תעודות סל של אג”ח (תעודות סל בהכנסה קבועה) – מדריך למשקיעים

תעודות סל של אג”ח, הידועות גם בשם תעודות סל בעלות הכנסה קבועה, הן קרנות הנסחרות בבורסה המשקיעות באג”ח. קרנות אלה נותנות למשקיעים חשיפה לביצועים של מדדי הכנסה קבועה, לצד דיבידנדים רגילים. מגוון רחב מאוד של תעודות סל לאג”ח עומד לרשות המשקיעים.

מה זה קשר?

כדי להבין את תעודות הסל לאג”ח, חשוב להבין קודם מה זה איגרת חוב. אג”ח, או ניירות ערך בעלי הכנסה קבועה, הינן הלוואות סחירות. ממשלות, עיריות וחברות כולן מוכרות אגרות חוב לקרנות מקור – אך בניגוד להסכם הלוואות פשוט, ניתן לסחור באג”ח בשוק משני והערך יכול להשתנות.

נניח שחברה צריכה ללוות מיליון דולר למשך 10 שנים ומוכנה לשלם ריבית שנתית של 5%. הם ינפיקו (ימכרו) אגרת חוב בשווי נקוב של מיליון דולר, תאריך פרעון 10 שנים לעתיד, וקופון של 5% – למשקיע שמשלם להם את מיליון הדולר..

אם המשקיע מחזיק באג”ח למשך 10 שנים, הם יקבלו 50,000 דולר בכל שנה מהנפיק, והם יקבלו מיליון דולר ביום הפירעון. אך הם יכולים גם למכור את האג”ח למשקיע אחר. כל עוד המנפיק לא מחייב את התחייבותו, מחזיק האג”ח ימשיך לקבל את הקופון בסך 50,000 דולר ואת העיקרון של מיליון דולר בפדיון.

אמנם הקופון ושווי הקרן אינם משתנים, אך האג”ח עשויה להימכר ולמכור במחירים שונים. אם שיעורי הריבית יורדים ל -4%, אגרת חוב שמשלמת 5% הופכת להיות יקרה יותר. אבל אם שיעורי הריבית יעלו ל -6%, איגרת חוב שמשלמת 5% מאבדת מערכה. המחירים שבהם נסחרות אגרות חוב בשוק המשני משתנות ככל שהריבית משתנה, וככל שדירוג האשראי של המנפיק משתנה..

סוגי אגרות חוב

להלן סוגי האג”ח הנפוצים ביותר:

אגרות חוב ממשלתיות

הנפקות אג”ח הן אמצעי המימון העיקרי לממשלות. איגרות חוב שהונפקו על ידי ממשלות המדינות המפותחות בדרך כלל הן בעלות דירוג האשראי הגבוה ביותר והן נתפסות כ”חסרות סיכון “. כשירות האשראי של אגרות חוב שהונפקו על ידי ממשלות במדינות מתפתחות משתנות בהתאם לחוזק הכלכלה, ליציבות הפוליטית ולמטבע האג”ח..

אגרות חוב עירוניות

ערים ועיריות מנפיקות גם אג”ח למימון פיתוח. איגרות חוב אלה מגובות בשיעורים, מיסים מקומיים והכנסות ממתקנים כמו שדות תעופה וכבישי אגרה. איגרות חוב עירוניות מציעות לעיתים הטבות מס נוספות למשקיעים.

אגרות חוב קונצרניות

חברות יכולות למכור מניות לצורך צמיחה, או שהן יכולות להנפיק איגרות חוב. אגרות חוב קונצרניות משלמות תשואות קבועות, בשונה ממניות שמעניקות למחזיקים חלק ברווחי החברה. עם זאת, אם חברה מחוסלת, לבעלי האג”ח יש את התביעה הראשונה על נכסי החברה. אגרות חוב להמרה הינן אג”ח קונצרניות הניתנות להמרה למניות.


אגרות חוב למשכנתא

איגרת חוב משכנתא מצרפת את המשכנתא על מאות בתים לאג”ח אחת. אגרות החוב מגובות בנכסים והקופונים משולמים מתשלומי משכנתא חודשיים.

אגרות חוב גבוהות ותשואות זבל

המונחים אג”ח זבל ואג”ח בתשואה גבוהה משמשים להחלפה בכדי להתייחס לאג”ח המדורגות מתחת לדרגת השקעה. אג”ח זבל מציעות תשואות גבוהות יותר כדי לפצות את המחזיקים על הסיכון הנוסף. הם יכולים להיות מונפקים על ידי ממשלות, עיריות או חברות.

מדדי האג”ח נבנים על ידי הגדרת אגרות חוב על פי מספר מאפיינים, כולל סוג המנפיק ודירוג האשראי. המטבע, הזמן לפדיון ומשך הזמן (רגישות לשינויים בריבית) משמשים גם לאינדקס אג”ח. מדדי האג”ח יכולים אפוא להשתנות באופן משמעותי כאשר שיעורי הריבית משתנים.

הבחנה בין השקעות אג”ח ישירות & קרנות אג”ח

בעוד שמחירי האג”ח משתנים בשוק המשני, הם תמיד משלמים את הערך הנקוב המלא, או הקרן, בפדיון – אלא אם כן הם ברירת המחדל. לכן, אם אתה קונה איגרות חוב ומחזיקים אותו עד לפדיון, תקבל את מלוא הקרן (ערך נקוב), ללא קשר למחיר האג”ח המשתנה בדרך. אבל אם אתה מוכר אותו לפני הפדיון, אתה עשוי לממש רווח הון או הפסד.

תעודת סל לאג”ח עוקבת אחר מדד הכנסה קבועה, והמדד קובע אילו סוגי אג”ח יש להחזיק בזמן נתון. כדי לשמור על התאמת הקרן למדד, היא מאוזנת מעת לעת. זה יביא לרווחים או הפסדים שהתממשו עבור המשקיעים. רווחים מביאים לעליית ה- NAV של הקרן ולדיבידנד שנתי לרווחי הון. הפסדים מביאים ליציאת ה- NAV של הקרן.

סולמות אג”ח מול תעודות סל

כאשר משקיעים קונים אג”ח ישירות, הם בדרך כלל יבנו סולם אג”ח. זה כרוך בקניית אגרות חוב עם תקופות שונות, ואז השקעה מחודשת של התמורה לאג”ח חדשה כאשר כל איגרות חוב יבשילו. זוהי דרך טובה להקים סדרה של תזרים מזומנים צפוי. זה גם מגוון תיק לאורך עקומת התשואה.

החיסרון בהשוואה לקרנות אג”ח, כמו תעודות סל וקרנות נאמנות, הוא שסולמות האג”ח פחות מגוונות על ידי המנפיק. בדרך כלל משקיע יחזיק באגרות חוב אחת לכל פדיון, כלומר הם לא יהיו מוגנים אם ברירת המחדל של המנפיק.

דוגמאות לתעודות סל באג”ח

תעודת הסל אג”ח מצטבר של iShares Core בארה”ב (AGG) היא תעודת הסל הגדולה ביותר שנרשמה בארה”ב בארה”ב. זה עוקב אחר מדד האג”ח המצרפי בארה”ב בארקליס קפיטל של אגרות חוב ממשלתיות, משכנתאות וקונצרניות.

תעודת הסל של איגרות חוב ממשלתיות 20+ (iShares) משקיעה באגרות חוב ממשלתיות אמריקאיות עם תקופת זמן של 20 שנים ומעלה..

משקיעים שרוצים לגדר חשיפה לאג”ח או להמר על עליית ריבית יכולים לסחור בתעודות סל עם חשיפות הפוכות. דוגמה לכך היא תעודת סל ProShares קצרה 20+ שנה (TBF). היא מחזיקה בפוזיציות קצרות באגרות חוב ארוכות טווח בארה”ב.

תעודת סל iBoxx $ Investment Grade Corporate ETF (LQD) עוקבת אחר מדד של אג”ח קונצרניות נזילות ובעלות השקעה. הקרן מגוונת היטב על פני 2,327 אג”ח שונות.

תעודת סל JP Morgan USD Emerging Markets Bond (EMB) היא קרן פופולרית בקרב משקיעים בשוק המתפתח. הקרן מחזיקה בלמעלה מ- 650 אג”ח ממשלתיות ממעל ל -15 מדינות.

יתרונות תעודות הסל לאג”ח

• תעודות סל לאג”ח מציעות למשקיעים דרך פשוטה להשקיע בשוק האג”ח.

• מרבית תעודות הסל לאג”ח מגוונות במספר רב של אגרות חוב ומנפיקות.

• הוספת חשיפה לאג”ח לתיק מפחיתה את התנודתיות הכוללת.

• ניתן להשתמש בתעודות סל לאג”ח כדי לשער על תנועות הריבית.

חסרונות תעודות הסל לאג”ח

• בעוד איגרות חוב משלמות את הערך הנקוב המלא בפדיון, הפסדי הון עשויים להתממש בתעודת סל.

• בעוד שיעורי הריבית נמוכים מאוד, יתכן ותעודות הסל לאג”ח לא יציעו תשואות מספיק גדולות כדי להצדיק את הסיכון לעליית הריבית.

מתווך תעודות סל מומלץ

תעודות סל של אג

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Adblock
detector
map