ביטקוין בשנת 2017 לעומת 2020 – הפעם, זה שונה

השוואה בין שור הביטקוין שרץ בשנת 2017 עד 2020 וכיצד השתנה השוק

קהילת הקריפטו הייתה עדה לרגע היסטורי כשמחיר הביטקוין – שהפר את שנת 2017 בכל הזמנים ב- 16 בדצמבר 2020 – פרסם שיא חדש של 34,684 דולר ב -3 בינואר 2021. במבט לאחור לשנת 2020, הביטקוין עשה ביצועים טובים יותר משיעורי הנכסים הגדולים ורשם רווח שנתי של 303.5%, החל מהשנה ב 7,193 $ וסיים אותה ב 29,022 $.

בעוד שההייפ בשוק הקריפטו בשנת 2017 הונע על ידי הופעתן של הנפקות מטבע ראשוניות ומסחר ספקולטיבי, השוק בשנת 2020 הראה סימני בגרות המונעים על ידי יסודות רשת חזקים, ביקוש מוסדי ואימוץ הולך וגובר במגזר הקמעונאי..

על מנת להדגיש את השינויים הללו, OKEx Insights השווה והעריך את שוק השוורים הנוכחי של ביטקוין מול תנופת 2017 לאור הגורמים הבאים:

  • יסודות רשת
  • דרישה לקריפטוגרפים מוסדיים
  • שווקי נגזרות מטבעות קריפטוגרפיים
  • אימוץ קמעונאי של מטבעות קריפטוגרפיים

יסודות רשת

קצב חשיש רשת וניתוח כתובות הם בין המדדים העיקריים המשמשים להערכת מצב רשת הביטקוין.

קצב האש מודד את כוח העיבוד של הרשת כולה, ועולה ככל שיותר כורים מתחייבים אליה. שיעור חשיש גבוה מאבטח למעשה רשת ומונע וקטורי התקפה כמו התקפה של 51%.

בהשוואה לשנת 2017, שיעור החשיש הנוכחי של רשת הביטקוין גבוה משמעותית, ומשקף את אמון בעלי העניין הכללי. בשנת 2020 ראינו קצב חשיש גבוה בכל הזמנים של 146 מיליון, מה שהביא גם לרמת קושי גבוהה בכרייה של 19.99 טריליון בתחילת נובמבר. זה בניגוד מוחלט לשנת 2017, כאשר שיעור החשיש רק הגיע 15.26 מיליון בשיאו וקושי הכרייה הגיעו ב 1.93 טריליון.

יש לציין כי ראינו גם שחצי התגמול השלישי של ביטקוין מתרחש בשנת 2020, ובעוד שהיו חששות סביב כורים שעוזבים את הרשת בגלל רווחיות נמוכה יותר, במקום זאת ראינו צמיחה רבה יותר מאז, ומשקפת את אמון בעלי העניין באורך החיים של ביטקוין.

קצב החשיש של ביטקוין וקושי הכרייה הגיעו לשיאים של כל הזמנים בסוף 2020. מקור: Blockchain.com

גידול הכתובות הפעילות ברשת הביטקוין משקף גם אימוץ במידה מסוימת, שכן הוא מעיד על צמיחת משתמשים. אמנם חלה ירידה ראשונית במספר הכתובות הפעילות לאחר פריחת הביטקוין בשנת 2017, אך המספר שוב תפס תאוצה והגיע ל -1.19 מיליון בסוף 2020. עם זאת, הוא עדיין לא חצה את שיא כל הזמנים של 1.25 מיליון לעומת 2017. בגלל המחסור היחסי בכניסות הטריות בשנה האחרונה.

מדד שימושי נוסף ברשת הוא מספר הכתובות עם 1,000 BTC ומעלה. מסתכל על סטטיסטיקה מ צמת הזכוכית, מספר זה צמח מ -1,600 בתחילת 2018 ל -2,275 בדצמבר 2020. זה מראה הצטברות בתקופה זו על ידי לווייתנים ומוסדות, וזה עוד סימן חיובי והצבעת אמון ברשת הביטקוין ובסיכוי הערך.

מספר כתובות עם יתרה של לפחות 1,000 BTC משנת 2017 עד 2020. מקור: Glassnode

בובי אונג, מייסד שותף של CoinGecko, אמר ל- OKEx Insights כי באופן כללי, יסודות רשת הביטקוין צמחו מאוד מאז 2017:


"הייתי אומר שכל מדדי הרשת הבסיסיים צמחו משמעותית מאז 2017. הרשת בוגרת יותר מבעבר, ואנחנו רואים מוסדות גדולים התומכים ב- BTC. בימים אלה חברות גדולות בבורסה כמו MicroStrategy ו- Square נושאות BTC באוצר שלהן. PayPal החלה גם למכור את BTC ללקוחותיה. בנקים גדולים החלו [כולל] כיסוי ביטקוין בדוחות המחקר שלהם. כל אלה מסמלים בגרות במערכת האקולוגית של ביטקוין."

דרישה לקריפטוגרפים מוסדיים

בהשוואה לתנופת הביטקוין בשנת 2017, הריצה הנוכחית של שור הביטקוין מונעת בעיקר על ידי ביקוש מוסדי חזק במטבעות קריפטוגרפיים. הצמיחה של ביקוש זה ניכרת במגזרים הבאים:

  • השקעות ביטקוין ניכרות ממוסדות פיננסיים מובילים
  • צמיחה אדירה בקרנות הצפנה ולווייתני ביטקוין מוסדיים
  • תחרות בין ענקיות וול-סטריט להשקת שירותים הקשורים לקריפטו

השקעות ביטקוין ניכרות ממוסדות פיננסיים מובילים

במהלך תנופת הביטקוין בשנת 2017, המוסדות היו ספקנים מאוד ביחס לנכסי הצפנה והיו קריטיים באשר לסיכויי הצמיחה שלהם. למשל, ג’יימי דימון, ג’יימי דימון, מנכ”ל JPMorgan Chase שוב ושוב טרק הביטקוין באותה השנה והשפיע לרעה על מחירו.

מאז ראינו שינוי משמעותי ברגש המוסדי כאשר שמות גדולים החלו לחפש חשיפה לביטקוין ולקריפטו בשנה האחרונה. MicroStrategy, למשל, חשפה רכישת ביטקוין של 250 מיליון דולר ביולי 2020, ואחריה עוד 50 מיליון דולר לִרְכּוֹשׁ בתחילת דצמבר. שלושה חודשים לאחר ההשקעה הראשונה של MicroStrategy, Square Inc.. מוּשׁקָע 50 מיליון דולר בביטקוין, בעוד ענק הביטוח MassMutual הוכרז רכישה של ביטקוין בסכום של 100 מיליון דולר ורכישה של 5 מיליון דולר של NYDIG.

מגמה זו, שאמורה להימשך, עומדת בניגוד מוחלט לשנת 2017 והיא משקפת את ההסכמה ההולכת וגוברת של ביטקוין כנכס חלופי, ובכך מעניק לו ערך רב יותר.

צמיחה מאסיבית של קרנות גידור קריפטו ולווייתנים מוסדיים

למרות שהייתה מעט השקעה מוסדית בביטקוין במהלך שנת 2017, השקעות קריפטו מקרנות גידור זכו לצמיחה אדירה בשלוש השנים האחרונות. סך כל הנכס הניהולי של קרנות גידור קריפטו עולמיות מוּכפָּל ליותר מ -2 מיליארד דולר בשנת 2019 והוא צָפוּי לשלוש עד סוף 2020. בנוסף, אחוז קרנות הגידור הצפוניות עם AUM מעל 20 מיליון דולר גדל מ -19% ל -35% בשנת 2019.

הצטברות של ביטקוין על ידי משקיעים מוסדיים ניתן לראות גם בזרימות ובדפוסים של עסקאות שלא הוצאו או UTXO. כפי שניתן לראות בתרשים למטה, נרשמה הצטברות משמעותית של ביטקוין על ידי מוסדות בשנה האחרונה, במיוחד מנובמבר ואילך.

הצטברות מסיבית של BTC על ידי לווייתנים שנראתה בנובמבר ובדצמבר. מָקוֹר: מפת לווייתנים, תובנות OKEx

גווני אפור הוא לוויתן הביטקוין המוקדם והגדול ביותר בקרב מוסדות פיננסיים. ככלי ההשקעה הראשון במטבע דיגיטלי שהשיג מעמד של חברת דיווחי רשות ניירות ערך בארצות הברית, Grayscale Bitcoin Trust רכש לראשונה את BTC בשנת 2015, ומניותיה מוחזקות על ידי יותר מ 30 משקיעים מוסדיים. גווני אפור הגדילו גם את אחזקות ה- BTC במהלך הריצה האחרונה של ביטקוין, והוסיפה 55,015 BTC בנובמבר ו 72,950 BTC בדצמבר. החל מ -4 בינואר 2021, GBTC מחזיקה 572,644 BTC או 18.99 מיליארד דולר נכסים בניהול.

החזקות BTC בגווני אפור בחצי השנה האחרונה. מקור: bybt.com

ענקיות וול סטריט מתחרות על השקת שירותי מסחר קריפטו

בעוד שרוב השמות הגדולים בוול סטריט היו סקפטיים מאוד כלפי הביטקוין בשנת 2017, ראינו שינוי דעה מצד אותם ספקנים, שהחלו להשיק שירותים הקשורים לקריפטו לאחרונה..

פידליטי השקעות היא אחת הענקיות החלוצות בוול סטריט שנכנסו לחלל הקריפטו. החברה הקימה לראשונה את זרועה הדיגיטלית, Fidelity Digital Assets, והשיקה שירותי אחזקת קריפטו בשנת 2018. כדי לענות על הביקוש הגובר לביטקוין ממשרדי המשפחה, Fidelity גם הושק Fidelity Digital Funds באוגוסט. הקרן מנוהלת באופן פסיבי ומאוחסנת על ידי נכסי Fidelity Digital. מלבד פידליטי, גם זרוע הפינטק של סטנדרט צ’רטרד, SC Ventures שותף עם Northern Trust להשיק פתרונות משמורת קריפטו ללקוחות מוסדיים.

בהשוואה למשמורת בקריפטו, מסחר בקריפטו הוא שדה קרב סוער יותר בקרב ענקיות בנקאיות בשל ביקוש מוסדי עצום. למשל בנק בלארוסבנק, הושק פלטפורמת המסחר הקריפטו הראשונה במדינה בנובמבר, ובעקבותיה הציע השקה רכה של הבורסה הדיגיטלית של DBS בגיבוי הבנק הגדול ביותר בסינגפור בדצמבר. על פי הדיווחים, ענקיות בנקאיות אחרות משיקות שולחנות מסחר קריפטו משלהן, כולל שכר רגיל, BBVA, בנק המדינה של הודו ושל יפן SBI הישנות.

Ong ב- CoinGecko מאמין שהתחרות בהשקת שירותים הקשורים לקריפטו בקרב ענקיות וול סטריט רק תתחזק בעתיד, ותביא למיזוגים ורכישות בולטות. הוא אמר ל- OKEx Insights:

"בסופו של דבר וול סטריט תרצה חתיכה מעוגת הצפנה הזו ויהיה מ ‘פעיל&במרחב בו המוסדות יבקשו לרכוש שחקנים קיימים לרכישת ידע בתעשייה וקשרי לקוחות. אנחנו עדיין לא רואים את זה אבל זה יקרה בקרוב."

שוק נגזרות הקריפטו מציג בגרות בשנת 2020

מלבד ההייפ השוק שמונע על ידי ICO, תנופת הביטקוין בשנת 2017 סימנה גם את תחילתו של שוק נגזרות קריפטו מתפתח. Cboe הייתה ספקית השירותים המסורתית הראשונה שהעניקה לְהַשִׁיק חוזים עתידיים של ביטקוין מיינסטרים ב -10 בדצמבר 2017, וכל חוזה ייצג 1 BTC. CME עקב אחרי Cboe אל לְהַשִׁיק עתיד ביטקוין משלה שבוע לאחר מכן, וכל חוזה CME ייצג 5 BTC.

בעוד Cboe עצר עם רישום החוזים העתידיים בביטקוין במרץ 2019 בגלל חוסר עניין קמעונאי, נגזרות הקריפטו צמחו מאוד מאז. מונע על ידי ביקוש מוסדי חזק, העניין הפתוח המצטבר בחוזים עתידיים בביטקוין השיג שיא כל הזמנים של מעל 10 מיליארד דולר בתחילת ינואר 2021.

ריבית פתוחה מצטברת לחוזים עתידיים בביטקוין. מָקוֹר: לְסַלֵף

שוק נגזרות הקריפטו ההולך וגדל הוא אחד הגורמים הבסיסיים התומכים בריצת שור הביטקוין בשנת 2020. לעומת זאת, אותו שוק ניתן לטעון. צץ את בועת 2017.

בהתייחס למצב נגזרות הקריפטו, אמר עמנואל גו, מייסד שותף של חברת ניתוח הנתונים הטיה, ל- OKEx Insights:

"מוצרי נגזרים צפו בצמיחה אדירה מאז 2017, תחילה עם הופעתם המהירה של חוזים עתידיים והחלפות תמידי ועכשיו עם אופציות. אנו מאמינים כי הדבר תרם לתהליך איתור מחירים טוב יותר עבור הביטקוין ובסופו של דבר מסייע בהפחתת התנודתיות שלו."

אימוץ קמעונאי של ביטקוין

האימוץ הקמעונאי של הביטקוין קיבל דחיפה מאסיבית בשנת 2020 בעקבות החלטת PayPal לתמוך בביטקוין ובמטבעות קריפטוגרפיים מובילים אחרים. הצעות הקריפטו של ענקית עיבוד התשלומים כעת זמין ללקוחות בארה”ב, והחברה מתכננת להרחיב את השירותים ל- Venmo בשנת 2021.

יש לציין כי היו הרבה ניסיונות מוקדמים להגביר את האימוץ הקמעונאי של ביטקוין בשנת 2017. למשל, הבנק הדיגיטלי הבריטי, Revolut הושק שירותי המטבעות הקריפטוגרפיים שלה בשנת 2017, מה שמאפשר למשתמשים לרכוש ולסחור BTC, LTC, ETH, BCH, XRP ו- XLM באזורים נתמכים. Revolut אמנם חשה צמיחה משמעותית מאז, אך ההנפקה שלה לא הפכה את הביטקוין לבזבז יותר.

עם הצטרפותו של PayPal לחלל בשנה האחרונה, אנו יכולים לצפות למהלך אימוץ מאסיבי בשנה הקרובה. לעומת Revolut, שיש 12 מיליון משתמשים, ל- Paypal יש מאות מיליונים והיא מצליחה למנף את חברת הבת Venmo שלה 52 מיליון משתמשים ו שולט שוק התשלומים הניידים בקרב המילניום האמריקני.

לסיכום על ידי אנרי ארסלניאן, מנהיג הקריפטו העולמי של PwC, PayPal היא זכייה גדולה עבור הביטקוין:

"בעוד חברות תשלומים אחרות בארה”ב, כמו רובינודה או כיכר, כבר הציעו גישה לקריפטו, PayPal היא הרבה יותר גדולה ובינלאומית."

סיכום

בום הביטקוין לשנת 2017 הונע ברובו על ידי ספקולציות וההייפ של ICO. ההייפ הזה התחיל להתקרר בתחילת 2018 בגלל הלחץ הרגולטורי של ה- SEC האמריקני, שיושב ראשו, ג’יי קלייטון, הזהיר משקיעים נגד ICO בגלל מניפולציות במחירים ובעיות חוקיות. התפתחות זו, יחד עם הזמינות של חוזים עתידיים, הביאו לחורף הצפנה לאורך 2018 ורוב שנת 2019.

בהשוואה לתנופת הביטקוין בשנת 2017, ריצת השוורים האחרונה אינה מונעת מהייפ ICO. במקום זאת, היינו עדים לשינויים רחבים – בין אם זה גובר עניין מוסדי, בהירות רגולטורית, בגרות שוק, אימוץ קמעונאות או יסודות רשת חזקים יותר – אשר אימתו את הביטקוין והעניקו לו הכרה כסוג נכסים תקף שכדאי לקחת בחשבון. בקיצור, הפעם זה באמת שונה.

OKEx Insights מציג ניתוחי שוק, מאפיינים מעמיקים, מחקר מקורי & אוצר חדשות מאנשי מקצוע בקריפטו.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Adblock
detector
map