DEXs רוכבים על גל ה- DeFi: נזילות, ביטחון והדרך לאימוץ המוני

תמונת DEX

מימון מבוזר, או DeFi, היה לאחרונה מוקד העניין והדיון בקהילת הקריפטו הרחבה יותר. השווי הכולל בדולר נעול בשוק DeFi התעלה 2 מיליארד דולר לראשונה ביולי. ה מספר משתמשים גם בשוק ה- DeFi היה צמיחה ניכרת והגיעה לכמעט 240,000 החל מה- 6 ביולי.

ההערכה היא כי הצמיחה הנפיצה האחרונה של נישת DeFi מונעת על ידי פרוטוקול הלוואות אחד במיוחד, Compound, שהחל לצבור פופולריות החל מהפצת אסימון הממשל שלה ב- COMP באמצע יוני. מתחם עקף במהירות את פרוטוקול ההלוואות מבוסס Ethereum, Maker, כפרויקט DeFi המוביל, והגיע לכמעט 700 מיליון דולר בנכסים הנעולים בפרוטוקול החל מ- 9 ביולי..

נראה שההייפ סביב DeFi הועיל גם לבורסות מבוזרות, המכונות בדרך כלל DEX. נתונים משירות ניתוח האתריום Dune Analytics מציין כי מחזורי המסחר ב- DEX נקבעו שיא כל הזמנים של 1.52 מיליארד דולר ביוני – עלייה של 70% לעומת מאי. בפרט, פלטפורמות DEX Uniswap ו- Curve שלטו בשוק, בהיקף של 446 מיליון דולר ו -350 מיליון דולר, בהתאמה..

נפחי DEX חודשיים מינואר 2019 עד יוני 2020. מקור: Dune Analytics, OKEx Insights

OKEx Insights בוחן את הסיבות לעליית הפופולריות האחרונה של הבורסות המבוזרות – כמו גם את המצב הנוכחי של נזילות, אבטחה וחוויות משתמש שה- DEX מציעים..

חילופי מרכזים לעומת מבוזרים

מרבית חילופי הקריפטו מרוכזים. בורסות כמו OKEx היו כבר זמן רב המקומות העיקריים למסחר במטבעות קריפטוגרפיים, בין היתר. במקרה של חילופי משמורת אלה, כספי המשתמשים מוחזקים על ידי מתווך מהימן – בדרך כלל מפעיל הבורסה. זה בעצם יוצר מערכת עם נקודת כשל אחת, מכיוון שבחלפה בדרך כלל יש שליטה מלאה בנכסי המשתמשים.

זה הפך את החילופים המרכזיים למטרות עיקריות עבור האקרים, שמסוגלים לגנוב מיליונים על ידי ניצול נקודות תורפה. למשל 500 מיליון דולר פריצת מטבעות בינואר 2018 עורר חשש נרחב בשאלה האם חילופי ריכוזי מטבעות קריפטוגרפיים יכולים להגן על נכסי המשתמשים בצורה שקופה.

לאחר סדרה של פריצות חילופי מטבעות קריפטור משמעותיות 2018 ו 2019, משתמשים החלו לשקול חילופי מבוזרים. ב- DEX, המסחר מתבצע באמצעות חוזים חכמים על בלוקצ’יין. משמעות הדבר היא כי אין צד שלישי המעורב בעסקה וכי למשתמשים יש שליטה מלאה במטבעות הקריפטוגרפיים שלהם.

בהשוואה לבורסות קריפטוגרפיות מרוכזות, ל- DEX אין נקודת כשל אחת שכן למשתמשים יש שליטה מלאה בכספים שלהם. זה מקשה על האקרים לגנוב סכומי עתק של מטבעות קריפטוגרפיים, מכיוון שהזמן והעלות הנדרשים לפריצה הם גבוהים בהרבה מזה של חילופי מטבעות קריפטוגרפיים..

חילופי מבוזרים סוף סוף רואים נפח

בורסות מבוזרות זכו למתיחה קצרת טווח בשנת 2018 בזכות אופיה הלא משמורני וביטחון משופר לכאורה. עם זאת, ההייפ סביב DEX נמוג במידה רבה בגלל מחזורי מסחר נמוכים בהשוואה לבורסות ריכוזיות.

למשל, IDEX ראה 69,339 החלפות בשבועיים ביולי 2018, בעוד ביטפינקס אפשרה 92,024 חוזי החלפה ביומיים בלבד. לאחר השיא של 1.5 מיליארד דולר הנסחר ב- DEX בחודש מאי 2018, מחקר Diar דיווח כי מחזור המסחר של DEX הגיע בינואר 2019 לשפל חודשי של 49 מיליון דולר.

מכשירי DEX החלו לצבור מתיחה שוב בשנת 2020 בעקבות עליית מתחם ומרחב ה- DeFi הגדול יותר. לדוגמא, נפח המסחר הכולל על עקומת החליפין המבוזרת גדל כמעט 500% מסביבות 7.1 מיליון דולר בתחילת הפצת ה- COMP ב -16 ביוני לשיא השיא של מעל 42 מיליון דולר ב -21 ביוני.

כאשר מאניה של DeFi תגיע לשיא החום, האם DEX סוף סוף יזכו לאימוץ נרחב?

נזילות נותרה דאגה מרכזית

ניתן לטעון כי הנזילות היא המפתח העיקרי לאימוץ וצמיחת משתמשים בבורסות קריפטוגרפיות. נזילות מתייחסת לקלות שבה ממירים נכס למזומן מבלי להשפיע על מחיר הנכס האמור. בהזמנת סחר, הצעה מתייחסת לצו קנייה, ושאלה מתייחסת לצו מכירה. הפער מתייחס להפרש בין ההצעה הגבוהה ביותר לשאלה הנמוכה ביותר. מרווח נמוך יותר מעיד על שוק נזיל יותר, בעוד שממרח גבוה יותר מצביע על שוק לא נזיל יותר.

ישנם שני מרכיבים מרכזיים להערכת נזילות:

  1. קלות, המהירות והמאמץ הנדרשים להמרת הנכס.
  2. החלקת מחירים, שהיא ההפרש בין המחיר הצפוי למחיר הביצוע בהזמנה גדולה יותר.

בשוק נזיל ניתן להמיר נכסים בקלות למזומנים עם החלקה מינימלית. ניתן לחלק בורסות מבוזרות לשני סוגים של מודלים של נזילות: בורסות עמיתים לעמיתים והחלפות המבוססות על יצרני שוק אוטומטיים..

חילופי עמיתים לעמית של פקודות הזמנות משתמשים במערכת הצעה / בקשה כדי לבצע עסקאות. המסחר הוא בלבד יצא לפועל על ידי מנוע ההתאמה של הבורסה כאשר הזמנת קנייה / מכירה של סוחר מותאמת לפי ההזמנה ההפוכה במחיר שנבחר. מודל החלפת פקודות ההזמנות אופטימלי לבורסות ריכוזיות עם מחזורי מסחר גבוהים, מכיוון שהדבר מעיד על נזילות גבוהה ומוביל לפיזור הדוק. לכן, סוחרים יכולים לבצע הזמנות גדולות עם החלקה מינימלית.

עם זאת, מודל החלפת פקודות ההזמנות אינו פועל היטב עם מטבעות ואסימונים של DeFi. מכיוון שרוב פרוטוקולי המימון המבוזרים נמצאים בשלבים הראשונים שלהם, הנכסים שלהם לא נסחרים באופן פעיל ואין מספיק קונים ומוכרים בשוק. חוסר הנזילות היחסי של האסימונים גורם להם להיות רגישים לתנודות במחירים הנגרמות על ידי עסקאות גדולות. תנודות מחירים ענקיות, בתורן, מובילות לפריסה רחבה. בנוסף, הנכסים עם תנודתיות גבוהה במחירים נוטים פחות להיות רשומים בבורסות הזמנות.

מכיוון שאסימונים של DeFi אינם נסחרים באופן נרחב בבורסות ספרי הזמנות, פלטפורמות המבוססות על יצרני שוק אוטומטיים משמשות כחלופה. מרכזיה מבוססת AMM שימושים קבוצה של אלגוריתמים דטרמיניסטיים שקובעים פרמטרים לאגירת נזילות מהסוחרים ולהפיכת שווקים. במקום להשתמש בספר הזמנות מסורתי להזמנות קנייה ומכירה, הכספים הן לקונים והן למוכרים בבורסות מבוססות AMM מאוחסנים בבריכות נזילות ברשת..

בהקשר של DeFi, מערכות AMM נועדו ליצור מאגר נזילות גדול המאפשר החלפת נכסים, בניגוד לקביעת צמדי מסחר. בהשוואה לבורסת ספרי הזמנות מסורתית, אין צורך להתאים הזמנות סוחרים לסוחרים אחרים במאגרי הנזילות. במקום זאת, מאגרים אלה מבטיחים נזילות מתמדת כאשר סוחרים מפקידים בתוכם את נכסיהם. בנוסף, תמחור אסימונים במאגר הנזילות נקבע על ידי אלגוריתם שנקבע בחוזים חכמים, במקום לצבור מידע על מחירים בין בורסות..

מאגרי נזילות מועילים הן לקבוצות העומדות מאחורי מטבעות ואסימונים אלה של DeFi והן למשקיעי הנכסים. עבור צוותי פרויקטים, בריכות נזילות לְהַסִיר את הצרכים לאתחול רשת המספקת נזילות לפני שהפרויקט מספק שירות אמיתי. עבור משקיעים, מאגרי נזילות מאפשרים להם למשוך מטבעות ואסימונים כאשר הם לא נסחרים באופן פעיל.

כריית נזילות וחקלאות תשואה

העלייה הדרמטית של מתחם עודדה “חקלאות תשואה” – פעולה של שימוש בפרוטוקול אחד או מרובה של DeFi כדי לייצר תשואות רבות ככל האפשר. חקלאות תשואה הפכה פופולארית עוד יותר עם עליית מה שמכונה “כריית נזילות”, או קבלת אסימון יליד חדש שהוטבע בפרוטוקול בנוסף לתשואות קבועות.

כריית נזילות מתייחס למצב שבו חקלאי תשואה משתתף בייצור שוק כדי לתרום נזילות נדרשת למטבע או אסימון ספציפי, ובכך הוא מרוויח את שיעור התשואה, בתוספת יחידה נוספת של אסימון הפרוטוקול.

כאשר מתחם הפיץ את אסימון הממשל שלה, COMP, מנגנון כריית הנזילות שלה הוביל לדחיפה חקלאית של תשואה מאסיבית כאשר המשקיעים ניסו למקסם את תשואותיהם ולהרוויח את COMP – שיופץ למשתמשים באמצעות כריית נזילות בארבע השנים הקרובות..

ההצלחה של Compound נראתה באופן דומה גם עם פרוטוקולי DeFi אחרים – כמו Balancer, פרוטוקול DEX המציע מאגרים מרובי נכסים ומאפשר לכולם להפוך לספק נזילות בפלטפורמה. בסוף יוני היו שני מקורות הכנסה לספקי נזילות בבאלנסר, דמי מסחר ותגמולים ב- BAL שהוטבע לאחרונה – אסימון הממשל של הפרוטוקול – שהופץ לכריית נזילות..

BAL נועד לְשָׁרֵת כתמריץ לסוחרים ולספקי נזילות להשתתף בממשל ובקבלת ההחלטות. החלוקה האחרונה של BAL מספקת מקור הכנסה נוסף לספקי נזילות בבאלנסר, מה שמגביר את הביקוש להרוויח BAL. זה הוביל לעלייה של למעלה מ -300% בערך הנעול הכולל (דולר) ב- Balancer מאז תחילת חלוקת האסימון ב- 23 ביוני..

הערך הכולל נעול (דולר ארה”ב) באיזון. מָקוֹר: דופק דפי

קיימות כריית נזילות, לעומת זאת, עדיין עומדת לדיון. בובי אונג, מייסד שותף של חברת ניתוח הצפנה CoinGecko, אמר ל- OKEx Insights שהדברים נראים טוב בשלב מוקדם. הוא הסביר:

“מודל כריית הנזילות הוא סוג של תמריץ פרוטוקולי הדומה למערכת תגמולי חסימות הוכחה לעבודה. המודל האינפלציוני אפוי בפרוטוקול והמודל הכספי ידוע לכולם.

הקיימות של מודל כריית הנזילות תלויה בכמות השימוש שהפרוטוקול יצליח לאסוף בתקופת התמריצים. הרעיון הוא כי מספיק משתמשים ישתמשו בפרוטוקולים לאחר שתמריץ התמריץ או יוסר ולכן הוא הופך למערכת אקולוגית בת קיימא עצמית שבה אסימוני הממשל מבוקשים להצביע בנושאי ממשל. בנקודת זמן זו עדיין יהיה מוקדם לומר דבר – אך הסימנים המוקדמים חיוביים למדי. “

מודל כריית הנזילות שאומץ על ידי DEX מסוימים הוביל לעלייה לטווח הקצר בנתחי השוק שלהם לפי נפח המסחר. לדוגמא, מאז חלוקת הכריזה של באלנסר על אסימון הממשל שלה, נתח השוק שלה בהיקף המסחר עלה מ -1.66% ל -13.53% במהלך השבוע של 22 ביוני..

נתח שוק לפי נפח שבועי של בורסות מבוזרות. מקור: Dune analytics, OKEx Insights

פרדריק האגה, מייסד שותף ב- Dune Analytics, אמר ל- OKEx Insights כי הוא מרגיש בטוח כי נפח המסחר של DEX יכול לשמור על המומנטום החיובי ביולי. הוא הסביר:

“נראה ביוני כי היקף המסחר מונע על ידי חקלאות תשואות במידה רבה. עם זאת, בערך 1/4 מחודש יולי עבר וראינו ~ 420 מיליון דולר נסחרים ב- DEX. אם המגמה הזו תימשך, יולי ינחת באותו נפח כמו יוני (~ 1.5 מיליארד דולר הנסחרים). “

נפח חליפין מבוזר חודשי מקובץ לפי שנה. מָקוֹר: Dune Analytics, תובנות OKEx

בעוד שמחזורי המסחר הכוללים ב- DEX בחודש יולי כבר עלו על אלה של השנה שעברה, בהסתכלות קדימה לרבעון השלישי של שנת 2020, האגה הדגישה כמה DEX שיעקוב אחריהם:

“מההתייחסות של Balancer ו- Curve, ניכר כי יצרני שוק אוטומטיים יכולים להניע נפח די מהר. עכשיו יהיה מעניין לראות כיצד מודלים חדשים כמו פרוטוקול Gnosis – שהושק בחודש מאי – מופיעים ואם הם מסוגלים למשוך נזילות. בנוסף, עם עליית מחירי הדלק, פתרונות שכבה 2 כמו Loopring ו- Diversifi יהיו מעניינים לעקוב אחריהם. “

ל- DEX יש דרך ארוכה לעבור לאימוץ המוני

למרות היקפים הגואה בבורסות המבוזרות ביוני, עדיין מוקדם להשוות בין DEX לבורסות קריפטו מרכזיות – שמתגאות מאוד בחלק הארי של המשתמשים ונפחי המסחר. כפי שצוין מחקר מ- TokenInsight, נכון לרבעון הראשון של שנת 2020, נפח המסחר ב- DEX היווה רק 2.68% מסך המסחר הנקודתי בכל שוק הקריפטו.

במונחים של דולר, מחזורי המסחר ב- DEX הגיעו ל -180 מיליארד דולר ברבעון הראשון של 2020 – בהשוואה ל -6.6 טריליון דולר הנסחרים ברחבי שוק הנקודות הקריפטו. למרות שהשיעור עדיין קטן, זו הייתה למעשה הפעם הראשונה בה נפחי DEX היוו יותר מ 0.01% מכלל נפח הספוט, כך מדווח TokenInsight..

החששות הביטחוניים נותרים גם הם מכשול לאימוץ נרחב של חילופי מבוזרים, כפי שמשתקף מהניצול האחרון של באלאנסר בסך 500,000 דולר. ב- 29 ביוני, CoinDesk דיווח שתוקף ניצל פרצה בפרוטוקול על ידי השאלת אסימוני WETH בשווי 23 מיליון דולר. לפי הדיווחים, לאחר מכן הם נסחרו ברציפות ב- WETH כנגד Statera (STA) בכמויות הולכות וגדלות – וניקזו את מאגר הנזילות של STA. זהות ההאקר נותרה בגדר תעלומה וצוות Statera הודיע ​​כי אינם מסוגלים להחזיר לקורבנות הפריצה.

ג’יי ג’ואו, מנהל התפעול הראשי של פרוטוקול DEX Loopring, אמר ל- OKEx Insights כי המגבלה של תפוקות אתריום שופכת אור גם על בעיות האבטחה שעומדות בפני DEX. הוא הסביר:

“הדאגה שלי היא המגבלה הטכנולוגית ביחס לתפוקות של Ethereum. אירוע ‘הברבור השחור’ ב -12 במרץ אידה את ערך שוק DeFi ב -50% ביום אחד. פירוש הדבר שבלוקצ’יין הנוכחי אינו יכול לתמוך בצרכים של משתמשי DeFi אם המחיר ישתנה באופן דרמטי בפרק זמן קצר. בעוד שחלק מהפרוטוקולים המובילים של DeFi כמו MakerDAO ו- dYdX משתמשים בפתרונות קנה מידה של שכבה -1 בבלוקצ’יין, נראה יותר ויותר דאפים המאמצים פתרונות קנה מידה של שכבה -2 בשנה הקרובה. “

ממשקי משתמש גרועים בבורסות מבוזרות, בהשוואה לבורסות ריכוזיות פופולריות, פוגעים גם באימוץ משתמשים. ה- Ong של CoinGecko אמר ל- OKEx Insights כי המורכבות של שימוש ב- DEX מעכבת את חוויית המשתמש, ולכן היא נותרה מכשול המונע מ- DeFi לעבור למיינסטרים. הוא פירט:

“קשה למישהו להבין את הרעיון כיצד להעמיד תשואות גבוהות. קשה להסביר לאף אחד את הרעיון של יצרני שוק אוטומטיים, מאגרי נזילות וכו ‘, אפילו לא למשתתפים בתעשיית הקריפטו. כדי שאדם בעל ידע ממוצע בקריפטו ישתמש באלה, עליהם להכיר את Metamask, לשים לב ל- ETH ו / או לטיפולי יציבות – שלא לדבר על שורות היציבות השונות הקיימות, כמו DAI, USDT, USDC וכו ‘- או להשתמש במרכז השליטה. כמו Instadapp לבצע חקלאות תשואה כראוי. ”

אונג גם ציין כי נכון לעכשיו – עם עמלות גבוהות על Ethereum בין היתר – עבור חקלאות תשואה בפרוטוקולי DeFi כדי להיות יעיל, זה דורש מהמשתמשים להניח סכום כסף גדול כדי להתחיל, “מינימום של 10,000 דולר לראות כמה רווחים אמיתיים. ” הוא הוסיף:

“המשמעות של זה היא שחקלאות התשואה של DeFi היא למעשה משחק שמשחקים על ידי לווייתנים גדולים שמוכנים לקחת את הסיכון של חוזים חכמים כדי לקבל תשואה גבוהה.”

מלבד המכשולים שצוינו לעיל, ג’ון ג’ורדן, מנהל התקשורת בחברת נתוני היישומים המבוזרים DappRadar, שיתף את OKEx Insights את אמונתו כי האינרציה של שימוש בבורסות מרכזיות הופכת את ה- DEX ל”רחוק מהמיינסטרים “. הוא הסביר:

“אני חושב שהסיבה העיקרית לכך ש- DEX לא הפכו למיינסטרים היא הנושא ההיסטורי שכאשר הקריפטו צמח לראשונה, הדרך היחידה לגשת לנכסים חדשים אלה הייתה באמצעות מרכזיות מרכזיות. ברגע שמישהו נרשם והתחיל להרגיש בנוח להשתמש במוצר כזה, קשה מאוד לגרום לו לעבור למשהו אחר.

באופן ספציפי יותר, עם זאת, הבעיה עם מכשירי DEX תמיד הייתה (וממשיכה להיות) שהם איטיים יותר, יקרים יותר לשימוש ומציעים פחות נזילות מאשר הבורסות המרכזיות המובילות. זה יחד עם שפע של בעיות אבטחה. מסיבות אלה, אני לא רואה ש- DEX הופכים למוצרים מיינסטרים. “

בעוד שג’ורדן מאמין ש- DEX אינם עוסקים במיינסטרים בטווח הקצר, הוא חושב שהם מציעים שני יתרונות ברורים למשתמשים:

“היתרון הראשון של DEX הוא ללא הגבלות KYC / AML, וזה חשוב לחלק מהמשתמשים. היתרון העיקרי הוא מה שאנחנו חווים כרגע, וזה הדרך שבה DEX משולבים בפיצוץ DeFi הרחב יותר. זה ראה את העלייה של מוצרים כגון Uniswap, Kyber, 1inch, Curve וכו ‘, אליהם ניתן לגשת בדרכים חדשות כחלק מעסקת DeFi מורכבת, שעשויה להיות כרוכה במספר פעולות..

יתרון נוסף שמציעה DEX הוא תופעת חקלאות התשואה. המשתמשים ממקסמים את יכולתם לחוות את אסימון ה- COMP החדש של Compound על ידי הפקדת בטחונות, נטילת הלוואות והחלפת אסימונים בו זמנית. זה מביא לפיצוץ עצום בהיקפי DeFi ו- DEX, אם כי מספר המשתמשים נשאר נמוך מאוד בהשוואה לבורסות ריכוזיות. “

בשיחתו עם OKEx Insights ציין ירדן של DappRadar גם את אמונתו ש- DEX ישולבו במלואם במערכת האקולוגית של DeFi:

“אני מצפה שנראה טרנספורמציה של מכשירי DEX כשהם משתלבים במלואם עם המערכת האקולוגית של DeFi. ובשלב מסוים כנראה נפסיק אפילו לדבר על מכשירי DEX כסוג מוצר נפרד. “

בעוד שהבורסות המבוזרות – ודה-פי בכללותן – עדיין נמצאות בשלבים הראשונים שלהן ונותרות למעשה זמינות לבסיס משתמשים מוגבל, האונג של CoinGecko מאמין כי DeFi עדיין מציע הזדמנויות עצומות לדמוקרטיזציה של שירותים פיננסיים לכולם:

“אני בדרך כלל אופטימי לגבי העתיד של DeFi. זו תחילתו של מסלול צמיחה בן עשרות שנים ודפי מבטיח לנו פוטנציאל רב לביזור שירותים פיננסיים.

למרות שישנן בעיות רבות שהוזכרו לעיל, עם הזמן, ככל שקני המידה של Ethereum ומפתחי DeFi מתוחכמים יותר, הדברים האלה ישתפרו וחוויית המשתמש תהפוך הרבה יותר טובה כך שכל אחד יוכל להשתתף בה. כשזה יקרה, שירותים פיננסיים מורכבים עם תשואה גבוהה יותר להשקעה יהיו דמוקרטיים לכולם ולא רק מוגבלים לעשירים. “

OKEx Insights מציג ניתוחי שוק, מאפיינים מעמיקים, מחקר מקורי & אוצר חדשות מאנשי מקצוע בקריפטו.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Social Links
Facebooktwitter
Promo
banner
Promo
banner