דחיפת הבלוקצ’יין בסין: מבט מעמיק על מדיניות הממשלה, הארגון וההשקעות

בחודש שעבר, במהלך הפגישה השנתית של סין בנושא מדיניות לאומית, בלוקצ’יין היה נושא שנדון בהרחבה. פגישת “שני מושבים” בסין, המכונה גם “ליאנג-הוי”, החלה ב- 22 במאי, לאחר שנדחתה מחודש מרץ עקב מגיפת COVID-19.

ליאנג-הוי הוא בכל אירוע אירוע פוליטי חשוב, הקובע באילו תחומים המדיניות הרשמית של סין תתמקד בשנה הקרובה. בפגישה אוספים למעלה מ -2,000 חברים בכנס הייעוץ הפוליטי הסיני של העם הסיני (CPPCC) ובקונגרס העממי הלאומי (NPC). החברים מגישים הצעות במהלך הפגישה, אשר מסוכמים אז על ידי ראש הממשלה לי קיאנג דו” ח עבודה, המדגיש סדרי עדיפויות מדיניות ויעדים כלכליים עבור סין בשנה הבאה.

במהלך מושב השנה, ב- 23 במאי, ג’יקינג טאן, סגן NPC, דחק סין תאיץ את פיתוח הבלוקצ’יין שלה על ידי הצעתה להקים קרן פיתוח בלוקצ’יין ממשלתית. הקרן המוצעת נועדה לתמוך במפעלים מבטיחים של בלוקצ’יין, לעודד חדשנות הכרוכה בטכנולוגיה ולטפח חד קרן בלוקצ’יין בטווח הרחוק.

טאן הציע עוד כי סין תמנף את תקופת התכנון של תוכנית “הארבע עשרה לחמש השנים” כדי לקבוע אסטרטגיית בלוקצ’יין לאומית למדינה. מהקמת סטנדרטים טכנולוגיים של בלוקצ’יין ברמה התחתונה, ואחריה רמה בינונית של יישומים בתעשייה, האסטרטגיה תורכב ממערכת תלת מימדית של טכנולוגיה, תעשייה ורגולציה..

מאז הנשיא שי ג’ינפינג לִדחוֹף על פיתוח הבלוקצ’יין החל בסתיו האחרון, בלוקצ’יין צברה אחיזה משמעותית בסין. OKEx Insights בוחן מקרוב את המצב הנוכחי של הטכנולוגיה – והמערכת האקולוגית המתפתחת סביבה – בסין.

עלייה במדיניות הבלוקצ’יין

החל מאפריל 2020, א להגיש תלונה מענקית הייעוץ הסינית CCID עולה כי סין התגלה כמובילה עולמית ביישום מדיניות הבלוקצ’יין. עם 267 מדיניות הקשורה לבלוקצ’יין עד סוף 2019, הן ברמה הממלכתית והן ברמה המקומית, מדווח CCID כי סין חשבונות עבור 45 אחוזים מכלל המדיניות הממשלתית הכוללת את הטכנולוגיה. בין השנים 2016-2019 הוכרזו על ידי הרשויות הלאומיות בסין 29 מדיניות הקשורה לבלוקצ’יין, כאשר 17 מהן נחשפו בשנת 2019 בלבד..

עם 13 מדיניות בלוקצ’יין בחגורה החל משנה שעברה, משרד התעשייה וטכנולוגיית המידע (MIIT) של סין היא השחקנית הממשלתית הפעילה ביותר במרחב זה, ואחריה הוועדה הלאומית לפיתוח ורפורמה (NDRC) עם 4 מדיניות.

איך נראית מדיניות הבלוקצ’יין של סין?

ה חקיקה של חוק לאומי בנושא הצפנה ב -1 בינואר 2020 הוא נחשבים באופן נרחב כאחת המדיניות הרגולטוריות המשמעותיות ביותר הקשורות לבלוקצ’יין בסין עד כה. על פי ועדת חוקה ומשפט של NPC, החוק מסדיר יישום וניהול של קריפטוגרפיה ומעודד שיטות עבודה מומלצות בפיתוח עסקים הקשורים לקריפטוגרפיה.

החוק כולל גם מערך תקנות סביב התנהלות לא הולמת הכוללת הצפנה. למשל, לפרוש כיצד המערכת המשפטית מגיבה לאנשים שגונבים מידע מוצפן של אחרים ועוסקים בפריצות לא חוקיות.

ממשלת סין ביקשה גם לקבוע תקני בלוקצ’יין ארציים. באפריל השנה, ה- MIIT הפיקו “הודעה פומבית על הקמת וועדה טכנית סטנדרטיזציה של טכנולוגיית סטנדרטיזציה של בלוקצ’יין לאומי.” בראשות סגן השר ב- MIIT חן ג’אוקסונג, הוועדה הטכנית תורכב מ 71 אנשי מקצוע מארגונים פוליטיים, תעשייתיים, אקדמיים ומחקרים..

מבחינת מספר מדיניות הבלוקצ’יין הוכרז על ידי ממשלות המחוז והעירייה, עיר הבירה של סין, אולי באופן מפתיע, לא מחזיקה את ההובלה. במקום זאת, מחוז החוף גואנגדונג מתגאה במדיניות הבלוקצ’יין ביותר מבין כל האזורים האחרים במדינה, עם בייג’ינג במקום החמישי, עד כה הוכרזה 15 מדיניות רשמית..

מדיניות בלוקצ’יין שהוכרזה בסין על ידי ממשלות עירוניות ומחוזיות. מקור: CCID, OKEx Insights

בלוקצ’יין בעסקים


נכון לשנת 2019 היו 1,006 מפעלים של בלוקצ’יין בסין, 338 מתוכם – או 33.6% – ממוקמים בבייג’ינג, על פי דו”ח CCID. אחרי בייג’ינג מגיעים 254 בגואנגדונג ו -122 בשנחאי. בקרב ארגוני הבלוקצ’יין, הרוב הם יישומי כספים, ואחריהם שרשרת אספקה, שירותי ממשלה ומעקב אחר חשבוניות.

התבוננות מעמיקה יותר ביישומים הפיננסיים של בלוקצ’יין בסין, ארגונים מתמקדים בעיקר במימון שרשרת האספקה ​​(36 אחוז), העברות כספים חוצות גבולות (16 אחוז) ומימון סחר (14 אחוז).

יישומים פיננסיים של בלוקצ’יין בסין, 2012-2019. מקור: CCID, OKEx Insights יישומים פיננסיים של בלוקצ’יין בסין, 2012-2019. מקור: CCID, OKEx Insights יישומים פיננסיים של בלוקצ’יין בסין, מקרי שימוש מובלטים. מקור: CCID, מרכז החדשנות דנמרק שנחאי, תובנות OKEx

אלי Madhavji, שותף מנהל של קרן המייסדים Blockchain, אמר השבוע ל- OKEx Insights כי הוא מאמין כי סין קיבלה יתרון על ארצות הברית במירוץ לפיתוח הבלוקצ’יין. הוא מאשים את התקנות האמריקניות סביב הטכנולוגיה המתהווה בפיגור:

“בסין חלה עלייה ניכרת בהשקעות בטכנולוגיות הבלוקצ’יין בעקבות טייסים מצליחים רבים במגזרים הכוללים שרשרת אספקה, ביטוח ופיננסים. לעומת זאת, ראינו כי הרגולציה בארצות הברית ממשיכה לעכב את החידושים שמספקת בלוקצ’יין.

במקביל, תומכתו של הנשיא שי ג’ינפינג לסין תהיה מובילה בתחום הבלוקצ’יין, העלתה עניין נרחב בטכנולוגיה, כולל הקמת רשת השירות של בלוקצ’יין בסין (BSN). ”

רשת שירות בלוקצ’יין – בלוקצ’יין לאומי?

ה רשת שירות מבוססת בלוקצ’יין (BSN) הושק באוקטובר 2019 ונועד לשמש בסיס לתשתית בלוקצ’יין באסטרטגיית הבלוקצ’יין הלאומית של סין. BSN הוא יוזמה משותפת של מרכז המידע הממלכתי (SIC) וארגונים ממשלתיים כמו צ’יינה מובייל וסין יוניון פיי.

בדיקת בטא של התשתית התחיל בין אוקטובר 2019 למרץ 2020. זה נערך לראשונה בפיילוט בהאנגז’ו, ואסף למעלה מ -2,000 מפתחים לבניית יישומים הקשורים לצדקה ציבורית, לוגיסטיקה של מוצרים ומעקב אחר חשבוניות אלקטרוניות. לאחר שלב בדיקת הבטא, ב- 25 באפריל, מפתחי BSN הוכרז ההשקה הרשמית של הרשת לשימוש מסחרי עולמי.

שאן ז’יגואנג, יו”ר ברית הפיתוח של BSN, הצהיר בהודעה כי לרשת יש כיום 128 צמתים עירוניים ציבוריים, כאשר שמונה מהם פרוסים על שש יבשות. הברית מנבא שצמתים העירוניים הציבוריים של BSN יגיעו לפחות ל 200 עד סוף 2020.

מפתחי BSN ציינו גם כי הטכנולוגיה תוכננה לתמוך במסגרות בלוקצ’יין פופולריות כמו Hyperledger Fabric ו- XuperChain של Baidu..

היוצרים של BSN הביעו אמון שהרשת תמשוך מפתחי יישומים מבוזרים (DApp), לאור מה שלטענתם עלויות תפעול נמוכות בהרבה – עד 20 אחוזים מאשר “שירותי ענן בלוקצ’יין מסורתיים”.

עסקאות בלוקצ’יין עוברות מארה”ב לסין

בארבע השנים האחרונות הייתה שינוי דרסטי בנתח עסקאות הבלוקצ’יין שעוברות לסין, על פי דו”ח CB Insights משנת 2020 על נוף הבלוקצ’יין העולמי. בעוד חברות מבוססות סין טענו רק לשני אחוזים מהעסקאות הקשורות לבלוקצ’יין בשנת 2015, עד שנת 2019, מספר זה צמח ל -22 אחוזים. מאידך, חברות בארה”ב ראו ירידה של 20 אחוזים באותה תקופה – מטענה של 51 אחוז מכלל עסקאות הבלוקצ’יין העולמיות ל -31 אחוז..

העלייה של סין מבחינת עסקאות הבלוקצ’יין תואמת גם את הממצאים של הקריפטו העולמי השני של PwC&דוח וגיוס כספים, פורסם באפריל 2020. PwC דיווחה כי בשנת 2019, גיוס תרומות קריפטו ומיזוגים ורכישות (M&א) עסקאות הוסטו מאמריקה לכיוון אסיה ו- EMEA.

חלק מפעילות העסקאות העולמית הקשורה לבלוקצ’יין, 2015-2019. מקור: CB Insights, OKEx Insights

מימון והשקעות

סין התפתחה כאזור דומיננטי במונחים של פיתוח בלוקצ’יין ועסקאות על רקע נפילת השקעות הבלוקצ’יין העולמיות בשנת 2019.

מימון עולמי של פיתוח בלוקצ’יין על ידי חברות הון סיכון הסתכם ל- 2.79 מיליארד דולר בשנת 2019, צניחה של 34.5 אחוזים בהשוואה לשנת 2018, כך מדווח CB Insights. סין סבלה גם מרגש ההשקעות הדובי בשנת 2019, כאשר השקעות הבלוקצ’יין המקומיות שלה (מכל הסוגים) צנחו קצת יותר מ -40% – מ -41.25 מיליארד יואן (כ -5.8 מיליארד דולר) בשנת 2018 ל -24.43 מיליארד יואן (כ -3.4 מיליארד דולר) בשנת 2019 – על פי דיווח מאת נתוני קרנפים.

ככל הנראה, המשקיעים המוסדיים היו זהירים יותר בביצוע השקעות בלוקצ’יין בסין, כפי שמתבטא בירידה החדה במספר עסקאות המימון לבלוקצ’יין, שמראה ירידה של 59 אחוזים בשנת 2019..

השקעות בלוקצ’יין על ידי ארגונים סיניים בסין (2014-2019), מקור: נתוני קרנפים

אחד ההסברים האפשריים לירידה בהשקעות הבלוקצ’יין המקומיות בסין קשור לעובדה שארגונים סיניים המשיכו להשקיע בבלוקצ’יין מחוץ למדינה. הדו”ח של Rhino Data מראה כי מספר המפעלים הסיניים המשקיעים בפרויקטים זרים של בלוקצ’יין ראה ירידה קלה רק בשנת 2019.

למרות הירידה האחרונה בהשקעות הקשורות לבלוקצ’יין בתוך סין, חברת מחקר השוק IDC חזתה בדו”ח בנובמבר 2019 כי ההוצאות של סין על טכנולוגיית הבלוקצ’יין לַעֲלוֹת עַל 2 מיליארד דולר בשנת 2023, עם קצב צמיחה שנתי מורכב של 65.7 אחוזים בין השנים 2018-2023.

השקעות בלוקצ’יין על ידי ארגונים סיניים מחוץ לסין (2014-2019), מקור: נתוני קרנפים

השגת יתרון עם בלוקצ’יין

במהלך המושב השלישי של הוועדה הלאומית ה -13 של ה- CPPCC, במסגרת המפגש השנתי של שני מושבים שהתקיים בסוף החודש שעבר, נאם צ’ארלס לי, מנכ”ל הבורסה בהונג קונג, לרגולטורים בנושא הבלוקצ’יין. לי לחוץ שסין יכולה למנף את טכנולוגיות הבלוקצ’יין, הבינה המלאכותית (AI) וביג דאטה כדי לקדם כלכלות גדולות אחרות:

“לסין יש את ההזדמנות להשתמש בנתונים גדולים כדי להוביל כלכלות אחרות. מצד אחד, סין יותר דיגיטלית, יותר אינטרנטית ומסוגלת יותר להשתמש בטכנולוגיות חדשות כמו בינה מלאכותית, בלוקצ’יין וביג דאטה מכל מדינה אחרת. “

בכתובתו, לי התייחס ל”דעות ” הַצהָרָה שהוועדה המרכזית של המפלגה הקומוניסטית בסין ומועצת המדינה פרסמו בסוף מרץ. לי טען כי ההצהרה “לראשונה שילבה נתונים במפורש בגורמי הייצור.” הטקסט הממשלתי אכן התמקד ב”שיתוף פתוח של נתונים ממשלתיים “, סטנדרטיזציה של ניהול נתונים ושיפור אבטחת הנתונים.

תשלומים דיגיטליים ו- DCEP

המנהיגות של סין בתשלומים דיגיטליים הניחה בסיס איתן לטיפוח כלכלה דיגיטלית – בה יכול להיות שבלוקצ’יין עשוי להשתלב יותר. החל ממאי 2020, סין עקף ערך עסקאות עולמי בתשלומים דיגיטליים, עם עסקאות של 1.9 טריליון דולר – כמעט כפול מזה של ארה”ב עם 895 מיליארד דולר. על פי סטטיסטה, גם סין מדורגת הראשון בחדירת המשתמשים במגזר נקודת המכירה הניידת בשנת 2019, והראה כי 35.2 אחוזים מכל העסקאות בנקודת המכירה מעובדות באמצעות יישומי סמארטפון בסין.

חדירת משתמשים בגזרת נקודת המכירה הניידת בשנת 2019. מקור: סטטיסטה

מבחינת שילוב הבלוקצ’יין במגזר התשלומים הדיגיטליים, הכלכלה העולמית עקבה מקרוב אחר המטבע הדיגיטלי של הבנק המרכזי בסין (CBDC), תשלום אלקטרוני של מטבע דיגיטלי (DCEP). DCEP הוצג לראשונה לציבור במרץ 2018 על ידי ג’ואו שיאוצ’ואן, המושל לשעבר של בנק העם הסיני, הבנק המרכזי בסין..

DCEP היא מערכת להפצת יואן דיגיטלי והיא מיועדת לשתי שכבות, כאשר הרובד הראשון משמש את ה- PBoC והבנקים המסחריים והדרג השני משמש את הבנקים המסחריים והציבור הרחב. באפריל 2020 החל ה- PBoC את ניסוי הפיילוט שלה ב- DCEP ב שיונג’אן, עם רשתות המזון המהיר האמריקניות מקדונלד’ס, סאבווי וסטארבקס. נקרא ברשימת המשתתפים של הטייס.

ציר הזמן של DCEP בסין. מקור: אתר PBoC, סוכנות החדשות Xinhua, CICC Research, KWM.com, OKEx Insights

ראוי לציין כי לטענת מומחים מסוימים, DCEP לא בהכרח משתמשת בטכנולוגיית בלוקצ’יין – או לא באופן שמבינים בדרך כלל את הטכנולוגיה. פרופסור באוניברסיטת צ’ונגקינג וטכנולוגיה, צ’אנגיונג ליו, אמר בעבר ל- OKEx Insights כי “DCEP לא משתלב בטירוף הבלוקצ’יין העולמי.” הוא הצהיר עוד:

“DCEP הוא בעיקר מהפך טכני, הוא לא משנה את אופי ה- RMB ומערכות הרגולציה הקשורות, ולכן DCEP לא תביא נוחות רבה לתעשיית הבלוקצ’יין הנוכחית או לתעשיית המטבעות הקריפטוגרפיים.”

עומק אָנָלִיזָה של DCEP על ידי הכלכלן הראשי של קבוצת HashKey ציין כי ספר החשבונות שלה יהיה מרוכז בהכרח, כמו כל פרויקטי ה- CBDC המוצעים, ויהפוך אותו ל”בלוקצ’יין ‘מושפל’ עם צומת אחד בלבד. ”

מבחינת התחרות העולמית, ארה”ב רודפת כנראה גם CBDC משלה, אם כי דולר דיגיטלי עדיין נמצא רק בשלב התכנון והעיצוב. רק בשבוע שעבר פירסמה קבוצה בראשות הרגולטורים לשעבר בארה”ב נייר לבן להצעת ה- CBDC של ארה”ב עצמה – מערכת ריכוזית דו-שכבתית, דו-שכבתית, המשמשת כמה אלמנטים של טכנולוגיית הבלוקצ’יין..

Blockchain לא נכלל בסיכום השנתי של ממשלת סין

למרות הדחיפה הפעילה בקרב גופי ממשל סיניים – שלא לדבר על ארגונים ומשקיעים – לפתח וליישם מדיניות הקשורה לבלוקצ’יין, הטכנולוגיה עצמה עדיין אינה בראש סדר העדיפויות של המדינה. טכנולוגיית הבלוקצ’יין לא עלתה לסדר היום של השנה דו” ח עבודה – סיכום הפגישה של שני מושבים שקובע סדרי עדיפויות לשנה הקרובה.

זה מצביע על כך שכטכנולוגיה מתפתחת, הבלוקצ’יין עצמו עדיין לא שייך ליוזמות הליבה של ממשלת סין – לפחות לא השנה. במקום כתעשייה עצמאית בפני עצמה, בלוקצ’יין נראה בבחינת ממשלת סין ככלי או טכנולוגיה לשיפור היעילות באזורים, כמו שרשרת האספקה, שבעצם עשויות להיחשב בעדיפות לאומית..

OKEx Insights מציג ניתוחי שוק, מאפיינים מעמיקים וחדשות אוסרות מאנשי מקצוע בקריפטו. עקוב אחר תובנות OKEx על ו- מִברָק.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Adblock
detector
map