הנוף הגלובלי של מטבעות דיגיטליים של הבנק המרכזי

מסירות מפתח

  • 80% מהבנקים המרכזיים העולמיים שנבדקו עסקו ברמה מסוימת של פיתוח CBDC, כאשר 10% ישיקו את CBDC בשלוש השנים הקרובות, על פי BIS.
  • הבנק המרכזי של הולנד פרסם 45 עמודים להגיש תלונה באומרם שהם רוצים “תפקיד מוביל” ביורו הדיגיטלי.
  • ארצות הברית האכיל נקט גישה יזומה יותר עם חקר פוטנציאל השקת המטבע הדיגיטלי שלה.

מוקדם ממה שאתה חושב

עידן ההוצאות של מטבע דיגיטלי במקום נייר עשוי להגיע מוקדם ממה שחשבנו. א לימוד מהבנק להסדרים בינלאומיים עולה כי 80% מהבנקים המרכזיים העולמיים התבוננו באופן פעיל ב- CBDC בשנת 2019, כלומר 10% יותר מ- YoY. 30% מבין 66 המדינות שנבדקו אמרו כי הם כבר מתכננים להנפיק מטבע דיגיטלי כלשהו. כמו כן, 20% מהם אמרו כי יתכן שהם ישחררו את ה- CBDC שלהם לציבור הרחב עד שנת 2026.

למרות שהאחוז אולי לא נראה משמעותי, זה כבר מכסה חמישית מאוכלוסיית העולם, וייתכן שתהיה להם גישה ל- CBDC בעתיד הנראה לעין..

BIS האמין שלמרות ש- CBDC מרוכז, עדיין יש לו פוטנציאל בולט יותר להתפשט ברחבי העולם בהשוואה לקריפטוגרפי ולסטאבלואן..

מרוץ ה- CBDC העולמי

מדינות ברחבי העולם האיצו השנה את קצב הפיתוח שלהן. ב- 23 בינואר, הפורום הכלכלי העולמי הופיע לראשונה את מסגרת ה- CBDC המקיפה שלה לעולם, המכסה קמעונאות, סיטונאית, CBDC חוצה גבולות, ואלטרנטיבות בכסף פרטי כגון "CBDC היברידי." התכנית נועדה לשמש כמגדלור ומספקת מידע “מקיף ומודע סיכונים” לקובעי המדיניות שיעזרו להם להחליט אם להנפיק CBDC.

רק השבוע, הבנק המרכזי של הולנד גילה עמדתו החיובית בהשקת CBDC. הם מאמינים כי אזרחים הולנדים ירוויחו תועלות אדירות מפרויקט זה. DNB גם אמרה כי הם מוכנים למלא תפקיד מוביל בכל הנוגע להנפקת CBDC.

ראוי גם להזכיר כי כמה מדינות חברו לפיתוח CBDC. ב- 21 בינואר 2020 פרסם ה- BIS, לצד הבנקים המרכזיים, כולל ה- BoC, ה- BoE, ה- BoJ, ה- ECB, ה- Riksbank ו- SNB, הודעה משותפת, באומרם כי הם יהוו קבוצת בנקים מרכזית שתחקור את תרחישי היישום של CBDC. הגוש שואף לתכנן CBDC שמתאים לצרכים הכלכליים שלהם, בעוד שהוא פונקציונלי וטכני מתקדם, זמין גם לשימוש חוצה גבולות. הקבוצה תעבוד עם מועצת היציבות הפיננסית והוועדה לתשלומים ותשתיות שוק בכדי להתחיל לקדם CBDC מדורג..

גם ריקסבנק גילה פרויקט ה- e-Krona שלו יוצא לדרך והוא כבר נמצא בשלב הבדיקה. ההערכה צפויה להסתיים עד פברואר 2021. לפי הדיווחים, הבדיקה כוללת ארנק סלולרי של כתר אלקטרוני, עם פונקציות כמו ביצוע תשלום, הפקדה ומשיכה. כמדינה עם 80% מאנשיה משתמשים בכרטיס לתשלום רכישות, שוודיה מוקדשת זה מכבר למירוץ להיות החברה הראשונה כמעט ללא מזומנים בעולם.

כמובן, סין הייתה שחקנית מובילה בתחום ה- CBDC. בפרסום הקודם שלנו <חמש עובדות שעליך לדעת על DCEP>, ציינו כי סין עשויה להפוך בקרוב למדינה הראשונה בעולם שמשיקה את ה- CBDC שלה. ייתכן שמגפת ה- COVID הייתה אחת הסיבות לכך שסין הגבירה את מאמציה בתחום המטבעות הדיגיטליים.

לאור המהלך של סין, נראה כי ארה”ב מתחילה לנקוט בגישה יזומה יותר בתחום זה. למרות שהפד היה ידוע כנגד מאזניים הנתמכים בפייסבוק, בריינארד של פד לאחרונה אמר, כי הפד “ביצע מחקר וניסויים הקשורים לטכנולוגיות ספר חשבונות מבוזרות ולמקרה השימוש הפוטנציאלי שלהן במטבעות דיגיטליים, כולל פוטנציאל ל- CBDC.”

שינוי העמדה הזה נחשב לתגובת ארה”ב לביקורת בחודשים האחרונים על פעולה איטית מדי בהתפתחות ה- CBDC.

גם יפן תפסה מהר. המדינה הוכרז שהיא תשיק את היין הדיגיטלי שלה ב "שתיים לשלוש" שנים. גופי הרגולציה של יפן, בהם משרד האוצר, סוכנות השירותים הפיננסיים ו- BoJ החלו לעבוד יחד על המחקר לקידום CBDC.

……


בעוד שמרוץ המטבעות הדיגיטליים מעולם לא היה כזה סוער לפני כן, יש מדינות שעדיין אומרות לא למטבע דיגיטלי הנתמך על ידי המדינה. עם זאת, לאור הכמות הגוברת בהתמדה של מדינות שאימצו את הרעיון, עידן CBDC עשוי להגיע מוקדם ממה שציפינו..

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Adblock
detector
map