מה זה FinTech?

FinTech או טכנולוגיה פיננסית הם אחד מעמודי התווך של המערכת הפיננסית המודרנית שלנו. אתה יכול לחשוב על FinTech כעל כל תוכנה ואלגוריתם שנועדו לשפר את השירותים הפיננסיים. ברוב המקרים, פרוטוקולים אלה כוללים אוטומציה וטכנולוגיות התייעלות אחרות. חשוב לציין כי פיתוחים של FinTech מייצגים בדרך כלל מעבר ממערכות מסורתיות אל חלופות מכילות או יעילות יותר.

כיום FinTech נמצאת בחזית הכלכלה המודרנית שלנו. למעשה, מחקר שנערך לאחרונה גילה כי שליש מכלל הצרכנים השתמשו בצורה כלשהי של FinTech בחיי היומיום שלהם. יש לציין כי מספר זה אמור לעלות בחודשים הקרובים ככל שנמשכת הדיגיטציה של המשק.

מערכות Back-End במוסדות פיננסיים

במקור, FinTech נועדה אך ורק לשימוש במערכות עורפיות של מוסדות פיננסיים מבוססים. באותה תקופה, טכנולוגיה זו נחשבה בעיקר ככלי לחברות המחפשות פעילות פיננסית יעילה יותר. עם זאת, לא עבר זמן רב וחידושים אלה עשו את דרכם לבעלי עסקים קטנים. בסופו של דבר, הצרכנים היו מודעים להתפתחויות אלה.

במהלך העשור האחרון, תחום FinTech חלה מעבר לשירותים מכוונים יותר לצרכן. שירותים אלה משתרעים על פני המגבר של המגזר הפיננסי, כולל בנקאות קמעונאית, גיוס כספים, חינוך וניהול השקעות. כיום, כמעט בלתי אפשרי לא להשתמש בצורה כלשהי של FinTech בעסקאות העסקיות שלך.

ההיסטוריה של FinTech

בצורתו הפשוטה ביותר, FinTech מייצגת פתרונות חדשניים המאפשרים לעסקים ולצרכנים ליצור אינטראקציה באופן שלא היה ניתן לדמיין בעבר. ככזה, FinTech מקדימה את האינטרנט ואף מחשבים במאות שנים. חידושים כגון הנהלת חשבונות כפולה הם דוגמא מושלמת להתפתחויות מוקדמות של FinTech ששינו את המגזר הפיננסי לתמיד.

לוקה פסיולי - ממציא שיטת ניהול ספרים כפולים - FinTech מוקדם

לוקה פסיולי – ממציא שיטת ניהול ספרים כפולים – FinTech מוקדם

עידן האינטרנט

הכנסת האינטרנט העלתה את פיתוח FinTech לשלב הבא. המצאות כמו כסף דיגיטלי מינו את הטכנולוגיה הנוכחית בכדי להציג רמות גבוהות יותר של יכולת פעולה הדדית וגישה פיננסית לשווקים. כיום FinTech נמצאת בכל מקום שאתה מסתכל. כתוצאה מכך, המונח כולל מגוון רחב של מימון אישי ומסחרי.

דוגמאות ל- FinTech

FinTech ניתן לראות כמעט בכל עסקה פיננסית כיום. ברוב המקרים הוא משמש כדי להקל על מגוון רחב של פעילויות פיננסיות ללא סיוע. באופן ספציפי, משימות כגון העברות כספים, בקשות להלוואות וממשקי ניהול השקעות מסירים את הצורך באינטראקציה אישית עם עובדי הבנק. כתוצאה מכך, הבנק והלקוח חוסכים כסף וזמן.

דוגמה מושלמת נוספת ל- FinTech בשוק של ימינו היא מערכות מזומנים של צ’קים בסמארטפונים. בנקים רבים מאפשרים ללקוחותיהם לבצע צ’קים במזומן פשוט על ידי צילום הצ’ק. ברוב המקרים, המוסד הפיננסי יציע צורה כלשהי של אפליקציה לייעול התהליך. בהתחשב בכך שאנשים רבים אינם גרים קרוב לבנק שלהם, אסטרטגיה זו מאפשרת ליותר אנשים להשתמש בשירותים בנקאיים.

נכסים דיגיטליים (מטבעות קריפטוגרפיים)

למרות גודלו הקטן יחסית בהשוואה לשווקים המסורתיים, המונח FinTech קשור לרוב לנכסים דיגיטליים כמו ביטקוין. יש סיבה טובה לאסוציאציה הזו. הופעתם של מטבעות קריפטוגרפיים הכניסה עידן חדש בפיתוח FinTech. לראשונה בהיסטוריה, זמין לציבור צורה אמינה של מטבע מבוזר. בנוסף, הטכנולוגיה הבסיסית של המטבעות הקריפטוגרפיים המכונה בלוקצ’יין מאפשרת פונקציונליות חדשה ומרתקת בתחום

מטבעות מטבעות ממוקדים בבנק

זמן קצר לאחר כניסתם של מטבעות קריפטוגרפיים החל השוק לעבור מרגש אנטי בנקאי לגישה ידידותית מוסדית. בשלב זה החלו לצוץ בשוק מגוון מטבעות קריפטוגרפיים ממוקדי בנק. מטבעות קריפטוגרפיים כגון Ripple מבקשים לספק לבנקים גישה לטכנולוגיית הבלוקצ’יין ללא צורך להשקיע במחקר ובתשתיות לתמיכה בשדרוג..

מתוך הכרה בפוטנציאל הפוך של טכנולוגיית הבלוקצ’יין, בנקים רבים החליטו לבנות רשתות חסימות משלהם. טכנולוגיית ספר חשבונות מבוזרת זו (DLT) אפשרה למוסדות פיננסיים מסורתיים להשיג את היתרונות של טכנולוגיית הבלוקצ’יין מבלי לוותר על שליטתם במערכת המוניטרית. צורה חדשה זו של מטבע דיגיטלי מכונה מטבעות דיגיטליים של הבנק המרכזי.

CBDCs שונים ממטבעות קריפטוגרפיים מסורתיים במובנים רבים. למעשה, יש להם יותר במשותף עם עמיתיהם הפיאטים מאשר לקרובי המשפחה שלהם. אחד ההבדלים העיקריים הוא שמטבעות CBD הם מטבעות מרכזיים. הנפקתם נשלטת על ידי ארגון מרכזי ולא משוואה מתמטית כמו עם ביטקוין.

ניירות ערך דיגיטליים (אסימוני אבטחה)

באותו קו מחשבה, מפתחים החלו ליצור מטבעות קריפטוגרפיים שהיו בהתאם להנחיות האבטחה המחמירות שנקבעו ברחבי העולם. צורות חדשות אלה של קריפטוגרפיה תואמת נקראות ניירות ערך דיגיטליים, ובעבר היו ידועות כאסימוני אבטחה. ניירות ערך דיגיטליים ממלאים תפקיד קריטי בשוק מכיוון שהם מאפשרים לחברות להשתמש באסטרטגיות מימון המונים מבוססות בלוקצ’יין ללא סיכון לביצוע מכירת ניירות ערך לא מוסדרת..

ניתוח שוק אסימון אבטחה באמצעות קבוצת אסימון אבטחה

ניתוח שוק אסימון אבטחה באמצעות קבוצת אסימון אבטחה

עתיד FinTech

כאשר קצב העברת הנתונים ממשיך לטפס, וחדירת האינטרנט מגיעה לשיאים חדשים ברחבי העולם, הבמה אמורה להתרחש מהפכת FinTech. כבר עכשיו, המצאות כמו ביטקוין מספקות לשוק גישה כוללת יותר. חשוב גם לציין כי מטבעות קריפטוגרפיים הולידו פיתוח כלים פיננסיים היברידיים חדשים כגון תעודות סל של ביטקוין (Funded Traded Funds).

תעודת סל ביטקוין

תעודת סל של ביטקוין משלבת שניים מהסוגים המעניינים ביותר של FinTech בשוק כיום – מטבעות קריפטוגרפיים ותעודות סל. תעודת סל היא מכשיר פיננסי המוצמד לערכו של נכס או קבוצת נכסים. באופן זה, הם דומים מאוד לקרנות נאמנות. ההבדל העיקרי בין שתי הקרנות הוא שתעודת סל נסחרת מדי יום.

חשוב לציין כי תעודות סל משמשות משקיעים להשתתפות בשווקים לא מוסדרים באמצעות שוק תעודות הסל המוסדר. לדוגמא, חברה פיננסית גדולה תוכל לסחור בתעודות סל בביטקוין ולקבל גישה לפוטנציאל הרווח של שוק הקריפטו מבלי שתצטרך לעבור את רישום ההשקעות והמסגרת המשפטית של קריפטו. באופן זה, תעודת סל של ביטקוין מגשרת על הפער בין מגזר הקריפטו לחברות השקעות מסורתיות.

FinTech – כוח משבש

אחד המאפיינים העיקריים של סטארטאפים של FinTech בשוק כיום הוא הגישה שלהם לתחום. חברות FinTech צריכות לערער על המצב הקיים. עליהם להציג מושגים חדשים ומרתקים לשוק ולאתגר את המערכות העסקיות הנוכחיות.

כדי לבצע משימות אלה, חברות FinTech של ימינו צריכות להישאר יעילות, כוללניות וגמישות יותר מעמיתיהן הגדולים. למרבה המזל, הדיגיטציה של השוק והרחבה נוספת של מכשירים חכמים מהווים את הבמה להשתלטות FinTech בשנים הקרובות.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Social Links
Facebooktwitter
Promo
banner
Promo
banner