP מוסדר” ברשת מאזניים יצטרכו להגיש הוכחה לרישום FATF ולהפגין תוכניות תאימות רגולטוריות מבוססות סיכון לאיגוד מאזניים..

לאחר אימות מוצלח, VASPs מוסדרים רשאים לבצע עסקות ברשת ללא מגבלות היתרה בעסקה וכתובת. העיתון קובע גם כי יש לאשר מחדש את המעמד של VASPs מוסדרים על בסיס שנתי.

מוסמכי VASP

על פי הנייר הלבן, “VASP מוסמך” מתייחס ל- VASP שאינו כשיר ל- VASP מוסדר אך הוסמך על פי תקנים שנקבעו על ידי איגוד המאזניים. הרמה הגבוהה ביותר של VASPs מוסמכים צפויה לעמוד בדרישות הנחיות איגוד המאזניים והן מהנחיות ה- FATF.

VASP מוסמך, כמו VASPS מוסדר, רשאי לבצע עסק במאזניים ללא מגבלות איזון עסקה וכתובת. כמו כן, כמו VASPs מוסדרים, הם דורשים אישור שנתי מחדש.

כללי נסיעה מחוץ לבלוקצ’יין

איגוד מאזניים הצהיר בעיתון השני שלה כי יפתח פרוטוקול מחוץ לבלוקצ’יין כדי להקל על הציות על ידי VASPs מוסדרים ומוסמכים. פרוטוקול זה יקל על חילופי המידע על ידי ה- VASP בכדי לעמוד בכללי הנסיעה ובדרישות שמירת התיעוד.

איגוד המאזניים אומר כי הוא גם ינהל ספריה ציבורית של VASP מוסדרים ומוסמכים למעקב אחר סטטוסים.

מתיו אונגר, מנכ”ל חברת ניהול הציות iComply, אמר ל- OKEx Insights כי התפקידים של VASP מוסדרים ומוסמכים בתוכנית הציות של מאזניים אכן מסוגלים לספק את דרישות כלל הנסיעה של ה- FATF:

“בשלב הראשון של מאזניים, כיום נובי [סיק], אתפלא אם היו להם בעיות עם כלל הנסיעות של FATF. המבנה של נובי הוא מוסד פיננסי אחד המנהל רשת המשותפת לחברי הקרן המפעילה.

מרכיב מרכזי בכלל הנסיעות הוא העברת כספים מ- VASP אחד ל- VASP אחר מטעם לקוחותיהם. במקרה של נובי, יש רק VASP אחד וכל הכספים נשארים ברשת כל הזמן. נכון לעכשיו נראה שמעבדי תשלומים מוסדרים הם האמצעי היחיד להכניס כספים לרשת או לצאת ממנה. “

ציות שאינו מבוסס על FATF

הנייר הלבן האחרון של מאזניים פירט גם קריטריונים לציות שאינם מבוססים על הנחיות FATF. הקריטריונים האחרים חלים על סוחרים ייעודיים וארנקים שלא הוצאו.

סוחרים מיועדים

על פי הנייר הלבן האחרון של מאזניים, עוסקים ייעודיים הם גופים עם הזכות לרכוש או למכור מטבעות מאזניים ברשת מאזניים. הם יכולים לבצע פעולות ברשת מאזניים ללא מגבלות על עסקה וכתובת אם הם עומדים בתקן הכניסה שקבע איגוד המאזניים.

איגוד מאזניים מצהיר כי הוא יבצע בדיקות סנקציות, יבדוק בעלי מועילים ובדרך כלל יבצע בדיקת נאותות לעוסקים ייעודיים במערכת התשלומים של מאזניים..

סוחרים ייעודיים מוסדרים הם הערוצים היחידים להפצת מטבעות מאזניים שמוטבעים על ידי רשת מאזניים, על פי העיתון הלבן האחרון של מאזניים. כמתואר, עוסקים ייעודיים יהיו הגופים הרוכשים ומוכרים מטבעות מאזניים לבורסות ללא מרשם (OTC) שולחנות כדי להקל על נזילות מטבעות מאזניים למשתמשי קצה.

ארנקים לא מאוחסנים

איגוד מאזניים מכיר שוב ושוב בחשיבות הכללה כספית בעיתון הלבן האחרון. לפיכך, הפרויקט יצר דרך עבור כל המשתמשים האחרים שאינם נכנסים לקטגוריות שתוארו לעיל להשתמש ברשת מאזניים. אנשים ויישויות יכולים להשתמש ברשת מאזניים דרך מה שנקרא ארנקים שלא הוצבו.

עם זאת, למשתמשים אלה חלות מגבלות מסוימות: פרוטוקול מאזניים יטיל מגבלת עסקה ומאזן כתובות מקסימלי על כל כתובת ארנק שלא הוצגה. הארנקים שלא הוצאו יצטרכו לעבוד עם VASP מוסדרים או מוסמכים אם הם רוצים לבצע עסק מעבר לגבולות שנקבעו.

מה לגבי מיסוי?

למרות הנהגת מטבעות מטבע יחיד והליכי KYC משופרים, הספר הלבן המאזניים השני לא עושה שום ניסיון כדי לטפל בבעיות מיסוי או לטפל בבעיות הפרטיות של רשת מאזניים.

עבור מטבעות מטבע יחיד, כמו LibraGBP, אם הערך משתנה במונחי GBP, זה יוביל למורכבות נוספת לקביעת הפוטנציאל לרווחי הון והפסדים חייבים במס – מה שעשוי להפריע לאימוץ הנרחב של LibraGBP..

העניינים יכולים להסתבך יותר כאשר עסקים ולקוחות מבצעים עסקאות במטבעות מאזניים השונים ממטבע הפיאט של ארצם. רוברט שארפ של משרד עורכי דין קליפורד צ’אנס הגיב ל- OKEx תובנות לגבי התחייבויות מיסוי ללקוחות ולעסקים העוסקות בעסק "לא יליד" מאזניים מאזניים:

“צרכנים ועסקים העוסקים בעסקאות מטבעות LBR שאינם ילידים (למשל משתמשים בבריטניה העוסקים ב- EURLibra) מתמודדים גם עם התחייבויות מס וחובות דיווח על מס. בכל פעם שהם משתמשים ב- LBR שאינו יליד, הצרכן או העסק יצטרכו לחשב את רווח / הפסד ההון שלהם המתבטא במטבע הבית שלהם..

בדרך כלל יהיה צורך לחשב ולדווח על הרווח / הפסד המצרפי של אותו משתמש לרשות המס הבית, ואם יש רווח, המשתמש יצטרך לשלם מס לעיתים קרובות. לרוב זו תהיה תוצאת מס גרועה יותר מאשר אם המשתמש פשוט עשה מטבע חוץ ישירות, מכיוון שכללי מס רווחי הון במדינות רבות כוללים פטור לרווחי מטבע חוץ (אך לעיתים רחוקות פטורים רווחי מטבע חוץ). “

עבור ≋LBR, שכן הערך של ≋LBR ישתנה עם כל מטבע יחיד לאורך זמן, כל עסקה ב- BRLBR גוררת רווח הון או הפסד – דבר שחל גם על ביטקוין ומצפנים אחרים שכבר נמצאים בתחומי שיפוט מסוימים, כגון Sharpe בארה”ב. פורט על התחייבויות המס בעסקאות ב- BRLBR:

“בעיית המס העיקרית עבור המשתמשים היא ש- LBR רב-מטבעי ישתנה בערכו לעומת המטבע הביתי של המשתמש, כלומר רווח הון או הפסד יתרחש לעיתים קרובות כאשר הם משתמשים בו. אם משתמש בבריטניה קונה LBR רב-מטבעי תמורת 10 ליש”ט, אך כאשר הוא מוציא את ה- LBR כעבור כמה שבועות שווי ה- LBR רב-המטבעות שווה 12 ליש”ט, אז המשתמש עשה רווח הון בעל פוטנציאל לחיוב במס.

המשתמשים יצטרכו לעקוב אחר רווחי / הפסדי ההון שלהם בכל עסקה וביצוע, מה שאומר עלות מס פוטנציאלית במקרה הגרוע ביותר ולכל הפחות כאב ראש.."

בעיות פרטיות נותרו

מלבד העמימות בהתחייבויות המיסוי של מאזניים, פרשיות הפרטיות הידועות לשמצה של פייסבוק מציבות אתגר נוסף לפני שניתן להפעיל את רשת מאזניים.

בעוד שהספר הלבן השני של מאזניים מספק בהירות לגבי המטבעות המוצעים ותפקידם של משתתפי הרשת, אונגר של iComply סבור כי הפרויקט צריך להתמודד עם אתגרים רגולטוריים קיימים אחרים סביב פרטיות:

“לפרויקט יש אתגרים רגולטוריים אחרים – בעיקר, רקורד הרשומות של פייסבוק לזיהוי משתמשים ואימות לקוחות חזק הוא תהומי.

הערכה אחת העלתה כי עד 25 אחוזים מחשבונות הפייסבוק הם מזויפים, וזה בסיס נורא לשמש ספק שירות פיננסי מוסדר. פייסבוק אמנם רכשה חבורה של ספקי זהות ו- KYC בארבע השנים האחרונות – אך כל החברות הללו הוגבלו בתהליכי שיפוט יחידים..

עד שפייסבוק תמצא דרך לשפר את פרטיות המשתמשים, אבטחתם וזהותם – סביר להניח שהפרויקט הזה ימשיך לראות יותר כותרות יחסי ציבור מאשר לרכוש משתמשים חדשים. “

עם הקודם של פייסבוק שערוריות פרטיות, בניית מערכת זהות דיגיטלית מהימנה ברשת מאזניים יכול להיות מאתגר – מכיוון שרשת מאזניים כוללת קטגוריות שונות של משתתפים. בתגובות ל- OKEx Insights, הנס לומברדו, מנהל התפעול הראשי ב מעבר חסימות, הודה בחשיבות תקני הזהות הפתוחה ובתחומי הרגולציה העיקריים שצוות המאזניים צריך להיות מודע להם:

“תמיד האמנו שתקן זהות פתוח חשוב להשגת אינטראקציה בטוחה הנחוצה עבור Web 3.0, כפי שניכר בפרוטוקול DID של W3C. עם זאת, חשוב מאוד שתקן הזהות הדיגיטלית יאפשר שליטה בזהות ובנתונים עם המשתמש, בהתקרב לרמת הריבונות העצמית ואפס יכולות ידע..

בכל הנוגע לתקנות, קיים סכסוך בין משטרים כמו GDPR, המחייבים זכויות פרטיות נתונים, לבין אלה שהועלו על ידי ה- FATF, כלומר ‘כלל הנסיעות’ ושקיפות על אלה המסחרים ומעבירים נכסים דיגיטליים. זה עדיין תואם לתקן זהות ממוקד משתמש, כל עוד למשתמש יש את החופש לבחור לסחור ולשלוח & לקבל נכסים. “

בנקאות ללא בנקים

הן הגרסאות הראשונות והן השנייה של המאמר הלבן של מאזניים חולקות את אותו חזון להגיע ללא בנקים ולהקל על הכללה פיננסית. בגרסה האחרונה צוות המאזניים רשם שני כלים להשגת מטרה זו: ≋LBR וארנקים שלא הוסרו.

כאמור בספר הלבן המאזניים האחרון, ≋LBR יכול לשמש נכס ניטראלי ותנודתי נמוך עבור מדינות שאין להן מטבע יחיד במטבע יחיד ברשת מאזניים. צוות מאזניים טוען כי ≋LBR יכול לשמש כמטבע פשרה בעסקאות חוצות גבולות, כאשר משתמשים יכולים להמיר את ≋LBR למטבע המקומי שלהם לרכישת מוצרים ושירותים..

צוות המאזניים הציג ארנקים שלא הוצאו כדי לספק גישה ישירה לאוכלוסיות הלא בנקאיות ותחת הגדה, שאולי אין להן גישה ל- VASP מוסדרים או מוסמכים..

נכון לעכשיו, יש 1.7 מיליארד אנשים שאינם בנקים ברחבי העולם. האוכלוסייה הלא בנקאית מתייחס לאלה שאין להם גישה לשירותים פיננסיים הניתנים על ידי מוסד פיננסי או באמצעות ספק כספי סלולרי.

א לימוד על ידי אוקספורד כלכלה ופרויקט FinTech מבוסס סן פרנסיסקו Juvo שפורסם בנובמבר 2019 הכירה בצמיחה הכלכלית הפוטנציאלית שהביאה האוכלוסייה הלא בנקאית. המחקר ציין כי על ידי זיהוי ופתרון צרכי האוכלוסייה הלא בנקאית, התוצר המקומי הגולמי (תוצר) צפוי לגדול ב -250 מיליארד דולר, עם פוטנציאל הגידול בחיסכון הביתי העולמי ב -512 מיליארד דולר וגידול ממוצע של שישה אחוזים בתוצר. לנפש במדינות בעלות הכנסה נמוכה.

מפה לא בנקאיתשיעור האוכלוסייה הבוגרת ללא גישה לשירותים פיננסיים. מָקוֹר: כלכלת אוקספורד

הבעיה של האוכלוסיות הלא בנקאיות נובעת מכך שיש כאלה מליארד אנשים שאין להם הוכחת זהות רשמית, נכון לשנת 2018. במיוחד האוכלוסייה הלא רשומה היא מרוכז בכבדות באפריקה שמדרום לסהרה ובדרום אסיה. פער זיהוי עולמי שכזה מוסבר על ידי היעדר מערכות רישום אזרחיות (CR) המתפקדות היטב במדינות רבות עם הכנסה נמוכה ובינונית. מערכות CR אלה לא מתפקדות לא שומרות על תיעוד נאות לגבי לידות, פטירות, נישואין ואירועי חיים אחרים.

אוכלוסייה לא רשומהאוכלוסייה לא רשומה לפי אזור. מָקוֹר: מערך נתונים גלובלי של ID4D (2018)

האוכלוסייה הלא בנקאית מציגה הזדמנויות צמיחה עצומות מהאימוץ הפוטנציאלי בטלפונים ניידים ובאינטרנט. לאנשים שאין להם חשבון בנק, הטלפונים הניידים והאינטרנט מאפשרים להם גישה לשירותים פיננסיים. סטטיסטיקה מה- Groupe Speciale Mobile Association (GSMA) מדגישים כי שיעור חדירת הטלפונים הניידים באזורי אפריקה שמדרום לסהרה הוא 45 אחוז בלבד בשנת 2019 – שהוא נמוך בהרבה מהממוצע העולמי של 67 אחוזים..

קצב זה צפוי לעלות ל -50.2 אחוזים עד 2025. צפוי כי חיבורי 4G יהיו מקור הליבה לצמיחה בתת-סרהאן אפריקה, מ -10 אחוזים בשנת 2019 לכדי 27 אחוזים צפויים בשנת 2025, על פי דו”ח GSMA.

חדירה לאינטרנטקצב חדירה של מנויים ניידים ייחודיים בשנת 2019. מקור: GSMA

לצורך חדירת האינטרנט, GSMA צופה כי אזור אפריקה שמדרום לסהרה יצמח מ -26% בשנת 2019 ל -39% בשנת 2025. משתמשי אינטרנט ניידים באזור אפריקה שמדרום לסהרה צפויים לְהַגִיעַ 483 מיליון עד 2025. באזור המזרח התיכון וצפון אפריקה (MENA) צפוי שיעור חדירת האינטרנט לגדול מ -41 אחוז בשנת 2019 ל -50 אחוז בשנת 2025.

עם פוטנציאל הצמיחה העצום בחדירת המובייל והאינטרנט, יחד עם 63 אחוז מהמבוגרים שאינם בנקים, נראה כי אפריקה שמדרום לסהרה היא אזור הליבה של מאזניים “להגיע ללא בנקים”.

חדירה לאינטרנטחדירת משתמשי אינטרנט לפי אזור. מָקוֹר: GSMA

מאזניים מיועדים גם לפייסבוק

מלבד הפוטנציאל העצום של מאזניים להגיע ללא בנקים, ניתן לראות את מטבע המאזניים ככלי להגברת עסק הפרסומות המסיבי של פייסבוק. במהלך אסיפת בעלי המניות השנתית של פייסבוק שהתקיימה ב- 27 במאי 2020, מארק צוקרברג, מנכ”ל פייסבוק, אמר שמאזניים הוא קריטי לאפשר תשלומים מהירים וחלקים בתוך המערכת האקולוגית של סחר אלקטרוני בפייסבוק.

נכון לרבעון הראשון השנה הכנסות מפרסום חשבונות ל 98 אחוז מההכנסות הכוללות של פייסבוק – מה שהופך אותה לליבת המודל העסקי של ענקית האינטרנט.

עסק המודעות הוא מודל מכירה פומבית בו עסקים יכולים להציע הצעות מחיר למודעות במחיר היעד שלהם. המשמעות היא שפייסבוק יכולה להציע את המחיר הנמוך ביותר האפשרי לעסקים להשתתף במכירה הפומבית של מודעות פייסבוק.

לאחר השקת מאזניים, הסביר המנכ”ל, המשתמשים יכולים ללחוץ על מודעה בפייסבוק ולרכוש מוצרים ושירותים קשורים ישירות באמצעות Libra Coin. צוקרברג גם הצהיר כי הוא מצפה שהאינטגרציה של מאזניים תוזיל את העלויות בהמרת מטבע ותעודד עסקים להציע הצעות מחיר גבוהות יותר במודעות – מה שמגביר את ההכנסות של פייסבוק בפייסבוק..

השקת מאזניים עשויה להגביר את הכנסותיה של ענקית המדיה החברתית מפרסום ב”אזורים הלא בנקאיים “, כמו אפריקה שמדרום לסהרה, בפרט. הכנסות הפרסום הנוכחיות של פייסבוק ממשתמשים ב”שאר העולם “(מחוץ לארה”ב וקנדה, אירופה ואסיה האוקיאנוס השקט) מהוות רק תשעה אחוזים מכלל הכנסות הפרסום ממשתמשי פייסבוק לפי גיאוגרפיה, נכון לרבעון הראשון של 2020.

בהתחשב בטענת פייסבוק לפיה השקת מטבע מאזניים עשויה לפתוח גישה פיננסית לאוכלוסיות לא בנקאיות באפריקה ובדרום אסיה, מאזניים עשויה להפחית את הדומיננטיות של חלקי ההכנסות של ארה”ב, קנדה ואירופה בפרסום..

רווחי פייסבוק 2020 רבעון ראשוןהכנסות מפרסום לפי גיאוגרפיה של משתמשים בפייסבוק, נכון לרבעון הראשון של שנת 2020. מקור: דוח הרווחים הראשון של פייסבוק 2020

הדרך של איגוד המאזניים קדימה

מאז הקמתו ביוני 2019, איגוד מאזניים חווה כמה שינויים מרכזיים בהרכב החברות שלו. לאחר הנסיגה הרשמית הראשונה של PayPal באוקטובר 2019, מאסטרקארד, ויזה, מרקדו פאגו, Booking Holdings, eBay ו- Stripe הלך בעקבותיו. אובדן התשלומים הללו וענקי המסחר האלקטרוני הותיר רק 21 חברות שחתמו על אמנת איגוד המאזניים.

גל הנסיגות נמשך בשנת 2020 כאשר וודאפון הודיעה על פרישתה מאיגוד מאזניים בינואר, וציין את כוונתו להתמקד בפלטפורמת התשלומים הניידים שלה. איגוד מאזניים מאז על הסיפון פלטפורמת המסחר הדיגיטלי Shopify בפברואר 2020. הייפר אינטרנשיונל ו- Checkout.com הצטרפו לעמותה באפריל 2020. Temasek, Paradigm ו- Slow Ventures הם התוספות האחרונות של איגוד המאזניים במאי 2020. יש 27 חברים עד היום.

עמותת מאזניים גם לאחרונה מונה סטיוארט לווי כמנכ”ל שלה. ליווי היה פקיד משרד האוצר האמריקני וכיהן בחברת HSBC Holdings Plc מאז 2012 כקצין המשפטי הראשי.

באותו יום בו פורסם הספר הלבן החדש, גם איגוד המאזניים הודיע ​​כי היה יָזוּם בקשה לרישיון מערכת תשלום עם FINMA.

מאזניים: מימון אלטרנטיבי או מסורתי?

העיתון השני של מאזניים הביא קורבנות בולטים לשאיפה המקורית של מאזניים: מטבע עולמי פשוט. עם חששות מפני ריבונות כספית ויציבות פיננסית, צוות המאזניים מתכוון להנפיק כמה מטבעות מטבע יחיד ברשת מאזניים.

כפי שקובעת הגרסה השנייה של הנייר הלבן, “[רשת] מאזניים נועדה להיות מערכת תשלום נגישה בעלות נמוכה בעולם – השלמה למטבעות מקומיים, ולא תחליף.”

המשמעות היא גם שאם מאזניים רוצים לשרוד, היא צריכה להיות חלק מהמערכת הפיננסית הבינלאומית, במקום לשמש כחלופה. פרנסס קופולה, כותבת טור של CoinDesk, מְשׁוּתָף את מחשבותיה במאמר דעה עדכני, לפיו מאזניים יכולה להצליח רק אם זה יהפוך לפרויקט מעין ממשלתי:

“פרויקט מגדל בבל הסתיים. מאזניים תעמוד בכל מה שממשלות דורשות, ובתמורה היא תיקלט במערכת הפיננסית הבינלאומית הקיימת.

הלקח מהכניעה של מאזניים הוא שאם אתה באמת רוצה לערער על הסמכות הממשלתית, אתה לא קושר את עצמך למערכת הקיימת. אתה קבע אלטרנטיבה אליו ואתה מגן עליה עד הסוף. “

לאחר השקתו של העיתון הלבן המאזניים האחרון, באפריל, דייוויד ג’רארד, מחברו של Attack of the 50-Foot Blockchain, tolד Mהדאניא שלא ניתן להפוך את החזון המקורי של מאזניים בפייסבוק למציאות:

“החזון המקורי למאזניים היה בעל חלומות קריפטו פרועים של כסף פרטי, ללא רגולציה. זה מעולם לא יעוף. פייסבוק היא חברה אמיתית, שניתן לגעת בה. אתה יכול להתעלל במידע הפרטי של אנשים – אבל ממשלות לוקחות את הכסף ברצינות רבה. “

עם זאת, למרות הוויתורים שבוצעו בספר הלבנה החדש של מאזניים, היעד המוצהר של פרויקט מאזניים “להשיג אימוץ המוני” עדיין חי – בינתיים. אחד החברים בעמותת מאזניים, מנכ”ל ביזון שבילים ג’ו לאלוז, מאמין כי הגרסה השנייה של המאמר הלבן של מאזניים היא “צעד אחד קרוב יותר” למטרות מאזניים:

“הדבר החשוב ביותר להשגת מטרה של אימוץ המונים הוא להוציא את הפרויקט מהדלת ולידיהם של אנשים שהכי זקוקים לו.”

בראיון שהתפרסם לאחרונה עם בלומברג שהתפרסם ב -1 ביוני, קייטי האון, שותפה כללית באנדריסן הורוביץ, טוען שהמאזניים של פייסבוק מייצגים עידן חדש של כסף באינטרנט ומקרה יכול להוות תקדים לפרויקטים דומים אחרים:

“אנחנו עדיין בתחילת הדרך של קטגוריית הכסף באינטרנט. סיבובים מוקדמים במיוחד. חשוב על אותם ימי חיוג מוקדמים לאינטרנט. מאזניים בפייסבוק עברו פריצת דרך טכנולוגית נהדרת, אך היא עדיין לא מוכנה לפריים טיים, אבל היא מגיעה לשם. ואתה לא יכול להכניס את זה לידי הציבור עד שהוא מוכן ומופיע. “

OKEx Insights מציג ניתוחי שוק, תכונות מעמיקות וחדשות אוסרות מאנשי מקצוע בקריפטו.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Social Links
Facebooktwitter
Promo
banner
Promo
banner