מהי טכנולוגיית ספר חשבונות מבוזרת (DLT)?

טכנולוגיית ספר חשבונות מבוזרת (DLT) היא אחד מתחומי הטכנולוגיה הצומחים ביותר בעולם. בעוד שרוב האנשים רואים במונחים בלוקצ’יין ו- DLT להחלפה, זה לא המקרה. למעשה, רשתות חסימות הן רק חלק אחד קטן מגזרת ה- DLT. חשוב לציין, ספר חשבונות מבוזר הוא מסד נתונים שקיים כפול בכמה נקודות ברשת.

כפי שהשם מרמז, המאפיין העיקרי של רשתות אלה הוא ביזורן. כתוצאה מכך, כל ה- DLT מכילים את התשתית הטכנולוגית והפרוטוקולים הנלווים הנדרשים להפעלת רשת מבוזרת. תהליכים אלה כוללים את היכולת לאסוף, לאמת ולגשת לנתונים בלתי ניתנים לשינוי במספר צמתים של אותה רשת.

כיצד עובדת טכנולוגיית ספר חשבונות מבוזרת

DLTs יכולים לתפקד בדרכים רבות ושונות. עם זאת, כל ה- DLT מסתמכים על צורה כלשהי של קונצנזוס כדי לאשר את מצב הרשת. מנגנון קונצנזוס הוא פרוטוקול המאפשר למשתתפי הרשת לאמת את מצב הרשת. מבחינת טכנולוגיית ספר חשבונות מבוזר של בלוקצ’יין, הצורות הנפוצות ביותר של מנגנוני קונצנזוס הן מערכות הוכחת העבודה (PoW) ומערכת ההוכחה של ההימור (POS)..

שני המנגנונים שלך מבצעים את אותה משימה, אם כי באמצעים שונים. במערכת PoW, צמתים ברשת מתחרים לפתור משוואה מתמטית מורכבת. הצומת הראשון להשלמת המשוואה מקבל להוסיף את הבלוק הבא לבלוקצ’יין. תהליך זה מאובטח מאוד אך הוא מצריך שימוש אינטנסיבי בחשמל. דרישות אנרגיה גבוהות אלה הובילו את היזמים לחפש חלופות קיימא.

עיתון ביטקוין

Whitepaper ביטקוין – טכנולוגיית ספר חשבונות מבוזר

במערכת PoS מחשבים עדיין מתחרים להוסיף את החסימה הבאה, אך באופן אחר. משתמשים מאמתים חסימות המשתמשות במנגנון ההימור. ההימור הוא הפעולה של הצבת המטבעות בארנק רשת מסונכרן. הצמתים עם הכי הרבה מטבעות וזמני ההימור הארוכים ביותר נוטים יותר להוסיף את גוש העסקאות הבא ולקבל את הפרס.

היתרונות של טכנולוגיית ספר חשבונות מבוזרת

היתרונות של DLT עצומים מכדי להתעלם מהם. רשתות DLT מספקות שיטה שקופה ומאובטחת לעסקים ולאנשים פרטיים לקיים עמית לעמית עמית. מערכות אלו מספקות ניהול יעיל של נתונים דינמיים ברמות שלא ניתן היה לדמיין רק שנים ספורות לפני כן.

טבע חסר אמון

DLTs הם שדרוג ענק על פני מערכות ריכוזיות מסיבות רבות. ראשית, רשתות אלה מספקות תאי שינויים ושקיפות של כל העסקאות. ב- DLT ציבורי, כל אחד יכול להיכנס לרשת ולאמת אילו עסקאות התרחשו. פתיחות זו מעניקה למשתמשים ביטחון רב יותר.

אלטרנטיבה מאובטחת

ביזור מבסס את כל הרעיון של DLT. רשתות אלה מאובטחות יותר מכיוון שהן מסירות כל וקטור התקפה מרכזי. ברשת DLT, הסיכון עובר מיעד מרכזי אחד אל אלפי וקטורים קטנים יותר. מכיוון שצמתים קטנים יותר אלה אינם מחזיקים בכמויות אדירות של נכסים יקרי ערך כגון רשות ממשלתית מרכזית, הם נוטים פחות לחוות מתקפה גדולה.


בנוסף, DLT משתמשים באבטחת הייטק על מנת להבטיח שהרשת שלהם תישאר טהורה. צמתים שמזינים נתונים זדוניים או כוזבים מוסרים מהרשת מיד. אסטרטגיה זו מסייעת לייעל את כל תהליך הקונצנזוס.

הפחתת עלויות

האופי חסר האמון של DLT הופך אותם לחלופה אטרקטיבית עבור חברות המחפשות פתרון רשת מאובטח. DLT כמו רשתות בלוקצ’יין מבטלות את הצורך במערכות אימות של צד שלישי. מכיוון שכל אחת מהמערכות הללו מוסיפה יותר עלויות וזמן לכל עסקה, ביטולן מעלה את היעילות באופן משמעותי. חברות מבינות את אופי עמית לעמית של רשתות אלה הופך אותן ליותר משתלמות להפעלה מאשר מערכת ריכוזית.

הבדלים בין Blockchain ו- DLTs

לאחרונה, נראה כי המונחים בלוקצ’יין ו- DLT היו מבולבלים. הבנת ההבדלים בין מונחים אלה היא צעד חשוב בהפיכת משקיע מושכל יותר. חשוב על בלוקצ’יין כעל קטע זעיר בלבד מגזרת ספר החשבונות המבוזר. חשוב לציין, לא כל DLTs הם רשתות חסימות. למעשה, DLT קיימים מאות שנים, הרבה לפני שהמחשב הראשון היה קיים.

Blockchain לעומת טכנולוגיית ספר חשבונות מבוזר - Cryptodigest

Blockchain לעומת טכנולוגיית ספר חשבונות מבוזר – Cryptodigest

בנוסף, לא כל החסימות מבוזרות אך הן DLT. רשתות חסימות מרכזיות משתמשות ברשת צמתים אך הן מסתמכות על רשות מרכזית לצורך אימות העסקה הסופי. מערכות אלו פופולאריות יותר במערכות פיננסיות מסורתיות מכיוון שהן מאפשרות לצד המרכזי לשנות ולתקן עסקאות במידת הצורך. זה שווה את הזמן שלך ללמוד על ההבדלים המדויקים. בדרך זו, יזמים ומנהיגים עסקיים יכולים לקבוע איזה פתרון מתאים ביותר לאסטרטגיה שלהם.

היסטוריה של DLTs

ל- DLT יש היסטוריה ארוכה ומדהימה. בעוד שהצורה הנפוצה ביותר של DLT המדוברת כיום היא בלוקצ’יין, מערכות אלה היו בשימוש זה מאות שנים. חשוב להבין שטכנולוגיית הבלוקצ’יין השתפרה על DLT מכיוון שהיא הייתה המערכת הראשונה שפתרה את בעיית ההוצאה הכפולה.

בעיקרון, מטבעות אלקטרוניים המסתמכים על DLT היו כבר לפני הביטקוין. עם זאת, איש לא הגדיר כיצד להסיר את היכולת של שחקנים מזיקים להוציא פעמיים מטבע דיגיטלי. זה לא היה עד סאטושי נקאמוטו הציג את העיתון הלבן של ביטקוין שהנפקות אלה סוף סוף הסתיימו והמטבעות הדיגיטליים יצאו לדרך.

כמה מהצורות המוקדמות ביותר של DLT החלו בימי קדם. היסטוריונים דיווחו כי ברומא העתיקה היה ספר חשבונות מבוזר שאיפשר לאזרחיה לבצע רכישות בכל אזור של האימפריה. ספר ספר זה סייע לדרבן פעילות כלכלית ברחבי האימפריה וסייע לרומא להשיג את מעמדה ההיסטורי.

DLT דיגיטלי

גרסאות דיגיטליות של DLTs החלו לצוץ כבר בשנת 1991. בשלב זה הופיע הרעיון הראשון של DLT כפי שהיה ידוע כיום. ה- DLT הראשון היה בסך הכל מושג עליו כתבו במאמר שני החוקרים בשם סטיוארט הבר וו. סקוט סטורנטה. בעיתון שלהם בשם “כיצד לבצע חותמת זמן על מסמך דיגיטלי שני ההליכים שנדונו לאישור יצירה ושינוי של מסמכים דיגיטליים“היסודות של DLT דיגיטלי החלו להתהוות.

2002

בשנת 2002 דיוויד מזייר ודניס שאשה בנו על תפיסה זו בעבודתם. שני היזמים החדשניים הללו הציגו את הרעיון “בניית מערכות קבצים מאובטחות מתוך מערכת קבצי רשת מרובת משתמשים לאחסון ביזנטית הנקראת SUNDR (מאגר נתונים מאובטח לא מהימן) “. מסמך זה היה הראשון שדן באפשרות להשתמש בלוקים לארגון עסקאות.

2005

ב 2005 ניק סאבו המפורסם הציע את אחת הצורות המוקדמות ביותר של מזומנים דיגיטליים – זהב ביט. הצעתו הייתה אז מהפכנית. היא הציגה מושגים שנראו מעולם כמו פונקציות של חידות לקוח ופונקציה הוכחת עבודה. רבים ממושגים אלה עשו את דרכם לקידוד הליבה של ביטקוין.

ניק סאבו - ביטקוין

ניק סאבו – ביטקוין

מעניין שאנשים רבים האמינו שניק סאבו הוא סאטושי נקאמוטו האמיתי בגלל הדמיון הזה. למרבה הצער, סאבו הכחיש שיש לו קשר ליצירת הביטקוין באופן פומבי. למרות הכחשתו, יש עדיין חלק גדול מקהילת הצפנה שעדיין מתעקש שהוא מילא תפקיד ישיר ביצירת המטבע הראשון בעולם.

ביטקוין 2009

הביטקוין שינה הכל. הכנסת רשתות הבלוקצ’יין לתחום ה- DLT הייתה התקדמות אדירה. פירוש הדבר היה לראשונה בהיסטוריה, מטבע דיגיטלי אמין וניתן לאימות יכול לתפקד.

יש לציין כי לידתו של ביטקוין מסמנת עלייה בפיתוח DLT בעולם. זה סיפק מעוט להתקדמות במגזר זה. כיום, פיתוחים אלה ממשיכים לפתח חידושים חדשים ומרתקים של DLT.

טכנולוגיית ספר חשבונות מבוזרת – היום

בשנת 2015, פלטפורמת הבלוקצ’יין יוֹטָה הציג DLT שיכול למנף את האינטרנט של הדברים (IoT) למטרות אימות. ה- IoT מורכב מכל מכשיר חכם בעולם. בסוג חדש זה של DLT, פרוטוקול המכונה Tangle יאפשר למיליארדי מכשירים חכמים ברחבי העולם לאמת את תנאי הרשת. למעשה, התפתחות זו יצרה את ה- DLT הגדול ביותר שקיים.

R3 קורדה

התפתחות גדולה נוספת של DLT התרחשה עם כניסתה של Corda DLT של R3. חשוב לציין כי קורדה אינה בלוקצ’יין. המערכת החדשה של R3 משתמשת נוטריונים ניתנים לניתוק להשיג קונצנזוס. מעניין שרשת Corda אחת עשויה להכיל מספר נוטריונים המספקים את התחייבויותיהם באמצעות מגוון אלגוריתמים שונים. באופן זה, קורדה אינה נראית לאלגוריתם קונצנזוס מסוים.

סיכונים של טכנולוגיית ספר חשבונות מבוזרת

ככל שה- DLT הופך נפוץ יותר בשוק, חשוב להבין שכמו כל הטכנולוגיה, יש לזכור כמה סיכונים. DLTs נהדרים בהעברת נתונים ואימותם. עם זאת, אין כל ערובה לכך שנתונים אלה נכנסו כהלכה למערכת. אחד הנושאים הגדולים ביותר הניצבים בפני פנקסים בלתי ניתנים לשינוי הוא פערים בקלט נתונים.

בעיקרון, DLTs מסתמכים על נתונים מדויקים כדי לבצע את המשימות שלהם. אם עובד מזין חלק מהנתונים הללו באופן שגוי, זה יוצר אפקט אדווה שיכול לזרום את הרשת. משמעות החששות הללו היא כי כל חברה המאפשרת DLT חייבת לנקוט משנה זהירות בכדי להבטיח שכל הזנת הנתונים מתרחשת ללא שגיאות. כדי לבצע משימה זו, על חברות לבצע בדיקת נאותות בכל פעם שהם מזינים תוכן ל- DLT.

DLT – אלטרנטיבה טובה יותר

קל לראות מדוע כל כך הרבה עסקים ממשיכים להסתכל לעבר DLT כדרך לייעל את הפונקציות העסקיות. ככזה, אתה יכול לצפות לראות DLTs להיות חלק מרכזי ממערכות עסקיות רבות. לעת עתה, לרשתות הייחודיות הללו יש פוטנציאל אינסופי לשנות את האופן בו העולם מנהל עסקים.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Adblock
detector
map