מהי תעודת סל (Fund Funded Fund)?

תעודות סל, או קרנות הנסחרות בבורסה, הן אחד מחידושי המוצרים החשובים ביותר בתולדות ענף ההשקעות. תעודות הסל מעניקות למשקיעים דרך זולה ויעילה להשיג חשיפה מגוונת לשוק המניות.

תעודות סל מוגדרות כיום ככלי שיכול להוות אבן הפינה של כל תיק בין אם בניהול עצמי ובין אם מנוהל על ידי יועצי השקעות או יועצי רובו..

הגדרת תעודות סל

תעודות סל הן נאמנויות רשומות המחזיקים בתיק ניירות ערך. בדרך כלל, הקרן בנויה לשקף מעקב אחר מדד. לפיכך, היא תחזיק בניירות ערך באותו שיעור בדיוק כמו המדד שהוא עוקב אחריו. תעודות סל רשומות בבורסה וניתן לסחור כמו מניות אחרות.

היסטוריה של תעודות סל

לפני הצגת תעודות הסל, קרנות נאמנות ונאמני השקעות היו הדרך היחידה עבור משקיעים קמעונאיים להשקיע בתיק ניירות ערך, מבלי לבנות בפועל תיק בעצמם.

קרנות נאמנות תפסו תאוצה בשנות השבעים והשמונים עקב ביצועים חזקים של קומץ קרנות. עם זאת, במהלך שנות התשעים התברר כי רוב קרנות הנאמנות לא הצליחו לעלות על המדד שלהן. במהלך תקופה זו, קרנות אינדקס – קרנות נאמנות העוקבות אחר מדדי השוק – החלו לצבור תאוצה בקרב המשקיעים. קרנות אלה נועדו להתאים לביצועים של מדד, במקום לעלות על המדד, אך גבו עמלה נמוכה יותר בגין כך.

הקרן הראשונה בבורסה הושקה בשנת 1993 על ידי State Street Global Investors. הקרן עוקבת אחר ה- S&מדד P 500 עם התווית SPY, ויחידות מכונות לעתים קרובות SPDR או עכבישים. זה נשאר תעודת הסל הגדולה ביותר לפי שווי, עם נכסים בסך 298 מיליארד דולר נכון לאוגוסט 2020.

מאז כניסת תעודת הסל הראשונה הושקו מעל 6,000 קרנות. קרנות הושקו למעקב אחר אינדקסים פופולריים, כמו גם סוגים ספציפיים של נכסים, מגזרים ונושאי השקעה. למעשה, בכל פעם שיש ביקוש לסוג מסוים של השקעה, ככל הנראה תיווצר תעודת סל שתענה על הביקוש הזה.

דוגמאות לתעודות סל

כאמור, תעודת הסל הראשונה והגדולה ביותר היא SPDR S&קרן מדד P 500, המחזיקה את כל 500 המניות במדד, באותו שיעור בדיוק כמו המדד. לפחות חמישה תעודות סל אחרות הרשומות בבורסות בארה”ב עוקבות אחר ה- S&P500, בעוד מספר תעודות סל המופיעות בבורסות ברחבי העולם עוקבות אחר אותו מדד.

קרנות דומות עוקבות אחר מדד דאו ג’ונס עם 30 מניות ומדד הנאסד”ק המורכב עם 100 מניות. תעודת הסל העולמית הגדולה ביותר היא קרן השווקים המפותחים של ואנגארד FTSE העוקבת אחר מדד MSCI EAFE. קרן זו מחזיקה 1,889 מניות הרשומות בשווקים מפותחים מחוץ לצפון אמריקה.

נאמנות הזהב של SPDR (GLD) המחזיקה במטילי זהב פיזיים היא תעודת סל הסחורה הנפוצה ביותר. תעודת הסל הגדולה ביותר לאג”ח הינה תעודת הסל שוק האג”ח של ואנגארד סך העוקב אחר מדד האג”ח המצרפי בארה”ב. קרן זו מחזיקה אוצרות ארה”ב וניירות ערך משכנתא המגובים על ידי הממשלה.

סוגי תעודות סל


רוב תעודות הסל הגדולות עוקבות אחר אינדקסים ראשוניים של שוק המניות כמו ה- S&P500, FTSE 100 או Nikkei 225. אינדקסים אלה כוללים את החברות היקרות ביותר בכל שוק ומשוקללים בדרך כלל לפי שווי שוק. אם תשקיע בתעודות הסל האלה תמיד תשקיע בחברות הגדולות ביותר בשוק נתון. עם זאת, ישנם המון סוגים אחרים של תעודות סל, הבנויות על פי קריטריונים אחרים.

להלן הסוגים הנפוצים יותר של תעודות סל:

 • תעודות סל מגזריות משקיעות במגזרים ספציפיים בשוק המניות כמו המגזרים הפיננסיים או הטכנולוגיים.
 • תעודות סל לאג”ח משקיעות באגרות חוב ממשלתיות, אג”ח קונצרניות ואג”ח בעלות תשואה גבוהה.
 • תעודות סל סחורות משקיעות בסחורות פיזיות ובמתכות יקרות. כמה קרנות כמו נאמנות הזהב של SPDR מחזיקות בנכס אחד בלבד (זהב פיזי), בעוד שאחרות עוקבות אחר מדדי סחורות ומחזיקים בתיק סחורות..
 • תעודות סל מרובות נכסים משקיעות במגוון סוגי הנכסים. קרנות אלה נועדו לרוב לעמוד בתקנות קרנות הפנסיה המגבילות את החשיפה לסוגי נכסים מסוימים.
 • תעודות סל נדל”ן משקיעות ב- REIT (נאמני השקעות נדל”ן) וניירות ערך אחרים הקשורים לרכוש.
 • תעודות סל בינלאומיות משקיעות במניות מרחבי העולם. ניתן להבדיל עוד בין קרנות אלה בין שווקים מפותחים ומתפתחים, בין אם נכללות מניות בארה”ב ובין אם לאו.

סוגי תעודות הסל הרשומות לעיל מהווים את הקרנות הגדולות ביותר. סוגים מיוחדים יותר של קרנות כוללים את הדברים הבאים:

 • תעודות הסל של שווי השוק מתמקדות בחברות בגודל מסוים, החל ממניות גדולות ומטה עד למניות בינוניות, קטנות ומיקרו-שווי.
 • לתעודות סל בתעשייה יש מוקד צר יותר מקרנות המגזר. דוגמאות לכך כוללות חברות ביוטכנולוגיה, אבטחת סייבר וחברות קנאביס.
 • תעודות סל בסגנון השקעה עוקבות אחר אינדקסים הבוחרים חברות על פי גורמי השקעה. אלה כוללים צמיחה, ערך, תנודתיות והכנסה.
 • תעודות סל במטבעות משקיעות בתיקים של מטבעות או במטבעות בודדים.
 • תעודות סל ממונפות מגדילות את החשיפה של קרן באמצעות נגזרים. קרנות אלה בדרך כלל מספקות חשיפה בשווי כפול פי 3 מנכסי הקרן. פירוש הדבר שתשואות חיוביות ושליליות מוגברות.
 • תעודות סל הפוכות בנויות לייצר תשואות חיוביות כאשר המדד יורד, אך גם לייצר תשואות שליליות כאשר המדד עולה. באמצעותם ניתן לגדר תיק, או להעלות השערה על ירידת שוק.

יתרונות וחסרונות תעודות סל

תעודות סל מציעות למשקיעים מספר יתרונות בולטים, אך יש לדעת כמה חסרונות.

היתרונות של השקעות בתעודות סל:

 • היתרון הברור ביותר של תעודות סל הוא שעמלות נמוכות משמעותית מקרנות נאמנות. מדדי המניות עלו לטווח הארוך, בעוד מעטים המשקיעים שהצליחו לעלות על המדדים באופן עקבי. תעודות הסל מאפשרות לך להרוויח את תשואת השוק תמורת 0.1% בשנה.
 • מרבית תעודות הסל מציעות פיזור מיידי בהשקעה אחת בלבד. כדי שהתיק יהיה מגוון היטב עליו לכלול לפחות 20 מניות מתחומים שונים. אם אתה קונה תעודת סל העוקבת אחר מדד שוק עם לפחות 20 מרכיבים, אתה קונה למעשה תיק מגוון.
 • השקעות בתעודות סל יעילות מאוד מבחינת זמן ועלויות סחר. אינך צריך לבזבז זמן בבחירה ובמסחר של מניות בודדות ואינך צריך לשלם עמלה על כל מניה בסיסית.
 • תעודות סל מציעות גם יתרונות מס. אם אתה הבעלים של מניות בודדות, ייתכן שתחויב במס רווח הון כאשר אתה מוכר כל מניה. במקרה של תעודות סל, אתה מחויב במס רווחי הון רק כאשר אתה מוכר את תעודת הסל.
 • לבסוף, תעודות הסל מאפשרות לכם להתחיל להשקיע מוקדם יותר. השקעה בקרנות נאמנות דורשת ידע מסוים והשקעה במניות בודדות דורשת עוד יותר ידע. נדרש מעט מאוד ידע בכדי להתחיל להשקיע בתעודות סל העוקבות אחר מדדי השוק.

חסרונות של השקעות בתעודות סל:

 • מרבית תעודות הסל ייצרו רק את תשואת השוק ולא יניבו תשואות נוספות.
 • יש לשלם עמלות בעת רכישת תעודת סל, בניגוד לקרנות נאמנות ללא עומס שאינן גובות עמלות.
 • ETFS מתמחות כמו קרנות ממונפות, הפוכות, מגזריות ותעשייתיות כולן כוללות סיכונים ייחודיים.

תעודות סל לעומת מניות

תעודות הסל רשומות בבורסות ממש כמו מניות אחרות, והן נסחרות בדיוק כמו מניות אחרות. אז מה ההבדל בין השניים?

מניות מסורתיות מייצגות בעלות משותפת בחברה. שווי המניה מייצג את שווי נכסי החברה, ו / או רווחיה העתידיים. תעודות סל מעניקות לבעליהם בעלות משותפת בסל ניירות ערך. שווי הקרן משקף את המחיר בו ניירות ערך אלה נסחרים. המחיר בו נסחר תעודת סל נקבע על פי היצע וביקוש, אך לרוב קרוב לערך הנכסים הנקי של אחזקות הבסיס..

תעודות סל לעומת קרנות נאמנות

תעודות סל וקרנות נאמנות הן מוצרים המאפשרים למשקיעים להשקיע בתיק ניירות ערך עם עסקה אחת בלבד. עם זאת ישנם כמה הבדלים. ההבדלים הבולטים הם:

 • ברוב המקרים תעודות סל עוקבות באופן פסיבי אחר מדד, בעוד שמנהל קרן מנהל באופן פעיל קרן נאמנות. עם זאת, חלק מתעודות הסל מנוהלות באופן פעיל, בעוד שחלק מקרנות הנאמנות הן קרנות אינדקס המנוהלות באופן פסיבי.
 • קרנות נאמנות גובות דמי ניהול גבוהים יותר מכיוון שהם יקרים יותר לניהול. קרנות נאמנות דורשות צוותים גדולים יותר של מנהלי קרנות ואנליסטים מאשר תעודות סל.
 • כשאתה משקיע בקרן נאמנות, אתה משקיע במחיר השווה ל- NAV (ערך נכס נקי) של הקרן. כאשר אתה קונה תעודת סל, המחיר נקבע על ידי השוק, אם כי בפועל המחיר בדרך כלל יהיה קרוב לנאווי.

איך תעודות סל עובדות

תעודות סל נוצרות ומנוהלות על ידי שני סוגים של חברות, מנפיק תעודת הסל ומשתתפים מורשים.

מנפיקי תעודות סל ידועים כוללים את iShares, ואנגארד, סטייט סטריט ואינווסקו. אלה החברות האחראיות על השקת תעודות סל, חיתום ושיווק. לפני השקת קרן, המנפיק בוחר אינדקס קיים, או יוצר אינדקס חדש למעקב עבור הקרן. לאחר מכן נוצר ומימון ישות משפטית להחזקת ניירות הערך.

משתתפים מורשים (AP) הם בנקים או מתווכים האחראיים על הניהול השוטף של הקרן. המשמעות היא שהם מורשים ליצור או לממש מניות ולפעול כמקבלי שוק למניות תעודת הסל. נגישות AP מצטטות הצעת מחיר והצעה, מעל ומתחת ל- NAV של הקרן כדי להבטיח שתמיד יש נזילות למשקיעים.

כאשר הביקוש עולה, AP ייצור מניות תעודת סל חדשות וירכוש את ניירות הערך המתאימים שיוחזקו בידי הנאמנות. כמו כן, כאשר יש יותר מדי היצע, AP מבטל מניות ומוכר את ניירות הערך המתאימים. אם חל שינוי במדד, המנפיק יורה ל- AP לקנות או למכור ניירות ערך כדי להבטיח שהקרן משקפת את המדד..

דמי ניהול מנוכים מה- NAV של תעודת סל על בסיס יומי. מכיוון שדמי הניהול השנתיים נפרשים על פני שנה שלמה, ההתאמות היומיות קטנות מאוד ובקושי מבחינים בהן. דיבידנדים והכנסות אחרות מחולקים במרווחים חודשיים או רבעוניים.

אסטרטגיות השקעה בתעודות סל

ישנן מספר דרכים להשקיע בתעודות סל. אחד הפשוטים ביותר למשקיעים ארוכי טווח הוא ממוצע עלויות הדולר (DCA). במקרה זה תוכלו פשוט להשקיע סכום קבוע במרווחי זמן קבועים.

אם אתם מתכננים לבנות תיק תעודות סל, תוכלו להחליט להשתמש באסטרטגיית הקצאת נכסים אסטרטגית. במקרה זה היית מחליט על אחוז התיק שאתה רוצה להחזיק בכל תעודת סל או בכל סוג נכס. לאחר מכן אתה מבצע השקעות עוקבות בקרנות הנמצאות מתחת למשקל היעד שלהן, וכך אתה תואם את התיק עם הקצאת היעד לאורך זמן. ניתן גם לאזן מחדש את התיק במרווחי זמן קבועים כדי לשמור על ההקצאה בהתאם להקצאת היעד.

גישה קצת יותר פעילה היא הקצאת נכסים טקטית. במקרה זה, ניתן להתאים את שקלול כל קרן או סוג נכס עם שינוי תנאי השוק.

אסטרטגיית הליבה / לווין משלבת תעודות סל עם מניות בודדות. במקרה זה, אחזקת ליבה של תעודות סל משולבת עם תיק קטן יותר של מניות בודדות. גישה זו מבקשת ליצור ביצועים מסוימים יותר באמצעות בחירת מניות תוך קבלת תשואת שוק מתעודות סל.

מתווך תעודות סל מומלץ

מהי תעודת סל (Fund Funded Fund)?

סיכום

קרנות הנסחרות בבורסה הינן מוצרי ההשקעה הזולים והיעילים ביותר המאפשרים לך להרוויח תשואה זהה לאינדקסי שוק רחבים. ניתן להשתמש בהם גם לבניית תיק עם חשיפה מגוונת לסוגי נכסים ספציפיים, ענפים, תעשיות ונושאי השקעה. והכי חשוב, הם אמצעי להתחיל להשקיע עם מעט מאוד הון או ידע.

 

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Adblock
detector
map