ביצול ביזור: בחינה של מודלים לאספקת קריפטו ומטבעות אור

מבט מעמיק על מרחב הסטאבלקוין, אתגריו והתפתחותו

מבין המאפיינים המגדירים שלו, אולי החשוב ביותר של מטבע הוא ההיצע הכולל וקצב ההנפקה שלו. מודלים שונים של היצע והנפקה מעודדים התנהגויות שונות ממשתמשי המטבע. בעוד שמחסור מוחלט עשוי לגרום לאגירה, היצע יתר עלול להיות קטסטרופלי עבור כלכלה, מכיוון שכוח הקנייה של המטבע פוחת במהירות..

במאמר זה של OKEx Insights אנו בוחנים כיצד מודלים של היצע והנפקה משפיעים על התועלת של המטבע ובסופו של דבר על המחיר. לצד השוואת מודלי ההיצע הבלתי מוגבלים של ביטקוין ו- ETH עם המדיניות המוניטרית של פיאט, נדון בביקוש הגובר לבנקים ובמחלקה מתפתחת של מטבעות דיגיטליים המבקשים לחקות את יציבותה של פיאט באמצעות אלגוריתמים בלבד..

מטבעות אלה שהתייצבו באלגוריתם הציגו מושגים כמו היצע אלסטי, ריבייס ובסיס, והחלו לקבל הכרה רבה יותר באיחור. על הנייר לפחות, הם מייצגים מאמצים מבטיחים ליצור מטבעות דיגיטליים שהם יציבים בו זמנית בכוח הקנייה ומבוזרים לחלוטין. בהסתמך על הנחות תיאורטיות לא מוכחות, לעומת זאת, ככל שאנו דנים בהמשך, פתרונות אלה רחוקים מלהיות אידיאליים.

המקרה של ביטקוין למכסי אספקה ​​מקודדים

לרוב המטבעות כיום יש היצע בלתי מוגבל. בעולם הפיאט, הבנקים המרכזיים מחזיקים במונופול על יצירתם. ה המנדט המוצהר של הפדרל ריזרב של ארצות הברית, למשל, הוא להשיג יציבות במטבע ולשמור על תעסוקה מקסימאלית.

הכלים הזמינים להשגת זה כוללים את היכולת להרחיב את היצע הכסף בתגובה לשינויים בביקוש לדולרים אמריקאים. עליות בבסיס הכספי העולה על הביקוש מביאות לאינפלציה, מה שמוריד את ערך כל יחידות המטבע במשק. האינפלציה מעודדת את ההוצאות, מה שמוביל לצמיחה כלכלית ובמקביל יקרה לחיסכון. יש הטוענים כי אינפלציה נחוצה כדי לעורר כלכלה. בינתיים אחרים קוראים לזה מס סמוי על עושר האזרחים.

היוצר האלמוני של ביטקוין, סאטושי נקאמוטו, נראה ליפול לקבוצה האחרונה. הֵם תוכנן ביטקוין בניגוד מוחלט למערכת הפיאט, מכיוון שיש לה מכסה קשה של 21 מיליון מטבעות ואף רשות מרכזית אינה יכולה להגדיל את הנפקתה. גם ההיצע הכולל וגם קצב מחזורם של מטבעות חדשים נקבעים באבן בזכות המערכת שלה להפחתת תגמולי חסימות, המכונה גם אירועי חצייה.

רמזים המצביעים על מניע של בנק אנטי-מרכזי צצים לאורך כל הדרך ההודעות של נקאמוטו. אולי המפורש ביותר הוא המסר הכלול בבלוק הביטקוין הראשון שנכרה אי פעם. נלקח מה עמוד ראשי בעיתון הבריטי “טיימס” נכתב:

"קנצלרית על סף חילוץ שני לבנקים."

נקאמוטו היה גם בין הראשונים לצייר מקבילות בין ביטקוין לזהב. שני הנכסים נדירים, כלומר לא ניתן לדלל את היצעם על פי גחמה של ישות מרכזית כלשהי. הנרטיב הזה תפס קיטור בשנים האחרונות. בהתחלה, זה היה תומך בעיקר על ידי Bitcoiners, אבל אז, בשנה שעברה, יותר מוסדות פיננסיים מסורתיים התחיל לציין את הדמיון.

זה אומר ששינוי הסנטימנט הזה התרחש בשנה שבה בנקים מרכזיים ברחבי העולם יצרו יותר יחידות מטבע חדשות מאשר בכל נקודה אחרת בהיסטוריה. המחזיקים עתודות מזומנים גדולות נאלצו להתייחס ברצינות לנושא הדילול הגובר שלה. לפיכך, ראינו זן חדש של משקיעים מוסדיים ותאגידים שקונים פומבית BTC, ולעתים קרובות מציינים את הנכס כגידור מול דולר מוחלש..

עם זאת, העובדה שההיצע של ביטקוין מקודד קשה היא בין השאר הסיבה שהוא גם מתקשה לגייס אימוץ מיינסטרים כמדיום העברה לשימוש יומיומי..

את’ריום: ניסוי בהיצע בלתי מוגבל

אף על פי שמטבעות קריפטוגרפיים רבים עקבו אחר ההובלה של נקאמוטו ביישום מכסת אספקה ​​קשה, לחלקם יש הנפקה בלתי מוגבלת. את’ריום הוא דוגמה כזו. עם זאת, המניע מאחורי יצירת ETH חדש שונה מזה של מטבע פיאט.

כמו ביטקוין, מודל האבטחה של את’ריום נשען על אימות תמריץ של עסקאות. תגמולים מניעים השתתפות כנה בשתי הרשתות, ומחזקים את הביטחון הכללי שלהם. תגמולים אלה מגיעים בצורה של BTC או ETH שמוטבעים בכל גוש עסקאות חדש, כמו גם מהעמלות שמשלמים טרקטורים על השימוש ברשת..

שתי הרשתות נוקטות בגישה שונה בכל הנוגע לאבטחה לטווח הארוך. כאשר מכרה את ה- BTC האחרון, תגמולי חסימות המטבעות של ביטקוין – מטבעות חדשים שהוטבעו עם כל בלוק חדש – יפסיקו. בשלב זה, דמי העסקה בלבד צריכים לתמרץ השתתפות כנה של כורים. לעומת זאת, את’רום תמשיך לתגמל את מאמת העסקאות באת’ריום שהוטבע לאחרונה.

למרות שמטבעות ה- ETH והפיאט יש שניהם היצע בלתי מוגבל, הביקוש ל- ETH אינו משפיע על יצירתו. במקום זאת, האינפלציה היא תוצר של מודל האבטחה של הרשת, וזה משהו שמפתחים ומשתמשים מעוניינים לשמור עליו.

לא רק יש את מייסד אית’ריום ויטאליק בוטרין הלם כיפה קשה על ההיצע הכולל של ETH, אך שדרוג עתידי מוצע עשוי לכלול שריפת חלק מדמי הכורים והוצאת יחידות ממחזור. לצד הפוטנציאל להפחתת עמלות ברחבי הרשת, הוצעו עדכונים כגון EIP-1559 מה שמציע להעניק לאת’ריום מדיניות מוניטרית קצת יותר קשה עם אינפלציה מופחתת – משהו מאוד פופולרי בקרב משקיעי ETH.

החיפוש אחר יציבות ו "מטלות יציבה"

בעוד שהמדיניות המוניטרית של ביטקוין ואת’רום עשויה להפוך אותם להשקעות ספקולטיביות אטרקטיביות – או אפילו לחנויות ערך – התועלת הנוכחית שלהם כיחידת חשבון מוטלת בספק. כאשר היצע המטבע אינו מגיב לשינויים בביקוש, השינויים האמורים גורמים לשינויים דרמטיים במחירים. זה לא רק מקשה על תמחור הדברים, אלא גם מחייב סוחר המקבל BTC או ETH לקחת על עצמו סיכון תנודתי כלשהו..

לשימוש מחוץ לספקולציות, למסחר או להחזקה ארוכת טווח, התנודתיות של ביטקוין אינה רצויה. משתמשים במטבע רוצים להיות בטוחים שהכסף שיש להם היום יכול להיות מוחלף בערך באותו ערך של סחורות ושירותים מחר. לכן, מטבעות נוכחיים – כלומר אסימונים המיועדים לשמש כמדיניות חליפין המייצגים יחידת מטבע אחת, לרוב הדולר האמריקני – ראו אימוץ הולך וגובר למקרי שימוש רבים המתאימים פחות ל- BTC..

מטבעות חשמל מנסים לספק את היתרונות של עסקאות מטבע דיגיטלי תוך שהם חופשיים מהתנודתיות שמפריעה לאימוץ הקמעונאי של BTC. הצמיחה של המטבע המוביל, Tether (USDT), משווי שוק של פחות מ -5 מיליארד דולר בשנה שעברה לסביבות 23.5 מיליארד דולר כיום, מדגים עד כמה חשובה יציבות מחירים למשתמשי מטבעות קריפטוגרפיים רבים..

למוצרי משטחים, כפי שהם קיימים כיום, לכולם היצע טכני בלתי מוגבל טכנית. אופן הנפקתם והמנגנונים המשמשים לשמירת היציבות ממקמים אותם באחת משתי קטגוריות רחבות:

  • מבוטח
  • אספקה ​​אלסטית

מטבעות יציבה מבוטחים בפיאט

מטבעות יציבה מבוטחים של פיאט מתפקדים כצורה של הסכמי IOU דיגיטליים. ישות (למשל, בנק או חוזה חכם) מחזיקה ביחידות מטבע או נכסים אחרים ומנפיקה מטבעות יציבים ביחס לנכסים כאלה..

קשירה היא ללא ספק הדוגמה הגדולה ביותר למאגר יציבות מבוטח. אמנם נושא שנוי במחלוקת עצמו, ככל הנראה החברה מחזיקה 1 דולר עבור כל 1 USDT שקיים. מכיוון שכל USDT מגובה בדולר, כוח הקנייה של המטבע נשאר עקבי. גם מטבעות יציבה אחרים עם ביטחונות פיאטיים, כגון USDC ו- TrueUSD, עוקבים אחר מודל זה.

כאשר גיבוי אחד לאחד, ביטחונות פיאט מספקים את היציבות הגדולה ביותר בכל מערכת משטחי מטבע נוכחית. עם זאת, ישנם חסרונות לביטחונות פיאטיים. ראשית, על המשתמשים לסמוך על כך שהמנפיק אכן מחזיק ברזרבות שלדבריו הוא מחזיק. זה בקושי מסתדר עם החזון השקוף, הממוזער באמון של קריפטוגרפיה.

בנוסף, מכיוון שמטבעות מבוטחים של פיאט מסתמכים על הבנקים להחזיק כספים, המנפיקים שלהם נתונים ללחץ רגולטורי. המחוקקים האמריקאים מנסים בימים אלה להעביר חקיקה שתדרוש, בין היתר, ממנפיקי המטבעות להשגת אמנת בנקאית פדרלית. אלה נגד המוצע לאחרונה חוק יציב הסיבה ששינוי כזה יחניק את החדשנות בתחום המטבעות. לחץ מצד אכיפת החוק הביא בעבר גם ל Tether וגם ל- Center רשימת כתובות אתריום ברשימה השחורה שהחזיקו את המטבעות הנכונים של כל חברה (כלומר USDT ו- USDC).

מטבעות מטבעות מבוטחים

החסרונות האמורים של מטבעות מדרגות מבוטחים בפיאט הולידו את המודל המובטח לקריפטו. הדוגמה הנפוצה ביותר היא אסימון ה- DAI של MakerDAO. במקום דולרים בחשבון בנק, חוזים חכמים מחזיקים את ETH ומטבעות קריפטוגרפיים אחרים כבטוחות, והפרוטוקול מעניק אסימונים של DAI בקצב שמתכוון לכל אסימון לסחור קרוב ל -1 דולר. סוג זה של מנגנון מכונה גם יתד רך.

במובנים מסוימים, מטבעות מטבעות מבוטחים בקריפטו מייצגים שיפור בהשוואה לעמיתיהם המובטחים לפיאט, כמו USDT. לדוגמא, משתמשים יכולים לאמת את סך אסימוני הבטחונות המגבים DAI באמצעות הבלוקצ’יין Ethereum, ולהפחית באופן משמעותי את רמת האמון הטבועה בדרך כלל הנדרשים על ידי מטבעות מגן מאובטחים. עם זאת, כפי שנאמר לעיל, מרבית נכסי הקריפטו סובלים מתנודתיות מחירים קיצונית, מה שהופך אותם לא מתאימים כצורה של ביטחונות..

כדי לעקוף את נושא התנודתיות, יש לנטרל יתר על המידה על בטחונות מאובטחים. על ידי גיבוי להם בנכסים בעלי ערך רב יותר מאלה שהונפקו, מטבעות הכוכבים הללו מוגנים מפני תנודות פתאומיות במחירי נכסי הביטחונות. זה מאפשר לפרויקטים מבוצעים של stablecoin להשיג מחיר יציב מספיק בכדי שהם יהפכו לשימושיים בהקשרים פיננסיים שונים. עם זאת, ביטחונות של 150% ומעלה מייצגים שימוש לא יעיל ביותר בהון, אך עדיין לא מסיר לחלוטין את האיום של פירוק בכפייה במהלך שינויים בשוק ההצפנה..

אלגוריתמים מציעים "ללא בטחונות" גישה עם אספקה ​​אלסטית

ללא ספק שימושי משטחים. USDT סיפקה זה מכבר לסוחרים נכס יציב לצאת אליו בתקופות של תנודתיות מוגברת בקריפטו. עם התפוצצות ההתעניינות במימון מבוזר בקיץ שעבר, מקרי השימוש של מטבעות נדל”ן רק גברו. הלוואות, הלוואות, מסחר ומתן נזילות באמצעות מטבע חיסול שוללים סיכון כלשהו למשתמשים.

עם זאת, כפי שדברנו, יישומים קיימים של מטבעות יציבה אינם מושלמים. סוגים של USDT ופרויקטים מבוטחים מרכזיים אחרים מהווים סיכון של צד שכנגד שאינו מתיישב כלל עם האתוס של תעשיית הקריפטו הרחבה יותר. בינתיים, מודלים של ביטחונות קריפטוגרפיים מייצרים שימוש הוני לא יעיל, במקרה הטוב, ויכולים, במקרה הרע, לגרום לחיסולים אכזריים בתקופות של תנודתיות מוגברת..

עם זאת, בהתחשב בכך שהמחירים נעים בהתאם גם להיצע וגם לביקוש, תיאורטית צריכה להיות אפשרית אם שינויים בהיצע המטבע מגיבים לשינויים בביקוש שלו. אם גידול בהיצע של 10% עולה בקנה אחד עם עליית ביקוש של 10%, לא אמורה להיות עליית מחירים. זוהי הנחת היסוד מאחורי קטגוריית מטבעות קריפטוגרפיים שזוכה לתשומת לב הולכת וגוברת לאחרונה.

פרויקטים אלה, המכונים מטבעות אלכוהוליים או מטבעות אספקה ​​אלסטיים, מנסים לסחור במחיר יעד מוגדר על ידי הגדלה או הקטנה של היצע המטבע במחזור כתגובה לביקוש. אם המחיר נמוך מהיעד (לעיתים קרובות, אך לא תמיד, $ 1), אזי אספקת המטבעות הנייחים מתכווצת ומעלה את מחיר כל יחידה. לעומת זאת, כאשר הביקוש עולה והמחיר עולה על היעד, מטבעות חדשים נטבעים כדי לדלל את ההיצע ולהוריד את הערך של כל יחידה.

הרעיון של אסימון אספקה ​​אלסטי אינו חדש כמעט. למעשה, שתי הצעות שונות למערכות אספקת היציבות המותאמות באופן אלגוריתמי הועלו כבר בשנת 2014.

כינה את פתרונו על שם הכלכלן הבנק אנטי-מרכזי והתיאורטיקן הפוליטי פרידריך האייק, פרדיננדו מ ‘אמטרנו, מַסָה "כסף האייק: פיתרון היציבות במחיר מטבעות," מתאר מערכת שבה המשתמשים עצמם מרוויחים מיצירת יחידות מטבע חדשות, תוך מימון התכווצות ההיצע כאשר הביקוש יורד. הערך של יחידה אחת של מטבע המשתמש במערכת כזו אמור להישאר קבוע, אולם יתרת הארנק תגדל ותצטמצם בהתאם לשינויים בשווי השוק הכולל..

ב "הערה לגבי ייצוב מטבעות מטבע: מניות Seigniorage," רוברט סאמס מעלה קדימה דגם דומה למטבע אספקה ​​אלסטי. במודל זה, כמו כסף האייק, אספקת הכסף תגדל ותתכווץ בהתאם לביקוש. עם זאת, סמס טוען כי יתרות ארנקים גדלות וירידות באופן יחסי מעבירות את התנודתיות במחיר לתנודתיות ביתרות הארנק. בעוד שכוח הקנייה של יחידה אחת של כסף האייק צריך להישאר קבוע, זה של כל ארנק נתון יתרחב ויתכווץ בד בבד עם גודלו השוק..

סאמס כותב:

"יציבות מחירים אינה רק על ייצוב יחידת החשבון, אלא גם על ייצוב חנות הערך של הכסף. כספי הייק נועדו לתת מענה לראשונים ולא לאלה האחרונים."

במקום זאת, הוא מעדיף מערכת שרק משתמשים שדואגים להם יצטרכו לעסוק במנגנון היציבות הבסיסי של המטבע. מודל מניות Seigniorage נשען על אסימון שני המאפשר למחזיק נתח מכל הרחבת אספקה ​​עתידית.

אלה שבוחרים לתמוך במערכת כזו של סטאבלקוין עושים זאת על ידי הוצאת יחידות המטבע מהמחזור כאשר המחיר נמוך מיעד. בתמורה הם מקבלים אסימונים למניות שאותם הם יכולים להחליף תמורת המטבע היציבתי שהוטבע במהלך אירוע הרחבת האספקה. עם מספר המטבעות שהתקבלו יותר מאלה שנשרפו, רווחים פוטנציאליים מעודדים את המשתמשים להשפיע בעצמם על המדיניות המוניטרית של הפרוטוקול..

התעניינות מחודשת במוצרי אלכוהוליים אספקת אלגוריתמים

כפי שצוין הן על ידי סאמס והן על ידי חברת Ametrano בשנת 2014, תיאוריית מודלים של מטבעות אספקה ​​אלסטיים קיבלה השראה הן מהצורך הברור בתא מטען מבוזר בר-קיימא והן מחסרונות המודלים הקיימים. אולם לאחרונה נראה כי סביבה רגולטורית שעלולה להיות עוינת ממהרת להתפתח.

עוד לפני חוק STABLE המוצע בארה”ב, המאמצים ליצור מטבעות יציבה הציגו נושאים רגולטוריים פוטנציאליים. אלה שעומדים מאחורי המקור בסיס יציב בסיסי נאלצו לפרק את הפרויקט בדצמבר 2018. בהסתמך על סכסוך פוטנציאלי בינם לבין רגולטורי ניירות ערך בארה”ב, הצוות החזיר למשקיעים וגנז את הפרויקט המוקדם בהשראת מניות Seigniorage..

מכיוון שחוק STABLE מאיים כיום על מנפיקי stablecoin ומרחב DeFi משגשג המספק מקרי שימוש משכנעים עבור מטבעות קריפטוגרפיים במחירים עקביים, צמחים אורניים רבים של אלגוריתמים בעקבות מודל Rebase Pro-Rata ו- Seigniorage Sharesiorage הופיעו בחודשים האחרונים. ההתנגדות הגבוהה לצנזורה של פרויקטים מסוג זה לעומת המאמצים הריכוזיים הופכת את התפתחותם למאמץ ראוי במיוחד כאשר הם עומדים מול רגולטורים אגרסיביים. ניתן להבין, בהתחשב בסביבה הרגולטורית הלא ודאית, שמפתחים שעומדים מאחורי פרויקטים כמו Based Money, DEBASE, Basis Cash ו- Dynamic Set Dollar מעדיפים את כיסוי האנונימיות..

מטבעות אלגוריתמיים: על נייר לעומת בפועל

מי שעוקב מקרוב אחר תעשיית המטבעות הקריפטו עשוי לזהות את הנחת היסוד מאחורי כסף האייק של Ametrano וגם מניות Seigniorage של סמס. הראשון בא לידי ביטוי כמעט זהה בעיצוב מטבע הריבייס Ampleforth, אשר עצמו הושאל על ידי פרויקטים כמו YAM Finance, DEBASE, Base Protocol ואחרים..

מערכות אלה, שואבות השראה מ Ametrano, עוברות תהליך המכונה rebase במרווח קבוע. אורקל מספק לפרוטוקול את מחיר הנכס בבורסות חיצוניות. כאשר המחיר גבוה מהיעד יתרת הארנק של המשתמשים המחזיקה באסימון rebase הולכת וגדלה. אם המחיר נמצא הרבה מעבר ליעד, מרבית הפרוטוקולים אינם משחררים באופן מיידי את ההיצע הכולל הדרוש בכדי להוריד אותו עד הסוף. כדי למנוע תיקוני יתר במחירים, רבים משתמשים בכמה החלקת אספקה מנגנונים לשחרור שחרור.

לעומת זאת, כאשר הביקוש לאסימון מצטמצם, כך גם אספקת הכסף. שוב, אחוז ההפרש בין המחיר הנוכחי למחיר היעד קובע עד כמה הפרוטוקול מפחית את יתרות הארנק. כאשר המחיר קרוב למחיר היעד, הרשת לא צריכה להתאים את ההיצע. על ידי הפצה והסרה של אסימונים ישירות אל ארנקים וממנו, כל אחוז האחוזים מכלל משתמשי שווי השוק שהוחזקו לפני ריבייס יישאר זהה בעקבותיה..

למרות שיש לה יעד מחיר מוגדר בבירור, אמפלפורת מעדיפה להרחיק את עצמו מהמונח stablecoin. מכיוון שכל משתמש מרוויח מהצמיחה של הרשת עם יתרות מוגברות של אסימונים, הצוות מתאר את האסימון שלה, Ample (AMPL), כבעל פוטנציאל להפוך לנכס מגוון ולשמש כגידור אטרקטיבי מול שווקים אחרים, כולל מטבעות קריפטוגרפיים..

ואכן, מחקר על Ampleforth מאת גאונטלט ציינתי מתאם שווי שוק נמוך בין AMPL למטבעות דיגיטליים מרכזיים אחרים. זה תומך ברעיון כי מטבעות rebase יכולים בסופו של דבר לייצג חדשני ו לא מתואם במידה רבה סוג נכסים משלהם.

יישום מעניין נוסף של גמישות ההיצע בעקבות מודל הכסף של האייק הוא Base Protocol. הרחבה והתכווצות של אספקת האסימונים אמורים לשמור על אסימון הפרוטוקול, BASE, במחיר של טריליון מהשווי השוק הכולל של קריפטו. בדומה למחזיקי AMPL, המושקעים ב- BASE מקבלים הרחבות אספקה ​​ומממנים התכווצויות באופן יחסי. אם היא מסוגלת לשמור על יתד לטווח הארוך, BASE תציע דרך לספקולנטים להמר על צמיחה עתידית של מטבע הקריפטו בכללותו..

בינתיים, מניות Seigniorage של סאמס יושמו עם שינויים שונים בפרויקטים כמו בסיס מזומנים, דולר ריק ריק, פרוטוקול דולר ועוד כמה אחרים. מערכת רב האסימונים מפרידה בין האורווה עצמה לבין מנגנון היציבות שלה. משתמשים שאינם מעוניינים לתרום לייצוב מחירים יכולים לבצע רק ESD, DSD, BASIS וכו ‘כפי שהיו עושים כל מחיר יציב..

משתמשים אלה הנוטים לקחת סיכון לתגמולים פוטנציאליים יכולים לקחת חלק בייצוב המטבע. זה בדרך כלל כרוך בשריפת יחידות של stablecoin תמורת אסימון אג”ח. במקרה של הרחבת אספקה ​​מאוחרת יותר, ניתן להמיר אסימון אג”ח ביחידות המטבע החדשות ברווח.

למרות הרעיון הגיוני מבחינה תיאורטית, נראה שפרויקטים רבים של סטאבלקוין אלגוריתמים מתקשים לדבוק ביעד שלהם במציאות. המובילה בשוק הנוכחי באסימונים בסגנון מניות Seigniorage היא דולר ריק (ESD), ששווי השוק הכולל שלו הוא יותר מ -324 מיליון דולר..

הושק בספטמבר 2020, ESD נסחר עד $ 2.29 ונמוך ב- 0.44 $ בתוך שבוע בודד. אמנם זה יכול להיות מוקדם מדי למחוק את הפרויקט לחלוטין, אבל זה ממש המתח לקרוא למהלכי מחיר כאלה יציבים, בשלב זה.

מחיר ESD מאז ההשקה. מקור: CoinGecko

נראה כי דוגמאות אחרות מסתדרות טוב יותר מבחינת יציבות. למרות מחירים לא יציבים להפליא בהשקה, מאמץ להחיות את פרוטוקול הבסיס המקורי, שנקרא Basis Cash (BAC), נסחר קרוב למטרה של 1 דולר במשך הרבה מהקיום הקצר שלו. עם זאת, המחיר לבדו אינו חושף את התמונה המלאה.

BAC נסחרה קרוב ליעד ה -1 דולר לאחר התנודתיות הראשונית. מקור: CoinGecko

בכל מטבע אספקה ​​אלסטי, קל יותר לשמור על היעד כאשר שווי השוק עולה. האמון בפרוטוקול נתון גבוה, מכיוון שהתומכים בו מרוויחים מצמיחת השוק. זה כאשר שווי השוק מתכווץ, האמונה בפרויקט עומדת במבחן. כפי שנראה להלן, בסיס מזומנים טרם חווה תקופת התכווצות ממושכת.

בסיס מזומנים נסחר קרוב למטרה מאז ההשקה, אך עדיין לא נבדק על ידי התכווצות השוק. מקור: CoinGecko

ברגע שהמחיר יורד מתחת ליעד, פרוטוקולי אספקה ​​אלסטיים מסתמכים על משתמשים שלוקחים חובות כדי להחזיר אותו ליעד. לפיכך, הדבר דורש מהמשתמשים להאמין שהמחיר ייסחר בסופו של דבר מעל היעד, ויאפשר להם להרוויח מהאג”ח שהם מקבלים בעת שריפת היצע האסימונים. אם האמונה תאבד בפרוטוקול, יהיו מעטים המוכנים להחליף אסימונים באג”ח, לא משנה כמה הרווחים יכולים להיות רווחיים..

מהנדס תוכנה ושותף מנהל ב- Dragonfly Capital, Haseeb Qureshi, הדגיש את הפגם הזה במסה שכותרתה "מטבעות מטבעות: תכנון מטבע מטבע יציב במחיר":

"מניות Seigniorage יכולות לספוג לחץ כלשהו כלפי מטה לזמן מה, אך אם לחץ המכירה יישמר מספיק זמן, הסוחרים יאבדו את הביטחון שהמניות ישתלמו בסופו של דבר. זה עוד יוריד את המחיר ויפעיל ספירלת מוות."

בן דייסון של בנק אנדרגראונד צייר מסקנות דומות לפני גל הגלים האחרון של אלכוהוליסטים שיצא לשוק. דייסון מתבונן במדיניות המוניטרית שמאחורי הבסיס המקורי במאמרו "האם ‘מטבעות מטבעות’ יכולים להיות יציבים?" בסופו של דבר, הוא קובע כי האלגוריתם לבדו אינו יכול להבטיח שרוכשי האג”ח יתקדמו להחזיר את המחיר:

"בעוד שמוצרי אלגוריתם כמו בסיס מצליחים לבטל את הצורך באמון בצד שלישי, הם בסופו של דבר תלויים מאוד באמונה ובביטחון המשקיעים.."

לא פחות קריטי כלפי מערכת מניות Seigniorage הוא מייסד אמפלפורת ‘, אוון קו. דחיית פרויקטים כמו בסיס מזומנים כ "רעיונות זומבים," הוא הזהיר את אלה הנרגשים ממערכות כאלה "ציפיות מזג":

"מטבעות מטבעות המסתמכים על שוקי חוב (כלומר: אגרות חוב) כדי להסדיר את ההיצע יסתמכו תמיד על המלווים כמוצא אחרון (כלומר: חילוץ)."

צוות Ampleforth פירט ל- OKEx Insights:

"אסימונים על סיגנאג ‘יכולים’ להישבר ‘, בשל הסתמכותם בדרך כלל על’ המלווה למוצא אחרון ‘, בדומה לשחקנים פיננסיים מסורתיים. זה מייצג את ההפך מביזור. נוסף על כך, בהתחשב בכך שמדובר בפרויקטים חדשים יחסית וקטנים יותר של DeFi, אין להם גיבוי של מלווה למוצא אחרון מוכח כמו ממשלה (כמו ארה”ב) או בנק מרכזי (כמו הפד). משמעות הדבר היא שהם נחותים גם ב”בטיחות “שמספקת רשת ביטחון כזו."

למרות פגמים, מטבעות הכוכבים כאן כדי להישאר

ההיצע המוגבל של ביטקוין, יחד עם האבטחה חסרת התקדים שלו, משמש היטב לשימוש כנכס כספי קשה. עם זאת, תנודתיות המחירים הופכת אותה ליחידת חשבון גרועה מאוד. עשוי לבוא זמן ששווי השוק של ביטקוין הוא כה עצום עד שתנודתיות פוחתת לרמה מקובלת כדי לתמחר דברים ב- BTC, אך זה בהחלט לא המקרה כיום..

בהתחשב בתנודתיות זו, מטבעות מטבעות הם חלק חשוב יותר ויותר בתעשיית הקריפטו. סוחרים יוצאים מתפקידים לתוכם, חקלאי תשואה של DeFi משתמשים בהם לניהול סיכון וגידול רשימת סוחרים קבל אותם. כדי להתאים לשינויים בביקוש, אספקת stablecoin צומחת או מתכווצת והם בלתי מוגבלים מבחינה טכנית. מערכות מסוימות נשענות על מנפיק מרכזי ואחרות משתמשות באלגוריתמים. גישות שונות מביאות לפשרות אשר על המשתמשים לשקול בעצמם.

בנוסף להיותם יעדים פוטנציאליים לרגולטורים, אלה המחזיקים בטחונות במיזמים ריכוזיים, כמו USDT, חשופים לסיכון של הצד הנגדי. הם יכולים גם להיות ברשימה השחורה, כפי שעשו גם Tether וגם Center בשנה שעברה לבקשת רשויות אכיפת החוק. עם זאת, למרות פגמיהם, פתרונות מרכזיים נותרים יציבים ביותר וגם פופולאריים ביותר.

לא ניתן לצנזר באופן כזה מטבעות מטבעות מבוטחים על ידי נכסי קריפטו או באמצעות התאמות אספקה ​​אלגוריתמיות. עם זאת, הם עצמם כפופים לסיכון הפרוטוקולי הסטנדרטי המהווה תמיד גורם במימון מבוזר, יחד עם פגמים ייחודיים משלהם.

הודות לביטחונם, בדרך כלל פרויקטים כמו DAI יציבים יותר ממטבעות אספקה ​​אלסטיים. עם זאת, תנודתיות קיצונית במחירים יכולה לגרום לחיסולים. בינתיים, דרישות ביטחונות יתר שנועדו להפחית את סיכון הפירוק הופכות את DAI לשימוש לא יעיל בהון.

אסימני אספקה ​​אלסטיים מייצגים את הסיכון הגדול ביותר. ללא ביטחונות מוחלטים, הם מסתמכים על תורת המשחקים ולעתים קרובות מפרטים מבני תמריצים למקד מחיר. אם סנטימנט השוק הופך כנגד אסימון אספקה ​​אלסטי, המוכרים עשויים לעלות על מספר הקונים כאשר הפרוטוקול דורש עלייה בביקוש כדי לחזור ליתד..

עם זאת, אם ניקח בחשבון, אנו עדיין בימים הראשונים של תקופת ניסויים כספיים חסרת תקדים. רעיונות שמעולם לא יושמו בעבר ניתנים לבדיקה עם הון אמיתי במשחק. המצאתו של ביטקוין הביאה להזדמנויות ליצור מערכות פיננסיות חדשות לחלוטין, ולמרות שהן רחוקות מלהיות מושלמות כיום, מטבעות מבוזרים של תיאור כלשהו יהיו ללא ספק חלק מעיצובו הסופי.

OKEx Insights מציג ניתוחי שוק, מאפיינים מעמיקים, מחקר מקורי & אוצר חדשות מאנשי מקצוע בקריפטו.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Social Links
Facebooktwitter
Promo
banner
Promo
banner