איך עובד הביטקוין – מדריך קל עבור Noobs

ככל שהביטקוין מתקרב לציון 10 שנים להיווסדה, המטבע הקריפטו הראשון והמצליח בעולם הוא עדיין בגדר תעלומה עבור אנשים רבים בשוק. גם כשביטקוין עשה את דרכו לאוצר המילים של ההמונים, האדם הממוצע עדיין תוהה “איך הביטקוין עובד ומה הופך את הכסף במחשב הזה לכל כך יקר?”

מצב העניינים הנוכחי

שוק הקריפטו ממשיך להתרחב לגבהים חדשים. מדי שבוע נכנסים לשוק חסימות חדשות, אסימונים, מטבעות וחילופי מניות. כל אחד מהמוצרים הללו מספק למשתמשים שירות יקר. עם זאת, כל הטכנולוגיות הללו חייבות קריצה להערכה לקריפטו המטבע המקורי בעולם – ביטקוין.

מה זה ביטקוין (BTC)?

לְכָל סאטושי נקאמוטו, היוצר האלמוני של ביטקוין, ביטקוין הוא “מערכת מזומנים אלקטרונית של עמית לעמית”. בואו נבחן את ההצהרה הזו לעומק כדי להבין באמת את מה שקאמוטו קובע כאן. ראשית, הוא קובע כי הביטקוין הוא רשת “עמית לעמית”.

עיתון ביטקוין

עיתון ביטקוין

עסקאות עמית לעמית הן עסקאות ישירות. דוגמה מצוינת לסגנון עסקה זה היא כאשר אתה מגיש מזומנים למישהו. כשאתה מוסר לשכן 5 דולר במזומן, זוהי עסקה ישירה. לא היה מעורב מתווך. לא היה אימות חשבון או בנק מרכזי שאישר את העסקה שלך. פעלת בחופשיות.

חוסר יעילות במערכת של היום

עכשיו תסתכל על אותה עסקה, אבל הפעם אתה משלם בכרטיס החיוב שלך או באפליקציית תשלום. אמנם זה נראה כאילו הכספים מועברים באופן מיידי מחשבונך לחשבונם, אך זה כמעט לא המקרה. התשלום שלך מתחיל במסע מפרך ארוך שיכול להימשך ימים.

ראשית, הזמנת התשלומים שלך בודקת אצל שני הבנקים כדי לוודא שהחשבונות תקפים וכי יש כסף בחשבונך לשלוח. ואז פעולת התשלום שלך נשלחת לחברה מרכזית לעיבוד תשלומים. ברוב המקרים מדובר על ויזה או מאסטרקארד.

לאחר מכן, הכספים שלך מקפיצים סביב 30 מתווכים ומעלה לפני שהם מגיעים ליעדם כשלושה ימים לאחר מכן. זו הסיבה שכאשר אתה מחזיר עסקאות חיוב או אשראי לוקח כמה ימים להופיע בחשבונך.

מסע ארוך

כל השלבים הללו מוסיפים זמן רב יותר לעסקאות שלך. בנוסף, כל תהליך מתווך ואימות מגבה תשלום עבור שירותיהם. בנוסף לכל החששות הללו, העסקה שלך עדיין חייבת לעבור בערוצים הרגולטוריים. אם מסיבה כלשהי יש פער בין ממשלתך לבין ממשלת האדם שאליו אתה רוצה לשלוח תשלום, לא תוכל לשלוח את הכספים האלה.


מסחר בביטקוין - ניתוח באמצעות CoinMarketCap

מסחר בביטקוין – ניתוח באמצעות CoinMarketCap מסחר ביטקוין – ניתוח באמצעות CoinMarketCap

ריכוזיות לעומת ביזור

הסיבה מאחורי כל המתווכים הללו היא פשוטה, המערכת הפיננסית הנוכחית מרוכזת. במערכת ריכוזית, יש ארגון מרכזי אחד, כמו בנק או ממשלה המחזיקים בכל הכוח. הם מחזיקים בכספים שלך, הם מאשרים את העסקאות שלך, והם מחליטים מתי להנפיק יותר מטבע. אתה רק בנסיעה.

איך עובד ביטקוין (BTC)?

ברשת מבוזרת, אתה נשאר בשליטה על הנכסים שלך עד לרגע המדויק שהם מגיעים ליעדם. כשאתה שולח ביטקוין מהארנק לארנק של אדם אחר, אין מתווכים בין התשלום שלך ליעדו.

ככזה, אין צד שלישי שיאשר או יכחיש את העסקאות שלך. התהליך כולו מתרחש בצורה “עמית לעמית”. זה כמו למסור למישהו מזומנים דיגיטליים. בעיקרון, אתה מחזיר את השליטה על הכספים שלך באמצעות מערכת מבוזרת.

דוגמאות למערכות מבוזרות אחרות הנמצאות בשימוש כיום

בהתחלה, מושג הביזור יכול להיראות קצת מביך להבנה. עם זאת, הצצה מהירה לשוק ותראה מערכות מבוזרות אחרות שקשות בעבודה. דוגמה מושלמת למערכת מבוזרת שאתה מכיר ככל הנראה שירותי הזרמת סיקור.

אסימון ביטורנט

אסימון BitTorrent

כשאתה נכנס לאתר סטרימינג של סיקור, אתה בטח שואל את עצמך “איך הפלטפורמות האלה נשארות פתוחות, למרות שהם מציעים מוצרים שאין להם רישיונות להציע?” התשובה היא פשוטה, הם משתמשים בביזור כדי למנוע צנזורה. כך משתמשים בביזור בתרחיש זה כדי להביא לכם את כל המהדורות המוקדמות המועדפות עליכם ומוזיקה חדשה בחינם.

ביזור = התנגדות לצנזורה

אתרים כמו BitTorrent למעשה לא מספקים לך תוכן כלשהו. במציאות, הם פשוט מספקים מיקום שאנשים יוכלו להיפגש ולהחליף נתונים בחופשיות, יהיו הנתונים אשר יהיו. עכשיו, מוענק, ברוב המקרים המוסיקה או הסרטים שלה, אבל זה יכול להיות כל דבר, החל ממסרים פוליטיים וכלה בערך בפועל, כמו מטבעות קריפטוגרפיים.

מכיוון שאתרים אלה מספקים רק מיקום לאנשים לפגוש ולהחליף נתונים, קשה יותר לסגור אותם מאשר אתר מרכזי שהציע לך את ההורדות האלה ישירות. למעשה, אתרי הזרימה הללו לא עשו שום דבר רע.

ניתן להשתמש באותם מושגים במגזר הפיננסי. למרות שילוב של ביזור, זה בלתי אפשרי לצנזר, לערוך או לחסום תשלומים בבלוקצ’יין. באופן זה ביטקוין מייצג שינוי אידיאולוגי לעבר יותר חופש פיננסי וניתוק הממשל מהמטבע.

כדי להבין את הביטקוין, ראשית עליך לבחון כמה מטכנולוגיות הליבה שגורמות למטבע המופלא הזה לתפקד. כידוע כעת, רשתות מבוזרות עמידות בפני צנזורה. ישנם גם מגוון סוגים שונים של רשתות מבוזרות. ביטקוין מסתמך על רשת בלוקצ’יין שתספק לך את החירויות הללו.

מה זה בלוקצ’יין?

בלוקצ’יין היא רשת מבוזרת המשתמשת ב”חסימות “עסקאות ליצירת” שרשרת “שלמה של אירועים מראשית הרשת. ברשת הבלוקצ’יין של ביטקוין ישנם אלפי מאמתים של עסקאות המכונים כורים או צמתים. חשוב לציין, כל צומת מאמת כל עסקה בבלוקצ’יין אך לא כל צומת מקבל פרס.

מי מקבל את התגמול? – איך עובד הביטקוין

כורים אלה מתחרים זה בזה באמצעות משוואה מתמטית מסובכת. הצומת שמקבל את השאלה נכונה מקבל תחילה את גוש העסקאות הבא לבלוקצ’יין. הם מקבלים פרס על מאמציהם. כיום נקבע התגמול על 6.5 BTC.

מנגנון קונצנזוס ביטקוין - SHA-256 - טכנולוגיית Blockchain

מנגנון קונצנזוס ביטקוין – SHA-256 – טכנולוגיית Blockchain

SHA-256

המשוואה המתמטית, המכונה SHA-256 כל כך קשה עד שהמחשב שלך בוחן אותה ומחליט שעדיף לבצע ניחושים משכילים ולא לנסות לחשב את המשוואה באופן ישיר. ניחוש זה הוא שמאיץ את העיבוד במחשב שלך, אשר, בתורו, מעלה את עלויות הכרייה.

מה זה כריית ביטקוין (BTC)?

כשאתה שומע שלמישהו יש אסדת כריית ביטקוין, זה פשוט אומר שיש לו מעבד מחשב שנבנה במיוחד המותאם לאלגוריתם SHA-256. מכשירים אלה, המכונים כורי שבבים משולבים יישומים ספציפיים (ASIC), מדויקים פי אלפי פעמים לנחש את תשובת אלגוריתם SHA-256..

יותר כורים – יותר ביטחון

הדבר המגניב בביטקוין הוא שהוא לא מתמטי בלבד. יש גישה פסיכולוגית אמיתית מאחורי הטבע שלה. לדוגמא, ככל שרשת הביטקוין גדולה יותר, כך היא הופכת בטוחה יותר, והערך של BTC גבוה יותר. כמו כן, ככל ששווי השוק של הביטקוין גבוה יותר, כך יותר כורים בשוק.

ככל שערכו של ביטקוין עולה, אלגוריתם SHA-256 מסתגל בהתאם. התאמות אלה מבטיחות כי תגמולי הכרייה ישולמו בערך כל עשר דקות. תגמולים אלה חיוניים לרשת הביטקוין משתי סיבות עיקריות. ראשית, אסטרטגיה זו מעודדת צמתים להמשיך לאמת עסקאות.

הנפקה צפויה

שנית, תגמולים אלה הם הפעם היחידה בה BTC חדש נכנס לשוק. לעולם יהיו רק 21 מיליון BTC זמינים לעולם. מערכת התאמת הקושי ותגמולי הכרייה של BTC מבטיחה כי BTC אלה ייכנסו לשוק בצורה תמציתית וצפויה.

ריג כריית ביטקוין - איך עובד ביטקוין?

Rig כריית ביטקוין – איך עובד ביטקוין?

עכשיו בואו נשווה את התהליך המתמטי הצליל הזה לזה של הבנקאים המרכזיים כיום. במערכת הפיננסית הריכוזית, הנפקת המטבע נעשית בגחמה. ממש לאחרונה הוציאה ממשלת ארה”ב טריליוני מטבעות לשוק כחלק מחבילת הגירוי של קוביד 19. עם זאת, קרנות אלה בטח משבשות את יתרת ההיצע והביקוש העדינה. כתוצאה מכך, האינפלציה בטח תגיע בקרוב.

מדוע העולם זקוק לביטקוין

העולם זקוק לביטקוין עכשיו יותר מתמיד. הביטקוין מהווה סכנה ממשית לשווקים הריכוזיים מכיוון שלראשונה בהיסטוריה הוא מספק לעולם אלטרנטיבה דיגיטלית מאובטחת למערכות הפיאט הקיימות. בניגוד לקודמו זהב, ביטקוין זמין לכל העולם ודורש מעט מאוד תקורה מבחינת אבטחה.

זהב מול ביטקוין

עכשיו, בואו נשווה את הזהב ואת הביטקוין לרגע כדי לראות מדוע מטבעות קריפטוגרפיים הם מטבעות העתודה העתידיים בעולם. ראשית, חשוב להכיר בכך שהזהב עשה ועדיין משרת מטרה חשובה בשוק כמקלט בטוח למשקיעים. זהב הוא יציב ביותר ומקובל באופן כללי.

הבעיות בזהב הן מערכתיות. ראשית, זהב מתפקד רק כמטבע מילואים. לא יכולת להשתמש בזהב למיקרו-עסקאות יומיומיות. דמיין לעצמך ללכת לחנות המכולת המקומית שלך ולקרוע קצת זהב כדי לשלם עבור הפריטים שלך, לא מציאותי בשנת 2020 בכלל.

איפה אתה שומר את סורגי הזהב שלך?

בנוסף, זהב אינו נכס שתוכלו לשים עליו יד בקלות. בטוח שיש היום טונות של משקיעי זהב, אבל מה הם באמת מחזיקים? אם הזהב שלך לא נמצא בכספת שנמצאת על הנכס שלך, אתה באמת רק מחזיק פיסת נייר שקובעת שאתה הבעלים של זהב. למרבה הצער, בתקופות של סכסוכים כלכליים גדולים, בעלי הזהב לומדים את הלקח הזה בדרך הקשה. באמת, מכל סיבה שהיא, ניתן לקחת את הזהב שלך.

דוגמה מושלמת למשקיעי זהב שהשלים עם המציאות התרחשה בשנות השלושים בארצות הברית. במהלך תקופה זו, ממשלת פרנקלין רוזוולט תפסה את כל מטילי הזהב והמטבעות של האזרח באמצעות צו ביצוע 6102. הצו אילץ את כל האזרחים למכור את הזהב שלהם לממשלה בהרבה מתחת שיעורי שוק. אלה שסירבו הוחרמו זהב.

לא יכול להחרים ביטקוין

מחזיקי ביטקוין לעולם לא צריכים לדאוג לתרחיש זה. אתה מחזיק ישירות בביטקוין שלך, לא רק פתק בעלות. ביטקוין מסתמך על זוג מפתחות הצפנה כדי לשמור על אחזקותיך. המפתח הציבורי הוא מה שאתה נותן לאנשים כדי שיוכלו לשלוח לך BTC, ואילו המפתח הפרטי הוא איך אתה ניגש לארנק שלך. אסור לך למסור את המפתח הפרטי שלך לאף אחד.

כפי שכבר למדתם, האופי המבוזר של רשת הביטקוין מוגדר באופן שלא יהיה אפשרי עבור ממשלות לעצור את זה. בנוסף, מפתחות האבטחה גם מונעים ממשלות שמגזימות את עצמך לתפוס את ה- BTC שנצברו קשה בכל פעם שהם רואים צורך.

ממלא את כל התרחישים

הביטקוין מתפקד גם כמטבע וגם כחנות ערך. אתה יכול לטפל ב- BTC שלך וליהנות מההערכה, או שאתה יכול לסחור או להוציא את הביטקוין שלך ללא עונש. מטבע ייחודי זה מעניק למשקיעים את הגמישות של המזומנים, את הנוחות של עסקאות דיגיטליות ואת יכולות אחסון הערך של זהב.

העתיד של הביטקוין

העתיד לביטקוין נראה מזהיר. הרשת גדולה ובטוחה יותר. כמו כן, יותר אנשים יודעים על פרוטוקול מהפכני זה מתמיד. הקריפטו הראשון בעולם גם זכה לאחרונה לפונקציונליות חדשה באמצעות רשת הברק.

רשת ברקים

לאחר שיגעון הקריפטו של שנת 2017, התברר כי נושאי קנה המידה של BTC זקוקים לפתרון. תעבורת הרשת הגיעה לנקודה ש- BTC לא הצליחה למלא את אחד מתפקידיה העיקריים. היא לא הצליחה לתפקד כמערכת מזומנים של עמיתים לעמית בגלל תנודתיות קיצונית, זמני עיכוב עיכובים ודמי עתק.

למרבה המזל, מאז מפתחים תיקנו רבות מהבעיות הללו באמצעות עדכונים ופיתוחים אחרים. רשת הברקים היא אחת ההתפתחויות הללו שממשיכות לצבור תשומת לב בשוק. ה רשת ברקים הוא פרוטוקול מחוץ לרשת המסתמך על ערוצי תשלום פרטיים כדי להפחית את העומס ברשת.

בנוסף, רשת התאורה מספקת ל- BTC פונקציונליות חדשה, כגון היכולת להשתמש בחוזים חכמים ואורקלים. אורקל הם חיישנים מחוץ לרשת שיכולים לעורר אירועים ברשת כמו חוזים חכמים.

הביטקוין כאן כדי להישאר

כיום, הביטקוין הוא שם ביתי. באופן מדהים, המטבע היחיד של נקאמוטו עורר השראה למהפכה דיגיטלית בשוק. ישנם אלפי מטבעות קריפטוגרפיים הזמינים כעת למשקיעים. בעוד שרבות מהפלטפורמות הללו משפרות את עיצוב הליבה של ביטקוין, אף אחת מהן לא יכולה להתאים לחוזק הרשת של ביטקוין ולתמיכה הקהילתית הכוללת. מסיבה זו, הביטקוין ממשיך למלוך כמלך המטבעות הקריפטוגרפיים.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Adblock
detector
map