מה הביקוש המניע לקשירה לקראת החצי של הביטקוין?

כאשר ביטקוין (BTC) מתקרב לחצי גמול החסימה השלישי שלו, מדפסת ה- Tether (USDT) טבעה מיליארד דולר בשווי של היציבות המגובה שלה ב- USD..

בעוד שהחברה ואחרים מייחסים את גל ההדפסה לעלייה בביקוש בתקופה של תנודתיות כלכלית קיצונית, נותר אי וודאות לגבי חוקיותו של הסטאבלקוין ומעמדו הקלוש כקריפטוגרפיה בטוחה באמת. רבים גם תוהים מדוע מלכתחילה כל כך רצויה.

הסביר קשירה

קשירה היא מטבע יציב שמוצמד למחיר הדולר של ארצות הברית. באופן ספציפי יותר, זהו מטבע דיגיטלי שנוצר מהמרה של מטבעות מזומנים, כמו הדולר האמריקני, האירו והיואן הסיני לחו”ל..

ככזו, החברה המנפיקה של Tether, iFinex, טוענת כי המטבע הוא מגובה 100% על ידי עתודות המטבע המסורתיות של החברה, “שווי מזומנים” או “נכסים וחייבים אחרים מהלוואות שניתנו על ידי Tether לצדדים שלישיים.”

USDT הוא, בהפרש גדול, המטבע השולט הדומיננטי בשוק המטבעות. למעשה, זה כן המטבע הרביעי בגודלו בשווי השוק, נכון למועד כתיבת שורות אלה, על פי גשש המובילים בשוק המטבעות הקריפטוגרפיים CoinMarketCap. 

שליטה בביטקויןTether הוא המטבע הרביעי בדומיננטיות לפי שווי שוק. מָקוֹר: CoinMarketCap

מטבעות מתמשכים ובלתי פוסקים של USDT ביצרו אותה עוד כמלך המטבעות הדיגיטליים המגובים על ידי פיאט. שווי השוק של Tether כרגע הוא 8.28 מיליארד דולר – גבוה משמעותית מהמתחרים של מטבעות דולר (707.3 מיליון דולר), פקסוס (244.67 מיליון דולר) ו- TrueUSD (137.24 מיליון דולר).

דומיננטיות קשירההביקוש ל- Tether עלה בהרבה על תחרות הסטייבלואן שלה. מָקוֹר: מדד Stablecoin

עם זאת, הדומיננטיות של USDT בשוק המטבעות קריפטוגרפיים מעניקה לחלק מהתעשייה סיבה לדאגה – שכן Tether, בורסת אחותה Bitfinex וחברת האם iFinex הסתבכו לעיתים קרובות במחלוקת..

טתר הואשם במניפולציה בשוק הביטקוין בשנת 2017, וכעת הוא מסובך במאבקים משפטיים מפורסמים המתנהלים בין iFinex לרשויות הפיננסיות בארה”ב..

כאשר החציון של ביטקוין מתקרב וכמות ה- USDT במחזור עולה, השאלה מה מניע את הביקוש ל- Tether דחופה אף יותר מהרגיל. אחד הגורמים העיקריים שיש לקחת בחשבון בחקירת דרישה זו הוא המתאם הניכר בין שווי השוק של הסטאבלוקוין השנוי במחלוקת למחיר ה- BTC..

Tether הואשם במניפולציה בשוק הביטקוין

מאז שהביטקוין נכנס לתודעת המיינסטרים – באמצעות ריצת שוורים אפית רב שנתית שהגיעה לשיאה במטבע שהגיע למחירו הגבוה בכל הזמנים – רבים היו ספקנים לגבי קשירה ותפקידו בשוק המטבעות..

ביוני 2018, כחצי שנה לאחר שמחיר ה- BTC הגיע לשיא של כ -20,000 דולר למטבע, הניו יורק טיימס פרסם מאמר שכותרתו “המחיר של ביטקוין הונפח באופן מלאכותי, ומזין את ערך השמיים, אומרים החוקרים” – בו קשירה צוינה בתקשורת המרכזית על תפקידה העלול להפריע להרחבת שוק הביטקוין. 

המאמר בניו יורק טיימס נכתב על ידי מאמר שכתב ג’ון מ ‘גריפין מאוניברסיטת טקסס במחלקת הפיננסים של אוסטין ואמין שמס ממכללת פישר לאוניברסיטת אוהיו סטייט ושמו “האם ביטקוין באמת לא קשור?” תקציר העיתון הובהר התפקיד המפוקפק של Tether בבועת הקריפטו 2017, בקביעה:

“באמצעות אלגוריתמים לניתוח נתוני הבלוקצ’יין, אנו מגלים שרכישות באמצעות Tether מתוזמנות בעקבות נפילות בשוק וגורמות לעלייה ניכרת במחירי הביטקוין. הזרימה מיוחסת לישות אחת, אשכולות מתחת למחירים עגולים, גורמת לתאים אוטומטיים לא סימטריים בביטקוין ומציעה לא מספיק רזרבות Tether לפני סוף החודש. במקום הביקוש ממשקיעים במזומן, הדפוסים הללו עולים בקנה אחד עם ההשערה המבוססת על היצע הכסף הדיגיטלי הבלתי מגובה שמנפח את מחירי הקריפטו. “

הניו יורק טיימס לא היה העיתון המרכזי והבולט היחיד שקלט את הממצאים השנויים במחלוקת. ניוזוויק, CNBC, וול סטריט ג’ורנל, בלומברג ואחרים פרסמו כולם מאמרים שנבעו מהמחקר. הסיקור המרכזי מטיל ספק בלגיטימיות של כל שוק הביטקוין והקריפטו בזמן שרבים כבר ראו את ירידת המחירים של BTC בשיעור של 80% משיאה כחשודה ביותר..

לנוכח העיתונות הגרועה, Tether ו- Bitfinex עברו באופן קבוע ושוב הכחיש כל עוולה או מניפולציה במחירים. גיבוי להגנת Tether הוא טור שפורסם לאחרונה מ- UC Berkeley Innovation Chief & קצין היזמות ריצ’רד ליונס ופרופסור למימון בית הספר למנהל עסקים בוורוויק גנש ויסוואנאת-נטרג ‘. הכותרת “מטבעות יציבים אינם מנפחים שווקי קריפטו”, המחקר סותר את מחקר גריפין / שמס שזכה לתשומת לב המיינסטרים בכך שהגיע למסקנה:

“אנו לא מוצאים שום ראיות שיטתיות לכך שהנפקת מטבעות יציבה משפיעה על מחירי המטבעות. במקום זאת, הראיות שלנו תומכות בהשקפות אלטרנטיביות, דהיינו שהנפקת מטבעות יציבים מגיבה באופן אנדוגני לסטיות של שער השוק המשני מהשיעור המחובר, ומטבעות יציבים ממלאים באופן עקבי תפקיד מקלט בטוח בכלכלה הדיגיטלית. “

עם זאת, הספקנות סביב כל מצב ה- Tether לא השתפרה ברגע שזה הפך לסוגיה משפטית במדינת ניו יורק..

iFinex עדיין עומדת בפני חיובי הונאה בניירות ערך

קשירה ספגה ירי נוסף בשנת 2019, כאשר התובעת הכללית של ניו יורק, לטיה ג’יימס, גררה אותה למלחמה משפטית. ה- NYAG טען כי iFinex Inc. פועלת בניגוד לחוק בגין כיסוי העברה לכאורה ובלתי הולמת של 625 מיליון דולר – כספים שהיו אמורים לתמוך ב- USDT – במטרה להסתיר בעיות נזילות. אם זה נכון, זה עשוי להוות הונאת ניירות ערך וסחורות, הקצרה של ה- NYAG טוענת. 

עם זאת, עורכי דין של Bitfinex ו- Tether דחה את הטענות הללו, בטענה כי “קשורים אינם ניירות ערך או סחורה” – הצהרות שג’יימס מצא “סוטה במיוחד”. קשירה נרשמה גם כן בשיא תשובה רשמית ל- NYAG, כותב:

“בסופו של יום, היועץ המשפטי לממשלה לא זיהה שום קורבן בכל ההליך הזה, כי אין כזה. בעלי קשרי זכויות רשאים לפדותם תמורת מה ששילמו בעבורם – לא יותר ולא פחות – ולא הייתה ל- Tether שום נושא שמספק בקשות לפדיון לאף אחד, גם לאחר תיק התבערה של התובע הכללי בניו יורק. “

למרות הפגנה נגד כל נושאי נזילות בעבר, בכיר בביטפינקס מתעד כי “BTC יכול להתמזג מתחת ל -1,000 אם לא נפעל במהירות” תקשורת עם שותף לתשלום חיצוני. על פי מסמכי בית המשפט, על פי הדיווחים התקשורת התרחשה בזמן שביתפינקס חווה בעיות מרכזיות במילוי משיכות לקוחות באוקטובר 2018.

לאחרונה, iFinex עצמה עשתה מאז התקפה חוקית משלה במטרה לגבות לא פחות מ -800 מיליון דולר כספי משתמשים שנתפסו, שהוחזקו בארבע מדינות שונות, לאחר הקפאת חשבונות הבנק של מעבד התשלומים של החברה. חברת האם של Tether הגישה בקשה להפקת זימונים בנק SunTrust עובדים בג’ורג’יה בנק קולורדו ו ABT & אמון באריזונה.

מדוע המדפסת של Tether עובדת שעות נוספות?

עם ביטקוין שנמצא פחות מ- 800 רחובות מהמחצית מתגמול הגוש השלישי שלו, קצב הטבעות החדשות הוטבע היה דרמטי, בלשון המעטה. כפי שציין מנהל המחקר של הבלוק, לארי צ’רמק, ההיצע הכולל של מטבעות יציבה עלה ל -9.62 מיליארד דולר – לעומת 5.68 מיליארד דולר רק לפני חודשיים. 

באופן לא מפתיע, Tether מהווה את נתח האריה בשוק היציבות החזק, כאשר 84% מההיצע הוא ב- USDT.. 

הדומיננטיות של stablecoin 2020קשורים חדשים הציפו את שוק הסטאבלקוין בשלושת החודשים האחרונים. מָקוֹר: מדד Stablecoin

באפריל, לבד, Tether Ltd הוטבע מעל מיליארד דולר USDT. מסע ההדפסה לא נעלם מעיניו גם בתקשורת הפיננסית המרכזית וגם בתקשורת הקריפטוגרפית. 

שווי השוק של Tether עלה משמעותית בשלושת החודשים האחרונים. מָקוֹר: קואינגקו

כפי שפורסם בעבר, ביקוש כמעט חסר תקדים ל- USDT עשוי לנבוע גם ממשקיעים המחפשים תשואה בתקופה של חוסר יציבות ותנודתיות חסרות תקדים בשוק. חשיפה למטבעות דיגיטליים המגובים על ידי פיאט מאפשרת חשיפה גדולה יותר לשווקי המטבעות ההפכפכים, שם ניתן לטעון בקלות רבה יותר רווחים.. 

ביטפינקס עצמה מסבירה גם את הזינוק האחרון ב- USDT. בהצהרה ל- OKEx Insights היום, 7 במאי, ציין היועץ הכללי של המשרד, סטיוארט הוגנר:

“סיבות אפשריות לדרישה זו עשויות לכלול משתמשים המעוניינים לקנות נכסים דיגיטליים אחרים ומשתמשים במטבעות פלטפורמה כמכשול בעל חיכוך נמוך.”

עם זאת, לא כולם משוכנעים כי Tether אכן הטביע סכום זה של USDT. פרשן תעשיית הקריפטו המכונה CasPiancey בטוויטר, מבקר מובהק של Tether, הסביר ל- OKEx Insights כי המספרים הללו הם תוצאה של ממשקי API שבורים כמו CoinMarketCap, Coingecko ושירותי נתוני קריפטו דומים אחרים. על פי CasPiancey, הנושא נובע מסיבוכים הנובעים מכך ש- USDT מונפק על מספר רב של רשתות חסימות, כולל Omni, Ethereum, TRON ו- EOS..

האם Tether משפיע על מחיר הביטקוין?

למרות השאלות סביב מספר הקצבים בפועל במחזור, אנליסטים טוענים כי לא ניתן להכחיש קיומו של קשר בין מחיר הביטקוין לבין שווי השוק של Tether..

אנליסט שוק פופולרי ו Decentrader מייסד FilbFilb יש ל ערך מחקר משלו הממחיש את המתאם בין הנפקת מטבעות נייחים למחיר הביטקוין. בשנת 2019 היה מתאם של כ- 0.8 בין שווי השוק של Tether למחיר המטבע המוביל. אם לוקחים בחשבון פיגור של 30 יום, המתאם עולה לכ- 0.9. 

מתאם בין קשירה למחיר btcיש מתאם חזק בין שווי השוק של Tether למחיר הביטקוין. מָקוֹר: FilbFilb בטוויטר

בשיחה עם OKEx Insights הדגיש FilbFilb כי עם זאת, Tether אינו משמש רק לחשיפה לביטקוין. לדבריו, USDT משמש בבירור גם כטיסה לבטיחות על רקע אי ודאות כלכלית קיצונית בעיצומם של אמצעי נעילה למאבק בהתפשטות COVID-19..

מובן מאליו שגם הביקוש למגזינים בשנת 2020 מונע ברובו על ידי ההון הסיני. ביוני 2019, חברת ניתוחי הבלוקצ’יין Chainalysis סיפקה ל- Diar נתונים על כך המחיש את הביקוש העצום למוצרי סין, עם 10 מיליארד דולר שכבר התקבלו בבורסות המשרתות את השוק הסיני. בשנה הקודמת דיווחה החברה על סך 16 מיליארד דולר ב- USDT.

נימוק זה מתחזק על ידי הפרמיות הגבוהות שראינו בשווקים ללא מרשם בסין. בחודש מרץ 2020, מדד פרמיום המסחר של OTC של Chainext USDT המחיש כי הפרמיה למגזינים עלתה בשיעור של 6% במרץ 2020.. 

לבסוף, ראוי גם לציין כי כ -65% מכלל חשיש הכרייה של כריית הביטקוין מגיעה מסין – עובדה שאין להפריד משיחה על הביקוש הסיני לעשייה..

כריית ביטקוין בסיןרוב שיעור החשיש של הביטקוין מגיע מסין. מָקוֹר: אוניברסיטת קמברידג

האם זה בטוח להחזיק קשריות?

קשירה נותרה עדיין במצב קלוש בעיני אנשים רבים.

הסוחר הידוע, פיטר ברנדט, השווה את המטבע הישן ל”תכשיט ניגרי “בשנת ציוץ לאחרונה, כְּתִיבָה:

“לִקְשׁוֹר. עכשיו זה סיפור מעניין. אחיזת קשירה זה בערך בטוח כמו להחזיק את התכשיט הניגרי. אני חושב שאנשים הם טיפשים להחזיק עושר – אפילו בן לילה – בקשירה. זו בדיחה כאשר [אנשים] מגנים את ארה”ב כפיאט, אך עם זאת מחזיקים קשירה. “

ברנדט כתב גם כי החזקת טמרים דומה לאחסון עושר במה שבעצם מסתכם ב”טלאי בורסות שאינו כפוף לרשויות הרגולטוריות ואתם לא יודעים מעט על כוחן הפיננסי “. הוא גם הזכיר לקהל שלו כי USDT ומטבעות קריפטוגרפיים אחרים אינם מחוץ לתחום שירות ההכנסה הפנימית.

האמונה של ברנדט מחזקת את העובדה כי Tether חוותה בעבר בעיות של שמירה על יתד אחד לאחד עם דולר. מחיר של קשירה אחת צנח לכ 92 סנט באוקטובר 2018, על פי CoinDesk. התנודתיות הזו גרמה לקצין הציות הראשי ליאונרדו ריאל להצהיר כי “כל ה- USDT במחזור מגובה מספיק בדולרים אמריקניים (USD) וכי הנכסים תמיד חרגו מההתחייבויות.” 

עם זאת, שוק המטבעות קריפטוגרפיים הראה מבחינה היסטורית כי קשורים עשויים להיסחר מתחת לדולר אחד. עובדה זו שימשה כהזדמנות ארביטראז ‘, במיוחד כאשר הוכח כי סניפים נסחרים ללא מרשם בשווקים הסיניים בפרמיות גבוהות.. 

מחיר קשירה usdtהערך של קשירה בבורסות לא תמיד נשאר קשור לדולר האמריקני. מָקוֹר: CoinMarketCap

ברנדט הוא לא היחיד שנשאר ספקן לגבי קשירה. קייל ס ‘גיבסון, מבקר בוטה של ​​המטבע, אמר ל- OKEx Insights כי “כל מי שקורא את המסמך המקורי של NYAG מאפריל יודע ש- Bitfinex ו- Tether הם הונאה.” הוא גם אישר את אמונתו כי “הם עדיין הונאה, היום.”

בינתיים, CasPiancey אמר ל- OKEx Insights כי הוא “מבקש לבקש אישור נכון על ספרי Tether בין ינואר 2017 ועד היום על ידי חברת ביקורת מקצועית.” ההערה ממחישה את ספקותיו של האנליסט – המשותף לרבים בתעשיית הקריפטו – בנוגע לקיים של Tether “הוכחה של קרנותהצהרה. 

המסמך משנת 2018 מעיד כי משרד עורכי דין בארה”ב בדק ואישר את עתודות התמיכה ב- Tether.

בהצהרתם ל- OKEx Insights, Bitfinex הדגישו כי המשרד “פרסם מסמכים שונים המאשרים את עתודותינו לאורך השנים, והמחויבות שלנו לצעדים כאלה נמשכת.”

עם זאת, טענותיו החוזרות ונשנות של Tether לאורך השנים ותיעוד “הוכחת הכספים” לשנת 2018 מותיר רבים בעולם המטבעות ספקנים, במיוחד מכיוון שהטקסט מכיל את הגילוי הבא:

“אין לפרש את האישור לעיל על יתרות בנקאיות וקשירות כתוצאות ביקורת ולא נערך בהתאם לתקני ביקורת מקובלים באופן כללי.”

קשירה נותרת דומיננטית אך קלושה

בעוד השוק המוביל בעולם מתקרב לשווי שוק בתחום 11 הספרות, החברה שעומדת מאחוריו נותרת מעורבת בסכסוך משפטי ברמה גבוהה עם התובע הכללי בניו יורק ורשויות בנקאיות שונות..

במקביל נראה המתאם בין מחיר הביטקוין לשווי השוק של USDT. האם מתאם זה מהווה מניפולציה או לא, הוא ויכוח בקרב אנשי אקדמיה ואנשי מקצוע בתעשייה.

כמו כן עומד לדיון הגורם המניע המניע ככל הנראה כספים למטבע היצמוד של הדולר. מובן מאליו שהון מסין מניע את הנפקת הקצוות, כפי שהיה בעבר. בניגוד לעבר, עם זאת, אי הוודאות הכלכלית הנוכחית סביב נעילות הקשורות ל- COVID-19 עשויה לשחק תפקיד גדול יותר – כאשר רבים ברחבי העולם עשויים להוטים להשיג חשיפה נמוכה לחיכוך למטבע דיגיטלי צמוד USD..

זה מגיע בתקופה שבה התמקדות התעשייה היא בחציון התגמולים השלישי של הביטקוין – אירוע שישפיע על תעשיית כריית הביטקוין, הנשלטת על ידי כורים בסין..

לבסוף, ראינו ראיות היסטוריות לכך ש- Tether יכול לאבד באופן זמני את יתד אחד לאחד בבורסות קריפטוגרפיים – מה שממחיש כי זה יכול להיות מקום לא בטוח לאחסון ערך..

למרות כל המחלוקות הללו, USDT נשאר המטבע הפופולרי ביותר בשוק המטבעות הקריפטוגרפיים.

OKEx Insights מציג ניתוחי שוק, מאפיינים מעמיקים, מחקר מקורי & אוצר חדשות מאנשי מקצוע בקריפטו.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Social Links
Facebooktwitter
Promo
banner
Promo
banner