בחינת עתיד ללא מזומנים: מטבעות דיגיטליים של הבנק המרכזי וביטקוין

ב- 8 בנובמבר 2019, ויזה הגיש פטנט עם משרד הפטנטים והסימנים המסחרי של ארצות הברית (USPTO) – שהתפרסם בשבוע שעבר – ליצירת מטבע פיאט דיגיטלי. הפתרון מציע להשתמש בספר חשבונות מרכזי המיישם את טכנולוגיית הבלוקצ’יין. המערכת יכולה להיות מיושמת על כל מטבע דיגיטלי של הבנק המרכזי (CBDC) – כמו דולרים, לירות, ין ויורו – ולבצע דיגיטציה של מטבעות פיזיים ביעילות תוך דחיפת העולם הלאה למערכת נטולת מזומנים..

באופן ספציפי, הפטנט של ויזה מתאר כיצד מחשב מרכזי יכול לאמת, באמצעות מערכת בלוקצ’יין, הוצאת מטבע פיזי ממחזור. בתקציר הפטנט נכתב:

“נחשפות טכניקות הכוללות קבלה, על ידי מחשב של גורם מרכזי, בקשה למטבע דיגיטלי. הבקשה כוללת מספר סידורי וערך מטבע פיזי. מחשב הישות המרכזית מייצר את המטבע הדיגיטלי עבור הנקודה ומקושר למספר הסידורי. הייצור כולל רישום המטבע הדיגיטלי בבלוקצ’יין. מחשב הישות המרכזית מעביר התראה על יצירת המטבע הדיגיטלי. מחשב הישות המרכזית גורם להוצאת המטבע הפיזי למחזור במערכת מטבע פיאט. “

בקשת הפטנט של ויזה מתארת ​​גם ארנק דיגיטלי הכולל צמד מפתחות ציבורי ופרטי – מושגים שאינם זרים לביטקוין (BTC) וחובבי מטבעות קריפטוגרפיים..

למרות שהפתרון המוצע של ויזה מאותת על שינוי הגאות והשפל בכל הנוגע לאופן בו אנשים עשויים לקיים אינטראקציה עם כספיהם בעתיד הלא רחוק, הן הבנקים המרכזיים והן האוכלוסיות המשתמשות במטבעות שלהם עשויים שלא להיות מוכנים לחברה נטולת מזומנים. ההתמקדות בהפקת כסף דיגיטלי בכלל, ובשימוש בבלוקצ’יין בפרט, מעוררת גם השוואה עם ביטקוין ומציבה את השאלה היכן יתאים הקריפטו המוביל בעולם בעתיד הדיגיטלי..

מטבעות דיגיטליים של הבנק המרכזי בארה”ב, סין ואירופה

בנקים מרכזיים ברחבי העולם נעים זה מכבר לדיגיטציה רחבה יותר של כסף וחברות נטולות מזומנים. לאחרונה המגמה הזו האיצה. השנה מצא הבנק להסדרים בינלאומיים לאחרונה 80 אחוז מתוך 66 הבנקים המרכזיים שסקרה עובדים כיום על מטבעות דיגיטליים של הבנקים המרכזיים.

אף שחברות נטולות מזומנים היו על סדר היום של ממשלות ברחבי העולם במשך שנים, הדחיפה להגבלת המטבע הפיזי האיצה בשנת 2020 – בעקבות החשש כי שטרות הנייר המפיצים ממלאים תפקיד בהתפשטות המגפה העולמית COVID-19.

בארצות הברית, הקונגרס לאחרונה מדובר יצירת דולר דיגיטלי ב יַחַס להפצת חבילות הקלה בווירוס. הצעת החוק הנדונה תאפשר לבנק הפדרלי של ארה”ב ליצור דולרים דיגיטליים ולאוצר האמריקני ליצור ארנקים דיגיטליים.

העניין של ארצות הברית בדולרים דיגיטליים האיץ גם בעקבות ההכרזה על מטבע הקריפטו המרכזי של פייסבוק, מאזניים – פרויקט אליו פנו אנשי ממשל אמריקניים. גם בביקורת וגם בספקנות. הרגולטורים התייחסו במיוחד לחוסר העניין של החברה הן בבקשה לבקשת אמנת בנקאיות והן בקיום תקנות KYC (Know-Your-Customer) כנגד הלבנת הון והונאה פיננסית, כמו גם כישלונותיה בעבר בהגנה נכונה על פרטיות המשתמשים. יתר על כן, כפי שיש לאנליסטים ציין, כל ניסיונות לערער את הדומיננטיות של הדולר האמריקני במטבע פרטי, לעולם לא יתקבלו היטב על ידי אלה בקונגרס..

העניין של סין לשלוט במרחב הבלוקצ’יין המוסדר, בינתיים, היה מתועד היטב – במיוחד לאחר שנשיא סין שי ג’ינפינג הודיע ​​רשמית על סדר העדיפויות של יוזמות הבלוקצ’יין.

בעיקר, סין שואפת להקים תשתית תשלומים חדשה בשם תשלום אלקטרוני של מטבע דיגיטלי (DCEP) – מטבע דיגיטלי של הבנק המרכזי המובל על ידי הבנק העממי של סין (PBoC) וארגונים גדולים – במטרה “להגן על הריבונות המוניטרית [הסינית]. ומעמד מטבע חוקי “- אשר רבים רואים כמצביע על ניסיון לערער את הדולר כמטבע הדומיננטי בסחר העולמי. כפי שהסביר סגן מנהל ה- PBoC במחלקת התשלומים שלה, מו צ’אנגצ’ון, “אנחנו צריכים לתכנן יום גשום.”

DCEP הוא למעשה ספר חשבונות מבוזר מרכזי – או, כהגדרתו של HashKey Hub, “בלוקצ’יין ‘מושפל’ עם צומת אחד בלבד” – וארנקים ניידים התומכים בו נמצאים לפי הדיווחים בשלבי הבדיקה המתקדמים שלהם בשנזן, שיונג’אן, צ’נגו וסוז’ו. בנוסף, סטארבקס ומקדונלד’ס הם על פי הדיווחים כבר על הסיפון עם הפרויקט.


באירופה אישר הבנק המרכזי האירופי (ECB) כי הוא עובד על מטבע דיגיטלי של הבנק המרכזי נאום פורסם ב -11 במאי 2020.

על פי ה- ECB, התפתחותו של CBDC הוזנקה בגלל שינויים פוטנציאליים בהתנהגויות התשלום של האירופאים. “אנו רוצים לשמור על הקישור הישיר שלהם לבעלים האולטימטיבי של המטבע שלנו על ידי שמירת הגישה שלהם להתחייבויות הבנק המרכזי ביורו”, הסביר הבנק המרכזי..

עם זאת, ה- ECB גם מציין כי הוא אינו רואה אותות לכך שהציבור האירופי, באופן כללי, מוכן לנטוש מזומנים – כלומר דרישה לחברה נטולת מזומנים אינה נובעת מהאוכלוסייה..

האם יש דרישה ללכת ללא מזומן?

האמונה של הבנק המרכזי האירופי שאוכלוסיות אינן מעוניינות כיום במטבעות דיגיטליים של הבנקים המרכזיים, הדהדה על ידי מנהל ויזה. ימים ספורים לאחר פרסום רשמית של בקשת הפטנטים של תאגיד השירותים הפיננסיים הרב-לאומיים, צ’ייפפילד, ראש הקריפטו של ויזה, צייץ את אמונתו כי הצרכנים כנראה יתבלבלו ביחס לאופן שבו עובדי ה- CBDC יעבדו בפועל בחברה נטולת מזומנים..

באופן כללי, הגישה ל- CBDCs מחולקת לשני מודלים שונים. בתרחיש אחד, משתמשים יכולים לקיים אינטראקציה ישירה עם בנקים מרכזיים ישירות באמצעות יישום כלשהו הדומה ליישום בנקאות האינטרנט הרגילה שלך עבור בנק מסחרי או בין בנקים, כמו Venmo. מודל זה עשוי להגביל את הבעיות הטמונות בבנקאות רזרבה חלקית, אם כי גם יגביל את הפרטיות הפיננסית.

בתרחיש השני, בנקים מרכזיים יתקיימו רק עם בנקים מסחריים – כך פועלת כיום המערכת הבנקאית הנוכחית. כך נובע כי הצרכנים ימשיכו לקיים אינטראקציה ישירה רק עם הבנק המסחרי שלהם – רק ללא מזומנים.

הרעיון שרוב האנשים אינם נושאים הבנה מהותית לגבי האופן שבו בנקים מסחריים ובנקים מרכזיים מתקיימים כיום הוא מה שמקשה על יישום ה- CBDC – במיוחד אם אזרחים נועדו לתקשר איתם ישירות. ויזה ‘שפילד הסביר ב ציוץ:

“הייתי מצפה שרוב הצרכנים רק יודעים שמזומנים מגיעים מ”הבנק” מבלי להבין את ההבדל בין בנק מרכזי לבנק מסחרי וכי כאשר הם הולכים לכספומט למשוך מזומנים הם ממירים הבטחה מהבנק שלהם לכזה. מהבנק המרכזי […] לכן, אם בנק מרכזי מנפיק ‘מזומנים דיגיטליים’, כיצד הם מסבירים לצרכנים המיינסטרים במה שונה CBDC מהפיקדונות הדיגיטליים שהם מחזיקים בבנקים מסחריים כיום? “

חוסר ההבנה הכללי הזה לגבי אופן הפעולה של מטבעות פיאטיים בפועל, סבור שפילד, הוא שמרתיע את הבנקים המרכזיים מלהציע CBDCs הפונים לצרכן. בנקים מרכזיים יצטרכו למעשה ליצור “אפליקציית רוצחים” שהצרכנים היו מתקשרים איתה בקלות ובנוחות – שככל הנראה זה לא משהו שהם יותר מדי להוטים לפתח בשלב זה. שפילד הסביר נוסף:

“אם בנק מרכזי יחליט להציע ארנק דיגיטלי ישירות לצרכנים אז כברירת מחדל CBDC והבנק המרכזי יצטרך להפוך למותג ביתי, אך נראה כי גישה זו לא תתייחס ברצינות לרוב הבנקים המרכזיים הגדולים בגלל אתגרים תפעוליים [.] ”

OKEx Insights הגיעו לשפילד לקבלת תגובה אך לא קיבלו תגובה עד למועד העיתונות.

השרשור הטוויטר של שפילד מגובה על ידי דוח עדכני ממשרד הבלוקצ’יין הארגוני R3 שטוען כי אף בנק מרכזי לא מפתח כרגע CBDC הפונה לצרכן. במקום זאת, המטבעות הדיגיטליים עליהם עובדים הם סיטונאיים לחלוטין – כלומר הם מיועדים לבנקים מסחריים. הדו”ח קובע כי “בניגוד ל- CBDC הסיטונאי, ה- CBDC הקמעונאי אינו קיים כיום בייצור.”

אולם כל זה לא אומר בהכרח שחברות נטולות מזומנים לא יוחלפו בהדרגה בשנים או בעשורים הקרובים. אם וכאשר הם יהיו, איך יהיה הביטקוין – המטבע הקריפטוגרפי שהניע את הכספים המסורתיים אליו לחשוב מחדש על המודלים שלה – להשתלב בעולם נטול מזומנים?

ביטקוין בעתיד ללא מזומנים

הערך המהותי של הביטקוין בעולם של היום הוא עדיין נושא לוויכוח. עוד יותר לדיון הוא הערך שהקריפטו המוביל מוביל בעתיד חסר מזומנים.

מזומנים, בראש ובראשונה, הם פשוטים ומוצלחים, למרות אי הנוחות הניתנים לדיון הקשורים לאופיו הפיזי. בשלב זה של ההיסטוריה, אנשים ברחבי העולם מבינים שטרות ומטבעות פיזיים נושאים ערך כלשהו בגיבוי ממשלתי, ותשלומים אישיים יכולים להתקיים במהירות ובקלות..

שנית, מזומנים הם יחסית פרטיים – דבר שאנשים רבים שעושים עסקאות איתו לוקחים כמובן מאליו. שטרות ומטבעות פיזיים עשויים להתבצע בין עמית לעמית פשוט באמצעות פעולת מסירתם מאדם אחד לאחר. למזומנים יכולת להיות ללא הרשאה – כלומר כל שני אנשים, בתיאוריה, יכולים להשתתף בעסקת מזומן – עמידים בפני צנזורה (לא ניתן להקפיא או להפוך את עסקת המזומן באופן שניתן לבצע דיגיטלי) ופרטי (במובן זה) שלא ניתן לעקוב בקלות אחר עסקאות במזומן ולא משאירות תיעוד דיגיטלי ובלתי משתנה).

ביטקוין הוא גם ללא הרשאה ועמיד בפני צנזורה. עם זאת, זה רק פסאודו-פרטי, במקרה הטוב. ביטקוינים מוחלפים על ספר חשבונות מבוזר בא אופנה פרטית למחצה – כלומר, כל אחד ואחת יכולים לוודא באופן עצמאי שהתקיימה עסקה.

ספר החשבונות הציבורי המופץ של ביטקוין מציג ללא שינוי את כתובות הארנק הציבורי המשומשות והסכומים שהועברו, אך זהות המשתתפים לא כל כך קל לקבוע – וזה מה שמוביל רבים להאמין בטעות כי העסקה בביטקוין היא פרטית ואנונימית לחלוטין..

עם זאת, יכולות הפרטיות בפועל של ביטקוין תלויות בגורמים רבים – כולל באיזה ארנק ביטקוין אתה משתמש (ומידע זהות שמסרת לו) ואיך אתה מחובר לאינטרנט. על ידי ניתוח נתונים בעסקאות ובסביבתן, ממשלות, חברות ניתוח בלוקצ’יין או אפילו אנשים בעלי יכולת יכולות, בתיאוריה, לזהות ולעקוב אחר תיעוד של עסקאות ה- BTC שלך בדיוק ללא שינוי. זה הוביל ליצירת מטבעות שונים הממוקדים בפרטיות, כמו מונרו (XMR) ו- Zcash (ZEC), שמטשטשים את הפרטים המזהים של עסקה..

הבעיות עם אנונימיות אמיתית בשימוש בביטקוין יש במידה רבה הפריש הרעיון ש- BTC הוא המטבע המועדף על עבריינים – אם כי דעה זו עדיין נמשך בדמיון הציבורי ו מדיה רגילה.

במקום זאת, מזומנים – עם איכויות הפרטיות הטבועות בהם – נותרים האופציה הקיימת לעסקאות בלתי חוקיות. מסיבה זו ואחרות, לממשלות שונות ברחבי העולם יש אינטרס להוציא מזומנים מהחברה. פעולה זו תגדיל, באופן אובייקטיבי, את היקף המעקב והשליטה הכספיים האפשריים מצד הממשלות.

מכיוון שביטקוין אינו מספק רמה גבוהה יותר של פרטיות, ערכו בעתיד נטול מזומנים עשוי להיות נגזר לחלוטין מאופיו חסר ההרשאות ועמיד הצנזורה. בתנאי שזה עדיין חוקי לבצע עסקאות עם BTC בעתיד ההיפותטי הזה, אנשים עדיין עשויים להעביר ערך באופן אמתני מעבר לגבולות ללא צורך במתווך – ואף אחד לא יכול היה לצנזר את העסקה הזו..

בנוסף, הסיבה היא שביטקוין עדיין ייחשב כחנות הולכת וגדלה של ערך וגידור מפני מדיניות מוניטרית אינפלציונית – סנטימנט שהדהד לאחרונה משקיע המקרו המפורסם פול טיודור ג’ונס – ועל ידי רבים כהשקעה ספקולטיבית..

ביטקוין מיטיב עם אנשים שאינם ביטקוין

עם זאת, אחרים רואים את תפקידו של הביטקוין בחברה חסרת מזומנים עתידית מזווית אחרת.

על פי חוקר קריפטו עצמאי האסו, השאלה אינה לגבי היכן BTC מתאים לתרחיש האמור, אלא כיצד הוא משפיע על כספים אחרים – ולהיפך. בשיחה עם OKEx Insights ציין Hasu כי קיים “לולאת משוב בין bitcoin למערכות כסף אחרות בשוק”, וציין:

“הביטקוין קיים בשוק וקיום המתחרים יכול להניע את הפיתוח לכיוון זה או אחר. זה תלוי מה אנשים מעריכים בכסף שלהם. כספים אחרים קיימים בשוק עם ביטקוין, שמשפיע על הכיוון שלהם. ”

על פי האסו, יתכן שלא הביטקונרים מרוויחים יותר מכל מקיומם של המטבע הקריפטוגרפי. במקום זאת, מי שאפילו לא מתקשר עם BTC עשוי להיות זה שירוויח מנוכחותו. הסו הסביר:

“תזה אחת שיש לי היא שהרווח הגדול ביותר מביטקוין בעולם הזה לא יגיע לבעלי ביטקוין אלא למחזיקים שאינם ביטקוין – מכיוון שרק על ידי הקיים ביטקוין מאלץ מערכות אחרות להיות טובות יותר. הדבר נכון גם לגבי CBDCs. CBDC שפותח בעולם בו אנשים יכולים להשתמש בביטקוין כחלופה יצטרך להיות תחרותי יותר. למשל, היא תצטרך להציע אחריות פרטיות טובה יותר למשתמשים. ”

Hasu אמר ל- OKEx Insights כי הביטקוין גרם לאנשים, באופן כללי, להיות מודעים יותר למסגרות בהן מטבע יכול לפעול. לפני מטבעות קריפטוגרפיים, אנשים לא השקיעו מחשבה בדברים כמו פרטיות, חיזוי, עלות ומהירות עסקאות ביחס למטבע הפיאט בו השתמשו. “ביטקוין מתנהג כמו בדיקה על תכנון וניהול של CBDCs”, הסביר הסו, לפני שסיכם:

“אפשר לומר שביטקוין הפך אנשים לפתיחות ראש יותר לגבי כסף.”

OKEx Insights מציג ניתוחי שוק, תכונות מעמיקות וחדשות אוסרות מאנשי מקצוע בקריפטו.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Adblock
detector
map