ה- NBA Top Shot דוחף את ה- NFT לאימוץ המיינסטרים

ה- NBA Top Shot, אפליקציית בלוקצ’יין מורשית רשמית מטעם התאחדות הכדורסל הלאומית, התפוצצה לאחרונה בפופולריות – בהיקפים חד-יומיים העולים על מיליון דולר למשך כחצי חודש. פלטפורמת האספנות כבר עקפה את CryptoKitties המפורסמת מבחינת סך המכירות והיא מדורגת במקום הראשון בתחום האספנות של קריפטו, לפי נתונים מ CryptoSlam. נכון למועד כתיבת שורות אלה, NBA Top Shot הגיעה למכירות של 43 מיליון דולר, עם כ -20,000 רוכשים ו- 33,000 אספנים. בעוד שמספר האספנים פיגור משמעותית ב -92,000 CryptoKitties, הערך הכולל שלו משקף את תמיכת המשתתפים בפלטפורמה העולה הזו מבוססת בלוקצ’יין..

NBA Top Shot היא הפלטפורמה המובילה ביותר לאיסוף קריפטו במכירות של כל הזמנים. מָקוֹר: CryptoSlam

בהשוואה לכרטיסי ספורט מסורתיים, כל פריט ב- NBA Top Shot מכיל סרטון קצר של רגע משחק, בניגוד לתמונה. כל רגע הוא אסימון שאינו פגום, או NFT, המכיל את המידע המזהה הייחודי שלו וערבות מקורית מבוססת בלוקצ’יין. הכרטיס הדיגיטלי מכיל גם שפע של מידע – כמו המשחק ממנו הגיע הרגע, חשיבות הרגע בקריירה של השחקן, הסטטיסטיקה של השחקן למשחק וממוצעי עונה.. 

כל הרגעים מחולקים לשלוש קטגוריות – משותף, נדיר ואגדי – והמחירים נקבעים על פי התהילה של השחקן, הנדירות של הכרטיס והמספר הסידורי שלו. אספנים יכולים לרכוש את הרגעים המועדפים עליהם על ידי תפיסת חבילות בימי שני וחמישי, או ישירות משוק הפלטפורמה.

חבילות ב- NBA Top Shot נמכרות מהר מאוד. מָקוֹר: יריית טופ NBA

הערכת שוק ה- NBA Top Shot

ב- 23 בינואר נמכר רגע של לברון ג’יימס ב- NBA Top Shot עבור 71,455 דולר. רק יומיים לאחר מכן, התקליט הזה נופץ על ידי רגע שנמכר עבור ציון וויליאמסון 100,000 דולר. בשבעת הימים האחרונים, נכון למועד כתיבת שורות אלה, ראינו מעל 15,500 כתובות ארנק המשתתפות ברכישות, עם שווי עסקה כולל של 18.5 מיליון דולר. מספרים אלה מצביעים גם על כך שפלטפורמה זו המבוססת על בלוקצ’יין פופולרית מאוד ובעלת נזילות חזקה. 

הפלטפורמה תומכת כיום בתשלום באמצעות כרטיס אשראי או מטבע קריפטוגרפי. נכון לעכשיו, מטבעות קריפטוגרפיים נתמכים כוללים BTC, ETH, DAI ו- USDC. 

על פי דו”ח שפרסם פורבס בספטמבר 2018, שוק מזכרות הספורט של eBay בארצות הברית לבדו הגיע באותה תקופה ל -4.7 מיליארד דולר. בהתחשב בצמיחה המהירה של שוק זה בשנתיים האחרונות, שוק כרטיסי הספורט כיום עולה 10 מיליארד דולר – לפי הערכתנו. מכיוון שלאיגוד הכדורסל הלאומי יש בסיס מעריצים עולמי, פוטנציאל ההצלחה של ה- NBA Top Shot ברור. 

רגע של ציון וויליאמסון נמכר ב 100,000 $, וקבע שיא. מָקוֹר: יריית טופ NBA

התפתחות משחק האספנות של ה- NBA

בשוק המסורתי, כרטיסים פיזיים המקבלים דירוגים גבוהים מארגונים מקצועיים הם בעלי ערך משמעותי יותר. אספנים מקדישים תשומת לב רבה לכרטיסי תקשורת ומשלוח – הנושאים סיכונים מסוימים – כדי להיות מדורגים על ידי אנשים כמו בקט ואחרים לפני שהם מוציאים אותם לשוק המשני. יתר על כן, ההזדקנות הטבעית של הקלפים הפיזיים משפיעה גם על ערכם.

פריטי אספנות דיגיטליים, כמו כרטיסי MyTEAM בסדרת משחקי הווידאו NBA 2K, כוללים גם פגמים – כלומר, הקלפים שהושגו בעונות מבוגרות יאבדו ערך עם תחילת העונה החדשה. גרוע מכך, כאשר שרתי המשחק הישנים מופסקים, אותם פריטי אספנות הופכים לחסרי ערך – וזו אחת הסיבות לכך ששחקני NBA 2K מאמינים שהסדרה צריכה לעבור למודל אחיד של משחקים כשירות..

כרטיסי MyTEAM בסדרת משחקי הווידאו NBA 2K מאבדים ערך. מָקוֹר: 2KMTCentral

האם ה- NBA Top Shot הוא אפליקציית הרוצח עבור NFTs?

NBA Top Shot ו- CryptoKitties מגיעים מאותו צוות פיתוח, Dapper Labs. הפיתוח של הראשון הוא בשותפות עם התאחדות שחקני ה- NBA. המשקיעים שתמכו בפרויקט זה כוללים כוכבי NBA כמו פילדלפיה 76ers לשעבר ושחקן גולדן סטייט ווריירס אנדרה איגודלה ושחקן ברוקלין נטס (וציין תומך מטבע קריפטוגרפי) ספנסר דינווידי..

NBA Top Shot בנוי על פרוטוקול בלוקצ’יין בשם Flow, אשר תוכנן מהיסוד לאימוץ המיינסטרים. אסימון זרימה (FLOW) הוא הנכס המקורי לבלוקצ’יין שכבת Flow-one והוא נדרש להימור והשתתפות בפלטפורמה למטרות הרווחת דמי עסקה ותגמולים..

צוות Flow פיתח טכניקה קריפטוגרפית כדי להתמודד עם הדילמה של Verifier, המכונה הוכחות מיוחדות של ידע סודי, או SPoCKs. הטכנולוגיה מאפשרת תפוקת עסקאות גבוהה ומתאימה יותר לצרכים של יישומי משחק מבוזרים. בניגוד לדרישות לאחסון ודירוג כרטיסי ספורט פיזיים, עלויות האחסון הכמעט לא קיימות של NFT מקלות על השתתפות אוהדי הספורט. באופן כללי, ניתן לקנות, למכור ולהחליף NFT דרך האינטרנט ללא מתווך.

בנוסף, בגלל מגיפה עולמית מתמשכת, אספנים פיזיים רבים לא ילכו לחנויות או לתערוכות בכרטיסי סחר. במצב זה יתרונות ה- NFT ברורים יותר. ב- NBA Top Shot ניתן לסחור רגעים באופן מיידי וללא עלויות משלוח. הקונה גם לא צריך לדאוג לאמיתות האספנות.

עם זאת, מצד שני, ה- NBA Top Shot מורשה רשמית על ידי התאחדות הכדורסל הלאומית. אם ה- NBA יבטל את ההרשאה או שהמשחקים מושהים, זה עלול להוות אתגר עצום למשחק הבלוקצ’יין המתפתח הזה.

מטבעות FLOW מבוקשים גם הם

מהביצוע המוקדם של מטבע Flow, ברור שהשוק מאוד שורי על הפרוטוקול. עוד באוקטובר 2020, הועלה הפרוטוקול 9.5 מיליון דולר על ידי מכירת 25 מיליון מטבעות FLOW במחיר של 0.38 דולר כל אחד. בשילוב עם הכספים שגויסו בסיבוב הראשון בסכום של 0.10 דולר לזרימה, גייס הפרוטוקול כ -18 מיליון דולר מיותר מ -12,000 משתתפים ביותר מ -100 מדינות.. 

FLOW נרשמה לראשונה ב- Kraken ב- 27 בינואר, שם ניתן לסחור בשלב זה רק תגמולים בהימור. המטבע נסחר כיום בסביבות 11.30 דולר, מה שמקנה למשקיעים בסיבוב הראשון תשואה של יותר מפי 100.

FLOW הניבה תשואות של יותר מפי 100 עבור משקיעי ה- ICO שלה. מקור: CoinGecko

ככל שנפח ה- NBA Top Shot מתגבר, אנו יכולים לראות שהתנהגות הצרכנים משתנה במהירות. כמשחק בלוקצ’יין ידידותי למיינסטרים, NBA Top Shot בהחלט יגרום למשתמשים נוספים להכיר את NFT. מעבדות Dapper עובדות גם עם אליפות הלחימה האולטימטיבית, או UFC – שיש לה בסיס מעריצים שצומח במהירות – על שותפות דומה ליצירת אוסף NFT של מוצרים ממותגים של UFC.

משולב עם המלצות אחרונות מבעלים של דאלאס מאבריקס, מארק קובאן, ניתן לומר כי פיתוח פלטפורמות אספנות מבוססות בלוקצ’יין ידידותיות למיינסטרים ימשיך לדחוף את שוק ה- NFT גבוה יותר..

OKEx Insights מציג ניתוחי שוק, מאפיינים מעמיקים, מחקר מקורי & אוצר חדשות מאנשי מקצוע בקריפטו.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Social Links
Facebooktwitter
Promo
banner
Promo
banner