עליית המתחם: בועה מונעת הייפ או אינדיקטור לחוזק של DeFi?

תמונת הייפ מורכבת

יצרנית פרוטוקולי מימון מבוזרת מובילה הוקלטה במהירות על ידי פרוטוקול DeFi אחר בשם Compound. שניהם מבוססים על רשת את’ריום, Maker החזיקה את המקום המוביל בהרבה ב- DeFi מאז 2018 במונחים של ערך הדולר הכולל שהוחזק או “נעול” על הפרוטוקול, בעוד ש- Compound זינק בפופולריות מאז אמצע יוני..

העלייה האחרונה של מתחם הייתה קשורה, לפחות חלקית, להשקת אסימון הממשל שלה, COMP, שהפצתו החלה ב- 16. ביוני. מאז, מחיר COMP הושלש יותר מ- 223 $ – עם ערך נעול בפרוטוקול והגיע לכמעט 640 מיליון דולר נכון ליום 30 ביוני.

הביקוש הגואה לטוקני COMP הועיל גם לכל שוק DeFi, כאשר סך הנכסים הנעולים בכל הפרוטוקולים עלה ממיליארד דולר ל -1.64 מיליארד דולר מאז אמצע יוני, על פי נתוני DeFi Pulse, DeFi Pulse..

ערך כולל (USD) נעול ב- DeFi. מָקוֹר: דופק דפי

מתחם: המנהיג החדש והפופולרי של DeFi

מתחם הוא פרוטוקול שוק כספי מבוזר להלוואות והלוואות של נכסי קריפטו. שוקו תומך כיום בתשעה נכסים:

 1. אסימון תשומת לב בסיסי (BAT)
 2. מטבע דולר (USDC)
 3. אתר (ETH)
 4. קשירה (USDT)
 5. סטייקרואין דיי Maker (DAI)
 6. ביטקוין עטוף (WBTC)
 7. מוניטין אסימון של אוגור (REP)
 8. אסימון ZRX של 0x
 9. סאי (סאי)

מייסד המתחם, רוברט לשנר, הראשון נחשף מודל הממשל של הפרוטוקול עם אסימון ה- ERC-20 שלו ב- 26 בפברואר.

הפרויקט התקרב לביזור באפריל, אז ממשל הקהילה הוחלף הצוות הניהולי בניהול פרוטוקול המתחם. לאחר חודשיים של בדיקות פומביות, קהילת הפרויקט עברה הצעת ממשל 007, שהגדיר כיצד הפרוטוקול יפיץ אסימונים למשתמשים ב- 15 ביוני 2020. ההפצה של COMP צפויה להסתיים בעוד ארבע שנים..

המשתמשים יכולים להשתתף בתהליך הממשל של Compound באמצעות אסימוני COMP כדי להצביע על הצעות קהילתיות.

3 סיבות שדרישת COMP גואה

Compound החליף את Maker כפרוטוקול DeFi המוביל בעקבות ההודעה על הפצת האסימונים שלו. הסיבות הבולטות ביותר מאחורי הביקוש הגואה ל- COMP הן שלוש:

 1. אינטרס קהילתי ב- COMP מאז השקתו
 2. לנכסים מסוימים במתחם תשואות גבוהות מהממוצע
 3. בורסות קריפטוגרפיות מרובות – כולל OKEx – רשמו את COMP

אינטרס קהילתי

תוכנית התגמול של המתחם מאפשר למשתמשים להרוויח תוספת COMP עבור פעילויות הלוואה והלוואות בפרוטוקול. הדבר דומה למערכת cashback, בה משתמשים משלמים כאשר הם לווים או מלווים.

כאשר משתמשים נלהבים להצביע להצעות קהילתיות מורכבות, זה משמש עבורם תמריץ “לחוות” או להרוויח COMP על ידי הלוואה או השאלה של נכסים במתחם, כך שהם יכולים להיות מעורבים באופן פעיל יותר בתהליך הממשל שלה..

תשואות גבוהות

פעילויות ההלוואות וההלוואות של משתמשים מורכבים מעודדות גם על ידי תשואות גבוהות יחסית המוצעות לחלק מהנכסים הנתמכים בפרוטוקול. ל- BAT, למשל, תשואה שנתית של מלווים במתחם, שעומד כיום על 14%. זה APY הוא במיוחד גבוה יותר בהשוואה להלוואות BAT בפרוטוקולי DeFi אחרים כגון Nuo Network (5.42% APY) ו- Aave (4.06% APY).

כל שוק כספים במתחם מאמץ ריבית משתנה שערכה משתנה על בסיס היצע וביקוש השוק של נכס הבסיס. שיעור הריבית של הנכס, בקיצור, עולה כאשר הנכס דל ומבוקש מאוד על ידי סוחרים.

רישומי חליפין

מלבד העניין הקהילתי ב- COMP ובתשואות נכסים אטרקטיביות, הכרזות על רישום ה- COMP בבורסות נכסים דיגיטליות מובילות הובילו לפופולריות האחרונה של האסימון והפרוטוקול..

ב- 23 ביוני, Coinbase Pro הפכה לבורסה הגדולה הראשונה שתמכה ברישום של COMP לפני שפרסה אותה על משקיעים ממוקדים פלטפורמת Coinbase.

COMP זכתה גם לתשומת לב רחבה מצד סוחרי מטבעות קריפטו בעקבות רישומיה בבורסות המובילות OKEx ו- בינאנס בשבוע שעבר.

האם עליית המתחם היא בועה?

בעוד שהמתחם צבר עניין נרחב מהקהילה, ההייפ סביב האסימון שלו יכול להיות מוחץ ונראה כמו בועת שוק – במיוחד בדמיונו לבצעת המטבע הראשונית, או ICO, בועה שהגיעה לשיאה בשנת 2017..

מאז ההפצה של COMP ביוני, משתמשים החלו לחוות את התשואות שלהם בניסיון למקסם את התשואות שלהם. זה הוביל גם לקהילה חששות של בועה פוטנציאלית – שכדאי לבחון אותם ביתר פירוט.

פחות צפים בפועל מרמזים על תנודתיות מחירים גבוהה יותר

כפי שצוין על ידי חוקר הבלוקצ’יין של Ethereum אתרסקאן, שווי השוק הנוכחי, בדילול מלא, של מתחם הוא בסביבות 2.1 מיליארד דולר – זהו ההיצע הכולל של COMP מוכפל במחיר לאסימון.

עם הערכה כה גבוהה, קהילת הקריפטו, כאמור, הביעה דאגה מפגיעותה של COMP לתנודתיות במחירים – במיוחד בגלל הנזילות הנמוכה שלה. לפי נתוני אתרסקאן, שווי השוק הכולל של אספקת האסימונים במחזור של COMP (אלו העומדים לרשות משתתפי השוק) מהווה רק 25.6% משווי השוק המדולל במלואו של COMP. עם זאת, רוב האסימונים מאוחסנים על ידי מעט מאוד משתמשים, עם 10 הכתובות המובילות בעלות 80.42% מסך היצע האסימונים.

בנוסף, ההיצע במחזור בפועל יכול להיות הרבה פחות מההיצע המחזור הנקוב, המאפשר תנודות מחירים לטווח קצר..

המתחם יכול להיות “מאוד מוגזם”

ההייפ השוק סביב מתחם – ומימון מבוזר, באופן כללי – מהווה אינדיקטור פוטנציאלי לבועת שוק עם אסימונים של DeFi המציגים מכפילים מוגזמים (כלומר יחסים המסייעים להערכת ביצועים פיננסיים)..

ב צִיוּץ החל מ- 21 ביוני, ג’וליאן ת’וונארד מחברת ההון סיכון Blockchain Fabric Ventures ניסה להפיק את הערך הפנימי של מתחם באמצעות הערכות שווי יחסית. הוא השווה חילופי הצפנה ופרוטוקולי DeFi תוך שימוש בשני מכפילים, מחיר לרווח, או רווח / רווח, יחס והיוון כולל של רווח / ת, כדי להשוות בין שווי השוק של כל פרויקט לרווחיו..

הערכת שווי יחסית על חילופי הצפנה ופרוטוקולי DeFi. מָקוֹר: ג’וליאן ת’וונארד

הממצאים של Thevenard מצביעים על כך שמכפילי הרווחים של פרוטוקולי DeFi, כגון Compound ו- Maker, גבוהים בהרבה מאלו של חילופי קריפטו גדולים, כמו Binance ו- Bitfinex..

מהנתונים עולה גם כי ל- Compound יש יחס שווי שוק כולל של 760x, שהוא רק השני ל- Maker, עם 4,360x. לתרכובת גם יחס P / E של 200x, שהוא הרבה יותר גבוה מה- יחס ממוצע היסטורי עבור ס&מניות P 500, במחיר 13x – 15x.

על פי תיאוונארד, הערכת השווי הגבוהה של מתחם היא הימור מצד המשקיעים על בסיס שהם יוכלו להצביע על רווחי המניות העתידי באמצעות אסימוני COMP והתקווה לאימוץ המוני של מתחם, שישמש כמניע לטווח הארוך של מחיר ה- COMP..

Thevenard שיתף באופן בלעדי עם OKEx Insights שלמרות ש- COMP התפוצצה בערכה בגלל חלוקת אסימונים מוגבלת ונזילות בבורסות, עדיין מוקדם לקרוא לעליית הפרוטוקול בועה. הוא הצהיר בתגובות השבוע:

“זה יכול להיות מאתגר להעריך פרוטוקול כמו Compound כי הוא נמצא בחיתוליו ויש לו מקום משמעותי לצמיחה. בדומה להון בשלב מוקדם, חלק ניכר מהניתוחים מבוסס על דעה לגבי ערך עתידי שנוצר, ובסופו של דבר, מיצוי ערך עבור בעלי האסימונים..

אסימון המתחם התפוצץ בערכו בזכות התפלגות האסימונים הקטנה שלו ובכך, הנזילות הדקה בבורסות. עם זאת, חייבים לתת אשראי למתחם על יצירת הערך שלו. רק לפני עשרה ימים הכניס הפרוטוקול הכנסות שנתיות בסך 4 מיליון דולר. כיום הם מעל 100 מיליון דולר. “

עם זאת, Thevenard עדיין ממליץ על גישה זהירה ואומר ל- OKEx Insights:

“צריך להיזהר כאן, מכיוון שהסיבות לכך שעמלות התרכובת גדלו פי 25 על פני 10 ימים היא בגלל התיאבון החזק בשוק ל- COMP. זה יכול להיפסק אם נגמר לנו הקונים.

אני חושב שמוקדם לדעת אם זו בועה – הערכת השווי ביחס לערך שנתפסה ברשת כבר הופכת סבירה יותר בהשוואה לתחילת החודש. בסופו של יום, זה יכול להיות שימושי ליצור הייפ וליצור שווקים חדשים. אני משתוקק לראות פרוטוקולי Compound ודי-פי אחרים כמו Balancer ו- Curve גדלים בשנת 2020. “

ב צִיוּץ מ- 29 ביוני בתגובה לממצאיו של תיאוונארד, טען ריאן ווטקינס של חברת ניתוח הקריפטה מסרי, ריאן ווטקינס, כי הערכת שווי יחסית איננה הגישה הנכונה להערכת טוקני DeFi בשלב זה, ומשווה אותם ל”סטארט-אפים בשלב מוקדם “.

החוקר ציין כי הערכות השווי היחסי של Defi אסימונים הן בעלות תחולה מוגבלת בגלל כלכלת האסימונים המתפתחת (או “tokenomics”) של פרוטוקולי DeFi, אך תוצאות הערכת השווי מציגות מסר מרכזי – Compound ופרוטוקולי DeFi אחרים הם “הערכת יתר יתרה”:

“כשאתה שוקל את כל הנושאים הללו בשילוב עם העובדה שכל כך הרבה מהפרויקטים האלה מניבים רווחים כל כך קטנים עד שהמכפילים הם אבסורדיים, זה מקשה על משיכת כל הכמויות מהכפילים מלבד כל הפרויקטים האלה הם מאוד מוערכים.”

במקום הערכה יחסית, ווטקינס הציע להעריך את ערכם של פרוטוקולי DeFi על ידי בחינת “שילוב של מדדים איכותיים וכמותיים”. זה יכול לכלול גורמים כמו הצוות והקהילה שמאחורי האסימון, כמו גם משתמשים ומדדי צמיחה אחרים. ראוי לציין שגישה הוליסטית דומה היא גם מה שעודדו להשתמש במשקיעים בשנת 2017 לצורך הערכת אסימוני ICO.

לניקס לאי, מנהל השווקים הפיננסיים ב- OKEx, סבור גם כי האסימונים הנוכחיים של מתחם עשויים להיות בלתי קיימים:

“COMP, כמו גם אסימונים אחרים של גידול תשואה, הם סוג אחר של מנגנון חלוקת אסימונים בניגוד ל- IEO [הצעת חליפין ראשונית] או ICO. ההשפעה ברורה. כפי שאתה יכול לראות, הנכסים המנוהלים ב- DeFi מגיעים לשיאים – וזה מסוכן.

האסימונים המעוותים את קצב שוק ההלוואות. לכן יש סיכוי גבוה שהמודל אינו בר קיימא במיוחד. היה מנגנון כריית סחר בעבר וזה לא היה יפה. “

בנוסף, לאי הציע כי חקלאים מניבים צריכים להיות מודעים לבעיות פוטנציאליות, לא ידועות כרגע, הנגרמות ממערכות התמריצים של פרוטוקולי DeFi:

“חקלאי התשואה צריכים להיזהר מנזילות, תנודתיות ומתאם צולב בכל אסימון שהונחה לא יציב בזמן שהם מסירים את עמדותיהם. מערכת התמריצים של אסימוני DeFi מעלה את שיעורי הריבית ומרמזת שמשתמשים עשויים להיכנס לתחום סיכון לא ידוע. “

האם DeFi בר קיימא?

לכאורה קיים מימון מבוזר עם החזון לפתוח שירותים פיננסיים לאוכלוסייה ה”לא בנקאית “- או כאלה חסרי גישה למימון מסורתי. קטגוריות המפתח של DeFi כוללות הלוואות, נגזרים, בורסות והימורים.

ויטליק בוטרין, מייסד שותף של את’ריום, צייץ לאחרונה כי העלייה החדה במתחם לפופולריות עיוותה את החזון המקורי של הקהילה לגבי אופיו של DeFi. במיוחד הוא מאמין כי שיעורי הריבית הגבוהים הקיימים כיום ב- DeFi מצביעים על כך "הזדמנויות ארביטראז ‘זמניות" או אחר "סיכונים לא מוגדרים."

בציוץ נפרד הצהיר בוטרין שהוא מאמין כי פיתוח DeFi צריך להתמקד ב”מיצוק ושיפור של כמה אבני יסוד חשובות “כגון אסימונים סינתטיים המבוססים על מטבעות פיאט ומוצרי מטבעות..

נעים לעבר מערכת אקולוגית חזקה יותר

מלבד העניין הגואה במחירים של פרוטוקולי DeFi ואסימונים שלהם, הפופולריות של Compound עשויה בכל זאת להצביע על כך שנבנית מערכת אקולוגית פיננסית מבוזרת חזקה יותר.

סטטיסטיקה מ Dapp.com מראים כי היקף העסקאות היומי בדפי זינק מאז שחרורו של COMP והגיע לשיא חודשי של 497 מיליון דולר. שווי השוק של אסימוני DeFi היה גם עד לגידול דרסטי מאז אמצע יוני, גואה לסכום עצום של 6.1 מיליארד דולר מה- 2 מיליארד דולר בתחילת יוני.

נפח עסקה יומי של DeFi בדולר ארה”ב. מָקוֹר: Dapp.com

עם זאת, מדדים מרכזיים אחרים במערכת האקולוגית של DeFi – כגון מספר המשתמשים – לא ראו צמיחה ניכרת בעקבות עליית מתחם..

Thevenard אמר ל- OKEx Insights כי ההתרגשות של Compound עשויה להוביל להשקת פרויקטים נוספים של DeFi, שעלולים בתורם להגביר את אמון המשתמשים בעתיד DeFi. הוא הסביר:

“ההתרגשות סביב מתחם היא דוגמה נוספת ב- DeFi לכך שעיצובים אסימוניים טובים יכולים לתמרץ יצירת ערך. בעוד שההייפ אולי מתחזק על ידי תזמון טוב בכל הקשור לרישומי החליפין והביצועים המרשימים של COMP, אני חושב שיש כאן ערך שנבנה שנותן אמון לעתיד DeFi..

על ידי הפצת הבעלות מוקדם בתמורה לעבודה יקרת ערך, פרויקטים מבוזרים כמו Compound יכולים לצמוח קהילות ולבנות אפקטים ברשת הרבה יותר מהר ממה שיכולה חברת אקוויטי – מה שמועיל לכולם מהצוות לספקי הנזילות למשתמשים. אני כן מצפה שנראה עוד הרבה פרויקטים ב- DeFi וגם באזורים אחרים נפיץ את האסימונים שלהם למשתמשים היקרים ביותר שלהם. “

פליקס מגו, מייסד שותף של חברות אימוץ Dash (DASH) רבות באסיה, אמר ל- OKEx Insights כי הוא מאמין כי ל- DeFi יש פוטנציאל לפתוח הזדמנויות חדשות במגזר הפיננסי, וקבע:

“אני באופן אישי מאמין ש- DeFi היא לא רק מילה נוצצת ויש בה פוטנציאל ליצור ערך אמיתי לאנשים ולספק הזדמנויות חדשות במגזר הפיננסי. באופן כללי, אני שמח לראות שיותר ויותר חברות נכנסות לחלל DeFi ומעלות רעיונות ומוצרים מעולים רבים. “

עם זאת, מגו ממליץ לנקוט בגישה זהירה לדפי, במיוחד בשלב מוקדם זה של התפתחות המערכת האקולוגית, ואומר ל- OKEx Insights:

“האם הרעיונות והמוצרים החדשים הללו בר קיימא הם שאלה אחרת. כל אחד צריך לקחת בחשבון שתשואות גבוהות וריביות נושאות בדרך כלל סיכונים גבוהים. אני יכול, אם כן, רק להמליץ ​​לכל אחד לעשות מחקר מעמיק משלו."

OKEx Insights מציג ניתוחי שוק, מאפיינים מעמיקים, מחקר מקורי & אוצר חדשות מאנשי מקצוע בקריפטו.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Social Links
Facebooktwitter
Promo
banner
Promo
banner