5 הדגשים המובילים של DeFi בשנת 2020 – השנה שנבדקה

OKEx Insights ‘DeFi Digest סוקר את הדגשים המובילים משטח הכספים המבוזר בשנת 2020.

DeFi צמח השנה ממילת מפתח בלבד לתחום לגיטימי, עם התקדמות משמעותית מבחינת פיתוח ואימוץ. כאשר 2020 מגיע לסיומו, OKEx Insights בוחן את חמשת נקודות השיא המובילות ממרחב הכספים המבוזר.

ממיליונים למיליארדים, DeFi הולך בגדול

שוק DeFi היה עד לצמיחה אדירה במהלך שנת 2020, כאשר TVL – הערך הכולל נעול – עלה מ 671 מיליון דולר ב -1 בינואר ל -13.95 מיליארד דולר נכון לדצמבר 23. הגידול המסיבי של TVL בחלל הונע בעיקר מההייפ סביב כריית נזילות. וחקלאות תשואה, והשלים אותו עם ההשקה הצפויה של את’ריום 2.0 ועליית אורקלות מחירים מבוזרות.

הערך הכולל שננעל בדולר של שוק DeFi בשנת 2020. מקור: DeFi Pulse

גם שוק ההלוואות של DeFi ראה צמיחה מאסיבית בהיקפי ההלוואות, ועלתה מ -0.92 מיליארד דולר ל -3.57 מיליארד דולר. בעוד ש- Maker שלטה בשוק ההלוואות במחצית הראשונה של 2020, חברת Compound החליפה את Maker כמובילת ההלוואות במחצית השנייה, לאחר השקת אסימון הממשל שלה, COMP. מתחם ממשיך לשלוט בשוק ההלוואות עם נתח שוק של כ 55%, ואחריו Maker (~ 30%) ו- Aave (~ 10%).

היקף ההלוואות הכולל של פרוטוקולי ההלוואות של DeFi בשנת 2020. מקור: DeBank

עליית כריית נזילות ודיפי תשואות חקלאים

התנאים "כריית נזילות" ו "מניבים חקלאים" היו מילות המפתח העיקריות בקרב קהילת DeFi בשנת 2020. כריית נזילות מתייחסת לחקלאות תשואה על ידי מתן נזילות לשוק הכסף בתמורה לתגמולים ולעמלות..

כריית נזילות הוצגה לראשונה על ידי Compound, שאפשרה למשתמשים לספק נזילות לפרוטוקול כדי להרוויח יחידות נוספות מסמל הממשל שלה. לאחר השקתו, מחירו של COMP גדל יותר משלושה, והערך הכולל הכלול בפרוטוקול עלה מ -90 מיליון דולר למעל 600 מיליון דולר במהלך השבוע הראשון שלו. פרוטוקולים אחרים של DeFi – כגון Balancer, SushiSwap ו- Uniswap – הלכו בעקבותיהם להשקת שירותי כריית נזילות עבור אסימוני ממשל משלהם..

הופעת כריית הנזילות הביאה גם לעליית הבורסות המבוזרות. היקף המסחר של DEX התחיל את צמיחתו הנפיצה ביוני, המונע על ידי הייפ כריית הנזילות שנוצר על ידי COMP. היקף המסחר של DEX הגיע לשיא שנתי של 27.8 מיליארד דולר לאחר השקת אסימון הממשל של Uniswap, UNI..

עם זאת, ההייפ סביב כריית נזילות התקרר מאז אוקטובר, מכיוון שלא היו פרוטוקולים גדולים אחרים של DeFi המשחררים אסימוני ממשל חדשים לכריית נזילות. צמצום ההפחתה נראה גם בהיקף המסחר בירידות של DEX ברבעון הרביעי 2020.

נפח המסחר החודשי של הבורסות המבוזרות בשנת 2020. מקור: Dune Analytics, תובנות OKEx

היריבות בין Uniswap ל- SushiSwap


כריית נזילות הביאה לאור הזרקורים יצרני שוק אוטומטיים. מרכזיה מבוססת AMM שימושים קבוצה של אלגוריתמים דטרמיניסטיים שקובעים פרמטרים לאיחוד נזילות מסוחרים וביצוע שווקים אוטומטיים. במקום להשתמש בספר הזמנות מסורתי להזמנות קנייה ומכירה, הכספים הן לקונים והן למוכרים בבורסות מבוססות AMM מאוחסנים בבריכות נזילות ברשת..

עליית יצרני השוק האוטומטיים הביאה גם ליריבות בין יוניסאפ לשכפל שלה, SushiSwap. Uniswap שלטה בתחום DEX מבחינת נפח המסחר עד סוף אוגוסט, אז הושקה SushiSwap. בהתבסס על תכנון הפרוטוקול של Uniswap, SushiSwap כוונה לספק תמריצים נוספים לחקלאים לתשואה, מה שמאפשר להם להרוויח חלק משכר הפרוטוקול באסימונים של SUSHI, גם אם הם מושכים את הנזילות שלהם מהפרוטוקול..

Uniswap שולט בשוק DEX מאז יולי 2020. מקור: Dune analytics

לאחר השקתו, מחיר SUSHI עלה ליותר מ- $ 9, והערך הכולל של הפרוטוקול נעול עלה על Uniswap במהלך השבועיים הראשונים שלו. עם זאת, SushiSwap גרר ביקורת מצד הקהילה כאשר מייסדה, "השף נומי," נמכר חלק ממניות קרן היזמים.

הקהילה דאגה מהיציאה של המייסד, ומחיר ה- SUSHI צנח מ- 9.5 דולר ל -1.13 דולר תוך חמישה ימים בלבד. עם זאת, ב -11 בספטמבר השף נומי חזר ETH בשווי 14 מיליון דולר לאוצר של SushiSwap ו החליט לרדת מתפקיד המנהיגות.

יוניסאפ החזירה אז את תשומת ליבם של חקלאי התשואה בעקבות השקת אסימון הממשל שלה, UNI, באמצע ספטמבר. ה- TVL של Uniswap שוב עלה מ- 748 מיליון דולר לכמעט שני מיליארד דולר מיד לאחר השקת UNI, והביא גם לירידה משמעותית בנזילות של SushiSwap..

בתגובה, SushiSwap יישמה אז כמה שיפורי ממשל, כולל מכסה קשה של היצע האסימונים הכולל שלה, והציבה תקופת נעילה של חצי שנה בשני שליש מתגמולי הכרייה שלה. בנוסף, SushiSwap יישמה את מודל היעד של Uniswap, המחלק 0.05% מסך היקף המסחר לבעלי העניין של xSUSHI..

לאחר ש- Uniswap סיימה את תוכנית התגמול לכריית נזילות ב -16 בנובמבר, TVL שלה זינקה בצמיחה חדה מ -3 מיליארד דולר ל -1.3 מיליארד דולר. בינתיים, SushiSwap סיפקה את אותה מאגר נזילות בדיוק כמו Uniswap, אך עם תגמולים מוגברים, מה שהוביל ל נחשול לטווח הקצר ב- TVL של SushiSwap, בין 293 מיליון דולר למיליארד דולר.

כמרכזיות המבוזרות המובילות המבוססות על AMM, הן של Uniswap והן של SushiSwap יש יעדי פיתוח אסטרטגיים שונים. בעקבות מיזוגים עם Pickle Finance, Cream Finance, Cover Protocol ו- Akropolis, הכריזו yearn.finance, יועץ רובו למיניהן על פרוטוקולי גידול תשואה, על מיזוגו החמישי עם SushiSwap. כעת, SushiSwap תנצל את המומחיות שלה כדי לסייע ל- yearn.finance להשיק את הפרויקט הקרוב שלה, Derisswap, שישלב בין החלפות, אופציות והלוואות לפלטפורמה אחת. בינתיים, Uniswap השיקה כלי ממשל, סיביל, לגילוי נציגים, וזה נשאר מבער גז מוביל ברשת את’ריום.

הערך הכולל הנעול (דולר ארה”ב) של Uniswap ו- SushiSwap עם אירועי שוק מרכזיים. מקור: DeFi Pulse, OKEx Insights

התקפות הלוואת פלאש

שוק DeFi אמנם גדל מאוד השנה, אך נקודות התורפה הביטחוניות, במיוחד התקפות הלוואות פלאש, נותרות דאגה לקהילה. שירות הלוואת בזק מאפשר למשתמשים ללוות מבלי להעמיד בטחונות כלשהם. בעוד שהמוצר זכה לפופולריות בקרב ארביטראז’רים, האקרים משתמשים במנצל הלוואות פלאש בכדי לנקז כספים בבריכות נזילות ולתפעל את שוק DeFi..

התקפות הלוואת פלאש הפכו לוויראליות במחצית השנייה של 2020, והפריצה של Eminence Finance ו- Harvest Finance הייתה הבולטת ביותר. Eminence Finance, פרוטוקול לא גמור של מייסד מימון הכספים אנדרה קרוניה, סבל מהתקפות הלוואת פלאש שגרמו להאקרים לנקז 15 מיליון דולר. אחת המתקפות הגדולות ביותר להלוואות הבזק התרחשה ב -1 בנובמבר, כאשר האקרים ניצלו את הפגיעות בכספת הרווסט פיננסים והלבינו את הכספים באמצעות Uniswap ו- בריכת Y במימון Curve. מתקפה זו הביאה להפסד של 34 מיליון דולר.

התקפות הלוואת פלאש שלטו בפריצות הגדולות של פרוטוקול DeFi בשנת 2020. מקור: OKEx Insights

קהילת DeFi הציעה כמה פתרונות להפחתת התקפות הלוואות פלאש. הפיתרון הראשון הוא יישום מנגנון התחייבות וחשיפה להפקדות, מה שהופך התקפות של הלוואות פלאש לבלתי אפשריות על ידי השבתת פיקדונות ומשיכות באותה עסקה. בנוסף, השימוש באורקלי מחירים חיצוניים כגון Chainlink מסייע להפגת מניפולציות בשוק. עם זאת, שיטות אלה אינן חסינות לחלוטין, ויש צורך בפיתוח נוסף בנושא זה.

אורקלות בלוקצ’יין ושקיפות מחירים

רשתות חסימות וחוזים חכמים בדרך כלל לא יכולות לגשת לנתונים מחוץ לרשתות שלהן. בעיה זו מונעת שימוש במקורות נתונים חיצוניים שיכולים להיות קריטיים לשירותים מסוימים. אורקלות בלוקצ’יין, שהן שירותי צד שלישי המאפשרות לקבל חוזים חכמים לקבל מידע חיצוני, פותרות בעיה זו. אורקלות של Blockchain מילאו תפקיד אינסטרומנטלי בפיתוח DeFi, שכן הן משפרות את אמינות ודיוק הנתונים בכל פרוטוקולי DeFi שונים.

Chainlink, Compound ו- Band הם שלושת הפרויקטים המובילים בתחום זה, ו- Chainlink הושק נתוני התייחסות למחירים עבור DeFi בינואר 2020. נתוני התייחסות אלו היו במהירות מְאוּמָץ על ידי פרוטוקולי DeFi בהלוואות, מטבעות, ניהול נכסים ומסחר בנגזרים.

למרות הפופולריות בקרב משתמשי פרוטוקול DeFi, אורקלות בלוקצ’יין עוררו גם חששות סביב פגיעות אבטחה ושימוש במקורות נתונים מרכזיים. דוגמה לכך הייתה כאשר מתחם חיסל כמעט 9 מיליון דולר ב -26 בנובמבר. החיסול העצום נגרם כתוצאה מתנודות מחירים קיצוניות של DAI stablecoin ב- Coinbase Pro. מכיוון ש- Compound השתמשה רק ב- Coinbase Pro כמקור המחירים שלה, זה הוביל לביקורת ולחששות סביב אמינות.

בעוד שטווח ה- DeFi אינו חף מפגמים, צמיחתו השנה הוכיחה את הצורך במערכת אקולוגית כזו של מוצרים פיננסיים חסרי אמון. בהמשך, אנו יכולים לצפות שמרחב זה יגדל עוד יותר ככל שמפתחים מגהצים את הנושאים הרווחים ויוצרים ממשקים חזקים וידידותיים יותר עבור שירותים פיננסיים מבוזרים..

OKEx Insights מציג ניתוחי שוק, מאפיינים מעמיקים, מחקר מקורי & אוצר חדשות מאנשי מקצוע בקריפטו.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Adblock
detector
map