לקחים מהקריפטו-צונאמי

מחבר מקורי :דייוויד ויסברגר

כאשר 2018 הסתיימה כעת, יש שפע של פרשנויות ניבוי וגם “שנה בבדיקה”. ברחבי המאמרים הללו, נכתב הרבה על ההריסות שהשאיר צונאמי הקריפטו, שם הקריפטו זינק לגובה מטאורי בשנת 2017, ואחריו שוק דובים אכזרי בשנת 2018. בשנת 2017 היינו עדים לסיפורים על עושר מדהים ותחזיות על שינוי עולמי. טכנולוגיות. בשנת 2018 ראינו סיפורים חיוביים ושליליים. בצד החיובי, האימוץ ממשיך לגדול ושמות ביתיים רבים הודיעו על תוכניות להיכנס לשוק. במקביל, היו דיווחים רבים על פעולות רגולטוריות, מקרי הונאה, וכמובן, תוצאות הרות אסון של השקעות לא נבונות על ידי משקיעים..

אחד הלקחים החשובים ביותר שעל התעשייה ללמוד הוא שיש סיבות מאחורי רבים מהסיפורים השליליים, כולל חמדנות מוגזמת, הונאה ומניפולציות מסודרות בשוק שהתרחשו. הרקע הלא-פיננסי של משתתפים רבים סייע ביצירת תרבות שבה “ריקון אזהרה” נחשב למקובל, יחד עם זאת, לאלה המנהלים את מרבית שווקי הקריפטו ניסיון רב בעקרונות השוק הפיננסי כגון ביצוע מיטבי או שווקים הוגנים ומסודרים. על רקע זה שוק הקריפטו התפתח במהירות כאשר קסם הטכנולוגיה החדשה עורר את דמיונם של המשקיעים, וכתוצאה מכך מחזור מואץ של בצע ופחד..

2017–2018 הייתה, במובנים רבים, די דומה לבועת הדוטקום משנות התשעים. בנוסף לטכנולוגיה חדשה שהבטיחה שיבוש בענפים רבים, היא הציגה עליית מחירים מהירה של הנכסים העיקריים ואף מהלכי מחירים גדולים יותר בקרב נכסים קטנים יותר. למעשה, חלק ניכר מההתנהגות בשוק ה- ICO דמה מאוד לסיפורים משוק המניות (OTC), כגון אלה המתוארים בסרט “הזאב מוול סטריט”. (הדמיון הזה חשוב להבין עבור הרגולטורים; היות וניירות ערך לא הגן על המשקיעים באלפי מקרים בשנות התשעים, אז זה יהיה טיפשי להניח שזה היה מונע דבר בשיגעון ה- ICO. הונאה היא פשע וצריך להיענש, אך אין שום סיבה לחנוק תעשייה מתהווה כאשר עושים זאת)

כדי לשים את כל זה בפרספקטיבה, ברצוני להדגיש 4 שיעורים חשובים שנלמדו בשנה שעברה, יחד עם נקודת המבט שלנו:

  • יש ביקוש עצום של השקעות מהציבור העולמי לטכנולוגיות בשלב מוקדם
  • עבור המשקיעים, כסף קל הוא שיר צפירה
  • $$$ מושכים אופורטוניסטים, אשר, בתורם, ימשכו תגובה רגולטורית
  • אין להתעלם מעקרונות בסיסיים של השווקים הפיננסיים

בואו נבחן כל אחד מהם בתורו:

יש ביקוש ציבורי מסיבי להשקיע בטכנולוגיה בשלב מוקדם: כפי שציין יו”ר ה- SEC, קלייטון, לשווקי ההון יש בעיה גדולה במשיכת חברות ציבוריות חדשות. ה מספר החברות הרשומות ירד במחצית מאז 1997, בעוד שכמות ההון שהוזרק לחברות פרטיות מהון סיכון וקרנות הון פרטי עלתה משמעותית. שילוב זה מנע למעשה ממשקיעים בודדים אפשרות להשתתף בהשקעות בשלב מוקדם בשוקי המניות. לפיכך, אין זה מפתיע כי משקיעים רבים קפצו על ההזדמנות, שהוצגה בפניהם מה שנראה כיכולת להשקיע בפרויקטים חשובים של בלוקצ’יין. למרות מעט יותר מתיאורים בסיסיים של רעיונות, לעתים קרובות ללא תוכניות עסקיות אמיתיות או מוצרים תפעוליים, חברות הצליחו לגייס מיליארדי דולרים.

האופי הגלובלי של הנפקות אלה מציג בינתיים חרב פיפיות לשוקי ההון בארה”ב. מצד אחד, מבנה השוק של הנכסים הדיגיטליים מבטיח התייעלות משמעותית לחיבור טוב יותר בין משקיעים ויזמים ברחבי העולם. הצד השני הוא שארה”ב יכולה להישאר מאחור אם הרגולטורים שלנו תוקפניים מדי. במקום שוב, להעביר השקעות בשלב מוקדם בארה”ב למחוז הבלעדי של בעלי הון סיכון, הרגולטורים והתעשייה צריכים לפעול למען גילוי טוב יותר וכללים המבטיחים זכויות משקיעים..

המשקיעים צריכים להיזהר מכסף קל: כפי שאומר הפתגם הישן, אם משהו נראה טוב מכדי להיות אמיתי, זה כנראה הוא … שיר הסירנה של שוק ה- ICO משך את המשקיעים המעוניינים לבצע השקעות ארוכות טווח, פוטנציאליות שמשנות חיים, כמו גם את אלה שמחפשים כסף מהיר. . עם זאת, היו שני הבדלים עיקריים בין קרנות הון סיכון, שפינו את השוק בהשקעות בשלב מוקדם, לבין תופעת ה- ICO. ראשית, והכי חשוב, המשקיעים האינדיבידואליים שממוקדים על ידי ICO לא יכלו לבצע בדיקת נאותות או לבקש את סוג ההגנות על המשקיעים שהוענקו חברות VC. (זה, באופן חלקי, מסביר מדוע ICO היו כה פופולריים בקרב מייסדים לגיוס כסף). מייסדים אלה הצליחו לחמוק מכך, אולם בגלל ההבדל השני: פרויקטים רבים הצליחו להבטיח נזילות מיידית מכוח “חילופי” קריפטו ברישום המסחר באסימונים. זה הוסיף באופן משמעותי את הפיתוי של הנכסים הללו וסייע לטקטיקות מכירה בלחץ גבוה להצליח. אמרתי קודם שזה מזכיר את בועת האינטרנט, מכיוון שמכירות ה- ICO היו די דומות לטקטיקות של אנשי מכירות מניות OTC של “חדר הדוודים”. לנכסים אלה היה גם נזילות מיידית והציגו מחירים על הסדינים הוורודים שלעתים קרובות הציגו עליות מחירים מטאוריות. היכולת להוכיח שמשקיעים מוקדמים עשו הון היה מרכיב עיקרי בערעור הנכסים הללו. למרבה הצער, כשהמוסיקה נעצרה, רוב המשקיעים הפסידו כסף.

הלקח כאן הוא שיש להתייחס לאותו השקעה בשלב מוקדם (כלומר ללא מוצרים והכנסות בפועל), בין אם מדובר ב”ניירות ערך “ובין אם לאו. במקום לכללים מיושנים שאינם מצליחים לעצור את הבעיה, על החברות השולטות בנכסים כאלה ועל אלה שמוכרים אותם לחשוף את כל מה שחשוב למכירה, להחזיק בהנחיות מחמירות של התאמת הלקוח, ויש לאכוף קפדנית את הכללים נגד הונאה..

כאשר מדובר בכסף רב, הונאה תבוא בעקבותיה: זה די ברור מאליו, בהתחשב בטבע האנושי, אך חשוב לזכור. הסיבה היחידה שזיהיתי זאת כשיעור נפרד היא להזכיר לנו שאסור לנו לפטר טכנולוגיה שלמה בשל העובדה שהיא משכה רמאים. בכל פעם שיש טכנולוגיה שנראית כאילו היא יכולה להיות טרנספורמציה, בין אם האינטרנט, הביו-טכנולוגיה הגנטית, פריצות דרך באנרגיה או בלוקצ’יין, היא מושכת אליה שילוב של חברות לגיטימיות ואמניות הונאה. חבל שזה קורה, ומכתים את הענף כולו לזמן מה, אבל נראה שזה גם בלתי נמנע.

כאשר הונאה משתוללת, הרגולטורים יגיבו: עד כמה שהיום עוקב אחר הלילה, כאשר אנשים מרומים, הרגולטורים ינסו לעשות משהו כדי למנוע את זה קורה בעתיד. לפעמים הכללים הגיוניים, ולפעמים הם לא, ולכן המפתח לתעשיות לגיטימיות הוא לעבוד עם רגולטורים ולא להתנגד & לְהִתְלוֹנֵן. אמנם לא תרופת פלא, אך הצעד הטוב ביותר הוא בדרך כלל צורה כלשהי של שיתוף פעולה בתעשייה ויסות עצמי. החדשות הטובות הן שזה נראה מה שקורה עם הצפנה.

השווקים הפיננסיים התפתחו מסיבות חשובות, ושווקי הצפנה צריכים לאמץ אותם: כל הסיפורים השליליים התרחשו מכיוון שרוב המאמצים והטכנולוגים המוקדמים שהניעו חדשנות קריפטו ידעו מעט על אופן הפעולה של השווקים הפיננסיים ובעלי אמונות ליבה המתנגשות עם עקרונות מרכזיים של הגנת משקיעים, גילוי מחירים וביצוע מיטבי..

הגנת משקיעים – שווקים פיננסיים מודרניים התפתחו עם כללים המנסים להבטיח כי השווקים הוגנים וכי המשקיעים מוגנים מפני ניסיונות חסרי מצפון לנצל אותם. אלה נעים בין כללי התאמה ללקוחות לגילוי כספי חובה, וכללי מבנה שוק המבטיחים גישה הוגנת. בקריפטו, לעומת זאת, ישנם מנפיקים ומודלי שוק רבים אשר בכוונה מתעלמים מעקרונות אלה. מנפיקים ויועציהם הרודפים אחרי “הון לא מדולל” מתארים זאת, אך הרעיון של ריקון אזהרה מרחיק לכת. יש חילופי דברים שכן בעלמא בכוונה במניפולציה המתרחשת בשוק שלהם, ואחרים אשר עובדים הואשמו בכך שהם שותפים לפעילות כזואיטי. אחרים הצהירו פומבית כי מניפולציה אינה עניינם. כאמור, ה- SEC הבהיר כי תיקון מצב זה וביסוס תרבות של תאימות הם תנאי הכרחי הכרחי לאישור תעודת סל ביטקוין. כל האמור, מוסדות בדרך כלל נמנעים משווקים שלדעתם הם מחויבים נגדם, והדרך היחידה לשכנע אותם שהשווקים הוגנים היא פנקס חוקים ברור שעוקב אחר..

תגלית מחירים / ביצוע טוב ביותר – שווקים פיננסיים מודרניים מבוססים על הנחת היסוד שכל המשתתפים יודעים את מחיר הנכסים וכי מחירים כאלה נקבעים בצורה הוגנת בצורה שקופה. כתוצאה מכך, גילוי מחירים הוא מטרה עיקרית של שווקים, בעוד שמושג הביצוע הטוב ביותר (כלומר ללקוחות צריכה להיות ציפייה ריאלית לקבל את המחיר הטוב ביותר בעת סחרם) הוא חיוני עבור אמון המשקיעים בשווקים. על מנת שגילוי המחירים יהיה מקסימלי, לעומת זאת, יש צורך בהזמנות של לקוחות לקיים אינטראקציה או לכל הפחות לקבל מידע על מחירים בשווקים אחרים. עם זאת, שווקי הקריפטו מקוטעים בכוונה. הבורסות הדומיננטיות מתעלמות מהמחירים הקיימים במקומות אחרים בזמן שנבנים שוקי עמית לעמית ללא תמחור מאוחד. בינתיים אתרי קריפטו פופולריים לרוב טועים בעקביות במחירים עליהם הם מדווחים עקב ממוצע של מחירים מתחומי שיפוט הנסחרים בפרמיה או מחירים המבוססים על מטבעות מימון שונים. מה שנדרש, אם כן, הם הזנות מחירים מאוחדות, כגון CoinRoutes, שהופכות לכל מקום וסמכותיות.

לסיכום, החריגה משווקי הקריפטו בשנתיים האחרונות אמורה להיות קריאת השכמה לתעשייה ולרגולטורים המנסים לבצע רפורמה בה. ההבנה כיצד פועלים השווקים הפיננסיים ושילוב סוגי הטכנולוגיות והחוקים המגנים על המשקיעים תוך שיפור שלמות השוק היא בדיוק מה ששווקי הקריפטו דורשים. בהתחשב בפוטנציאל של נכסים דיגיטליים לשיפור מערכת הבנקאות ושווקי ההון המאפשרים ליזמים ברחבי העולם ליצור קשר עם הון, זה אמור להיות צעד חיוני קדימה..

הודפס מחדש מ: https://medium.com/@daveweisberger_91857/lessons-from-the-crypto-tsunami-1dfe0ba8cedf

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Social Links
Facebooktwitter
Promo
banner
Promo
banner