האם DCEP הוא קריפטו? מומחים בתעשייה דנים במטבע הדיגיטלי המתהווה בסין

במהלך השבועות האחרונים, היואן הדיגיטלי המיוחל של סין – תשלום אלקטרוני של מטבע דיגיטלי (DCEP) – חזר לפופולריות בתקשורת הקריפטו והזרם המרכזי ככל שעלה יותר חדשות על התפתחותו. מאז ינואר, הנושא סוקר על ידי מדיה רגילה כולל CNBC, פורבס ו קווית.

הפרויקט, בראשות הבנק המרכזי של סין, PBoC, הועלה מחדש למכ”ם של התעשייה ב- 14 באפריל, כאשר צילום מסך פורסם והראה כי DCEP נבדק באזוז’ו, צ’נגדו, שיונגן ואזורים אחרים. עוד יותר עדכני חֲדָשׁוֹת, מ- 23 באפריל, גילה שסטארבקס ומקדונלדס הם בין ענקיות הקמעונאות שהוזמנו להשתתף בבדיקת המטבע הדיגיטלי באזור אחד.

כאשר מדיה מכסה את DCEP – או מטבע דיגיטלי כלשהו של הבנק המרכזי (CBDC), לצורך העניין – ישנה הנחה כי א) המטבע מבוסס על בלוקצ’יין וב) קיומו רלוונטי לפיכך לתעשיית הקריפטו והבלוקצ’יין..

ביקשנו ממומחי הבלוקצ’יין, הטכנולוגיה והכלכלה לבחון מקרוב את DCEP, הטכנולוגיה העומדת מאחוריה ומשמעותה של קיומה עבור התעשייה..

ההיסטוריה של DCEP

DCEP הייתה הראשונה הציג לציבור של ג’ואו שיאוצ’ואן, המושל לשעבר של ה- PBoC, במסיבת עיתונאים בקונגרס העממי הלאומי ה -13 ב -9 במרץ 2018. בינואר השנה, הבנק המרכזי של סין הוכרז שהתכנון “ברמה העליונה” של המטבע הדיגיטלי שלו הושלם והוסיף "אנו נמשיך לקדם בהתמדה את התפתחות המטבעות הדיגיטליים החוקיים. ” החודש זה היה גילה שוב שהמטבע הדיגיטלי של סין מתנהל כמתוכנן.

עם זאת, הפרופסור לאוניברסיטת צ’ונגצ’ינג וטכנולוגיה, צ’אנגיונג ליו, בעל תואר דוקטור בהיסטוריה של התיאוריה הכלכלית מאוניברסיטת פקין, אמר ל- OKEx כי הבנק המרכזי בסין עובד על מטבע דיגיטלי במשך שנים רבות. הוא הסביר את מקורות ההתפתחות של DCEP:

“בסוף 2013, הביטקוין ביצע את הפשיטה הראשונה שלו בסין. בשנת 2014 הקים הבנק המרכזי בסין מכון מחקר המוקדש למטבעות דיגיטליים והחל ללמוד כיצד להתמודד עם ההשפעה של מטבעות קריפטוגרפיים ולשפר את מערכת היואן הסינית באמצעות טכנולוגיית הבלוקצ’יין..

אך בין השנים 2014 ל 2018, התקדמות ה- DCEP הייתה איטית, אולי משום שהארכיטקטורה המבוזרת של הביטקוין או הבלוקצ’יין אינה מתיישבת עם טבעו של המטבע הלאומי החוקי כ- Renminbi (RMB)..

האצה הפתאומית של DCEP בסוף שנת 2019 נובעת ישירות מההכנות של פייסבוק להשקה מזל מאזניים. למרות טענתה להיות אולטרה-ריבונית ושירות למימון גלובלי, מייסדי מאזניים, חברי השותפות ומטבעות העוגן דחו את סין במודע..

זה הותיר את הבנק המרכזי בסין מרגיש את הלחץ של תחרות בינלאומית דחופה בתחום המטבע הדיגיטלי. “

כיצד DCEP של סין רלוונטי לתעשיית הבלוקצ’יין / הצפנה?

“DCEP לא בהכרח משתמש בבלוקצ’יין”

פרופ ‘ליו ציין גם כי “הניסוי” של DCEP היה עד כה זהיר והוסיף:

“לכן קשה לשפוט אם מטרתה לקדם באופן פעיל רפורמה מוניטרית המותאמת לכלכלת האינטרנט או להגן באופן פסיבי על המערכת הבנקאית המסורתית. מכיוון ש- DCEP הוא למעשה מטבע פיאט הנשלט על ידי בנק מרכזי, לא ניתן לבזזו אותו.

מו צ’אנגצ’ון, מנהל פרויקט DCEP, כבר עשה זאת מוּזְכָּר ש- DCEP לא בהכרח משתמש בטכנולוגיית בלוקצ’יין.

נכון לעכשיו, DCEP מהווה בעיקר שינוי טכני של מנגנון ההנפקה והמחזור של יואן. DCEP לא משתלב בטירוף הבלוקצ’יין העולמי. ”

כשדיברנו על האם DCEP טוב לתעשיית הבלוקצ’יין, אמר פרופ ‘ליו:

“מדובר בעיקר בשינוי טכני, זה לא משנה את אופי ה- RMB ומערכות הרגולציה הקשורות, ולכן, DCEP לא תביא נוחות רבה לתעשיית הבלוקצ’יין הנוכחית או לתעשיית המטבעות הקריפטוגרפיים..

בקיצור, אין לנו כרגע שער יואן לביטקוין ולא יהיה לנו DCEP לשער ביטקוין בעתיד הקרוב. בעוד ש- DCEP לא בהכרח משתמש בטכנולוגיית בלוקצ’יין, היא כן עושה שימוש בקריפטוגרפיה א-סימטרית, וזו הסיבה הבסיסית ליעילות ובאבטחה של תשלומים אלקטרוניים ש- DCEP מספקת והיא ככל הנראה הקשר החשוב ביותר בין DCEP לתעשיית הבלוקצ’יין / הצפנה. ”

DCEP הוא קריפטו מרכזי

פרופ ‘ליו התעקש כי ל- DCEP לא תהיה השפעה משמעותית על המטבעות המבוזרים, וטען:

“DCEP עצמה היא מטבע מטבע, אך היא אינה מטבע מבוזר – היא מטבע מבוזר.

עם זאת, ל- DCEP יש השפעה עצומה על מטבעות קריפטוגרפיים מרכזיים, מכיוון שלמטבע קריפטוגרפי מרכזי, ככל שהמרכז חזק יותר כך היתרון התחרותי גדול יותר..

כיום יש מספר אסימונים שהונפקו באופן פרטי במחזור. אסימונים אלה מרוכזים ובעלי אמינות נמוכה בהרבה מ- DCEP. בעבר היו אלה ליתרונות על פני ה- RMB, בעיקר באמצעות הצפנה. יתרון זה אבד כאשר שינו גם יואן באמצעות קריפטוגרפיה. “

האופי המתוכנת של DCEP יהפוך אותו לחשוב לטווח הארוך

יאן מנג, סגן נשיא רשת מפתחי התוכנה הסינית (CSDN), המתמקד במחקר כלכלי סמלי עבור קהילת המפתחים הגדולה במדינה, סבור גם כי ל- DCEP לא תהיה השפעה גדולה על הקריפטו בטווח הקצר. הוא הצהיר:

“ל- DCEP השפעה דמיונית בלבד על עולם הקריפטו בטווח הקצר, מכיוון שהבנק המרכזי ככל הנראה יסדיר בקפדנות את זרמי ה- DCEP בימים הראשונים. אנשים מסוימים בעולם הקריפטו עשויים לנצל הזדמנות זו ליצירת הייפ, אך מכיוון שהבנק המרכזי מחזיק ביחס לא ידידותי לקריפטו, אני לא רואה שום סיכוי ש- DCEP יעזור לקריפטה בשום צורה שהיא. ”

מנג מאמין, עם זאת, ש- DCEP תשנה את עולם הקריפטו בטווח הארוך:

“העיצוב של DCEP משמר פונקציונליות תכנותית, המכונה ‘סקריפט’, והמעצבים מתכננים להפוך את המטבע הדיגיטלי לתכנות בעתיד. אם יום אחד הרגולטורים יפתחו את פונקציונליות התכנות לציבור, קהילת הקריפטו תוכל לנצל אותה בקלות ולשלב את DCEP בשלל DApps, במיוחד אפליקציות DeFi. ואז מגוון רחב יותר של אנשים יהיה מעורב בכלכלת הקריפטו. “

כמו מנג, גם קן הואנג – מייסד שותף של ה- DNA של Metaverse – חושב שההשפעה של DCEP תהיה משמעותית מכיוון שניתן לתכנת אותה:

“הודות לאופי התכנותי של DCEP, באמצעות מינוף חוזים חכמים, ניתן לבנות יישומים על גבי DCEP למקרי שימוש שונים בעולם האמיתי כגון סבסוד ממשלתי, מעקב אחר תרומות צדקה, מימון סחר, מיסוי ותשלום קרוס-בורד בעתיד. אני רואה שיהיה אימוץ הדרגתי למשך כמה שנים וזינוק פתאומי של מקרי שימוש ואימוץ רחב יותר בתוך כ5 עד 10 שנים."

הואנג מאמין ש- DCEP רלוונטית לבלוקצ’יין מנקודת מבט טכנולוגית, וקבעה: “גרסת הניסוי של DCEP ממנפת כיום טכנולוגיות מפתח של בלוקצ’יין כגון הצפנת מפתח ציבורי, UTXO, Smart Contract ו- Wallet Digital.”

“ההשפעה המיידית היא מחשבת נפש”

אם כבר מדברים על הרלוונטיות של DCEP לעולם הקריפטו, שויאו קונג, א מְדוֹרַאי התמקדות בשוק הסיני בתקשורת הצפנה Decrypt, אמרה ל- OKEx כי “ההשקה של DCEP, ללא קשר לאדריכל, לשימוש או אפילו למטרה שלה, מעבירה אות לעולם כי ניתן להשתמש בבלוקצ’יין על ידי ישות גדולה, אם כי ריכוזית." היא המשיכה:

"אני חושב שזה מעלה את השאלה מה יכולה רשת בלוקצ’יין לעשות על ידי מתיחת דמיוננו כיצד ייראה מטבע נזיל לאומי; רק תראה איך DCEP תופס כותרות. ההשפעה המיידית היא מחשבת נפש. ”

המשמעות הכוללת של DCEP

החשיבות תיראה באמצעות איטרציה

על ההשפעה האפשרית של המטבע הדיגיטלי שהונפק על ידי הממשלה, קבע Decrypt’s Kong:

“אני מתייחס ל- DCEP כאל פיתרון תוכנה נוסף, כלומר ניתן לראות את המשמעות רק בסבבי איטרציה. מנקודת מבט לטווח קצר, המשמעות עשויה להיות רטורית, אך היא עשויה לשפר באופן שולי את אופן פעולתה של החברה הסינית ואת אופן ניהול האנשים. “

כמו מאזניים, השפעה לטווח הקצר מוערכת יתר על המידה

על חשיבות הפרויקט הצהיר פרופ ‘ליו כי “חשיבותה של DCEP מוגזמת כיום, מכיוון ש- DCEP מהווה רק טרנספורמציה טכנית של הנפקת הכספים ומחזורם במערכת הבנקאית המסורתית.." הוא המשיך:

"הבדיקה והיישום הנוכחיים שלה אינם מכוונים ישירות למפעלי התשלום באינטרנט החשובים ביותר (WeChat Pay / Alipay).

הערכות יתר נוכחיות של חשיבותה של DCEP דומות מאוד למקרה מאזניים בשנה שעברה: הן מעריכות את הקושי בשינוי בכלכלה המסורתית והן מעריכות יתר על המידה את כוחן של טכנולוגיית הבלוקצ’יין והמוסדות הריכוזיים..

בטווח הארוך, אני מאמין שכמו שההשפעה הגדולה ביותר של מאזניים היא העלאת המודעות למטבעות קריפטוגרפיים בקרב הבנקים המרכזיים והציבור, ההשפעה הגדולה ביותר של DCEP היא לעורר תחרות בין הבנקים המרכזיים ברחבי העולם, יש לשנות את המערכת המוניטרית המסורתית באופן פסיבי תַחֲרוּת.”

השפעה על סליקה בינלאומית

יין קאו, מנכ”ל קרן הרנסנס הדיגיטלי – שהשתתף לאחרונה בשיחה על DCEP בהנחיית מנהל השווקים הפיננסיים של OKEx, Lennix Lai – אמר ל- OKEx כי DCEP למעשה כבר משמעותי וטען:

“DCEP הפכה למדיניות הפיננסית הלאומית של סין. ממרכז המפלגה הקומוניסטית והבנק המרכזי של סין ועד ממשלות מקומיות ובנקים מסחריים בבעלות המדינה, נערכות ההכנות לקראת DCEP.

אני מניח חיצונית ש- DCEP יכול לשמש כתשתית סליקה להחלפת סליקת הדולר האמריקני באזור מדינות One Belt One Road, ובכך ליצור מעגל כלכלי של יואן..

באופן פנימי, היא יכולה ליישם טוב יותר מדיניות מוניטרית שונות, או אפילו ליישם מדיניות ריבית שלילית לא קונבנציונאלית, וזה יספק מרחב יקר למדיניות מוניטרית להתמודדות עם מערבולת פיננסית וכלכלית בינלאומית עזה יותר. ”

קאו הוסיף:

“בניגוד לאסטרטגיות פיננסיות לאומיות קודמות, ה- DCEP בסין מזמין לראשונה חברות פרטיות כמו עליבאבא וטנסנט להצטרף ולהשתתף עמוקות, דבר המצביע על כך שממשלת סין רוצה להיות מסוגלת לשלב את בסיס המשתמשים העצום של חברות האינטרנט הגדולות מאוד בסין. הטכנולוגיה של חברות האינטרנט הללו ויכולת היישום האסטרטגית היעילה שלה יכולות לשרת את התמונה הגדולה הלאומית. “

בנושא זה, ה- Huang של Metaverse DNA סבור ש- DCEP איננה הגישה הנכונה לבינלאומיות של יואן והפחתת הדומיננטיות של ארה”ב. מָהִיר מערכת. הוא ציין כי “מערכת התשלומים הבין-בנקאיים החוצה גבולות של יואן (CIPS) הושק ב- 8 באוקטובר 2015, אך יואן החשבון מהווה רק 3% ממטבע העתודה העולמית (דולרים אמריקאים העולים על 67%). DCEP כמטבע מילואים מתמודדת עם אותם אתגרים כמו זו של CIPS. “

השקפות ודעות המובעות במאמר זה הן אך ורק של הדוברים המצוטטים ואינן בהכרח מייצגות את דעותיהם של OKEx.

הערות של צ’אנגיונג ליו ויין קאו תורגמו מסינית על ידי מחבר המאמר, האנליסט OKEx, יאנסונג ליו..

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Social Links
Facebooktwitter
Promo
banner
Promo
banner