ג’יי האו: שחזור מערכת מוניטרית גלובלית בעולם לא מאוזן

ב- 23 במרץ, כאשר מגפת ה- COVID-19 המשיכה להתעצם ברחבי העולם והשווקים הפיננסיים המשיכו לצלול, הציג הפדרל ריזרב האמריקאי במהירות מדיניות חדשה להפתעת העולם – כמות אינסופית הקלה (aka QE infinity) לספק נזילות בשוק. . האם זהו אמצעי יעיל? זה אכן משפר את הנזילות הבין-בנקאית שכן הפד הצהיר בהצהרתו האחרונה כי הוא יכלול ניירות ערך מגובים במשכנתא ברכישתו. זה משנה את תפקיד הבנק המרכזי מ”מלווה אחרון “ל”רוכש אחרון”. באופן תיאורטי, בנקים יכולים להנפיק הלוואות משכנתא כמה שהם רוצים ולהשאיר את הסיכונים לפד, לפתור את בעיית ההלוואות לבנקים, כמו גם להפחית את עלויות המימון ולהקל על לחץ החזר החוב של חברות רבות..

אך השאלה היא, האם QE Infinity הוא התרופה למשבר זה? כולנו יודעים כי שורש הירידה הזו היה הפאניקה בשוק שנגרמה בעקבות החמרת המגיפה והצניחה במחירי הנפט. כאשר נגיף העטרה החדש ממשיך להחמיר, פעילות הייצור העולמית נעצרה, וכתוצאה מכך כלכלה איטית והגדלת פשיטות הרגל של החברה מדי יום. ההשבתה הכלכלית היא תמצית ההאטה הנוכחית. הזרקת נזילות לשוק באמצעות אינסוף QE זה כמו לתת יותר תזונה לחולה חולה קשה – זה לא יעבוד אך ורק. גם אם יוגבר הנזילות, מפעלים עדיין לא יוכלו לחדש את הייצור והבהלה בשוק לא תיעלם. במקום זאת, על הממשלה ליישם אמצעים יזומים יותר לבקרת התפשטות נגיף העטרה ולתמוך בפעילות כלכלית על מנת להחזיר את אמון השוק..

בשבוע שעבר ציינתי כי ה- QE של הפד הוא לא רק התפרצות העולם, אלא גם הקלה בלחץ החזר החוב של עצמו – ועכשיו הם אפילו הלכו בצורה קיצונית יותר לאינסוף QE. כאן נשאלת שאלה: כיצד הפד גורם למדינות אחרות לשלם עבור המשבר של מדינתו?

מאז קריסת מערכת ברטון וודס והסכמי ג’מייקה הוקמו בשנות השבעים, הדולר האמריקני כבר לא מוצמד לזהב ושוויו הופך לצף חופשי, אך הדומיננטיות של הדולר לא נעצרה. מאז שנות השמונים הדולר מסתובב כך ברחבי העולם:

  1. 1.ממדינות מפותחות למדינות מתפתחות: כדי לקדם צמיחה כלכלית מקומית, מדינות מתפתחות צריכות לפתח במרץ את תעשיות הייצוא שלהן ולייצא כמויות גדולות של סחורות למדינות מפותחות עקב צריכה מקומית לא מספקת..

2.ממדינות מתפתחות חזרה למדינות מפותחות: שמו של משחק הייצוא של המדינות המתפתחות הוא הורדת שערי החליפין שלהן כדי לשמור על יתרון המחיר של הסחורות שלהן. מסיבה זו, הבנקים המרכזיים של המדינות המתפתחות צריכים להתערב בשער החליפין על ידי רכישת כמות גדולה של אגרות חוב ממשלתיות שהונפקו על ידי מדינות מפותחות כדי לשמור על שערי חליפין נוחים והדולר זורם חזרה למדינות המפותחות.

3. כאשר המדינות המתפתחות רוכשות אגרות חוב של ארה”ב, הדולר זורם חזרה למדינות מפותחות. לאחר מכן, מדינות מפותחות יכולות להשתמש בכספים לרכישת סחורות ממדינות מתפתחות שוב.

כדי לעזור לך להבין טוב יותר את האמור לעיל, עיין בדוגמה זו. חקלאי מכר את אוכלו שהרווחת קשה לבעל הבית, ובעל הבית שילם לו בשטר בנימין, שעולה בפועל 10 סנט, כ- 100 דולר. לאחר מכן השתמש החקלאי בשטר כדי לקנות אג”ח בריבית נמוכה מבעל הבית. לאחר מכן, בעל הבית לקח את השטר הזה ב 100 דולר כדי לקנות אוכל מהחקלאי.

זהו סוג של ניצול בלתי מוחשי – מדינות מפותחות יכולות לשלם עלויות נמוכות באופן בלתי סביר לרכישת סחורות המיוצרות על ידי המדינות המתפתחות על חשבון בריאות האזרחים וסביבתם של האחרונים. גרוע מכך, מדינות מתפתחות מתמודדות עם בעיה מאתגרת יותר – פיחות הדולר. כל עוד הפד יכול להדפיס כסף בעזרת כלי המדיניות המוניטרית כביכול שלהם, המדינות המתפתחות לא יכלו אלא להתמודד עם הסיכון של כיווץ נכסי מטבע חוץ. בדיוק כמו הדוגמה לעיל, למרות שחקלאים קנו שטר של 100 דולר מבעל הבית, שנה לאחר מכן, עם 100 דולר, הם עשויים להיות מסוגלים לקנות רק חצי שקית אורז במקום שקית אחת.

כך או כך, במסגרת מערכת מוניטרית זו, מדינות מפותחות מתמודדות גם עם אתגרים חמורים. מכיוון שהמדינות המתפתחות יכולות ליהנות מיתרון השוואתי עם איכות מוצר טובה יותר בעלויות נמוכות, הדבר מחליש את התחרותיות של המדינות המפותחות, מה שמוביל לירידה בענף הייצור שלהן. כתוצאה מכך, הרבה עובדי משק בית בארצות הברית איבדו את מקום עבודתם בשנים האחרונות. שם הידוע לשמצה "חגורת חלודה" מצד שני, מצב זה הועיל לענף השירותים הפיננסיים. בפרט, חברות בוול סטריט הרוויחו הרבה כסף בתהליך הגלובליזציה.

כישלון המערכת המוניטרית העולמית גרם לחוסר איזון בכלכלות ברחבי העולם, לאי שוויון בחלוקה ולעלייה של "דה-גלובליזציה" ופופוליזם. לכן, אין זה מפתיע לראות את דונלד טראמפ לוקח את הנשיאות ואת כוחות הימין האירופיים מתעוררים, השזורים בסיבות כלכליות עמוקות..

מול עולם כזה לא מאוזן, כיצד נוכל לשנות את המערכת המוניטרית העולמית הנוכחית?


בעיית השורש של המערכת המוניטרית השברירית טמונה בהגמוניה של מטבע ריבוני אחד על פני אחרים. כדי לנצח את זה, עלינו לשקול מערכת מוניטרית חדשה, מטבע סופר-ריבוני. למעשה, הרעיון של מטבע סופר-ריבוני קיים כבר זמן רב. בשנות הארבעים הציע ג’ון מיינרד קיינס מטבע סופר-ריבוני רעיוני בשם “בנקור”. לאחר המשבר הפיננסי בשנת 2008, היו שהציעו את זכויות המשיכה המיוחדות של קרן המטבע (SDR). עם זאת, בהקשר הפוליטי והכלכלי העולמי הנוכחי, קשה להקים מערכת מטבע סופר-ריבונית עולמית באמצעות שיתוף פעולה בינלאומי.

עם זאת, אנו רואים את הפוטנציאל בקריפטו. נכון לעכשיו, לביטקוין יש מאפיינים של מטבע סופר-ריבוני. למרות שקשה להפוך למטבע עולמי בגלל תנודתיות המחירים שלו, אנו רואים קצת תקווה מפרויקט הסטאבלקוין של פייסבוק, מאזניים..

מאזניים מחוברים לסל מטבעות. במובן זה, זה דומה יותר ל- SDR. תרחישי היישום שלה הפכו אותו למסוגל לשרת את פונקציית הליבה של מטבע סופר-ריבוני. חשוב מכך, מאזניים מונפקים על בסיס מערכת לוח המטבע עם 100% עתודה מובטחת. לכן, סביר להניח שמאזניים לא יראו אינפלציה בגלל היצע יתר.

מאזניים הוא ניסיון טוב עבור העולם להתקדם לעבר מערכת מטבע סופר-ריבונית. למרות המכשולים העומדים לפנינו, אני מצפה לראות יותר מטבעות קריפטוגרפיים כמו מאזניים כדי להביא לנו הפתעות ותקוות.

עקוב אחר OKEx ב:

 https://twitter.com/OKEx

 

https://www.facebook.com/okexofficial/

 

https://www.linkedin.com/company/okex/

 

https://t.me/okexofficial_en

 

https://www.reddit.com/r/OKEx/

 

https://www.instagram.com/okex_exchange

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Adblock
detector
map