כיצד נפחי החליפין המרכזיים ממחישים את מחזור הבום והחזה של DeFi

על פי הנתונים שסופקו על ידי קאיקו, OKEx Insights בוחן את מחזור הבום והחזה של DeFi בשנת 2020.

כאשר שנת 2020 מתקרבת לסיומה, מגזר המימון המבוזר מתגלה כאחד הסגמנטים החמים בשנה של תעשיית הבלוקצ’יין והקריפטו..

חקלאות תשואה של DeFi – תהליך של נעילת נכסי הצפנה בתמורה לתגמולים סמלים – התפוצצה במהלך הקיץ כשמיליוני דולרים זרמו לכל מיני פרוטוקולים, אך השוק התקרר במהירות כאשר התשואות הגבוהות במיוחד נעלמו בספטמבר. לאחר התפוצצות הבועה, רבים ממחירי DeFi האסימוניים המובילים רשמו הפסדים כבדים בחודש שלאחר מכן.

עם זאת, בין השאר בגלל העלייה במחיר ה- BTC והצפי להשקת שלב 0 של Ethereum 2.0 ב -1 בדצמבר, האופטימיות סביב DeFi התאוששה – וכך גם מחירי אסימוני DeFi..

בינתיים, גם מרכזיות מרכזיות כמו OKEx מילאו תפקיד חשוב בשיפור הפופולריות של פרויקטים של DeFi, מכיוון שבורסות רבות מיהרו לרשום אסימונים חדשים של DeFi. על פי דוח המיקרו-סטרוקטורה של OKEx באוגוסט, אסימונים של DeFi היוו רק 19% מסך היקף המסחר הנקודתי של OKEx. מספר זה קפץ ל -25% בספטמבר.

עם הנתונים המסופקים על ידי חברת ניתוחי הבלוקצ’יין קאיקו, OKEx Insights ניתח אסימונים מרובים של DeFi הנסחרים בבורסות מרכזיות במטרה לספק למשתתפי השוק נקודת מבט שונה על התיאבון המשתנה לאסימונים כאלה לאורך זמן. עשרת האסימונים שנבדקו היו:

 • איזון (BAL)
 • מתחם (COMP)
 • עקומה (CRV)
 • רשת קיבר (KNC)
 • Chainlink (LINK)
 • שמש
 • SushiSwap (SUSHI)
 • Uniswap (UNI)
 • yearn.finance (YFI)
 • DFI.money (YFII)

מחזור DeFi, במבט אחד

כמה מהאירועים החשובים ביותר שהתרחשו בתחום DeFi השנה כוללים:

 • השקת אסימון הממשל המיוחל, YFI, באמצע יולי
 • השקת Curve ואסימון הממשל שלה, CRV, ב- 13 באוגוסט
 • מתקפת הערפדים של SushiSwap על פרוטוקול החילוף המבוזר Uniswap על ידי הוספת אסימון SUSHI שלה כתמריץ לספקי נזילות ב 28 באוגוסט.
 • נפילת האוויר של Uniswap על אסימון הממשל שלה, UNI, לקהילה שלה ב -17 בספטמבר

הערך הכולל הנעול מבוזר – מה שמעיד בפשטות על כמות ההון המצרפת המאוחסנת בחוזים חכמים של DeFi – עלה ממיליארד דולר בתחילת יולי ל -9.75 מיליארד דולר בתחילת ספטמבר, שהיה שיא הפיצוץ של השוק המתהווה. ב- 2 בספטמבר דמי העסקה של Ethereum נדחקו לשיא של כל הזמנים, בממוצע, 0.032 ETH לעסקה (בשווי של כ- 15 דולר אז). TVL ב- DeFi ראה אז את המסחר הגדול ביותר שלו, וצנח מהשיא של 9.75 מיליארד דולר ל -7.79 מיליארד דולר בטווח של ארבעה ימים בלבד בתחילת ספטמבר..

TVL במוצרי DeFi טיפס ללא הרף גבוה יותר, למרות פיתולי עלילה שונים. מָקוֹר: דופק דפי

ההגירה מהפרוטוקולים של DeFi בספטמבר הגיעה בתקופה שבה השוק המסורתי וגם השוק הקריפטוגרפי נפגעו קשה. זה תורגם למכירה של אסימוני DeFi, שדחפה את המחירים שלהם עוד יותר. עם זאת, הערך הכולל שננעל התחדש לעלות מאז, עם פיתולים ופניות שונים. כמו כן, סך כל שווי השוק של פרויקטים של DeFi בדרך כלל נמצא בעלייה בחודש נובמבר – אם כי, נתון זה עדיין לא התאושש מהשיא הגבוה בכל הזמנים ב -2 בספטמבר, 19.55 מיליארד דולר..

כאשר מחיר ה- BTC צנח כמעט 10%, מ -11,500 דולר ל -10,000 דולר, ב -3 בספטמבר, זה לא היה מפתיע שבועת DeFi תתפוצץ סופית. התשואות הגבוהות במיוחד נכחדו בעקבות צניחת המחירים האסימוניים, ותשואות החקלאות של התשואה חזרו בהדרגה לטווח העולה בקנה אחד עם רמות הסיכון הגבוה שלהן. BTC החזיר לעצמה 11,500 דולר לאחר 40 יום, אך בדרך כלל אסימונים של DeFi חוו ירידה ארוכה ולא התאוששו רק בתחילת נובמבר..

שווי השוק של DeFi עדיין לא התאושש משיאו ב -2 בספטמבר. מקור: CoinGecko

כמויות המסחר חושפות העדפות משתנות של משתמשי החליפין

תנופת DeFi במהלך הקיץ ובתחילת הסתיו גרמה למשתמשים בבורסות מרכזיות להוטה לבנות או לגדר את חשיפותיהן של DeFi. בסוף ספטמבר רשמה OKEx 50 אסימונים של DeFi בפלטפורמה, והציעה החלפות בשולי מטבע עבור שמונה מתוך אסימוני DeFi אלה והחלפות בשולי USDT עבור 27 מהם – אם כי חלק מההחלפות לא יצאו בזמן כדי לתפוס את השיא ב בסוף אוגוסט ותחילת ספטמבר.

OKEx Insights בחן 10 החלפות סמלי DeFi בנפח גבוה באמצעות נתונים מקאיקו. נפח ההחלפות מראה כי התיאבון של המשתמשים להחליף את המסחר באסימני DeFi שנוצרו לאחרונה ובאסימונים לחקלאות תשואה היה נלהב, בלשון המעטה.

לפני ספטמבר, LINK, המובילה הוותיק של שווי השוק של DeFi, LINK, שלטה עד 80% מהיקף המסחר של 10 האסימונים שנבחרו. הגעתו של החלפה תמידית של SUSHI ב- OKEx החלה לאכול חלק מהדומיננטיות של LINK. עד 6 בספטמבר, מחזור המסחר המתמיד של SUSHI זינק ל -10 מיליון דולר, והוריד נתח של 10% מהדומיננטיות של LINK. צמיחה נוספת בהיקף המסחר של DeFi נמשכה בשבוע שלאחר מכן, כאשר מחזורי המסחר החלופיים של YFII ו- YFI הגיעו ל -51 מיליון דולר ול -28 מיליון דולר, בהתאמה, עד לספטמבר 12. כתוצאה מכך, היקף המסחר של LINK צנח במהירות, כאשר הדומיננטיות שלה ירדה מתחת 25%.

רישום ההחלפה התמידית של UNI ב- OKEx היה השיא הבא של ספטמבר, שהניע גידול משמעותי בהיקף המסחר בבורסה. UNI ראתה נפח החלפה מתמיד של 183 מיליון דולר ביום המסחר השני, המהווה 70% מהנפח תוך היום של 10 האסימונים שנבחרו – הבדל עצום מההתלהבות בשוק מסושי. הפופולריות של UNI נשמרה עד אמצע אוקטובר, אז הוחזר LINK בהיקף המסחר, ובעקבות זאת התלהבות הסוחרים מה- UNI פחתה במהירות..

בנוסף, ראינו כי היקפי ההחלפה הכלליים של DeFi צנחו בהדרגה במחצית השנייה של אוקטובר עקב הירידה המתמשכת במחירי האסימון של DeFi, YFI ו- YFII זכו לחלק גדול יותר מהנפח הכללי, בגלל התנודתיות האדירה שלהם. YFI, למשל, צנח משיא של 40,000 $ ל -8,000 $ בתוך כ -50 יום. במהלך השפל הזה, המשתתפים בשוק התרחקו מסחר באסימונים של DeFi.

ירידת המחירים של אסימונים חדשים של DeFi החלה ב -5 בנובמבר, כאשר מחיר ה- BTC עלה מ -14,000 דולר לכמעט 16,000 דולר. מחיר ה- UNI התאושש ב -14% בתאריך זה, לאחר שצלל עד $ 1.80. מאז, מחירי אסימוני DeFi עקבו אחר העלייה הדרמטית של BTC ורבים מהם הביאו לביצועי ה- BTC בנובמבר..

היקף המסחר החלופי של דה-פי אסימונים עלה בצורה חדה באמצע ספטמבר עם השקתה של UNI, והתחלף שוב בתחילת נובמבר. מקור: קאיקו, OKEx

מבחינת נפח המסחר ההחלפי, אחוז LINK מסך היקף ה- DeFi הכולל שוב ירד – YFI, למשל, ריבאד מ- 15 מיליון דולר ב -1 בנובמבר ל -97 מיליון דולר ב -18 בנובמבר. אסימונים אחרים של DeFi, לעומת זאת, הראו גם הם עלייה משמעותית. בהיקף המסחר החלופי.

השינוי בחלק LINK מנפח המסחר משקף במידה רבה את התעניינות השוק באסימונים חדשים של DeFi. מקור: קאיקו, OKEx

כשבוחנים את הנפחים שהוצגו לעיל, יוצא דופן אחד שנראה כי 7 בנובמבר, שהיה יום מסחר כבד ביותר – עם נפחי YFI, YFII ו- LINK ברמות הגבוהות ביותר שלהם מזה חודשיים וחצי. זה חופף ליום בו ג’ו ביידן הפך לנשיא הנבחר, לפי הסכמה רחבה, בארצות הברית. אירוע זה גרם לתנופת מסחר בבורסות ריכוזיות שלא נראו בבורסות מבוזרות כגון Uniswap. YFI ביצע מהלך תנודתי במיוחד באותו יום, ועלה מ- 11,800 $ לשיא של 17,500 $ לפני שנסגר בסביבות 14,000 $. עם זאת, באותה תקופה BTC צנחה כמעט 5% תוך יום, עם עליית מחירים של 9%.

תצפית מעניינת נוספת היא ששבוע לפני ש- Uniswap סיימה את השלב הראשון של כריית הנזילות ב- 17 בנובמבר, היקף SUSHI גדל במהירות. ההיקף היומי הממוצע של SUSHI לאחר 12 בנובמבר קפץ מ פחות מעשרה מיליון דולר ליותר מ -20 מיליון דולר, מה שמראה כי משתתפי השוק ראו בסיום תגמולי UNI אירוע חיובי עבור SUSHI. כשמדובר בבורסות מבוזרות, סנטימנט זה בא לידי ביטוי בצורה ברורה יותר בשינויים של TVL ב- DeFi – כלומר, ספקי נזילות העבירו את כספם מ- Uniswap ל- SushiSwap או לפרויקטים אחרים של גידול תשואה..

בורסות ריכוזיות נהנו מהאוויר של Uniswap

נפילת האוויר של 400 יחידות UNI (בשווי של 1,200 דולר דאז) של Uniswap יצרה גל של סנטימנט FOMO ב -17 בספטמבר, מכיוון שכולם רצו לקבל את תגמולי ה- UNI שלהם. מיד לאחר מכן, מספר חילופי מרכזים רשמו מיד את UNI. OKEx אף הציעה מערך כלים מלא למסחר ב- UNI – כולל מסחר נקודתי, מסחר בשוליים, מסחר בהחלפות והחלפות נצח בשולי מטבעות. היקף המסחר של UNI הגיע לרמה מפתיעה ביותר בבורסות ריכוזיות.

הטירוף הקמעונאי ביום השני להשקה שילש את מחיר ה- UNI והניע את מחזור המסחר הספוטי שלה ל -284 מיליון UNI, או כ -2 מיליארד דולר, על פני שבע בורסות נבחרות, לנתונים של קייקו. באותו יום, נפח הספוט של UNI ב- OKEx היה פי 1.2 מזה של נפח המסחר הספציפי של BTC. ב- Binance מספר זה היה 2.11x. זהו נפח מרשים מאוד עבור אלטקוין, והוא מדבר על הדרישה לאסימון הממשל של הבורסה המבוזרת בשוק..

אף על פי שרישום UNI תרם למחזורי מסחר גבוהים במיוחד בבורסות ריכוזיות, ההיקף התזזיתי נמשך שבוע בלבד. מאז 26 בספטמבר, היקף המסחר הנקודתי של UNI צנח בחדות. ריבאונד בהיקף המסחר התרחש לאחר 5 בנובמבר, אך הוא עדיין רחוק מהשבוע הראשון למסחר.

למרות ש- UNI נרשמה בפרק הזמן הקצר ביותר בבורסות ריכוזיות בין 10 המטבעות שנבדקו, מגמות המחירים והנפח שלה מראות את המחזור האופייני לאסימון DeFi – כלומר עלייה מהירה להתקררות הדרגתית, ואחריה התאוששות סבירה . בתוך חודשיים בלבד עברה UNI את המחזור הזה.

CEX נהנתה מהנפח העצום של UNI באמצע ספטמבר. מקור: קאיקו, OKEx

הבורסות המרכזיות מספקות ל- DeFi כלי גידור ומקומות פדיון

כאשר השוו את השינוי בהיקף המסחר בין המסחר הספציפי של UNI לבין החלפות נצחיות קבועות ב- OKEx, ראינו כי היקף ההשפעה שלו הושפע מאוד מהאוויר המטלטל בשוק ב -17 בספטמבר ותהליך כריית הנזילות שלאחר מכן..

נפח המסחר הנקודתי של UNI חרג מזה של החלפות תמידיות בשלושת הימים הראשונים של המסחר – דבר לא קטן, בהתחשב בכך שהחלפות יכולות להגיע לנפחים גבוהים יותר באמצעות מינוף גבוה. זה מרמז שהרבה תגמולים של UNI הועברו מ- Uniswap לבורסות הריכוזיות למטרות רווח.

הנפח הגבוה של החלפות תמידיות נמשך זמן רב יותר והגיע לשיאו הרבה יותר מאוחר. נפח ההחלפות הגיע לשיא כל הזמנים של 56 מיליון UNI ב -7 באוקטובר (בשווי של כ -150 מיליון דולר אז) ושמר על נפח יומי מעל 20 מיליון UNI עד 10. באוקטובר. , ירד מתחת ל -20 מיליון UNI שבוע לאחר רישומה, ומאז לא חזר לרמה זו. הזינוק בהיקף ההחלפות סביב 7 באוקטובר יכול להיות ביטוי של כורי נזילות המתגוננים נגד החיסרון של תשואות הכרייה שלהם כאשר מחיר הספוט התחדש..

נפח הספוט של UNI ירד במהירות לאחר שבוע ראשון יוצא מן הכלל, בעוד שנפחי החלפה נצחיים גבוהים נמשכו זמן רב הרבה יותר. מקור: קאיקו, OKEx

למרות שנפח המסחר הכולל של UNI ירד באופן משמעותי מאז שנרשמה, אחוז המסחר הנקודתי עלה בהדרגה במחצית השנייה של אוקטובר. זה בחלקו אינדיקציה לכך שמשתתפי השוק זיהו את הערך של Uniswap וניסו לשמור על חשיפת DeFi שלהם על ידי החזקת אסימונים של UNI בציפייה לתשואות גבוהות בעתיד. בנוסף, עמדות גידור רבות נסגרו עם סיום כריית הנזילות של UNI.

עם סיום כריית הנזילות של UNI, הביקוש להחלפה תמידית ירד, בעוד שנפח הנקודה עלה בהדרגה. מקור: קאיקו, OKEx

החל מה -29 בנובמבר, העלייה החזקה של UNI הפכה אותה ליחידה מבין עשרת אסימוני DeFi שנבחרו שפרסמה מספר חיובי מאז 1 בספטמבר, בהתבסס על מחיר הרישום לאחר OKEx של כ -3.00 דולר. באותה מסגרת זמן, אסימונים רבים של DeFi איבדו יותר ממחצית מערכם, בעוד ש- BTC צברה 56%.

החל מה -1 בספטמבר ועד ה -29 בנובמבר, כל אסימוני ה- DeFi שנבחרו למעט UNI לא הצליחו להשיג תשואות חיוביות, בעוד שביטקוין עלה ב -56% באותה תקופה. מקור: TradingView

DeFi יכול להיות כאן כדי להישאר

לאחר בחינה של נתוני המסחר של DeFi בשלושת החודשים האחרונים, ראינו כי אסימונים חדשים שנוצרו על ידי DeFi וחקלאות תשואה חוו את מחזור הבום והחזה הנפוץ בקרב סוגי הנכסים החדשים. התפיסה של משתתפי השוק לגבי אסימונים אלה עברה בהדרגה מבלתי הגיונית לרציונלית כאשר ניסו לזהות אסימונים בעלי ערך ארוך טווח. כתוצאה מכך, אסימוני ה- DeFi המובילים הגיעו למטה בחודש נובמבר. אולם ב- 24 בנובמבר, שווי השוק הכולל של DeFi זינק והגיע לשיא של 19.2 מיליארד דולר לאחרונה – עדיין נמוך אך קרוב מאוד לרמה של תחילת ספטמבר. הערך הכולל הנעול ב- DeFi הגיע לשיא כל הזמנים של 14.3 מיליארד דולר בערך באותה תקופה.

מהתנופה של כריית הנזילות בקיץ ועד לירידה המהירה בתחילת הסתיו ואז ההתעוררות הענוגה יותר בחודש האחרון, אנו יכולים לראות שסיפור האוצר המבוזר רחוק מלהסתיים. עם מחזור מלא של התפוצצות בועות מתחת לחגורה, DeFi יכול היה לראות צמיחה מחודשת ופעילות בחודשים הקרובים.

OKEx Insights מציג ניתוחי שוק, מאפיינים מעמיקים, מחקר מקורי & אוצר חדשות מאנשי מקצוע בקריפטו.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Social Links
Facebooktwitter
Promo
banner
Promo
banner