ערכים מדוללים לחלוטין עלולים להטעות משקיעים וסוחרי DeFi

מבט מקרוב על שלושה פרויקטים בולטים של DeFi חושף את מגבלות ההיצע האינפלציוני במחיר.

שווי שוק מדולל לחלוטין הוא שווי השוק של נכס דיגיטלי אם כל המטבעות או האסימונים בהיצע הכולל שלו היו מונפקים.

לדוגמא, Uniswap ינפיק בסופו של דבר כמיליארד אסימונים של UNI בארבע השנים הבאות. אם אנו מתמחרים באופן היפותטי את UNI בסכום שווה של 3.00 דולר לאסימון, ה- FDV יהיה 3 מיליארד דולר. החל מה -15 באוקטובר, יש אסימון הממשל של הבורסה המבוזרת אספקה ​​במחזור של 185,059,564 ונסחר בפועל ב -3.36 דולר לאסימון, מה שמעניק לשווי השוק של UNI 623 מיליון דולר – וזה עדיין רחוק מהערך הנוכחי המדולל במלואו של 3.364 מיליארד דולר.. 

פרויקטי מימון מבוזרים ידועים משתנים כיום מאוד מבחינת יחס שווי השוק ל- FDV. לדוגמה, yearn.finance הקצתה את היצע האסימונים הכולל של YFI בתוך שבוע, כלומר יחס שווי השוק ל- FDV שווה ל- 100%. לעומת זאת, Curve מפיצה 2 מיליון אסימוני CRV בכל יום באמצעות כריית נזילות, שתנפח בהדרגה את אספקתה למקסימום של 3.03 מיליארד CRV – וכתוצאה מכך יחס שווי שוק ל- FDV נמוך במיוחד של 2.64%. 

לשם השוואה, SushiSwap מכוסה קשה האספקה ​​שלה ב -250 מיליון אסימונים ב -20 בספטמבר – והורידה את ה- FDV שלה ל -99 מיליון דולר, בהתבסס על מחיר ה -15 באוקטובר של 0.76 דולר לסושי. זה הופך את יחס שווי השוק ל- FDV של SushiSwap לכ- 76.93% לאחר צמצום ההיצע. המתחרה העיקרי שלה, Uniswap, יש יחס של כ 18.51%.

שווי השוק המדוללים במלואם גבוהים משווי השוק הנוכחי. מקור: Coingecko, OKEx

כמה חשוב הערך המדולל לחלוטין של מטבע קריפטוגרפי?

השאלה שכדאי לבחון כאן היא האם FDV הוא מדד קריטי בשוק הקריפטו. האם משתתפי השוק רציונליים לבחון הערכות שווי תיאורטיות שמוקמו שנים לעתיד?

על מנת לענות על שאלה זו, אנו משווים את המספרים מאחורי Uniswap, SushiSwap ו- Curve – שלוש בורסות מבוזרות עם תזרים מזומנים מוכח..

הנתונים הכספיים של Uniswap, SushiSwap ו- Curve מראים כמה הבדלים מרכזיים. מקור: cryptofees.info, CoinGecko, OKEx

ראשית, ל- CRV יש את יחס שווי השוק ל- FDV הנמוך ביותר, ומבחינת המחיר הוא הביצועים הגרועים ביותר. החל מה -15 באוקטובר, מחירו של 0.54 דולר צנח ב -99% משיאו של 54 דולר, והמחיר לא עלה הרבה מהתחתית של 0.46 דולר..

בין שלוש הבורסות המבוזרות, ל- Curve יש את יחס שווי השוק והשכר השנתי הטוב ביותר, והוא עומד על 6.26 – אך יש לה גם את יחס שכר הטרחה השנתי הגבוה ביותר של FDV לשנה, והוא עומד על 237. בהתחשב בכך שערכו הכולל נעול הוא כ -53% מהעמלות של Uniswap ושל שבעה הימים הממוצעים שלה הם 19% מה- Uniswap, אנו עשויים להסיק שמשתתפי השוק מודאגים מהתפלגות האסימונים המתמשכת שלה. כמו כן, אנו יכולים לראות את העקומה התלולה של הגידול באספקת ה- CRV. כתוצאה מכך, לחץ המכירה היומי הפוטנציאלי דוחף את מחירו האסימוני ל -16% בלבד מזה של UNI.

עקומת האינפלציה עבור CRV דרמטית. מָקוֹר: gov.curve.fi

החסרונות של התבוננות בערכים מדוללים לחלוטין

במרחב המטבע הקריפטוגרפי אנשים רבים חוששים מהיצע הולך וגדל של מטבעות או אסימונים. אולי יותר נכון, הם חוששים מלוחות הזמנים האינפלציוניים. התאם זאת עם הסיכוי הקטן לשינוי משמעותי בבסיס היסוד של הפרויקט תוך פרק זמן קצר, דרך השוק להתמודד עם ההנפקה השוטפת של אסימונים חדשים היא להוריד את המחיר ללא הרף..

Curve הוא מקרה טוב לכך, מכיוון שהוא יצר תופעה מוזרה בה קהילת הקריפטו רואה את Curve כאחת הפלטפורמות היציבות ביותר לחקלאות נזילות, אך כולם נמנעים מרכישת אסימוני CRV בשוק המשני. עם ירידת מחירים במחיר ושיעור אינפלציה אגרסיבי, שווי השוק של Curve לא השתנה הרבה מאמצע ספטמבר – ואף ירד..

שווי השוק של CRV נמצא בירידה לאורך רוב ספטמבר. מָקוֹר: CoinGecko

ערך הערך המדולל לחלוטין עשוי להיות מדד טוב למשקיעים ארוכי טווח, מכיוון שהוא מאפשר להם לשפוט טוב יותר אם ערך הפרויקט אינו עולה בקנה אחד. למשל, ה- FDV של CRV טיפס ל -160 מיליארד דולר, נכון ל -15 באוקטובר – בערך 65% מזה של BTC – ביום השקתו. זה מקל על המשקיעים להבין כי מחיר ה- CRV מוערך יתר על המידה. כמו כן, הוא מאפשר למשקיעים להימנע ממלכודת הערכת השווי הנגרמת מכמות נמוכה של אסימונים ראשוניים.

חסרון אחד של מדד הערך המדולל לחלוטין הוא שהוא יכול לנפח את הערך הכולל של פרויקט. לדוגמא, נניח שפרויקט מציג כיום מיליון אסימונים מצטיינים. בהמשך היום היא תודיע על עוד 10 מיליון אסימונים שיונפקו בשלוש השנים הקרובות. האם זה אומר ש- "שווי שוק" הפרויקט יהיה גבוה פי 11 ממה שהיה אתמול? מכיוון שמושלי הפרויקטים יכולים ליזום הצעות לשינוי עקומת ההיצע בכל עת, ה- FDV הנוכחי עשוי להיות לא רלוונטי.

הדיון בשיטות הערכת שווי הוא בסופו של דבר האם כדאי לקנות מטבע או אסימון. האם הפחתת ה- FDV על ידי הורדת האינפלציה מובילה לעליית מחיר האסימון? כאן, SushiSwap נותן לנו דוגמה טובה.

המעגל השמאלי בתרשים שלמטה עולה בקנה אחד עם השקת אסימון ה- UNI של Uniswap, שגרם לירידה מהירה של ה- TVL של המתחרה SushiSwap. המעגל הימני עולה בקנה אחד עם ההחלטה של ​​SushiSwap להחמיץ את אספקתה ב -250 מיליון אסימונים, מה שהביא את החקלאים לבטל את הסכמתם, מכיוון שהם לא ראו מספיק תמריצים כדי להמשיך לחקלאי SUSHI. זה מרמז שכאשר התגמולים מופחתים משמעותית, החקלאים מניבים פשוט נוהרים לפרויקט הבא.

הערך הכולל הנעול ב- SushiSwap צנח בעקבות שתי הכרזות. מָקוֹר: דופק דפי

בחקלאות בתשואות, קיימות היא המפתח, מכיוון שפרקי הזמן לחקלאות אינם קצרים. לדוגמה, התגמולים של Uniswap מתפרשים על פני ארבע שנים. צמצום ההיצע הכולל של אסימונים עשוי להעלות את המחיר, אך זה לא ישנה את ערך הפרויקט. יחד עם זאת, זה לא יהפוך את הנכס לפתע לדל יותר.

בהשוואה בין שלוש הבורסות המבוזרות הללו, ל- SushiSwap יש כמה מהפיננסים הטובים ביותר בכל רחבי הכל – מדד העמלות הנמוך ביותר לשווי FDV לשנה, בשעה 18.30, ואחוז שווי השוק ל- FDV הגבוה ביותר, 76.93%, פעם אחת. זה הוריד פתאום את היצע האסימונים. עם זאת, משתתפי השוק התחרטו על גישה זו והדבר בא לידי ביטוי במחיר שלה. מה שגרוע מכך הוא שמחירו התחדש רק ב -10.26% מהנמוך בכל הזמנים.

בדוגמה אחרת, קרן מימון (CREAM) נשרף 67.5% מהיצע האסימונים שלה ב -20 בספטמבר. מחיר האסימון היה אמור להיות משולש – אם ה- FDV נשמר – אך הוא עלה בפחות מ- 50%. שוב, עבור פרויקט גידול תשואות שייקח שנים עד סוף סוף, המחסור בהתחלה אינו גורם מרכזי. לכן, הירידה בתפוקת כריית הנזילות אינה משפיעה באופן דרמטי על המחירים. 

שריפת אספקת האסימונים CREAM בסופו של דבר לא עשתה הרבה כדי לעצור ירידות מחירים כלליות. מָקוֹר: CoinGecko

רכיבי FDV זולים מטבעם אינם מספקים תמיכה במחיר סמלי

לסיכום, המקרה של CRV מראה לנו כיצד קצב אינפלציה אגרסיבי יכול לרתיע את המשקיעים מלהרכוש ולהחזיק אסימונים שהוטבעו לאחרונה. המקרה של SUSHI, לעומת זאת, מראה לנו שלירידה עצומה בהיצע, בעוד ש- FDV נראה זול יותר, השפיע מעט על מחירו..

לתגמולים של חקלאות תשואה ואספקה ​​אינפלציונית יש תפקיד עצום ברכישת משתמשים. עם זאת, קריטית עוד יותר היא היכולת למשוך משתמשים לפרויקט ולאפשר לערך הבסיסי לצמוח מהר יותר מאשר היצע האסימונים מדולל.. 

OKEx Insights מציג ניתוחי שוק, מאפיינים מעמיקים, מחקר מקורי & אוצר חדשות מאנשי מקצוע בקריפטו. 

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Social Links
Facebooktwitter
Promo
banner
Promo
banner