תעודות סל לסחורות – כל מה שצריך לדעת

תעודות סל לסחורות מציעות למשקיעים אחת הדרכים הקלות ביותר להשקיע בשוק הסחורות – בסחורות בודדות או במדדי סחורות. אלה חדשות טובות מכיוון שהשקעה ישירה בסחורות יכולה להיות תהליך מורכב, גוזל זמן.

מהן סחורות?

סחורות הן סחורות פיזיות, או חומרים המופיעים באופן טבעי או מוצרים חקלאיים. הסחורות הנסחרות הן בשימוש נרחב ופטריות – במילים אחרות יחידה אחת זהה פחות או יותר לזולת. הם ידועים גם כמשאבים או חומרים בסיסיים.

שוק הסחורות מחולק בדרך כלל לשלוש הקטגוריות הבאות:

 • מתכות, המורכבות ממתכות יקרות כמו כסף וזהב, ומתכות בסיס כמו ברזל, נחושת ואבץ.
 • סחורות אנרגיה כוללות נפט, גז ופחם.
 • סחורות חקלאיות כוללות בעלי חיים כמו בקר, וסחורות רכות כמו כותנה, תירס וחיטה.

סחורות הן סוג נכס מובהק שניתן להשתמש בו כדי לגוון תיק מניות ואג”ח. מחירי הסחורות הם בעלי קורלציה נמוכה יחסית לנכסים אחרים ועשויים לשמש כגדר מפני אינפלציה.

מהם תעודות סל לסחורות?

קרנות הנסחרות בבורסה הינן נאמנויות רשומות המחזיקים בסל ניירות ערך אחרים. ניתן לסחור בהם כמו מניות ולאפשר למשקיעים לרכוש תיק נכסים עם סחר אחד בלבד. זה גם זול יותר וגם קל יותר מאשר לבנות תיק מאפס. תוכל ללמוד עוד על תעודות סל כאן.

יש תעודות סל סחורות שמשקיעות באינדקסים של סחורות באותו אופן שבו תעודות הסל המניות משקיעות במדד המניות. עם זאת, חלק מתעודות הסל הסחורות הנפוצות ביותר משקיעות בסחורה אחת בלבד.

סחורות פיזיות לעומת עתיד סחורות

השקעה בסחורות מציבה אתגרים חדשים. מכשירים פיננסיים כמו מניות ואג”ח מציבים מעט אתגרים לוגיסטיים מכיוון שהם קיימים רק בצורה דיגיטלית או נייר. מסחר והשקעה בסחורות מציגים סוגיות אמיתיות כמו תחבורה, אחסון, אבטחה וביטוח.

משמעות האתגרים הלוגיסטיים הללו היא שרוב הסחר בסחורות מתרחש בשוק החוזים העתידיים. חוזים עתידיים מהווים חובה לקנות או למכור נכס במועד עתידי. אולם בפועל, ניתן לסגור חוזים עתידיים לפני התפוגה, או להתגלגל לחוזה עם תאריך תפוגה בהמשך העתיד..

תעודות סל מסוימות מחזיקות סחורות פיזיות ואילו אחרות מחזיקות בחוזים עתידיים או בשילוב בין השניים.

אחורנית ותשואת גלילה שלילית

כאשר המשקיעים משתמשים בחוזים עתידיים כדי להשיג חשיפה לסחורה, עלולה להתרחש תופעה הנקראת פיגור. זה קורה כאשר המשקיעים עוברים מחוזים שפג תוקפם בקרוב לחוזים שתוקפם במועד מאוחר יותר. התוצאה היא שהחוזים הקרובים נסחרים בהנחה על נכס הבסיס, ואילו החוזים ארוכי הטווח נסחרים בפרמיה. גלגול מתמיד של תפקיד מחוזה אחד לחוזה אחר יכול להפוך לתרגיל יקר. זה מכונה תשואת גליל שלילית.

אם תעודת סל משתמשת בחוזים עתידיים לצורך חשיפה לסחורות, אחוריות אחורה יכולות להיות גרירת ביצועים. אם אתם מתכננים להשקיע בתעודות סל לסחורות, עליכם לקחת זאת בחשבון. בדוק כיצד מחיר תעודת הסל עוקב אחר המדד או הסחורה הבסיסית כדי לראות מה ‘העלות’ הסבירה של פיגור..

תעודות סל לעומת תעודות סל

שטרות הנסחרים בבורסה (ETN) וקרנות הנסחרות בבורסה (ETF) משמשים לרוב להחלפה, ולרוב משמשים את אותה פונקציה. שניהם נסחרים בבורסות כמו מניות. עם זאת, יש הבחנה חשובה.

תעודות סל הן נאמנויות המחזיקות בתיק נכסים, או במקרה של תעודות סל סחורות, לפעמים רק נכס אחד. תעודות סל הן סוג של מוצר מובנה, הדומה למכשירי חוב ואג”ח. הם לא מגובים בנכסים, אלא במוסד שמנפיק אותם. מנפיקי ETN מגנים על התחייבויותיהם על ידי החזקת נכסים במאזן שלהם.

היתרון של תעודות סל הוא שאין שגיאת מעקב מכיוון שהמחיר פשוט עוקב אחר מדד. החיסרון הוא בכך ש- ETN נושא סיכון של צד נגדי. אם המנפיק היה צריך להיות חדל פירעון, יתכן שהם לא יוכלו לעמוד בהתחייבויותיהם. ברוב המקרים המנפיקים הם מוסדות גדולים עם מאזן חזק. עם זאת, כדאי לבחון את חוזקו הכלכלי של המנפיק.

דוגמאות לתעודות סל לסחורות

תעודות הסל הסחורות הגדולות ביותר הן קרנות סחורות בודדות העוקבות אחר מחיר הזהב, הכסף והנפט הגולמי. למעשה, מתוך 10 קרנות הסחורות הגדולות בארה”ב, חמש עוקבות אחר מחיר הזהב, שתיים עוקבות אחר מחיר הנפט, אחת עוקבת אחר כסף ואחת עוקבת אחר פלטינה..

הגדול שבהם הוא SPDR Gold Trust (GLD) המנוהל על ידי State Street. קרן זו מחזיקה זהב פיזי בשווי העולה על 70 מיליארד דולר.

תעודת סל הסחורה הגדולה ביותר העוקבת אחר מדד נכסים היא קרן אינבסקו אופטימום התשואה המגוונת (PDBC). קרן זו משקיעה בחוזים עתידיים על 17 סחורות שונות. היא מנוהלת באופן פעיל להפחית את ההשפעות של תשואת הגלילה השלילית.

קרן הנפט הגדולה ביותר היא קרן הנפט של ארצות הברית (USO) המנוהלת על ידי USCF. קרן זו עוקבת אחר מחיר הנפט הגולמי המתוק באמצעות חוזים עתידיים.

למשקיעים המחפשים חשיפה לסחורות חקלאיות, iPath מפעילה ETN (COW) העוקב אחר מדד בקר חי וחזירים, וקרן החקלאות של Invesco DB (DBA) משקיעה במגוון רחב יותר של מוצרים חקלאיים..

יתרונות תעודות הסל הסחורות

 • תעודות סל לסחורות הן הדרך הקלה ביותר להחזיק בסחורות.
 • תעודות סל לסחורות הן בדרך כלל זולות יותר מקרנות נאמנות לסחורות.
 • לסחורות יש מתאם נמוך יחסית לסוגי נכסים אחרים ולכן הם יכולים לגוון תיק ולהפחית את התנודתיות הכללית.
 • סחורות נוטות לשמש כגדר מפני אינפלציה.

 חסרונות תעודות סל לסחורות

 • השקעה בסחורות פיזיות יכולה להיות יקרה. עלויות אלה יכולות לשמש כגורם בביצועים.
 • תעודות סל המשקיעות בחוזים עתידיים על סחורות עשויות לסבול מתשואת רול שלילית.
 • מחירי הסחורות תנודיים יותר משאר סוגי הנכסים. הקצאה לסחורות צריכה להיות מוגבלת בגודלה כדי להציע הטבות גיוון יעילות.
 • תעודות הסל נושאות סיכון של צד שכנגד.

מתווך תעודות סל מומלץ

תעודות סל לסחורות - כל מה שצריך לדעת

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Social Links
Facebooktwitter
Promo
banner
Promo
banner