מהם תעודות סל הפוכות?

מהם תעודות סל הפוכות?

תעודות סל הפוכות הן קרנות הנסחרות בבורסה שנועדו להחזיר את ההפך של התשואה היומית למדד. במילים אחרות, כאשר המדד מאבד ערך, הקרן צוברת ערך – ולהיפך, אם המדד צובר ערך הקרן תאבד ערך.

תעודות סל הפוכות, הידועות גם בשם תעודות סל קצרות או תעודות סל נושאות, נועדו לתפוס את התשואות היומיות ההפוכות, ולא תשואות הפוכות לטווח הארוך. ניתן להשתמש בהם לצורך גידור תיק לפרקי זמן קצרים או להשערות על ירידת מחירים.

תעודות סל לעומת תעודות סל

קרנות הנסחרות בבורסה (ETF) ושטרות הנסחרות בבורסה (ETN) הן מוצרים דומים מאוד. לעתים קרובות משתמשים בהם לסירוגין ומשמשים את אותה פונקציה. עם זאת, יש הבחנה חשובה. חלק מהמוצרים ההפוכים שנסחרים באופן נרחב הם למעשה תעודות סל, כך שכדאי להבין את ההבדל.

תעודת סל היא נאמנות המחזיקה בתיק נכסים. תעודות הסל נועדו לעקוב אחר מדד, אך ערכן נקבע למעשה על פי שווי הנכסים המוחזקים בנאמנות. משמעות הדבר היא כי ייתכן שיש הבדל קטן בין ביצועי הקרן למדד שהיא עוקבת, המכונה שגיאת מעקב.

לעומת זאת, ETN, הוא למעשה סוג של ביטחון חוב לא מאובטח. יש לו תאריך בגרות, ובשלב זה המנפיק ישלם למחזיק את ההון הראשוני בתוספת מינוס החזר מדד. ETN אינו מייצג בעלות על נכסים כלשהם. במקום זאת, המוצר מגובה על ידי המנפיק.

תעודות סל מתאימות היטב למצבים שבהם תיק או נכסים מסורתיים קשה או יקר ליצור. מצד שני, הם מכניסים למוצר סיכון של צדדים נגד.

תעודות סל הפוכות ממונפות

רבים מתעודות הסל ההפוכות הנמכרות ביותר מספקות מנוף בנוסף לתשואות הפוכות. במילים אחרות, תעודת סל הפוכה 3X תעלה 3 אחוז בערך אם המדד ירד ב -1%.

זו תכונה שימושית מכיוון שהיא מקטינה את ההון הנוסף הנדרש לגידור תיק. נניח שיש לך תפקידים ארוכים בשווי 100,000 דולר. כדי לגדר תיק זה על ידי רכישת קרן שלא הושקעה, תצטרך 100,000 דולר נוספים. אם במקום זאת אתה קונה תעודת סל הפוכה ממונפת עם מינוף 3X, תצטרך רק 33,000 דולר.

כאן כיסינו תעודות סל ממונפות ביתר פירוט.

דרכים אלטרנטיביות לקצר את השוק

בין אם ברצונך לגדר תיק של פוזיציות ארוכות ובין אם ברצונך לשער על ירידת מדד, תעודות סל הפוכות הן אחת השיטות הקלות ביותר העומדות לרשות המשקיע הממוצע. אבל יש עוד כמה גישות שכדאי להכיר.


מניות במכירה קצרה כרוכה בהשאלת מניות ממשקיע אחר (עליו משלמים עמלה) ואז מכירת מניות אלה. כאשר הרכישה חוזרת של המניות, הן מוחזרות למלווה. מניות במכירה קצרה דורשות סוג מיוחד של חשבון מסחר.

ניתן גם למכור נגזרים קצרים כמו חוזים עתידיים או CFD (חוזים להפרש). זה פשוט יותר מכיוון שלא מדובר בהלוואות – אולם תזדקק לחשבון מסחר נגזר.

לבסוף, תוכלו לקנות אופציות מכירה על הנכס שברצונכם לגדר. אופציית מכר נותנת לך את הזכות למכור את הנכס במחיר ספציפי. אם מחיר הנכס יורד, תוכלו למכור את הנכס במחיר הגבוה יותר או פשוט למכור את האופציה שצברה ערך. מסחר באופציות דורש גם חשבון מסחר נגזר.

דוגמאות לתעודות סל הפוכות

יקום תעודות הסל ההפוכות נשלט על ידי קומץ מנפיקים, כאשר ProShares ו- Direxion מייצגות את רוב הקרנות הרשומות בארה”ב..

הקרן ההפוכה הגדולה ביותר היא ProShares Short S&תעודת סל 500 P (SH). מוצר זה נועד להחזיר את התשואה היומית ההפוכה ל- S&מדד P500 ויש לו יחס הוצאות של 0.89%.

משקיעים שרוצים לקצר מדד של מניות קטנות יכולות לקנות את קרן ProShares Short Russell 2000 (RWM). קרן זו בנויה כדי להחזיר את התשואות היומיות ההפוכות למדד ראסל 2000 הידוע לכמות קטנה.

ה- ProShares UltraPro Short ETF (SQQQ) הוא מוצר שימושי לקיצור ה- Nasdaq 100 במינוף 3X. קרן דומה עם התמקדות רבה יותר היא MicroSectors FANG + Index 3X Invers Leveraged ETN (FNGD) שמטרתה להחזיר פי שלושה מהתשואה ההפוכה של מדד של 10 מניות טכנולוגיות גדולות ונסחרות. המדד כולל את מניות FANG הפופולריות, פייסבוק, אפל, נטפליקס וגוגל.

תעודות סל הפוכות זמינות גם למגזרים ותעשיות אחרות. לדוגמא, קרן הנדל”ן ProShares UltraShort (SRS) מבוססת על מדד הנדל”ן בארה”ב של דאו ג’ונס ומעסיקה מינוף 2X.

משקיעי אג”ח המעוניינים לגדר חשיפה או להעלות השערות בעלייה יכולים לרכוש את תעודת סל האוצר Ultrashort Barclays 20+ Year. קרן זו מתמקדת באג”ח ארוך יותר והיא ממונפת פי 2.

ניתן להשתמש בתעודות סל דומות כדי לגדר את מחירי הסחורות כמו נפט, גז, כסף וזהב. קרן הנפט הגולמי ProShares UltraShort Bloomberg (SCO) היא הקרן הפופולרית ביותר בקטגוריה זו. זה ממונף פי 2 ויחס ההוצאות הוא 0.95%.

סוג תעודת סל הפוך מעט שונה הוא תעודת הסל AdvisorShares Ranger Equity Bear (HDGE). קרן זו מנוהלת באופן פעיל באמצעות אסטרטגיות מסחר כמותיות – אולם היא עולה 3.12% לשנה.

היתרונות של תעודות סל הפוכות

  • תעודות סל הפוכות שימושיות מאוד להפחתת הסיכון לפני פרסומים והודעות כלכליות חשובות.
  • ניתן להשתמש בתעודות סל הפוכות גם כדי להרוויח מירידות ברוב השווקים והמדדים הנזילים.
  • תעודות סל הן הדרך הקלה ביותר לפתיחת מיקום קצר מכיוון שאינך צריך ללוות מניות או לפתוח חשבון מסחר נגזר.

חסרונות תעודות סל הפוכות

  • תעודות סל הפוכות יכולות לחשוף את התיק שלך לרבים מאותם סיכונים כמו תעודות סל ממונפות. תשואות שליליות יכולות להשתלב במהירות רבה ולשחוק את ה- NAV של תעודת סל בתהליך.
  • צריך לנהל תפקידים בקפידה ולהגביל את עמדות הלילה. אם יחול מהפך לאחר סגירת השוק, לא תוכל לסגור את עמדתך עד שייפתח השוק למחרת.
  • לתעודות סל הפוכות דמי ניהול גבוהים משמעותית מאשר תעודות סל רגילות.

סיכום

כמו תעודות סל ממונפות, תעודות סל הפוכות שימושיות לספקולציות ולגידור לטווח קצר. אך יש לפנות אליהם גם בזהירות מכיוון שהם מתוחכמים יותר מתעודות סל רגילות ולהכניס סיכונים חדשים לתהליך ההשקעה..

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Adblock
detector
map