תוכנית המטבע הדיגיטלי הפאן אסיאתי והדחיפה לפרק את הדומיננטיות של הדולר

תמונת מטבע דיגיטלי פאן-אסייתי

במהלך פגישה שנערכה לאחרונה של מחוקקים סיניים, קבוצה אחת מוּצָע יצירת מטבע דיגיטלי מקומי ואזורי. המכונה בהצעה “מטבע דיגיטלי יציב” – ובתקשורת כמטבע הדיגיטלי “מזרח אסיה” או “פאן אסיאתי” – המטבע המוצע נועד להקל על עסקאות חוצות גבולות באזור.

על פי ההצעה, הוא יגובה בסל של ארבעה מטבעות פיאט מקומיים: יואן סיני, דולר הונג קונגי, ין יפני ודרום קוריאה ניצחו. ההצעה, לעומת זאת, לא התייחסה במפורש לבלוקצ’יין כאל הטכנולוגיה הבסיסית של המערכת.

ההקשר להופעתו של מטבע דיגיטלי אזורי כזה כולל שני היבטים עיקריים: המעבר העולמי לדיגיטל והמצב הכלכלי הנוכחי שהוליד על ידי מגפת ה- COVID-19, כמו גם הדומיננטיות של הדולר של ארצות הברית בסחר העולמי. ההצעה למטבע דיגיטלי פאן-אסייתי – כזה שאינו כולל את ארה”ב ודולר במפורש – מצדיקה בחינה מדוקדקת יותר של העיצוב וההשפעה הפוטנציאלית שלו..

מדוע להציע מטבע דיגיטלי פאן-אסייתי?

הרעיון של מטבע יציבה לאזור מזרח אסיה הוצע בישיבת ועידת הייעוץ הפוליטי של העם הסיני בחודש שעבר, במסגרת המפגש השנתי הגדול “שני מושבים” בנושא המדיניות הלאומית של סין. לדברי ניל שן, שותף מנהל של סקויה קפיטל סין, שהציג את הפרויקט בפגישה, המטבע הדיגיטלי הפאן-אסייתי ישרת שלוש יעדים:

  1. סיכון שער חליפין נמוך יותר בעסקאות חוצות גבולות (הקלה על סחר באזור)
  2. שפר את יעילות ההתנחלויות
  3. ספק סביבת בדיקה לתשלום אלקטרוני של מטבע דיגיטלי בסין, או DCEP

ההצעה מוּצָע כי פיתוח מטבע דיגיטלי אזורי כזה יפקח על ידי ה- PBoC, הבנק המרכזי בסין. עם זאת, הוא תוכנן ופותח על ידי חברות בסקטור הפרטי.

מבחינת בעיות שיוצרי המטבע מחפשים לפתור, מוקד ההצעה היה על סחר ויעילות התיישבות חוצה גבולות. ההצעה הדגישה את הצורך בהחלמה כלכלית באסיה בעקבות ההשפעות של COVID-19.

המטבע המוצע לא הוצג כתחליף לארבעת המטבעות הפיאטיים שיגבו אותו כמטבע אזורי רשמי (כמו האירו בגוש האירו). במקום זאת, הוא הוצע ככלי לביצוע עסקאות בין ארבע המטבעות והמדינות הזולות והיעילות יותר, מתוך תפיסה שהדבר יסייע להמרצת המסחר ביניהן..

אם מסתכלים על סיכון שער החליפין, כאמור לעיל, אחד ממטבעות הפיאט המגבים את המטבע המוצע הוא הדולר בהונג קונג, שערכו מוצמד לדולר האמריקני תחת מערכת שער חליפין מקושרת. מכיוון שהונג קונג היא המרכז העסקי העולמי העיקרי ליואן הסיני, מהווה 70% מכלל תשלומי ה- RMB לחו”ל שנערכו מול סין היבשתית ובשוק החו”ל העולמי, הכללת HKD יכולה לסייע בייצוב המטבע המוצע ולעודד אימוץ ארגונים..

לדברי שן, ניתן להשיג ייצוב ערך נוסף על ידי הפניית משקל מטבעות פיאט מזכות המשיכה המיוחדת של קרן המטבע הבינלאומית..

יעילות ההסדר היא המטרה השנייה של המטבע הדיגיטלי הפאן-אסייתי המוצע. נתונים מהבנק העולמי מציין שעלות שליחת הכסף לסין היא 9.04%, שזה הרבה יותר גבוה מהממוצע העולמי של 6.84%. המטבע הדיגיטלי המוצע מתואר כמאפשר לארגונים להשתמש בארנקים דיגיטליים ייעודיים לביצוע תשלומים בין עמית לעמית.

לבסוף, המטבע הדיגיטלי הפאן-אסייתי מספק גם סביבת בדיקה ל- DCEP הסינית, מערכת היואן הדיגיטלית במדינה הנמצאת כעת בפיתוח. הצעתה של שן מצביעה על כך שהמטבע הדיגיטלי הפאן-אסייתי יקל על אינטגרציה חלקה עם ה- DCEP, וישמש כפלטפורמה הראשונה לאימוץ. ההצעה מציעה גם שיתוף פעולה מחקרי בין ה- PBoC לבין הרשות המוניטרית בהונג קונג בתחומים כמו העברת קרנות חוצה גבולות, שמירת רישום עסקאות ומדיניות נגד הלבנת הון..

מתחרה מאזניים חדש

הופעתו של מטבע דיגיטלי פאן-אסייתי הייתה – ואכן כבר יש ל – בהכרח לערוך השוואות עם מאזניים של פייסבוק, במיוחד כשמדובר בתשלומים חוצי גבולות. עצם העיצוב המוצע למטבע הפאן-אסייתי – מטבע יציב המגובה בסל מטבעות פיאט – דומה מאוד לעיצוב האחרון שהוצע למטבע מאזניים.


בהתחשב בבסיס המשתמשים המסיבי של פייסבוק, למטבע מאזניים יש פוטנציאל להגיע למיליארדי אנשים אם הוא הושק ומשולב במוצרי פייסבוק. אם לדייק, לפייסבוק יש כיום 2.3 מיליארד משתמשים פעילים מדי חודש, עם 1.1 מיליארד ממשתמשים אלה באזור אסיה האוקיאנוס השקט ו -200 מיליון משתמשי וואטסאפ בהודו בלבד.

מצד שני, המטבע הדיגיטלי הפאן-אסייתי המוצע עשוי להתאים לנתונים אלה, אם לא לחרוג מהם, אם הוא ייכנס למיינסטרים רק בסין – וידחף על ידי הרגולטורים המקומיים..

למעשה, מבחינת האימוץ, יתרון אחד מובהק שבידי המטבע הדיגיטלי הפאן-אסייתי המוצע ביחס למטבע מאזניים הוא תמיכה רגולטורית. מאזניים מאזניים עדיין לא קיבלו אור ירוק מהרגולטורים בארה”ב ומובלים מאוד על ידי המגזר הפרטי, אך המטבע הפאן-אסייתי המוצע צפוי לעמוד ברשויות הרגולציה הסיניות על ידי תכנון ושילוב עם DCEP..

בתגובות ל- OKEx Insights, ציינה ד”ר אלישיה גרסיה-הררו, הכלכלנית הראשית של אסיה-פסיפיק בבנק ההשקעות נטיקסיס, כי תמיכה רגולטורית זו מגדילה משמעותית את סיכויי המטבע הפאן-אסייתי:

“בהשוואה למאזניים, שהוא מטבע פרטי, המטבע הדיגיטלי של פאן אסיה מונע על ידי בנקים מרכזיים ולכן הוא הרבה יותר צפוי להצליח. השאלה היא האם זה עשוי לאתגר את הדולר. “

מאתגר את הדומיננטיות בשוק של דולר ארה”ב

בהתחשב בדינמיקה הנוכחית של הכלכלה העולמית, ניתן לטעון כי מטבע דיגיטלי פאן-אסייתי זה יכול להיות כלי לסין כדי לנטרל את הדומיננטיות הכלכלית של הדולר ושל ארצות הברית..

בעוד בארה”ב בלבד מהווה 10% מהסחר העולמי ו- 15% מהתמ”ג העולמי, מחצית מחשבוניות הסחר העולמי ושני שליש מהנפקת ניירות הערך העולמיים מסולקות בדולר ארה”ב.

באזור אסיה-האוקיאנוס השקט, סין עשויה לבקש להתמודד עם דפוס זה באמצעות יוזמת “חגורה ודרך” – האסטרטגיה העולמית של ממשלת סין לפיתוח תשתיות למסחר ומסחר, שהוצגה בשנת 2013.

על פי א דוח מורגן סטנלי ממרץ 2018, מדינות המשתתפות ביוזמה מציבות לסין הזדמנות עצומה להרחיב את השפעתה הכלכלית, שכן הן “מהוות 30% מהתוצר הנומינלי הגלובלי, 40% מהצמיחה בתמ”ג העולמי ו -44% מאוכלוסיית העולם.”

אחת ההשקעות המרכזיות ביוזמת חגורה וכביש היא המסדרון הכלכלי של סין-פקיסטן בסך 68 מיליארד דולר, המלווה בפרויקטים שונים אחרים (בשווי של למעלה מ -200 מיליארד דולר) המחברים את סין לנמל גוואדר בפקיסטן..

נתונים אלו משקפים אמנם את התמקדותה של סין ביוזמה, אך בדו”ח מורגן סטנלי מעריכים כי סך ההשקעות במדינה בפרויקטים של חגורה וכביש עשוי להגיע ל- 1.2- 1.3 טריליון דולר עד שנת 2027..

עם זאת, למרות מאמצים אלה, הדולר האמריקני נותר דומיננטי בשווקים הפיננסיים, ראיית חשבון תמורת 61.63% מרזרבות מטבע החוץ העולמיות שהוקצו ברבעון השני של שנת 2019, ואחריה היורו והין. נכון לרבעון השני של 2019, סין היוותה רק 1.97% מהיתרות המט”ח שהוקצו בעולם.

הרכב המטבע של יתרות המט”ח נכון לשנת 2019. מקור: רויטרס, Refinitiv Datastream

אם יאומץ באזור כמטבע התנחלויות למסחר והשקעות במדינות החגורה והדרך, המטבע הדיגיטלי הפאן-אסייתי המוצע עשוי לסייע בהגדלת חלקו של יואן ברזרבות המט”ח שהוקצו..

יתר על כן, עם המטבע הדיגיטלי הפאן-אסייתי שמאפשר עסקאות חוצות גבולות בעלות נמוכה, הוא עשוי לפנות למדינות באזור אפריקה, אשר היסטוריות נאבק בעלויות תשלום גבוהות.

על עסקאות חוצות גבולות באפריקה, בנקים מקומיים צריכים להסכים עם תקנות מוגזמות וכך הם לחייב דמי העברה גבוהים יותר. עם זאת, עם 39 מדינות אפריקה רשום ביוזמת החגורה והדרך של סין, המטבע הדיגיטלי הכלל-אסייתי עשוי להוכיח מועיל במונחים של עלויות תשלום מופחתות ובתורו להרחיב את ההשפעה של יואן, לאתגר את הדומיננטיות של דולר באזור.

שוק העברות העברות גובר דורש פתרונות דיגיטליים

שוק ההעברות הדיגיטליות הנוכחי בפרט באסיה מציג פוטנציאל הפרעה עצום בגלל העלויות הגבוהות הכרוכות בכך. העברות כספים דיגיטליות, המתייחסות להעברת כספים באמצעות רשתות ויישומים דיגיטליים, הן גָדֵל באופן אקספוננציאלי וצפויים להגיע ל- 269.78 מיליארד דולר עד 2026.

יתר על כן, במקרה של סין, צפויה אוכלוסיית המעמד הבינוני הגבוה העירוני לְרַבֵּעַ בין 2012 ל -2022, מה שהוביל לעלייה מתמשכת בתשלומי העברות חוצה גבולות בגין חינוך ועלויות אישיות.

שוק ההעברות ההולך וגדל דורש פתרונות דיגיטליים, מה שמחזק את המקרה למטבע דיגיטלי פאן-אסייתי. עם זאת, לדברי ד”ר גרסיה-הררו, השקת פיתרון כזה עשויה לחייב את הצמדתו למטבע עוגן:

“הדרך היחידה שאני יכול לחשוב על זה (מטבע דיגיטלי מבוסס בלוקצ’יין) אפשרי בפרק זמן סביר היא להשתמש במטבע עוגן, אשר ללא ספק יהיה ה- E-RMB ויש לו מטבעות אחרים (אולי דיגיטליים אבל לא בטוחים במידת הצורך באופן מיידי) הצמד למטבע העוגן. אפשר כמובן לחשוב על להקה כפי שהיה המקרה של מנגנון שער החליפין לפני שנוצר האירו. “

אמנם ישנם תמריצים אזוריים בכל הנוגע לתשלומים באמצעות מטבע דיגיטלי פאן-אסייתי, אך הדרישה לפתרונות תשלום חסכוניים חורגת הרבה מעבר לאסיה, ושוב, ניכרת במיוחד באפריקה.. סטָטִיסטִיקָה מהבנק העולמי עולה כי לאפריקה שמדרום לסהרה היו עלויות העברות הממוצעות הגבוהות ביותר ברבעון הראשון של שנת 2020 – 9% – הרבה מעל מטרת פיתוח בר קיימא של 3%.

הזדמנות לסין ואסיה

בדצמבר 2019 ציין הבנק המרכזי האירופי כי אם המגזר הפרטי לא יוכל לפתח פתרון יעיל לתשלומים כלל אירופיים, הוא יעשה זאת לשקול יצירת מטבע דיגיטלי של הבנק המרכזי.

לאור הנוף המשתנה הזה והמהלך לעבר מטבעות דיגיטליים בקרב בנקים מרכזיים בכלל, ההצעה למטבע דיגיטלי פאן-אסייתי נראית מתאימה ורלוונטית.

פיתוח מטבע דיגיטלי אזורי יכול לאפשר לאסיה ובמיוחד לסין להתחרות בדומיננטיות של הדולר בגל הקרוב של כלכלות שעוברות יותר ויותר דיגיטציה..

בהתייחס לתרחיש כזה, אלי Madhavji בקרן מייסדי Blockchain אמר ל- OKEx Insights כי הדומיננטיות של ארה”ב עשויה להיחרט לאט עם הופעתם של יואן דיגיטלי ומטבע דיגיטלי פאן-אסייתי:

“ההגמוניה של הדולר האמריקאי עלולה להתחיל להיחרט באטיות. ראינו כבר חוזה נפט בשווי יואן המהווה יותר מ -14% מהסחר בנפט בבורסות גדולות. ליואן הדיגיטלי, המאזניים וליוזמות המטבעות הדיגיטליים הכלל-אסייתיים יכולה להיות השפעה רבה על הדומיננטיות של ארה”ב אם הם ימשיכו לעקוף את המכשולים הרגולטוריים וליצור תמיכה ממוסדות וממשלות. “

הדגיש את המשמעות של התפתחות זו כמבשר פוטנציאלי לכלכלות הדיגיטליות באזור, אמר אנרי ארסלניאן, מנהיג ושותף קריפטו גלובלי של PwC, ל- OKEx Insights:

“הודעה זו היא דוגמה נוספת לתפקיד המוביל שאסיה עשויה למלא לא רק כשמדובר בעתיד הנכסים הדיגיטליים, אלא גם בעתיד הכסף..

בעוד שיש הרבה תשומת לב לסין עם DCEP שלה, כמה מהמדינות הקטנות האחרות ברחבי אסיה, כמו דרום קוריאה, תאילנד או קמבודיה, עובדות גם על יוזמות CBDC מעניינות משלהן. ועכשיו החדשות על מטבע דיגיטלי פוטני-אסייתי פשוט מחזקות את חשיבותה של אסיה בשיחה העולמית בנושא. ”

בכל מקרה, כפי שציין ד”ר גרסיה-הררו, סין עומדת ליהנות ממטבע דיגיטלי אזורי המובל על ידי הבנק המרכזי שלה:

“זה נשמע מאוד כמו לדחוף את ה- RMB מכיוון שאף מטבע לא יכול להתחיל מאפס (אפילו האירו לא עשה זאת). המודל שבחר PBoC, ספר חשבונות מבוזר מרכזי, יכול לעזור להם להתחקות אחר הזרמים, ובכך לאפשר שליטה בהון עדיין ינסה לדחוף את השימוש הבינלאומי ב- RMB. “

עם זאת, סביר להניח כי ארה”ב לא תאבד את הדומיננטיות בשוק ללא מאבק, מה שהופך את מרחב המטבע הדיגיטלי למעניין יותר לצפייה בבנקים מרכזיים וארגונים פרטיים משתתפים במרוץ להשפעה כלכלית עולמית..

__________________________________________________________________________

OKEx Insights מציג ניתוחי שוק, מאפיינים מעמיקים וחדשות אוסרות מאנשי מקצוע בקריפטו.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Adblock
detector
map