בחינת משוכות הרגולציה של תעודת סל של ביטקוין וחשיבותם להשקעה מיינסטרים

בחינת משוכות הרגולציה של תעודת סל ביטקוין וחשיבותם עבור השקעות מיינסטרים

בעקבות האחרונה של רשות ניירות ערך בארצות הברית (SEC) דְחִיָה של יישום קרן הון סחורה בביטקוין (ETF) מבית וילשייר פיניקס בפברואר 2020, מנהל הנכסים בניו יורק שדה יישום חדש עבור אמון הסחורות הביטקוין בבורסה בשבוע שעבר.

במקביל, קהילת הקריפטוגרפים הביעה התרגשות סביב הַכרָזָה כי המוצר הנסחר בקריפטו הראשון (ETP) מקבוצת ETC בלונדון יירשם בבורסה הדיגיטלית Xetra בגרמניה בסוף יוני..

למרות ההתפתחויות החיוביות סביב ETP של מטבעות קריפטוגרפיים, קהילת הקריפטו עדיין מחכה להשקת תעודת הסל הראשונה של Bitcoin. עם זאת, OKEx Insights בוחן את ההבדלים העיקריים בין תעודות סל של ביטקוין לבין תעודות סל של ביטקוין תוך דיון במכשולים העיקריים המונעים מהאחרון לקבל אישור מה- SEC..

במה שונה ETP של ביטקוין מ- ETF ביטקוין?

רשומה בבורסות שוק המניות, ETP הוא כלי השקעה העוקב אחר ניירות ערך בסיסיים, מדד או מכשירים פיננסיים אחרים.

ישנם שלושה סוגים עיקריים של ETP:

  • קרנות הנסחרות בבורסה
  • שטרות הנסחרים בבורסה (ETN)
  • סחורות הנסחרות בבורסה (ETC)

תעודות סל הן הסוג הנפוץ ביותר של תעודות סל, ומכילות סל ניירות ערך – כולל מניות, אג”ח או סחורות. הן רשומות בבורסות ומשקיעים עשויים לסחור בהן כמו במניות רגילות.

תעודות סל הן בינתיים ניירות ערך חוב שאינם מובטחים העוקבים אחר מדד ניירות ערך בסיסי. משקיעים ב- ETN מקבלים את התשואות שלהם מהמדד המעקב במועד הפירעון.

לבסוף, ETCs עוקבים אחר סחורות בודדות או סל סחורות – כמו אנרגיה ובעלי חיים.

ריצ’רד קירי, מייסד Global ETF Advisors LLC, הסביר ל- OKEx Insights את ההבדלים בין תעודות סל, תעודות סל ותעודות סיכון:

“קרן הנסחרת בבורסה היא מוצר הנסחר בבורסה. מרבית תעודות הסל מבוססות על מדד, כאשר מוצרים אחרים כמו תעודות סל בארה”ב או תעודות סל באירופה הם בעיקר בגיבוי פיזי – כמו ה- Bitcoin Exchange Traded Crypto (BTCE) שיושק בגרמניה – ומכונים ETP ו- לפעמים כתעודות סל. “

במקרה של ביטוח ETP ותעודות סל, שניהם עוקבים אחר מחיר הביטקוין (BTC) כנכס הבסיס. הם מציעים חשיפה לסוחרים ומשקיעים המעוניינים במטבעות קריפטוגרפיים מבלי לרכוש ביטקוינים ישירות מחילופי מטבעות. לאחר אישורם על ידי הרגולטורים, הן ה- ETPs של ה- Bitcoin והן תעודות הסל נסחרות ומוצעות בבורסות.

הכל קשור לוויסות


ההבדל העיקרי בין ETP ביטקוין לבין תעודת סל ביטקוין מתייחס לאופן שבו מוסדר תעודת סל בתחומי שיפוט מסוימים.

בארצות הברית נדרשת תאימות נוספת לתעודות סל בהשוואה ל- ETP. אלה האחרונים מסווגים כתעודות סל אם הם חברת השקעות במסגרת ה- חוק חברות השקעות משנת 1940. מכיוון שתעודות הסל פועלות כחברות השקעה פתוחות או קרנות נאמנות, המנפיקים צריכים לקבל סעד פטור מה- SEC על מנת להשיק את תעודות הסל שלהם..

השנייה מְאוּמָץ תקנה 6 ג -11 למתן פטורים מההקלות הפטורות בשנת 2019, ותעודות סל זכאות צריכות לעמוד בנהלים נוספים בהשוואה ל- ETP. נהלי הציות כוללים דוחות שקיפות יומיים של התיקים, מדיניות כתובה על סלי נכסים מותאמים אישית וגילוי של מידע השקעות היסטורי כגון פרמיות, הנחות וממרחי הצעת מחיר..

מה עם שוויץ?

בשוויץ, תעודות סל נבדלות מ- ETP על פי מבנה הקרן שלהן.

על פי SIX שוויצרי בורסה, תעודות סל בשוויץ הן קרנות הכפופות לתמורה חוק תכנית ההשקעות הקולקטיביות (CISA) ואינם בפיקוח ובפיקוח של רשות הפיקוח על השוק הפיננסי בשוויץ (FINMA).

לעומת זאת, מכשירי ETP של ביטקוין הם ניירות ערך חוב המונפקים על ידי רכב למטרות מיוחדות (SPV). SPV היא חברת בת שנוצרה על ידי חברת אם בעלת מעמד משפטי נפרד ואינה אחראית לכל התחייבויות פיננסיות של חברת האם..

הבדל נוסף בין תעודות סל לתעודות סל בשוויץ הוא אחסון בטחונות. בעוד שתעודות הסל וגם תעודות ה- ETP מבוטחות, הבטוחות בתעודות הסל מאוחסנות במאגר נפרד של נכסים הכפוף לרגולציה של FINMA. לעומת זאת הביטחונות ב- ETP הם הופקד בצד שלישי.

בבורסת SIX השוויצרית, ETPs בשוק נקראים ETNs או ETCs.

הבדלים עיקריים בין תעודות סל ל- ETPs בשוויץ. מָקוֹר: שישה בורסים שוויצריים

הדומיננטיות של תעודת הסל בארצות הברית

אמנם ישנם מספר ETPs המפורטים בארה”ב ובאירופה, קהילת הקריפטו עדיין מחכה לאישור תעודת סל Bitcoin ראשונה..

ארה”ב הייתה כבר זמן רב המובילה במסחר בתעודות סל. לפי נתוני תעודת הסל ETFdb.com, 60% משלושת תעודות הסל המובילות בנכסים המנוהלים הן מבוסס בארצות הברית.

הדומיננטיות המסורתית בשוק של תעודות סל הפכה את ארה”ב למיקום העיקרי שרשום תעודת סל של ביטקוין. עם זאת, כל הבקשות במדינה נדחו עד כה על ידי ה- SEC, שאינה משוכנעת כי תעודות הסל של ביטקוין המוצעות עמידות בפני מניפולציה בשוק..

יישומי תעודת סל ביטקוין מרכזיים בארה”ב. מקור: SEC

על המועמדים להוכיח כי שוק הביטקוין מוגן מפני מניפולציה

ה- SEC הכחשה אחרונה של יישום תעודת הסל הביטקוין של וילשייר פיניקס ב- 26 בפברואר 2020, בדיוק כמו הצעות קודמות, היה בטענה שהיא לא הוכיחה יכולת לעמוד בכלל המניפולציה בשוק כאמור סעיף 6 (ב) (5) חוק חילופי ניירות ערך משנת 1934.

על פי הכלל, בורסות המפרטות תעודות סל של ביטקוין יצטרכו לקבוע אמצעי מניעה כנגד מעשי מרמה ומניפולציות כדי להגן על המשקיעים. הכלל מחייב גם בורסות להפגין הסכם שיתוף מעקב מקיף עם “שוק מוסדר בגודל משמעותי הנוגע לנכסי הבסיס” – דבר שנראה חיוני, שכן הסכמים כאלה מקלים על שיתוף המידע, כגון פעילות סחר בשוק, סליקת פעילות וזהות לקוח.

ה- SEC התייחס ל- ETPs של אמון סחורות שאושרו בעבר, וקבע כי היה לפחות שוק משמעותי ומוסדר אחד במסחר עתידי של הסחורה הבסיסית במקרים כאלה. יתר על כן, הבורסות המופיעות ברשימות ETP התקשרו בהסכמי שיתוף מעקב או החזיקו בחברות בקבוצת מעקב אינטרמרקט (ISG) עם השווקים המוסדרים. לכן, ה- SEC מסביר כי יש להחיל את אותו תקן גם על תעודות סל של ביטקוין.

בדחייה האחרונה של יישום תעודת הסל הביטקוין של וילשייר פיניקס, ה- SEC ציינה כי מועמדים קודמים ניסו אמצעים פרט להסכמי שיתוף מעקב כדי למנוע מניפולציה בשוק. לדוגמה, היישומים עבור אמון הביטקוין Winklevoss ו אמון תעודת סל ביטקוין ביטווייז ביטווייז טען כי שוק הספוט בביטקוין עמיד “באופן ייחודי” ו”טבעו “למניפולציה בשוק. ה- SEC דחה טענות מסוג זה, והדגיש כי שווקי ספוט ביטקוין רבים אינם מוסדרים או מפוקחים על ידי סוכנות ממשלתית וציינו כי קיים חוסר הגנה על לקוחות בפלטפורמות המציעות מסחר נקודתי ב- BTC..

אף על פי כן, ה- SEC הציעה פטור להסכמי שיתוף מעקב אם מועמדי תעודת סל של Bitcoin יוכלו להפגין התנגדות למניפולציות בשוק מעבר להגנות הקיימות בשוק הסחורות המסחריות או המניות..

קרנות ביטקוין אינן בהכרח תעודות סל

קרן אסטרטגיית הביטקוין NYDIG עוסקת בחוזים עתידיים שהוסדרו במזומן

למרות הדחיות המרובות של יישומי תעודת סל ביטקוין, ה- SEC אישרה את קרן אסטרטגיית הביטקוין NYDIG (BTCNX.US) שדה על ידי Stone Ridge Trust VI בדצמבר 2019. הקרן אינה משקיעה ישירות בביטקוין. במקום זאת היא משקיעה בחוזים עתידיים של ביטקוין על בסיס מזומנים בבורסות הרשומות בנציבות הסחר העתידי בסחורות (CFTC).

קרן NYDIG Bitcoin אסטרטגיה אינה תעודת סל. כפי שנאמר במפורש בהגשתה, “מניות הקרן אינן רשומות והקרן אינה מתכוונת כרגע לרשום את מניותיה למסחר בבורסת ניירות ערך לאומית כלשהי.”

אמון ביטקוין אפור נסחר ללא מרשם

בעוד ש- Bitcoin Trust ו- Winklevoss Bitcoin Trust ו- VanEck SolidX Bitcoin Trust הוסרו או נדחו על ידי ה- SEC, אין להתבלבל עם ה- Trust Grayscale Bitcoin Trust (GBTC), שהושק בשנת 2013. בעוד שמוצרים אלה נקראים “ביטקוין” אמונים, “חשוב לציין כי אמון הביטקוין בגווני אפור אינו תעודת סל.

ההבחנה העיקרית בין ה- Bitcoin Grayscale Trust לבין תעודות הסל המוצעות בביטקוין היא שהראשונה נסחרת ללא מרשם (OTC), והיא זמינה רק למשקיעים מוכרים. אמון הביטקוין אפור נסחר באופן ציבורי בשוק ה- OTC OTCQX, הנמצא בתקן הדיווח האלטרנטיבי. לפיכך, אין צורך להירשם ב- SEC.

כדי לספק שקיפות נוספת, Trust Grayscale Bitcoin הושג אישור מה- SEC כחברה מדווחת בינואר 2020, ומניות החברה רשומות בעמלה לפי סעיף 12 (ז) לחוק בורסת ניירות ערך משנת 1934.

נציב ה- SEC, הסטר פיירס – הידוע בכינויו “Crypto Mom” ​​בקרב רבים בתעשיית הקריפטו, הצהיר כי תעודת סל מוסמכת של ביטקוין תסייע לתמחר את ה- Bitcoin Trust של גרייסקייל בצורה הוגנת יותר. היא אמרה במהלך א ראיון של בלומברג:

“לאחרונה הוצאתי מחלוקת שנייה ואמרתי: בעיניי נראה שהוועדה הנוכחית אינה מעוניינת לאשר שום מוצר הנסחר בבורסה העומד לרשות קהל קמעונאי שיש ביסוד הצפנה. […] הניתוח שיישמנו למניעת סחר במוצרים אלה בארצות הברית הוא ניתוח מותאם באופן ייחודי, שנראה כי אנו משתמשים בו רק עבור מוצרים מסוג זה, מה שמרמז לי שיש לנו תקן אחד לקריפטו. מוצרים ואז תקן נוסף לסוגים אחרים של מוצרים. ואני לא חושב שזה נכון. ”

“קרן הביטקוין” הקנדית מנוהלת באופן פעיל

מנהל ההשקעות הקנדי 3iQ קורפ רשם את קרן הביטקוין (QBTC.U) בבורסת טורונטו (TSX) החל מ- 9. באפריל. קרן הביטקוין השיגה הסכמה מנציבות ניירות ערך באונטריו (OSC) ב- 29 באוקטובר 2019 – שהראתה כי OSC תומך לכאורה במחלקת הנכסים המתעוררת.

בעוד ש- QBTC.U רשומה ונסחרת ב- TSX, מדובר בקרן סגורה, בניגוד לתעודת סל. אחד הבחנה גדולה בין קרן סגורה לתעודת סל היא הפעילות בניהול הקרנות. תעודות הסל מנוהלות באופן פסיבי ונועדו לעקוב אחר ביצועי המדד. זה מנוגד ל- QBTC.U, כפי שהקרן היא מנוהל באופן פעיל מאת 3iQ Corp..

FSA של יפן רואה במטבעות קריפטוגרפיים תנודתי מדי עבור תעודת סל

נראה כי תעודת סל של ביטקוין לא נמצאת בקלפים ביפן.

הסוכנות לשירותים פיננסיים (FSA) ביפן אימצה “ההנחיות המקיפות לפיקוח על מפעילים עסקיים במכשירים פיננסיים וכו ‘.”ב- 27 בדצמבר 2019 – הקובע כי הקמת ומכירות של קרנות השקעה מאושרות לנכסים מוגדרים בלבד. ה- FSA נִתבָּע שמטבעות קריפטוגרפיים אינם מוגדרים כנכסים שצוינו.

בנוסף, ה- FSA ציטט את תנודות המחירים המוגזמות של מטבעות קריפטוגרפיים והגיע למסקנה כי לא מתאים למשקיעים מוכרים או מוסדיים להשקיע בקרנות עם רכיבי נכסי קריפטו. זה מרמז כי לא סביר שמשקיעים יראו תעודת סל מאושרת של ביטקוין ביפן בעתיד הקרוב.

האם תעודות ה- ETP של ביטקוין משפרות את ההסתברות לאישור תעודת סל של ביטקוין?

השקת החוזים העתידיים של Bakkt בבנק וקבוצת ה- ETC של קבוצת ETC שהוכרזה לאחרונה משמשים שערים למשקיעים מוסדיים המעוניינים להשקיע ב- BTC – אך האם מוצרים אלה מובילים אותנו קרוב יותר לתעודת סל מאושרת של ביטקוין.?

ETPs של Bitcoin ראו ביקוש חזק מצד משקיעים אירופאים, עם 18 ETPs מטבעות קריפטוגרפיים רשום בבורסת ה- SIX השוויצרית מאז 2018. Keary אמר ל- OKEx Insights כי שוקי החוזים העתידיים של BTC תורמים למספר ההולך וגדל של ה- ETP של Bitcoin:

“ההסתברות המשופרת להשקת ETP של ביטקוין מגיעה משוקי העתיד. ליצרני שוק ה- ETP צריכה להיות יכולת לגדר את ה- ETP, זה נעשה בדרך כלל באמצעות חוזה עתידי. ככל שנזילות במוצרי החוזים העתידיים גדולה יותר, כך הסיכוי שה- ETP יכול לצאת לדרך. “

עם זאת, Keary סבור ש- ETP של ביטקוין לא בהכרח משפר את ההסתברות לאישור תעודת סל של ביטקוין, בשל מערכות רגולטוריות שונות באירופה ובארה”ב.

“לארה”ב יש משטר רגולטורי שונה מאוד מאירופה. הרגולטורים בארה”ב מודאגים מכך שלא יוכלו לעקוב אחר עסקאות ביטקוין עד להזנת ההזמנה המקורית, ולכן הם מודאגים מסיכונים טבועים במסחר בביטקוין – מכיוון שיכולות להיות חילופי מניפולציות במחירים והרגולטורים לא יכולים לזהות או למשטרה בשום דרך. היעדר המעקב אחר ביטקוין או מטבעות קריפטוגרפיים אחרים מהווה מחסום עיקרי למוצרי קריפטו בגיבוי פיזי המושקים בארה”ב “.

את השקפתו של Keary שותף Lanre Ige, חוקר ב- 21 Shares ו- Amun Tokens, שאמר ל- OKEx Insights כי על פי השקפותיו האישיות ולא של חברות אלה, ה- ETP של Bitcoin רשומים בעיקר באירופה ואינם מתייחסים לשום ביטקוין פוטנציאלי. תעודות סל בארה”ב הוא הסביר:

“תעודות ה- ETP שונות מתעודות הסל מכיוון שבאיחוד האירופי תעודות הסל הן בדרך כלל UCITS ולכן יש להן דרישת גיוון, מה שהופך אותן לבלתי מתאימות למשהו כמו זהב או BTC כעומד בפני עצמו. בהתחשב בכך שרוב ה- ETP רשומים וזמינים בשוויץ ובאירופה, הדבר אינו מתייחס ישירות למאמצים לרשום תעודת סל של ביטקוין בארה”ב. “

מתי יהיה תעודת סל ביטקוין?

תעודות סל של ביטקוין נדונו רבות מאז שנת 2018 – ו- SEC דחתה מספר מועמדים בעלי פרופיל גבוה. בזמן שהשקת החוזים העתידיים של Bakkt בביטקין תפסה את אור הזרקורים בשנת 2019, קהילת הקריפטו עדיין מחכה בשנת 2020 לאישור תעודת הסל הראשונה של ביטקוין..

עבור משקיעים קמעונאיים, תעודת סל של ביטקוין תספק גישה ישירה יותר מחוזים העתיד של ביטקוט בבקקט בכך שתאפשר רכישת מטבעות קריפטוגרפיים מחשבונות פרישה. בינתיים, Bakkt מיועד בעיקר למשקיעים מוסדיים. נשיא באקט, אדם ווייט, לעומת זאת, נִתבָּע כי החוזים העתידיים שלה ב- BTC זמינים למשקיעים קמעונאיים באמצעות תיווך קמעונאי.

בארצות הברית, אישור תעודת סל של ביטקוין על ידי ה- SEC יביא לכך שכל אדם שיש לו רוט IRAs, חשבונות פרישה 401 (k) וחשבונות תיווך השקעות יוכל לרכוש BTC ישירות. בכך שהם מאפשרים למשקיעים לרכוש ביטקוין באמצעות חשבונות השקעה ופרישה, הכספים המוחזקים בחשבונות אלה כפופים להגנה על ידי התאגיד להגנת משקיעים בניירות ערך (SIPC), תאגיד המופקד על ידי הפדרלית על ידי ה- SEC..

איג ‘אמר ל- OKEx Insights כי הוא מאמין שהשקעה בביטקוין באמצעות תעודות סל או תעודות סל מאפשרת הטבות מס ומסירה את המורכבות של משמורת וביצוע סחר עבור המשתמשים, והסבירה:

“תעודות סל (ETTP) / תעודות סל יאפשרו למשקיעים להשקיע בביטקוין באמצעות המתווך ולנצל את היתרונות של חשבונות הפנסיה שלהם או חשבונות ההשקעה המוטבים עליהם בכל תחום שיפוט נתון שבו היה צריך לרשום את המוצר. בנוסף, לרוב המשקיעים המוסדיים אין מנדטים להשקיע ישירות בביטקוין פיזי ואינם רוצים להתמודד עם הטרחה של משמורת וביצוע סחר. מצד שני, ETP או תעודת סל יעשו השקעה בביטקוין קל כמו לקנות מניה עבור משקיעים כאלה. “

תעודות סל של ביטקוין עשויות להביא נוחות למשקיעים, מכיוון שהן יכולות להשתמש בחשבונות פרישה בעלי יתרונות מס לצורך השקעה. הטבות מס כאלה מעודדות השקעה המונית, המעניקה לביטקוין את הפוטנציאל לנצל את ענף ניהול הנכסים העצום שלפי הערכות PwC צפוי לְהַגִיעַ 145.4 טריליון דולר עד 2025. איג ‘הסביר:

“ל- ETP ותעודות סל לביטקוין יש יכולת להגדיל באופן נרחב את ההון הזמין להשקעה בביטקוין – שעד כה כמעט ולא היה זמין למשקיעים מוסדיים ולמשקיעים קמעונאיים רבים. זה משמעותי, מכיוון שזמינות ETP ו- ETF בתחומי השיפוט, במיוחד בארצות הברית, עשויה להיות תנופה מרכזית מאחורי העלאות העתידיות במחיר הביטקוין ותסייע בהמשך מיסוד הענף. “

מבחינת המובילים העולמיים בתחום הנכסים המנוהלים, BlackRock הובילה את הטבלה עם 6.5 טריליון דולר – ואחריה פידליטי, JPMorgan Chase וגולדמן זאקס, אשר ראו מעורבות פעילה בהשקת שירותים הקשורים לנכסים דיגיטליים..

2019: מובילים עולמיים בתחום הנכסים בניהול. מקור: סטטיסטה

קארי אמר ל- OKEx Insights כי תעודות סל בביטקוין ירחיבו את היקף המשקיעים הפוטנציאליים בביטקוין. הוא גם הדגיש כי תעודות סל כאלה יכולות לשמש כגידור כאשר שוק המניות הוא תנודתי ביותר, והסביר:

“מנקודת מבט של משקיעים, המשמעות של תעודת הסל היא שזו דרך לקנות או להשקיע בביטקוין מבלי שתצטרך להשיג ארנק או לעבור דרך כורה. זה ירחיב את רוחב המשקיעים ב- BTC. זה חשוב מכיוון שמשקיעים מסוימים רואים בביטקוין מקום מפלט בטוח כאשר שוקי המניות הופכים לתנודיים ו / או עוברים לסביבת שוק הדובים. תעודת סל של ביטקוין תהיה דרך קלה וזולה לגידור תנאי שוק שונים. ”

איג ‘גם רמז כי ETPs / תעודות סל של ביטקוין מאפשרות למשקיעים לשלם פרמיות נמוכות יותר עבור חשיפת נכסי קריפטו, וציין:

“חשוב לזכור כי קיימים כיום נאמני השקעות של ביטקוין ושל אתר בארצות הברית, אשר בשל מבני המוצרים הנחותים שלהם, פירושם שמשקיעים קמעונאיים המחזיקים במוצרים כאלה משלמים יתר על המידה בגין חשיפת נכסי קריפטו. A, ETP או תעודת סל יהיו כלי מעולה בהרבה למשקיעים לקבל חשיפה לנכסי קריפטו מבלי לשלם פרמיות גדולות. “

____________________________________________________________________________

OKEx Insights מציג ניתוחי שוק, מאפיינים מעמיקים וחדשות אוסרות מאנשי מקצוע בקריפטו.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Adblock
detector
map