מהי טכנולוגיית Blockchain?

כמעט עשר שנים עברו מאז סאטושי נקאמוטו הציג לראשונה את טכנולוגיית הבלוקצ’יין לעולם בשנת 2008 שלו ביטקוין ספר לבן. מאז, רשתות מהפכניות אלה זכו לפופולריות הן במגזר העסקי והן במגזר הממשלתי. ניתן להסביר את הצמיחה הזו בקלות כאשר לוקחים בחשבון שטכנולוגיית הבלוקצ’יין מספקת לעולם כמה יתרונות ייחודיים שלא היה ניתן לדמיין בעבר. כתוצאה מכך, כיום ניתן למצוא טכנולוגיית בלוקצ’יין כמעט בכל מגזר הכלכלה העולמית.

מהי טכנולוגיית Blockchain?

בלוקצ’יין היא רשת מחשבים המשתפת ספר חשבונות מבוזר בכל משתתפי הרשת (צמתים). אסטרטגיה זו שונה בהרבה מזו, מטבעות פיאט שמקורם בדמות רשות מרכזית. חשוב לציין, ספר ספר זה שומר על שרשרת עסקאות בלתי שבורה מאז לידת הרשת. “שרשרת” עסקאות זו הולכת וגדלה ככל שמאושרים ומוסיפים לה “חסימות” חדשות של עסקאות.

עיתון ביטקוין

עיתון ביטקוין

על מנת לאשר עסקאות חדשות, כל צומת עובד יחד עם אחרים כדי לאמת חסימות חדשות. בנוסף, הצמתים מאמתים גם את המצב הנוכחי של כל הבלוקצ’יין. על מנת להוסיף חסימת עסקאות חדשה לבלוקצ’יין, עליהם לקבל אישור מ -51% מצמתי הרשת. צמתים מכונים גם כורים. באופן זה, רשתות בלוקצ’יין הן רשתות מבוזרות המספקות אבטחה ללא תחרות לעולם הנכסים הדיגיטליים.

אבטחה באמצעות ביזור

ביזור הוא היבט חשוב בטכנולוגיית הבלוקצ’יין מכיוון שהוא הופך את החשבונות המהפכניים הללו לבלתי ניתנים לשינוי ובלתי ניתנים לשינוי. למעשה, מכיוון שאין וקטור תקיפה מרכזי, פריצה לבלוקצ’יין כמעט בלתי אפשרית. ככל שרשת הבלוקצ’יין גדולה יותר, הנתונים בה נשארים מאובטחים יותר.

לדוגמה, בואו נסתכל על הבלוקצ’יין הגדול בעולם, ביטקוין. נכון לעכשיו, לבלוקצ’יין של ביטקוין יש למעלה מ -10,000 צמתים פעילים ברחבי העולם. משמעות ההפצה הזו היא שכדי שתוקף ישתנה ולו רק מידע זעיר אחד בבלוקצ’יין, הם יצטרכו לפרוץ בהצלחה 5,000 מחשבים בבת אחת..

אמנם משימה זו עשויה שלא להיות בלתי אפשרית עבור מחשבי העתיד הקוונטיים, אך היא כל כך לא רווחית, שאין טעם אפילו לנסות משימה מונומנטלית שכזו. בנוסף, בנוסף לפריצה מוצלחת של 5000 מחשבים בו זמנית, תוקף יזדקק למחשב-על כדי לחשב מחדש את עסקאות הבלוקצ’יין החדשות בזמן כדי להכניס אותן לרשת. ממש יהיה זול יותר ליצור מטבע מטבע חדש מאפס.

מנגנוני קונצנזוס

אחת הסיבות לכך שרשתות הבלוקצ’יין מאובטחות כל כך היא שילוב מנגנוני הקונצנזוס. מנגנוני קונצנזוס הם פרוטוקולים קריפטוגרפיים הממנפים את המשתתפים ברשת בלוקצ’יין באבטחת הנתונים שלה. במקרה של ביטקוין, הוכחת עבודה נעשה שימוש במנגנון קונצנזוס (PoW).

הוכחת עבודה (PoW)

מנגנון הקונצנזוס הוכחת עבודה היה מהפכני בעולם הקריפטוגרפיה, כאשר הוא הוצג לראשונה לפני שנים רבות על ידי אדם בחזרה בעיתון ה- Hashcash שלו. בתפיסה, Back מתאר את שילוב משוואה מתמטית לפרוטוקולי האבטחה של הרשת. באופן זה, כל מחשב יכול להראות “הוכחה” לעבודתם לאבטחת הרשת.


תגמולי כורים

חשוב להבין שצמתים מקבלים פרס על מאמצי הכרייה שלהם. תגמולים אלה מסתגלים אוטומטית בהתאם לקושי ובערך של הרשת. במקרה של ביטקוין, הכורים קיבלו במקור 50 ביטקוין על מאמציהם. היום זה נראה כמו הון, אבל בשנת 2009 הביטקוין היה שווה פרוטות בלבד. ככל שערך האסימון עולה והרשת הולכת, תגמולי הכרייה מצטמצמים. כיום, כורי ביטקוין לְקַבֵּל 6.5 BTC אם הם מוסיפים את הבלוק הבא לשרשרת.

SHA-256

יש לציין כי כל צומת מאמת ומאבטח את הבלוקצ’יין, אך רק אחד יכול להוסיף את גוש העסקאות הבא לרשת. כדי לקבוע מי הכורה הבא שיזכה להוסיף את החסימה הזו, כל מחשב מתחרה במירוץ מתמטי כדי להבין את משוואת ה- PoW. במקרה של ביטקוין, המשוואה מכונה SHA-256. חשוב לציין, שאלגוריתם ה- SHA הראשון מתוארך להאשקש. גרסה מוקדמת זו של המשוואה נודעה בשם SHA-1.

מנגנון קונצנזוס ביטקוין - SHA-256 - טכנולוגיית Blockchain

מנגנון קונצנזוס ביטקוין – SHA-256 – טכנולוגיית Blockchain

יש לציין כי משוואת SHA-256 כל כך קשה, כי קל ויעיל יותר עבור המחשב שלך לנחש ניחושים אקראיים במקום לנסות להבין את המשוואה באופן ישיר. התשובה למשוואה חייבת להתחיל בכמות קבועה מראש של 0 שניות. בבלוקצ’יין של הביטקוין, תשובת המשוואה חייבת להתחיל בארבעה אפסים. עם זאת, אם העומס ברשת עולה, כך גם הקושי של משוואות אלה עולה. קושי זה מסתגל על ​​ידי הוספת אפס נוסף בתחילת התשובה הנדרשת ל- SHA-256.

בדומה לסחורות מסורתיות כמו זהב, יש עלויות הקשורות ליצירה והכנסת נכסים דיגיטליים אלה לשוק. ניחושים אקראיים אלה משתמשים בכוח חישובי עז. כוח זה שווה לעלויות בעולם האמיתי כגון חשבונות חשמל. מחקרים הראו כי אבטחת רשת הביטקוין יכולה להשתמש ביותר חשמל מהנדרש על ידי מדינות שלמות. למרבה המזל, מעל 80% מצריכת החשמל של הביטקוין מגיעה ממקורות מתחדשים כגון סולארית או הידרואלקטרית. עלות כרייה זו מוסיפה ערך מדיד לכל ביטקוין.

כורים

כאשר הביטקוין החל לצבור רווחיות, כוח המחשוב של הרשת שלו התרחב משמעותית. בהתחלה, צמתים, המכונים גם כורים, יכלו לכרות עבור ביטקוין באמצעות לא יותר מהמחשב הביתי שלך. בסופו של דבר הכורים הבינו שכרטיסים גרפיים טובים בהרבה בניחושים החוזרים ונדרשים כדי להבין את האלגוריתם SHA-256. זה הוביל למירוץ חישובי בשוק.

ASIC

בסופו של דבר חברות בלוקצ’יין גדולות כגון Bitmain הציגו מעגל משולב יישומי ספציפי (ASIC) כורים למשוואה. כורים ייעודיים אלה היו יעילים אלפי פעמים לנחש את האלגוריתם SHA-256 מאשר המעבדים והמעבדים לפניהם. כתוצאה מכך, ההקדמה שלהם יצרה תרחיש שבו הכורה הממוצע צריך כעת להשקיע אלפים בציוד כרייה כדי להישאר רלוונטי.

בריכות כרייה

למרבה המזל, כמה מוחות יצירתיים בתחום החלו לחשוב על דרכים ליישר שוב את שדה המשחק. הם פיתחו “בריכות כרייה”. בריכת כרייה היא רשת כורים שכולם חולקים כוח חישובי למטרה המשותפת של כריית עסקאות בלוקצ’יין. חשוב לציין כי משתתפי בריכת הכרייה מקבלים אחוז מהתגמול בהתבסס על תרומתם לחשיש הכללי של הרשת (כוח חישוב)..

חשוב לציין כי בשלוש השנים האחרונות חל דחיפה להתרחק ממנגנוני קונצנזוס רעבי כוח כגון PoW. רצון זה לאבטח חסימות בצורה יעילה יותר הביא להתפתחותם של כמה מנגנוני קונצנזוס ייחודיים באמת במגזר.

הוכחת יתד (PoS)

ה הוכחת יתד המנגנון מבטל את האלגוריתמים המתמטיים הקשים ובמקום זאת משתמש בגישה פסיכולוגית יותר לאבטחת הרשת. בבלוקצ’יין של PoS, המשתמשים לא צריכים להתחרות מתמטית כדי להוסיף את הבלוק הבא לבלוקצ’יין. במקום זאת, משתמשי PoS “משמרים” את מטבעותיהם באמצעות ארנקי רשת כדי לאבטח את הרשת. האופן שבו ההימור עובד הוא פשוט.

שמירת כמות מסוימת של מטבעות בארנק מאפשרת לך להשתתף באימות העסקאות. ככל שאתה מהמר יותר מטבעות, כך גדל הסיכוי שתוסיף את גוש העסקאות הבא לרשת. ברוב מערכות ה- PoS, כורה מאלה עם הכי הרבה אסימונים שהונחו באותה עת מקבל את ההזדמנות להוסיף את החסימות.

היתרונות של מנגנון קונצנזוס PoS ניכרים מיד. ראשית, אינך צריך להזרים טונות של משאבים לרשת שלך כדי לשמור על בטיחותה. בנוסף, מכיוון שצמתים נבחרים על סמך כמות המטבעות שהונחו, לעולם אין תרחיש בו צומת מרוויח דבר מהאימות של עסקאות שגויות. ביסודו של דבר, האקר יצטרך להשקיע באופן מלא בקריפטוגרפיה לפני שתתקוף את הרשת. באופן זה מערכות PoS יוצרות גורם מרתיע עצום לתוקפים.

העתיד של טכנולוגיית הבלוקצ’יין

טכנולוגיית הבלוקצ’יין עשתה דרך ארוכה מימיה הראשונים כאמצעי לאבטחת רשתות מטבעות קריפטו. כיום, לטכנולוגיית הבלוקצ’יין ישנם שימושים רבים בכל סוג של תעשייה שאפשר להעלות על הדעת. באופן ספציפי, תוכניות הבלוקצ’יין השפיעו באופן משמעותי על המגזרים הלוגיסטיים, הפיננסיים ואבטחת הנתונים.

לוגיסטיקה טכנולוגית Blockchain

מערכות לוגיסטיות של Blockchain יעילות וחסכוניות יותר להפעלה מאשר מודלים מסורתיים מבוססי נייר. למעשה, האופי הבלתי משתנה ובלתי ניתן לשינוי של טכנולוגיית הבלוקצ’יין הופך אותו למתאים באופן אידיאלי למשימות לוגיסטיות. בקרוב, ייתכן שתוכל לברר מידע רב יותר אודות יצירת ומסירת המוצרים שלך הודות למערכות העידן החדשות המתהוות.

לוגיסטיקה בלוקצ'יין

לוגיסטיקה של בלוקצ’יין באמצעות GlobalTranz

גיוס כספים

טכנולוגיית הבלוקצ’יין שינתה גם את הדרך בה עסקים מגייסים כספים. באסטרטגיה מסורתית של מימון המונים ארגוני כמו הנפקה, על חברות לאזן בין עלות-יעילות לבין השתתפות. חוסר היכולת לעבד עסקאות קטנות יותר הביא לכך שבמשך זמן רב, חברות נאלצו לסלק משקיעים פוטנציאליים. כיום, טכנולוגיית הבלוקצ’יין מאפשרת לעסקים להפוך אוטומטית את ההליכים הללו באמצעות חוזים חכמים.

חוזים חכמים

חוזים חכמים כוללים פרוטוקולים מתוכנתים מראש, המבוצעים כאשר הם מקבלים כמות מסוימת של קריפטוגרפיה שנשלחת לכתובתם. חוזים אלה חיים בבלוקצ’יין ומאפשרים פונקציונליות מדהימה. לדוגמא, במקרה של גיוס כספים, חוזה חכם יכול להפוך תהליכים לאוטומטיים כמו אישור משקיעים וחלוקת כספים.

טכנולוגיית Blockchain היום

אתה יכול לצפות לראות הרחבה נוספת של תחום הבלוקצ’יין בחודשים הקרובים כאשר יותר ממשלות ומוסדות יבדקו את היתרונות שלו. לעת עתה מהפכת הבלוקצ’יין בעיצומה.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Adblock
detector
map