עגלות ביטקוין: בחינה של השקעה מוסדית בקריפטו

חדשות כי הקרן המשקיעה המקרו המפורסמת של פול טיודור ג’ונס תשקיע בביטקוין (BTC) כגידור מפני אינפלציה עלתה לראשונה למיינסטרים ב- 7. במאי. המעקב אחר החדשות ב -11 במאי – היום של תגמול החסימה השלישי של המטבע הקריפטוגרפי הראשון והראשון מחצית – כשג’ונס עבר ב- CNBC ל פרט שהשקיע בביטקוין בין אחוז לשני אחוזים מנכסיו, והודה שהמספר היה “שמרני”.

ב מִכְתָב למשקיעים, ג’ונס השווה את הביטקוין של היום לזהב בשנות השבעים, וקבע כי קרן ה- BVI העולמית שלו יכולה להשקיע מעל “אחוז חשיפה חד-ספרתי נמוך” מנכסיה בחוזים עתידיים של BTC. הוא גם דן בפירוט בביטקוין כחנות ערך מתחילה. יתר על כן, ג’ונס טען כי מבט פשוט ואובייקטיבי על העולם הדיגיטלי של ימינו והמדיניות המוניטרית האינפלציונית הופכת את ההשקעה בקריפטוגרפיה המנוסה ביותר להימור ברור ששווה לקחת.

אף על פי שג’ונס ציין כי ההשקעה מגיעה בצורה של סחר בחוזים עתידיים בביטקוין (ולא ברכישה נקודתית של ביטקוין בפועל, למשל), החדשות חיזקו את תעשיית הקריפטו הגדולה יותר. רבים ראו זאת כהמשך מַתַן תוֹקֵף ששחקנים מוסדיים מבוקשים נכנסים רשמית לחלל.

אבל האם ג’ונס ואלה שעוקבים באיחור למסיבה? כדי להבין טוב יותר למה לצפות מהשקעה מוסדית בקריפטו בהמשך, אנו בוחנים עד כמה העניין ממשקיעים מוסדיים קיים כיום בתחום הביטקוין והנכסים הדיגיטליים, וכיצד הגענו למקום בו אנו נמצאים כיום.

קיצור הפסגה בשנת 2017: השקת עתיד ביטקוין

סיפור ההשקעה המוסדית בביטקוין מתחיל במידה רבה עם אפור השקעות אפור של קבוצת המטבע הדיגיטלי בניו יורק, LLC. – שהושק בשנת 2013 ושימש כחזית אמיתית במירוץ לספק פתרונות למשקיעים מוסדיים המעוניינים להשיג חשיפה למחלקת הנכסים הדיגיטליים החדשה דאז. עם זאת, זה לא ראוי לציון במיוחד עד שייכנסו חוזה עתידי של ביטקוין.

בדצמבר 2017, כשההייפ סביב הביטקוין הגיע לשיא החום והמטבע הקריפטוגרפי המוביל היה כמעט בשיא כל הזמנים בסביבות 20,000 $, Cboe Global Markets Inc (CBOE.O) ו- CME Group Inc (CME.O) הפיל את החדשות ששניהם ישיקו חוזים עתידיים של ביטקוין.

ההצעות זמינות ב- 10 בדצמבר ובדצמבר 17 בהתאמה. החוזים של CME נפתחו ב -20,650 דולר – למעשה החלק העליון המדויק של בועת הביטקוין 2017. עד יום שני, 18 בדצמבר, זה התייצב ב -2.05 אחוזים. בחודשים שלאחר מכן חלה ירידה דרמטית במחיר ה- BTC והתחילה תקופה שרבים מכנים בתעשיית הקריפטו “Crypto Winter.”

תרשים מחיר ביטקוין 2018-2020 מחיר BTC החל מההשקה המשוערת של חוזים עתידיים בביטקוין ועד היום. מָקוֹר: CoinMarketCap

2018: בניית רמפות ביטקוין מוסדיות

אף על פי ש -2018 הייתה שנה קשה עבור רבים בשוק הקריפטוגרפים הקמעונאי, המוסדות החלו לערוך כניסות רציניות ובלתי מפוקעות למרחב המטבע הדיגיטלי..

השקעות האפור הנ”ל, LLC הוצא הגל הראשון של העניין המוסדי בשנת 2018 עם ה- Grayscale Digital Large Cap Fund LLC בחודש פברואר – חודשיים בלבד לאחר שמחיר הביטקוין הגיע לשיא בסביבות 20,000 $.

כפי שמרמז משמה של ה- Grayscale Digital Large Cap Fund LLC, הוא כלל בתחילה ביטקוין, Ethereum (ETH), Ripple (XRP), Bitcoin Cash (BCH) ו- Litecoin (LTC) – מטבעות שכולם עמדו בקריטריונים של בניית קרנות אפור תיק משוקלל לפי שווי שוק. ” עם זאת, בסופו של דבר כל האלטקוינים יביאו לביצועים נמוכים יותר מול BTC.

באותה תקופה היו בגווני אפור בניהול של 1.31 מיליארד דולר – מספר, כפי שנבוא לגלות, שיגדל משמעותית בשנתיים הקרובות..

תרשים הדומיננטיות של הביטקוין 2018-2020תרשים הדומיננטיות של ביטקוין לעומת את’ריום, XPR, ביטקוין מזומנים ו- Litecoin. מָקוֹר: CoinMarketCap

גווני אפור לא היו השם היחיד במרחב הצפנה המוסדי בשנת 2018.

באוגוסט של אותה שנה שותפה קרן הגידור מארצות הברית מורגן קריק דיגיטל עם חברת ההשקעות הצפנה האמריקאית Bitwise Asset Management, שהוקמה בשנת 2017, להשקת קרן מדד הנכסים הדיגיטליים. המוצר היה מיועד למשקיעים מוסדיים שרצו חשיפה למגוון רחב של מטבעות קריפטוגרפיים ונכסים דיגיטליים. ההשקעה המינימלית של הקרן עמדה על 50,000 $ ועקבה אחר מדד הנכסים הדיגיטליים של מורגן קריק ביטוויז (MCBDAI)..

באותו חודש, מורגן קריק מנהל השקעות דיגיטלי מארק יוסקו אמר ל- CNBC שהייתה דרישה הולכת וגוברת מצד קרנות, קרנות פנסיה ומשרדים משפחתיים להשקעות במרחב הקריפטוגרפי – דבר שנראה מְאוּשָׁר מיד אחרי.

2019: מוסדות נכנסים למרחב הצפנה בתוקף

בספטמבר 2019, יוסקו שוב המשיך ב- CNBC להביע את סנטימנטו האולטרה-שורי על ביטקוין. בזמן שהוא נמצא בתוכנית “כסף מהיר” של חדשות החדשות, קרן הגידור הוותיקה דחק בעלי עניין פשוט “לקנות את זה” ולא לדאוג לתנודות במחירים. כפי שמתברר, המשקיעים המוסדיים כבר עשו בדיוק את זה.

2019 ראתה, לכל הדעות, את ההזרמה הגדולה ביותר של כסף מוסדי לחלל הביטקוין והמטבעות.

גווני אפור – המשרתים בעיקר קרנות גידור מסורתיות, פנסיות ותרומות – הוכרז מוקדם יותר השנה שגייסה 607 מיליון דולר בשנת 2019. כשבוחנים את התפשטות ההשקעה המצטברת בין כל הנפקותיה, נתון זה מזנק ל -1.17 מיליארד דולר. בורסאית אפור ביטקוין Grayscale, בינתיים, הושקעו בו 190 מיליון דולר רק ברבעון הרביעי של 2019. כמעט רבע מההשקעות הללו הגיעו מלקוחות חדשים.

מנהל מייקל סוננשיין, מנכ”ל גווני אפור, פירש את המספרים הללו כמעיד על כך שמשקיעים מוסדיים כבר כאן בתוקף, ואמרו לפורבס “הם כאן ומופיעים בגודל משמעותי.”

הסנטימנט של זוננשיין נשמע נכון לצד הדו”ח השנתי שיצא לאחרונה מאת אלווד ניהול נכסים ו- PricewaterhouseCoopers (PwC), אשר מדינות שנכסי קרנות הגידור המנוהלות בניהול גדלו פי שניים בשנת 2019 – מסתכם כעת בשני מיליארד דולר.

תרשים OTC לביטוח אמון בגווני אפורתרשים OTC בגווני אפור ביטקוין אמון למשך שבוע. מקור: TradingView

נגזרות ביטקוין ביטקניות מביאות הייפ נרחב

בכל הנוגע להשקעה מוסדית בביטקוין, בקט – שנוצר על ידי מפעילת הבורסה של ניו יורק (NYSE), Intercontinental Exchange (ICE) – היה אולי המוצר הכי נדון והמתוח בעולם קריפטוגרפי לאחר שהיה הראשון גילה באוגוסט 2018. השקתו של בקקט התעכבה פעמיים והמשרד בילה כ 13 חודשים בדיון עם הרגולטורים. בסופו של דבר, חוזי החוזים העתידיים על ביטקוין שמסודרים פיזית של Bakkt הושקו בסוף ספטמבר 2019 – מה שמספק רמפה מהימנה מאוד למשקיעים מוסדיים אמריקניים המעוניינים לנקוט בעמדות המוסדרות הפדרליות בשוק ה- BTC.

אף על פי שעתיד BTC של Bakkt – וכעבור שלושה חודשים, אפשרויות BTC – הושק בקול תרועה רמה בקהילת הביטקוין והקריפטוגרפים הגדולה, ונפגעי המסחר המוקדמים התאכזבו. במחצית השנייה של ינואר 2020 – כאשר מחיר ה- BTC התגבר לשיא של שלושה חודשים – אפילו חוזה לאופציות ביטקוין אחד. סחרו ידיים לאורך שבוע, כפי שדווח על ידי CoinDesk.

תרשים BTC Futures מצטבר נפחים יומייםנפח יומי מצטבר של חוזי BTC של Bakkt. מָקוֹר: לְסַלֵף

למרות הנפחים הכוללים שחלקם עשויים למצוא אכזבה, בקט נותר קבוע במרחב הביטקוין הממוסד. פרופיל גבוה שותפויות עם סטארבקס, לדוגמא, המחיש את המשך הדחיפה של ICE להקל על אימוץ קמעונאות. בינתיים, סְגִירָה סבב גיוס סדרה B בסך 300 מיליון דולר במרץ 2020, לצד אפליקציה סלולרית קרובה, מראים כי החברה דוחפת לאימוץ המיינסטרים.

בחוזים עתידיים של bitcoin bitcoin ריבית והיקפים פתוחיםסה”כ ריבית פתוחה ונפחי עתיד ביטקוין ביטקוין. מָקוֹר: לְסַלֵף

WisdomTree ETP מגדיל את גישת המשקיעים לביטקוינים בפועל

בעיגול 2019 הושקה מוצר נוסף הנסחר בביטקוין (ETP) בבורסה העיקרית של שוויץ, SIX, מחברת ניהול הקרנות בניו יורק, WisdomTree. יש לציין כי ה- WISdomTree ETP (BTCW) בגיבוי פיזי אינו מוסדר במזומן. יותר נכון, זה מסודר בביטקוינים ומספק אחסון בדרגה מוסדית.

תרשים ביטקוין חוכמהתרשים WisdomTree ביטקוין בן שעה. מקור: TradingView

2020: COVID-19 והמעבר לקריפטו

בעוד ששנת 2019 הייתה שנה ענקית להשקעות מוסדיות בביטקוין ובמרחב הקריפטו הכללי, השנה – לכל הדעות – אמורה להיות המסיבית ביותר עד כה.

אנחנו כבר יודעים של- Grayscale הייתה שנה טובה בשנת 2019, אך ברבעון הראשון של 2020 היצע הביטקוין שלה רק גדל. החברה גילה שהוא מחזיק כעת בכ- 1.7 אחוז מכלל ההיצע של ביטקוין – לאחר שגדל ב -0.1 אחוז השנה. כמו כן, ברבעון הראשון של השנה, ההשקעה הכוללת במוצרי גרייסקייל הייתה כפולה מזו של הרבעון השלישי 2019 והרבעון הרביעי של 2019..

תרשים OTC לביטוח אמון בגווני אפורתרשים OTC בגווני אפור Bitcoin Trust ארבע שעות. מקור: TradingView

גווני אפור היא לא קרן הגידור הקריפטו היחידה שגרפה אותה בשנת 2020. Blockforce Capital של סן דייגו מנצלת גם את התנודתיות הכלכלית העולמית., מספר CoinDesk מוקדם יותר במאי, כי התשואות שלה עלו ב -18%.

דו”ח PwC הנ”ל שפורסם לאחרונה המחיש גם כי מספר קרנות הגידור הצפוניות המנהלות יותר מ -20 מיליון דולר גדל ל -35 אחוזים – לעומת 19 אחוזים קודמים..

הגידול באינטרס המוסדי, כמובן, הונע בחלקו על ידי חוסר וודאות כלכלי ומדיניות מוניטרית חסרת תקדים ברחבי העולם, שהובילה בעקבות מגיפת COVID-19.

עם זאת, נגיף הקורונה אינו הסיבה היחידה שאנו רואים זרם כה מסיבי של מזומנים מוסדיים לחלל הקריפטו. הרמפות המוקמות שנבנו בשנתיים האחרונות מנוצלות כעת היטב. הנרי ארסלניאן, מנהיג הקריפטו העולמי של PwC, הסביר בשיחה עם OKEx Insights ב- 16 במאי:

“לפני שנתיים שחקן מוסדי שרצה בחשיפה לקריפטו היה צריך לצאת למסע וככל הנראה להתמודד עם שחקנים לא מוסדרים. כיום ישנן אפשרויות קלות רבות, החל מכספי קריפטו וכלה במכשירים מוסדרים, המקלות על הדרך. “

בנוסף, ארסלניאן סבור כי אין סיבה קטנה לצפות ממשקיעים מוסדיים יאבדו עניין בקריפטו בקרוב. הוא אמר ל- OKEx Insights:

“אני מצפה לראות את ההתעניינות המוסדית בנכסי הצפנה בחודשים הקרובים. זה לא נובע רק מהתפתחויות מאקרו, מ- CBDC ועד מאזניים, אלא גם משיקולים חשובים כמו בהירות רגולטורית ואימוץ שיטות עבודה מומלצות. “

פידליטי מציעה משמורת על ביטקוין

בינתיים, ענקית ההשקעות פידליטי פעלה לפי הצורך של משקיעים מוסדיים לאבטח את הנכסים הדיגיטליים שלהם בחברות עליהן סמכו. זרוע הקריפטו של Fidelity Investments הוכרז בינואר השנה כי היא תשמש כאפוטרופוס ביטקוין עבור חברת ההשקעות הלונדונית, ניקל דיגיטל.

ראש אירופה של Fidelity Digital Assets, כריס טירר, ציינתי לרויטרס באותה עת שהוא מצפה שהמגמה המוסדית תימשך כ”אנחנו רואים גידול בעניין המשקיעים המוסדיים. “

לתאגיד השירותים הפיננסיים הרב-לאומיים שבבוסטון יש כיום כמעט 8 טריליון דולר בנכסים בניהול.

Stack Funds פותחת משמורת וחשיפה לשחקנים שאינם ארה”ב

בהמשך למשחק האחזקה של פידליטי היה מנהל הנכסים Stack Funds, סינגפור התחיל לקדם קרן גשש ביטוח ביטוח מלאה ופתרון משמורת למשקיעים מוכרים באסיה ובאופן כללי יותר מחוץ לארצות הברית.

CoinMetrics מספקת את התמחור עבור קרן הגששים והפתרון למשמורת ניתן על ידי BitGo ו- Silvergate.

אולי הכי ראוי לציון בהנפקת Stack Funds היא שהיא תציע רק פוזיציות ארוכות – כלומר סוחרים לא יכולים לשער את החיסרון – עם ביטקוין פיזי ולשמור על דמי ניהול נמוכים יחסית..

Amun AG מתמקדת בקיצור BTC

Amun AG מיהרה גם להתחיל את שנת 2020 עם הצעות הקשורות לביטקוין לסוחרים מוסדיים.

בינואר, אמון הושק את 21Shares הקצר ביטקוין ETP (SBTC) ב- SIX. כפי שהשם מרמז, המוצר הנסחר בבורסה עוקב אחר הביצועים ההפוכים של ביטקוין – בניגוד למוצר האמור של Stack Funds – ומספק חשיפה למשקיעים המעוניינים לשחק את מחיר המטבע הדיגיטלי העליון בשני הכיוונים..

יש לציין כי גשש ה- SBTC המובנה ב- ETP הוא המוצר הקצר / ההפוך הראשון מסוגו שהתבסס על נכס דיגיטלי והוא ה- ETP הביטקוין ההפוך הראשון באתר מסחר שוויצרי מוסדר..

21Shares תרשים Bitcoin ETP קצר בן דקה. מקור: TradingView

רנסנס טכנולוגיות מגלה עניין ב- BTC

באפריל 2020 נודע כי ענקית קרנות הגידור רנסנס טכנולוגיות התעניינה פוטנציאלית בשוק החוזים העתידיים בביטקוין. א הגשת רגולטוריות בחודש שעבר ציין כי החברה נתנה אישור לקרנות המדליון הבולטות שלה “לבצע עסקאות עתידיות בביטקוין” ב- CME. החדשות חפפו עלייה מדווחת בחשבונות מסחר חדשים לחוזים עתידיים של CME.

רנסנס טכנולוגיות היא אחת מקרנות הגידור הגדולות בעולם, כרגע עם מעט פחות 166 מיליארד דולר בנכסים בניהול.

תרשים הריבית הפתוחה נטו של המוסד CME Bitcoin Futures מראה עלייה בחודשים אפריל ומאי. מָקוֹר: לְסַלֵף

כאשר תעודת סל ביטקוין?

אמנם ברור כי יותר ויותר מוצרים זמינים למשקיעים מוסדיים המעוניינים להשיג חשיפה לקריפטו (ולשוק הביטקוין בפרט) עדיין נותר מוצר מסוים שהתקשה עד כה לראות את אור היום – הקרן הנדונה בביטקוין (ETF).

יישומי תעודת סל של ביטקוין יש כעת היסטוריה ארוכה של דחייה מטעם רשות ניירות ערך בארצות הברית (SEC), כאשר האחרונה הייתה דחיית הצעתו של וילשייר פיניקס בפברואר 2020. כמו במקרה של דחיות בעבר, המבקש האחרון לא הצליח להוכיח מספיק כי שוק ה- BTC עמיד בפני מניפולציה..

הסוכנות תומך הקריפטו המפורסם כיום, נציב ה- SEC, הסטר פירס, שוב הביעה את מחלוקת שלה לקראת ההחלטה, באומרו:

"שורה זו של פסילה מביאה אותי למסקנה כי ועדה זו אינה מוכנה לאשר רישום של מוצר כלשהו שיספק גישה לשוק הביטקוין וששום הגשה לא תעמוד בסטנדרטים המשתנים ללא הרף שהוועדה הזו מתעקשת להחיל על ביטקוין. מוצרים – ורק למוצרים הקשורים לביטקוין. “

בעיקר, ניהול נכסים של Bitwise נכשל גם באישור ה- SEC לתעודת הסל שלה בביטקוין בשנה שעברה. הדחייה באה בעקבות הפרופיל הגבוה של המשרד לְנַסוֹת לדכא את “החששות של הנציבות סביב מניפולציות בשוק, משמורת, נזילות, תמחור וארביטראז ‘” בשוק הביטקוין במצגת מפורטת.

אמנם תעודת סל ביטקוין שאושרה על ידי SEC כרגע נראית כמו סיכוי לא סביר, אך זה לא לגמרי מחוץ לאפשרות בשנים הקרובות. ה- SEC עשוי לצבור אמון רב יותר במוצר מכיוון שהתעשייה ממוסדת יותר ויותר. ארסלניאן של PwC הסביר ל- OKEx Insights:

“אנו ממשיכים לראות אנשי מקצוע בתחום הפיננסים המנוסים נכנסים לחלל הקריפטו ככל שהתעשייה מתפתחת ומתבגרת. זה נותן נוחות רבה יותר לא רק למשקיעים המוסדיים אלא גם לרגולטורים. “

אז אף על פי שאף אחד לא צריך לעצור את נשימתו בהמתנה לתעודת סל של ביטקוין שתגיע לקומות המסחר בארה”ב, נראה כי – בהתחשב בעלייה המתמדת ברמפות, הצעות עתידיות של BTC וכסף מוסדי שזורם לחלל בכל מקרה – זה אולי לא משנה.

OKEx Insights מציג ניתוחי שוק, תכונות מעמיקות וחדשות אוסרות מאנשי מקצוע בקריפטו.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Social Links
Facebooktwitter
Promo
banner
Promo
banner