ביטקוין ב- Ethereum: האם אסימון ה- BTC שלך שווה את הסיכונים?

OKEx Insights עושה צלילה עמוקה לתיאבון המתגבש ל- BTC מסומן, כמו גם לסיכונים הגלומים.

אחת הנישות הצומחות ביותר בתעשיית הקריפטו השנה היא זו של BTC מסומן. המשקיעים מוצאים יותר ויותר ערך בשימוש בשווי של מיליארדי דולרים מהנזילות ללא תחרות של BTC על רשתות חסימות שונות. פתרונות כמו Bitcoin Wrapped (WBTC), renBTC, sBTC, tBTC ואחרים מאפשרים למחזיקים לשמור על חשיפה למחיר הנכס הדיגיטלי הדומיננטי תוך שהם נהנים מזמני עסקה מהירים יותר ופוטנציאל מניב הכנסה פסיבית של מימון מבוזר..

ביתה של המערכת האקולוגית המפותחת ביותר של DeFi, Ethereum הפך לבלוקצ’יין המועדף הן על פרויקטים של BTC מסומנים והן עבור המשתמשים שלהם. בתחילת 2020 היו ברשת כ -1,110 BTC מסומנים. כיום את’ריום מארח כמעט 153,000 אסימונים של ERC-20 המייצגים BTC. השווי המשולב שלהם, במחירי BTC הנוכחיים, הוא מעל 2.3 מיליארד דולר.   

מניע הרבה מהצמיחה הזו הוא פיצוץ העניין ב- DeFi. השנה נראה כי הערך הכולל הנעול על פני פרוטוקולי מימון מבוזרים מתרחב באופן דרמטי. לאחר שהתאושש מההתרסקות בתעשייה במארס האחרון, TVL ב- DeFi עברה את רף המיליארד דולר בפעם השנייה בסוף מאי. עד 26 באוקטובר, הדמות עמדה ב כמעט 12.5 מיליארד דולר.

הפצת ביטקוין מסומנתהתפלגות הביטקוין המסומן נעולה בפרויקטים המובילים של DeFi. מקור: Catallact

במאמר זה, OKEx Insights שוקל את הצמיחה של BTC בבלוקצ’יין את’ריום על ידי הסבר מהו בדיוק BTC מסומן ולבחון את הסיבות לכך שמשתמש אולי ירצה להביא את ערך ה- BTC שלו לבלוקצ’יין אחר. לאחר מכן, אנו בוחנים כמה מהפרויקטים הגדולים ביותר המסמנים את BTC ואת הפשרות ביניהם. לסיום, אנו מסיימים בדיון על הסיכון הכללי הכרוך באסימון BTC ושילובו ביישומי מימון מבוזרים..

מהו ביטקוין אסימתי?

בשפת תעשיית הקריפטוגרפים, א "מַטְבֵּעַ" מתייחס למטבע דיגיטלי שמקורו בבלוקצ’יין. BTC יליד רשת הביטקוין. אתר (ETH) הוא יליד רשת את’ריום.

בינתיים, א "אֲסִימוֹן" היא מטבע קריפטוגרפי שאינו יליד רשת הבלוקצ’יין בה היא פועלת. רשת את’ריום, למשל, מארחת אסימונים רבים. אלה כוללים אסימון COMP של Compound, אסימון UNI של Uniswap ואפילו אסימון OKB של OKEx.

"טוקניזציה" מתייחס לתהליך הייצוג של נכס שאינו יליד בלוקצ’יין מסוים בבלוקצ’יין האמור כאסימון. נכסים כמו מטבעות פיאט, מתכות יקרות ואפילו יצירות אמנות סומנו כולם ברשתות בלוקצ’יין שונות. כך גם יש BTC.

באופן כללי, תהליך האסימון כולל אפוטרופוס מסוגים המחזיקים בנכס שאינו יליד ונטבע את מספר האסימונים הנדרש בבלוקצ’יין הרלוונטי. כל אסימון המייצג נכס אמור להיות מגובה באותו ערך לפחות של הנכס האמור. לכן, משתמשים יכולים לממש את הנכס המסומן עבור הנכס בפועל שהוא מייצג על ידי שריפתו. עם גיבוי ביחס של לפחות 1: 1, הערך של כל אסימון נשאר לפחות שווה לערך השוק הנוכחי של הנכס הריאלי.

פרוטוקולים המספקים שירותי אסימון BTC מחזיקים בדרך כלל BTC או בטחונות אחרים עם אפוטרופוס מרכזי, מכונה וירטואלית או חוזה חכם. אופיו של האפוטרופוס עצמו מכתיב את התהליך שבו נטבעים אסימונים חדשים בגיבוי BTC. פתרונות שונים גם מעמידים בפני המשתמשים מערך סיכונים משלהם, כמו גם יתרונות וחסרונות.

לאחר הטביעה, המחזיקים יכולים להשתמש ב- BTC המסומן שלהם כדי לקיים אינטראקציה עם פרוטוקולי DeFi שונים. הם יכולים גם לסחור בהם בשווקים משניים – ומספקים דרך נוספת להשיג חשיפה למחיר ה- BTC למי שלא מחזיק בו עדיין. 

למה לעשות אסימון לביטקוין?

BTC הוא, ללא ספק, המטבע הדיגיטלי המבוסס ביותר. כמעט 12 שנים לאחר הקמתה, היא מובילה את הענף כמעט בכל הצעדים. שווי השוק שלה הוא 240 מיליארד דולר מעל 60% של כל שוק המטבעות הקריפטוגרפיים. בינתיים, פריחת החשיש של הרשת, מדד לביטחונה הכללי, ממשיך להתגמד אלה של כל שאר המטבעות הדיגיטליים.

הרקורד ההיסטורי של ביטקוין, מודל האבטחה החזק שלו ושווי השוק הגדול יחסית שלו הופכים את BTC לאחיזה יציבה יחסית עבור משקיעים רבים. בנוסף, הפונקציונליות הפשוטה של ​​הרשת מפחיתה את הסיכונים הטכניים העומדים בפניה. גורמים אלה, יחד עם מכסת ההיצע המוגנת בתוקף של 21 מיליון BTC, הופכים אותו למועמד החזק ביותר לחנות ערך בתעשיית הקריפטו כיום. הכללת BTC לאחרונה במאזנים של חברות הנסחרות בבורסה כמו MicroStrategy, Square ואחרות היא עדות לכך..

עם זאת, לרשת אכן יש מגבלות. העסקאות איטיות בהשוואה לרשתות בלוקצ’יין אחרות. בעוד שזמן החסימה בן 10 הדקות של ביטקוין וחוסר המורכבות הטכנית יחסית מחזקים למעשה את האבטחה הכוללת של הרשת, גורמים אלה מגבילים את משיכת השימוש ב- BTC עבור סוגים מסוימים של יישומים, כגון אפליקציות DeFi, המושכות משתמשים לרשתות בלוקצ’יין אחרות..

כדי להילחם בכך, כמה מפתחים מחויבים הבאת פונקציונליות של חוזה חכם לרשת הביטקוין. עם זאת, מרבית הפרויקטים התלויים בחוזים חכמים מעדיפים חסימות אחרות. עם זמני העסקה המהירים יותר, אפשרויות התכנות המגוונות יותר וה- קהילת המפתחים הגדולה ביותר, Ethereum הפך לרשת עבור אלה הבונים יישומים מבוזרים. ככזו, הרשת מתגאה במגזר DeFi הרחב ביותר והתוסס. אין זה מפתיע לראות את’רום מוביל גם מבחינת מספר ה- BTC המסומן בו הוא תומך.

איליה אבוגוב, מוביל OpenData ב- DappRadar, צובר יישומים מבוזרים, אמר ל- OKEx Insights:

"המערכת האקולוגית של Ethereum DeFi מאפשרת למשתמשים להוציא את הונם לעבודה, ואין כל כך הרבה אפשרויות עבור מחזיקי BTC המתחרים בתשואות הזמינות ב- DeFi.."

מפתחים שעומדים מאחורי פרויקטים מסומנים של BTC רואים בנזילות המסיבית של מטבע הקריפטו הזדמנות לעודד הרחבת מימון מבוזר, מבלי בהכרח לדרוש הון טרי להיכנס לתעשיית המטבעות. מבלי להקיש על הנזילות של BTC, הצמיחה בענף מוגבלת בגודל שווי השוק של הרשתות הקטנות בהרבה שעליהן בנויות אפליקציות DeFi..

עם כ 11.5 מיליארד דולר בערך הכולל נעול כיום, מימון מבוזר עדיין מייצג חלק זעיר מענף השירותים הפיננסיים המסורתיים, שהוא התחזית היא 26.5 טריליון דולר בשנת 2022. בהתחשב בגודל ובגילתה של נישת DeFi, ספיגת נזילות BTC בהחלט תיתן לגיטימציה גדולה יותר למגזרים במימון שעדיין לא שמים לב לתעשיית הקריפטו..

מספר ה- BTC המסומן באת’ריום מראה כי יש כבר ביקוש משמעותי להביא נזילות BTC לבלוקצ’יינים אחרים. 2,700 המטבעות המסומנים ברשת לפני חצי שנה גדלו כעת ליותר מ -150,000.

מנהל התפעול הראשי של רן פרויקט, מייקל ברג’ס, סיפר כי הצמיחה המהירה של BTC המסומנת להתרחבות של DeFi עצמו, אמר ל- OKEx Insights:

"זו הפעם הראשונה שאנשים יכולים לשמור על חשיפה ל- BTC ובמקביל להשיג תשואה אטרקטיבית על הנכס באופן ללא היתר. שילוב מאפיינים זה, יחד עם טירוף החקלאות בתשואות במהלך הקיץ, הובילו לצמיחה שראינו."

באופן דומה, קרולין רקאו, ראש פיתוח עסקי ואסטרטגיה ברשת Keep, רואה את השימוש ב- BTC ברשת את’ריום כטבעי – במיוחד לאור ריבוי ההזדמנויות לייצור הכנסה פסיבית ב- DeFi:

"ביטקוין תמיד יהיה ‘הכספים המבוזרים’ המקוריים. במקביל, 2020 הציגה הזדמנויות חדשות להרוויח ב- Ethereum DeFi, ככל שהמערכת האקולוגית הזו גדלה. זה הגיוני שבעלי BTC רוצים להשתתף באופן שעולה בקנה אחד עם הערכים והסדרי העדיפויות שלהם."

ביטקוין ב- Ethereum: הפרויקטים הגדולים ביותר

ביטקוין עטוף (WBTC)

הושק בתחילת 2019 על ידי הפרויקטים הקיימים Kyber, Ren ו- BitGo, Wrapped Bitcoin (WBTC) הוא ללא ספק הפרויקט המבוסס ביותר המסמל את BTC כיום. כרגע יש מעל 123,000 WBTC ב- Ethereum. במונחים פיאטיים, השווי הכולל קרוב ל -1.9 מיליארד דולר, נכון לכתיבת שורות אלה.

WBTC מסתמכת על אפוטרופוס מרכזי שיפקח על אחסון מטבעות ה- BTC, כמו גם על הטבעה ושריפה של WBTC שלאחר מכן. כאשר משתמשים רוצים לטבוע WBTC, הם עושים זאת באמצעות אחד מסוחרי הפרויקט. הסוחר מעביר את הבקשה לאפוטרופוס, שמטביע את ה- WBTC בהתאם למספר ה- BTC שנלקח למעצר. סוחרים ואפוטרופוסים בודדים מאושרים על ידי הארגון האוטונומי המבוזר של הפרויקט, המכונה בדרך כלל DAO..

למרות שברור שהיא מיושמת ריכוזית, WBTC שואפת לשמור על שקיפות רבה ככל האפשר. משתמשים יכולים להציג את כתובות משמורת שבהן מחזיקים כספים ומשווים אותם ל מספר ה- WBTC שהוטבע ברשת את’ריום. בזכות האופי הציבורי של רשתות החסימה של ביטקוין ושל אתריום, הוכחת עתודות מלאות של WBTC במחזור קלה מאוד..

על פי אתר WBTC, ישנם כיום 26 סוחרים. אלה כוללים פרויקטים גדולים של DeFi כמו Maker, Ren, Set Protocol ו- Aave. בינתיים יש 17 חברים ב- DAO של הפלטפורמה. מי שמכיר את הכספים המבוזרים יזהה שמות כמו Gnosis, OmiseGO, bZx ו- Kyber, שכולם נמנים עם חברי DAO.

ההגנה על ה- BTC של המשתמשים כאפוטרופוס היחיד של הפרויקט היא BitGo. בעוד שהתלות באפוטרופוס יחיד עשויה לצלצל בפעמוני אזעקה לחלק מהקוראים, החברה היא אחת האפוטרופוסות הבולטות בענף. זה מוסדר על ידי אגף הבנקאות בדרום דקוטה ומתגאה ב ביטוח של 100 מיליון דולר מדיניות מלויד מלונדון.

למרות האישורים שלה, BitGo עדיין מייצגת צד שלישי מהימן. עבור רבים בענף זה עומד בסתירה לאתוס הקריפטו. כך גם החובה לעמוד בתקנות נגד הלבנת הון, כגון בדיקות הלקוח שלך, המחייבות גילוי זהות לפני הטבעת WBTC. מסיבות אלה, פרויקטים אחרים ניסו להביא את BTC לרשת את’ריום בצורה ממוזערת יותר.

RenBTC

הפרויקט השני בגודלו המסמל BTC באת’ריום מופעל על ידי מכונת וירטואלית של Ren (RenVM). האסימונים המגובים ב- BTC שהוא יוצר מכונים אסימונים renBTC. כרגע יש יותר מ- 25,000 renBTC, או בשווי של כ -320 מיליון דולר, באת’ריום.

RenVM היא רשת מכונות המכונה Darknodes. המכונה הווירטואלית משמשת כאפוטרופוס למשתמשים על ידי יצירת כתובת הפקדה חד פעמית של BTC אליה המשתמשים חייבים לשלוח BTC. המפתח הפרטי לכתובת זו נשמר בסוד מוחלט, אפילו מהצמתים. לאחר אישור העסקה, RenVM מנטה את המספר המתאים של renBTC לשימוש ביישומי DeFi נתמכים.

כרשת ללא הרשאה, כל אחד יכול להפעיל RenVM Darknode. עם זאת, הרישום אכן מחייב כי מפעילים יעריכו 100,000 אסימונים של REN. זה מבטיח שמשתמש אחד לא יכול לחרוס את הרשת באמצעות Darknodes שהם שולטים בהם כדי לשחק את פעולת המכונה הווירטואלית לטובתם. מפעילי Darknode מוזמנים להשתתף בכנות על ידי חלק מדמי העסקה הנגבים מאלה המשתמשים ב- RenVM.

בניגוד ל- WBTC, הדורש מהמשתמשים להתאים לדרישות הרגולציה של AML ו- KYC, renBTC – והמכונה הווירטואלית המפעילה אותה – מתמקדת בפרטיות. היא משתמשת בטכניקות הצפנה שונות כדי להבטיח שכל התהליכים – תשומות, תפוקות ומצב – נשמרים בסוד מכל המשתתפים, כולל מפעילי Darknode. כמתואר ב תיעוד הפרויקט, RenVM משלבת את השיתוף הסודי של שמיר, zkSNARKs ופרוטוקול חישוב רב-צדדי מאובטח כדי להשיג פונקציונליות זו הממוקדת בפרטיות..

כמו גם, לפי הדיווחים, דרך ממוזערת יותר ופרטית יותר להביא נזילות BTC לבלוקצ’נטים אחרים, RenVM מציע יתרונות נוספים. ראשית, יכולת ההרכבה שלו מאפשרת לפרויקטים של DeFi להוסיף יכולות הפעלה בין-בלוקצ’ייניות ליישומים שלהם – מה שמביא לחוויית משתמש חלקה יותר. מנהל התפעול הראשי של רן, מייקל ברג’ס, אמר ל- OKEx Insights כיצד זה עשוי להשפיע על הצמיחה הרחבה יותר של תעשיית הקריפטו:

"כאשר RenVM מתרחב לחסימות אחרות, משתמשים יוכלו לקיים אינטראקציה עם נכסים מקוריים (כגון BTC) ולא לדעת באיזה L1 בסיסי ה- dApps נמצאים – אשר, לדעתנו, יעבירו את יכולת הפעולה ההדדית למיינסטרים וישפיעו עמוקות על חוויית המשתמש של המערכת האקולוגית ואימוץ לאחר מכן."

בנוסף, היותם מבוססים לחלוטין על פרוטוקול, הטבעת נכסים באמצעות RenVM דורשת מעט יותר זמן ממה שנדרש לאישור עסקאות על רשתות החסימה שהיא מגשרת עליה. זה הופך אותו להרבה יותר מהיר ממערכות הדורשות הרשאה מרכזית.

ברג’ס הגיב:

"שום מנגנון נכסים עטוף אחר אינו יכול לעבור לאתרום וממנו באותה מהירות ובצורה חסכונית בהון. לכל שאר הגרסאות יש מכשולי UX המונעים רמה זו של נזילות ויעילות הונית."

כרגע יש יותר מפי 6 ממסמכי WBTC מאשר אסימוני renBTCכרגע יש יותר מפי 6 ממסמכי WBTC מאשר אסימוני renBTC. מקור: Catallact

שמור על ה- tBTC של הרשת

WBTC ו- renBTC אינם המאמצים היחידים להביא את הנזילות של BTC לתחום הפיננסים המבוזר המתרחב. בעוד HBTC של Huobi ו- imBTC של טוקלון מסתמכים שניהם על שירותי אפוטרופוס מרכזיים – הדומים לזה של WBTC – אחרים שואפים לייצג את BTC ב- Ethereum באופן שמתאים יותר לאתוס של תעשיית המטבעות הרחבה יותר..

ביניהם tBTC של רשת Keep. טוקניזציה זו של BTC משתמשת בצמתי חתימה נפרדים באופן אקראי כדי לשמור על ה- BTC של המשתמשים. חותמים אלה מקבלים חלק מהעמלות המשולמות על ידי משתמשי הפלטפורמה ונשמרים כנים על ידי אג”ח של ETH בשווי 150% מה- BTC בחזקתם. נכון לעכשיו, ישנם כ -1,000 טרה”ב (~ 15 מיליון דולר) במחזור, מה שהופך אותו לאחד היישומים הקטנים יותר של BTC אסימוני..

למרות שהם מייצגים נתח קטן יותר של ה- BTC המסומן באת’ריום, העומדים מאחורי tBTC מאמינים שהוא מייצג כיום את היישום המותאם באופן האידיאולוגי ביותר לביטקוין. במילותיו של רקו עצמו:

"tBTC בנוי כך שיהיה תואם לערכים וסדרי העדיפויות של בעלי הביטקוין. כלומר, עדיפות לביזור ובטיחות. tBTC חסר אמון לחלוטין, מה שאומר שאף מתווך לא צריך לחתום על מנת לממש את tBTC עבור BTC בכל עת.."

sBTC

היזמים מאחורי פלטפורמת הסחר הנגזרת המבוזרת Synthetix העלו גישה נוספת לייצוג ערך הביטקוין ברשת את’ריום. אסימון ה- sBTC שלו הוא למעשה ייצוג סינתטי של ערך ה- BTC. שלא כמו WBTC, renBTC ו- tBTC, sBTC אינו מגובה על ידי BTC. במקום זאת, אסימון SNX של Synthetix מספק את הבטחונות הנחוצים לטביעות sBTC. משתמשים המעוניינים לטבע sBTC חייבים לנעול SNX בשווי של כ- 700% מערך ה- BTC. יש צורך בביטחונות יתר אלה כדי להגן על המערכת מפני ירידה פתאומית במחיר SNX לעומת מחיר ה- BTC.

בהתחשב בכך שגם SNX וגם sBTC פועלים על בלוקצ’יין את’ריום, הנכסים המיוצגים על ידי Synthetix לא ממש מגשרים על חסימות באותו אופן כמו שפתרונות אחרים עושים. המערכת אינה כוללת BTC בפועל. לכן, לא ניתן לממש sBTC עבור BTC. לכן, sBTC מאפשר לסוחרים לקחת חשיפה למחיר ה- BTC בלבד ואינו מביא אף אחד מהנזילות העצומה בשוק ה- BTC לרשת את’ריום..

נושאים שהועלו על ידי יישומי ביטקוין שונים

אף אחד מהמאמצים להביא ביטקוין לאתרום אינו כרגע בלי חסרונות. העיקרית – לעת עתה, לפחות – היא הדרישה לסמוך על ישות מרכזית. בסופו של דבר, לחץ חיצוני על מי שמשתלט על שליטה מרכזית במערכות מסוג זה עלול לגרום לצנזורת עסקאות ואף לתפיסת BTC במעצר..

עם WBTC, HBTC ו- imBTC, שליטה מרכזית כזו נעשית די מפורשת. ה- BTC במעצר מוחזק בארנקים הנשלטים על ידי גורם מרכזי. המשתמשים סומכים על כך שהישות המרכזית הזו אכן מחזיקה מטבע אחד עבור כל BTC מסומן במחזור וכי הוא לא ייעלם פתאום עם תכולת הארנק המשמורתי שלה. אולם מה שלא ברור כל כך הוא רמת השליטה המרכזית שמצוידים מאחורי הפתרונות הטוענים כי הם מציעים טוקניזציה של BTC בצורה ממוזערת יותר..

הן tBTC והן renBTC עוררו בעבר ביקורת על טענות הביזור שלהן. ב- 26 באוגוסט 2020 פרסמה קרן וונצ’יין א פוסט בינוני בה זיהה פערים בין טענות renBTC לבין יישומה בפועל. הוא קבע כי כל ה- BTC בחזקת RenVM נותר בכתובת BTC אחת. שליטה במפתח פרטי זה תאפשר לתוקף להעביר את כל ה- BTC שהפרויקט נמצא במעצר לכל כתובת ברשת.

פרויקט רן הגיב בא פוסט משלו, בנימוק כי ביזור מלא מההתחלה מזמין בעיות משלה. באגים בתוכנה – במיוחד כאשר עוסקים בתוכנות מורכבות וחדישות – נפוצים. לכן, פרויקט רן עוקב אחר א מפת דרכים כלפי מה שהוא מתאר כביזור מלא.

הפוסט העלה כי אלה שעומדים מאחורי הפרויקט אכן יכולים לשתף פעולה באופן פנימי כדי לגשת לאותם כספים שנמצאים בחזקת RenVM. עם זאת, היא טענה שיש "תמריצים חזקים לא לעשות זאת." אלו כוללים "זורק שנים של עבודה קשה ומוניטין," כמו גם השלכות משפטיות אפשריות ורשימה שחורה של נכסים גנובים, מה שמגביל את היעילות של תרמית יציאה כזו. בסופו של דבר, המשתמשים צריכים לסמוך על כך שלא תהיה שום שיתוף פעולה.

גיליון קודם – הפעם עם tBTC – הדגיש הן את חששות הריכוזיות והן את האופן שבו ביזור מלא מההתחלה יכול להציג את הסיכונים שלהם. רק כמה ימים לאחר השקת tBTC במאי 2020, צוות רשת Keep נאלץ מפעילים הפסקת הפקדה פונקציה שנכתבת בקוד הפרויקט. על ידי הפעלת מה שהוא מכנה "מנוף אדום," הצוות הצליח למנוע את אובדן כספי המשתמשים תוך שהוא מטפל בבעיות במערכת האג”ח החותמת שלו. ללא שליטה מרכזית כזו, ייתכן שנעשה שימוש בפגיעות שזוהו.

כמו פרויקט רן, על פי הדיווחים, רשת Keep מתקדמת לקראת ביזור מלא עבור tBTC. זה מתווה תהליך מדומה להסרת נקודות אמון מרכזיות. זה נועד לאפשר פתרון של בעיות בקיעת שיניים תוך שמירה על שליטה בהיבטים מסוימים של המערכת על מנת להגן על משתתפי הרשת מפגיעות בלתי צפויות. ככל הנראה, עדיין קיימת דרישה כלשהי של אמון משתמשים בפתרונות אלה הממוזערים ככל הנראה.

המאמצים להחליף אפוטרופוסים מרכזיים בעת גישור על רשתות חסימות שונות עשויים להתאים יותר לאופי המבוזר של המטבע הקריפטוגרפי עצמו, אך המורכבות היחסית שלהם מזמינה גם וקטורי תקיפה פוטנציאליים חדשים. כמו במקרה של פרוטוקולי מטבעות רבים, פגמים בקוד שלהם, אם הם מנוצלים, עלולים לגרום לאובדן כספי משתמשים. זהו שיקול חשוב לכל מי ששוקל לסמל אחזקות BTC משלו.

בשיחה עם OKEx Insights, אבוגוב התייחס לפשרה בין שירותי האפוטרופוס המרכזיים לבין אלה המנסים לספק אסימון BTC בצורה ממוזערת באמון:

"יש שיגידו שמשתמשים קמעונאיים לא מבינים את הטכנולוגיה שמאחורי המוצרים הפיננסיים הריכוזיים שלהם – הם רק צריכים שהם יעבדו. זה אולי נכון, אך עם מוצרים ריכוזיים יש גורם אחראי מזוהה. ישנם נהלים למה שקורה אם הדברים משתבשים. ב- DeFi יש הרבה פחות מזה."

סיכונים כלליים וחסרונות של BTC אסימוני באת’ריום

סיכון חוזה חכם

לאור הצמיחה של BTC באת’רום השנה, ברור שיש ביקוש רב מבעלי BTC להעמיד את ערך ההשקעות שלהם לעבודה במגזר ה- DeFi המשגשג של את’ריום. עם זאת, חשוב לבחון את הסיכונים הגלומים ב- DeFi לפני שתנסה לקיים אינטראקציה עם יישומים פיננסיים מבוזרים.

כפי ש- OKEx Insights בחן בעבר, יכולת ההתחברות של יישומי DeFi יוצרת משטח התקפה גדול במיוחד עבור אלה המעוניינים לנצל נקודות תורפה בקוד. במקרים רבים במהלך 2020, חוזים חכמים התנקזו על ידי אופורטוניסטים ושחקנים זדוניים כאחד. מטבע הדברים, התקפות רבות התמקדו בפרויקטים לא מבוקרים לחלוטין, שעשויים גם להציע הזדמנויות לייצור הכנסה פסיבית באמצעות BTC מסומן..

ניתן, מספרים הולכים וגדלים פרויקטים של DeFi בוחרים כעת בשירותי ביקורת חוזים חכמים. עם זאת, אפילו פרויקטים מבוקרים עלולים להוות סיכונים. האופי הפתוח ונטול ההרשאות של המגזר ותא יכולת פעולה הדדית של פרוטוקולים שונים עלולים ליצור נקודות תורפה שקשה לתפוס עד שהמערכות חיות – ועם הון אמיתי על כף המאזניים. בנישה חדשה ומורכבת כמו DeFi, הכוללת סכומי כסף הולכים וגדלים, זה מאמץ להאמין שמבקרים יכולים לתת דין וחשבון על כל ניצול אפשרי..

ברג’ס סיפר ל- OKEx Insights על הסיכון המורכב הכרוך באסימון של ביטקוין:

"על ידי הבאת נכס לאת’רום (באמצעות אסימון) והפקדתו לאפליקציית DeFi, אתה משלב את סיכון הבלוקצ’יין של ביטקוין, את סיכון הבלוקצ’יין של את’ריום, את סיכון המודל המסומן ואת הסיכון של אפליקציית DeFi (חוזה חכם). עבור נכסים מסומנים ב- DeFi, זה בלתי נמנע ויש להעביר אותו למשתמשים, כך שהם יכולים לקבל החלטות מושכלות על איזה מודל ופרופיל סיכון מתאימים בצורה הטובה ביותר לצרכים שלהם."

באופן דומה, פרויקטים עשויים לשנות את קודם לאחר שקיבלו הערכה חיובית מחברת ביקורת. שינויים כאלה עשויים להכניס וקטורי התקפה חדשים. מי שעוסק באינטראקציה עם פרוטוקולים כאלה עם BTC מסומן (או כל נכס דיגיטלי, לצורך העניין) עלול להיות בסיכון, למרות ביקורות קודמות של הפרויקט..

אבוגוב התייחס לסיכונים הכרוכים בפרוטוקולי הביטקוין המסומנים ובמגזר DeFi באופן כללי יותר:

"אני חושב שיש סיכון נוסף. ראינו במהלך החודשים האחרונים מספר פרויקטים סובלים מהתקפות שונות. אסימונים של BTC יוצרים רמה נוספת של, לפחות, סיכון טכנולוגי. נאמר לפני כן, כרגע החלל דומה ל’בדיקת בטא ‘גדולה. לכן, זה יעזור אם המשתמשים באפליקציות מבינים במה הם משתמשים."

מחירי הדלק מביאים את הביטקוין לרשתות אחרות

חסרון נוסף באינטראקציה עם Ethereum DeFi באמצעות BTC מסומן מתייחס למדרגיות. לא רק שכמות BTC ו- TVL ביישומי DeFi ברשת גדלה במהירות השנה, כך גם דמי העסקה.

כל אינטראקציה עם יישומים מבוססי Ethereum מחייבת עדכון ה- blockchain. עם הבאת הביקוש של DeFi לחלל בלוקים, מחירי הדלק עלו לרמות שמחירם הכל, אך העשיר ביותר, אפילו באמצעות שירותים פיננסיים כביכול פתוחים וזמינים.

החסרונות של בלוקצ’יין את’ריום, ביישומו הנוכחי, מעודדים תומכי פלטפורמות חכמות אחרות התואמות חוזה להמשיך בפיתוח DeFi ברצינות רבה יותר. רשת TRON, למשל, הייתה מנסה למצב עצמה כפלטפורמה זולה בהרבה למימון מבוזר. מאמצים כמו Justswap DEX, pearl.finance, salmon.finance ואחרים לווים לא רק מהפונקציונליות של עמיתיהם מבוססי את’ריום, אלא גם ממיתוגם חסר הכבוד. מתחרים אחרים של Ethereum שרואים פיתוח DeFi הולך וגובר כוללים את פולקדות, EOS וקוסמוס.

עם האפשרויות של משתמשי DeFi הולכים וגדלים, אין זה מפתיע לראות פתרונות BTC מסומנים המספקים כעת גשרים בין רשת הבלוקצ’יין של Bitcoin לרשתות שאינן את’ריום. BitGo הודיעה בסוף ספטמבר כי היא עובדת עם TRON ל- להביא את WBTC לרשת. בינתיים, הפיתרון הביתי של TRON הוא רק BTC. באופן דומה, Interlay עובד על ה- BTC המסומן הראשון של פולקדות היישום, PolkaBTC, שצפוי לצאת לאוויר בתחילת 2021.

האם עליך לסמן את ה- BTC שלך?

אם הביטחון הוא הדאגה העיקרית שלך, התשובה לכך עשויה להיות "לא." כל השיטות הקיימות לאסימון BTC ב- Ethereum מהוות סיכון ביטחוני נוסף. ברג’ס מסכם זאת בצורה מסודרת:

"המקום הבטוח ביותר עבור BTC ונכסים אחרים נמצא ברשת המקומית שלהם. אין יוצא מן הכלל. כל המודלים המסומנים (renBTC, WBTC, tBTC, וכו ‘) הם בסיכון מורכב, ואומרים אחרת זה לא חשוב. המשתמשים צריכים להיות מודעים לכך."

עם זאת, מחזיקי BTC בסך של כ -2 מיליארד דולר לקחו את הסיכון הזה. רובם מעדיפים את מודל האפוטרופוס המרכזי של WBTC במקום מערכות מורכבות יותר כמו אלה שפרויקט רן ורשת Keep הולכים לעברם..

בתגובה לכך שהיא צופה דרישה מתמשכת לפתרונות ריכוזיים כאלה בשוק המוסדי, דיברה Rechhow עם OKEx תובנות לגבי הפשרות בין פרויקטים מרכזיים לביצוע אסימון BTC ממוזער, מבחינת סיכון:

"על המשתמשים להבין ולהעפיל בעצמם את הטכנולוגיות שהם בוחרים, ולהשתמש בהם אם הם מקבלים את הסיכונים. יש הרבה שונות בין פרויקטים ופרוטוקולים של DeFi ובין הצפנה. בפרויקטים ריכוזיים, הסיכונים נעוצים בצורך לסמוך על צד שלישי סביב סיכון אבטחה או בדיקה מחדש (כלומר, סיכון Bitfinex’d), ועם פרויקטים מבוזרים יותר, אתה מסתכל על סיכוני חוזה טכניים / חכמים.."

העובדה ש- WBTC, עם המשמורת המובטחת המובילה בתעשייה שלה, אך ממורכזת, ממשיכה להסביר יותר משלושה רבעים מכלל ה- BTC ב- Ethereum, מספרת על התיאבון של השוק לסיכון. בעוד שמשתמשים שמחים לקחת על עצמם סיכון חוזי חכם עבור התגמול הפוטנציאלי של אינטראקציה עם פרוטוקולי DeFi, אין הרבה מה להרוויח והרבה מה להפסיד מהבחירה להשתמש באחד הפתרונות הממוזערים באמון. אחרי הכל, אנחנו מדברים על אמון במערכות חדשות, מורכבות ונבדקות בדליל עם הנכס החשוב ביותר בעולם הקריפטו.

OKEx Insights מציג ניתוחי שוק, תכונות מעמיקות וחדשות אוסרות מאנשי מקצוע בקריפטו.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Social Links
Facebooktwitter
Promo
banner
Promo
banner