תעודות סל למניות (קרן הנסחרת בבורסה) – מה המשקיעים צריכים לדעת

מהם תעודות סל?

בשנת 2019 השווי הכולל של תעודות הסל הרשומות בארה”ב חצה את רף 4 טריליון הדולר. כ- 75% מהקרנות הללו מחזיקות מניות. יתר על כן, 10 תעודות הסל הגדולות ביותר בשוק האמריקאי הן תעודות סל. ברחבי העולם התמונה דומה, כאשר תעודות הסל המניות שולטות בענף.

אז מה הם בעצם תעודות סל למניות ומה היתרונות והחסרונות של השקעה בהם?

קרנות הנסחרות בבורסה הן קרנות המאגדות הון, כאשר ההון מושקע אז כדי לשכפל אינדקס. במקרה של תעודות סל למניות, הקרן תוכננה לעקוב אחר שווי מדד מניות קיים, או מדד שנוצר במיוחד עבור הקרן. כך או כך, במקרה של תעודת סל למניות, רק המניות של חברות רשומות יוחזקו על ידי הקרן.

סוגי תעודות סל למניות

בעוד שרוב הקרנות הנסחרות בבורסה נכנסות לקטגוריית תעודת סל, ישנם הרבה סוגים שונים מאוד של תעודות סל.

תעודות סל מדד כותרות

רבים מתעודות הסל הגדולות עוקבות אחר מדדי שוק המניות הידועים. אינדקסים אלה משמשים לרוב כנקודות מידה לביצועי שוק המניות הרחב, ולכן הגיוני שתעודות הסל צריכות לעקוב אחריהן. דוגמאות כוללות את SPDR S&קרן מדד P 500 (SPY) ו- QQQ Trust (QQQQ) העוקבת אחר מדד Nasdaq 100.

תעודות סל של שווי שוק

חלק מתעודות הסל המניות עוקבות אחר חברות לפי שווי השוק שלהן. קרנות מדד כותרות בדרך כלל עוקבות אחר החברות הגדולות ביותר, אך ישנן כמה קרנות שמצמצמות את הרשימה לחברות הגדולות ביותר. תעודת הסל העולמית 100 של iShares עוקבת אחר ה- S&מדד P גלובל 100 הכולל את 100 החברות היקרות ביותר בעולם.

יש גם הרבה קרנות שמשקיעות במניות בינוניות, קטנות שווי ומיקרו-קאפ. תעודת הסל iShares Micro-Cap (IWC) מחזיקה בלמעלה מ -1,300 חברות, אך כולן בשווי נמוך מ -300 מיליון דולר..

תעודות סל מגזריות

חלק מתעודות הסל המניות עוקבות אחר מדדי המגזר. הדוגמה הטובה ביותר היא סדרת תעודות הסל SPDR Select הכוללת 10 קרנות שמשקיעות בעשרת המגזרים המרכיבים את השוק. חלק מהקרנות הללו, כמו SPDR (XLF), הפכו בעצמן לנקודות מידה לביצועים היומיים של המגזרים שלהן..

תעודות סל בתעשייה


כדי להשקיע בסלי מניות ממוקדים עוד יותר, קיימים תעודות סל המשקיעות באינדקסים בענף. לדוגמא, בתוך תחום הטכנולוגיה ישנם ענפים שונים כמו מחשוב ענן, תוכנה, חומרה ואבטחת סייבר. תעודת סל מחשוב ענן גלובלית X (CLOU) עוקבת אחר מדד מחשוב ענן העולמי Indxx של 37 חברות ברחבי העולם העוסקות במחשוב ענן..

תעודות סל בסגנון השקעה

חלק חשוב ביקום תעודות הסל המניות הוא הקרנות העוקבות אחר סגנונות השקעה ספציפיים. מדובר עדיין בקרנות מנוהלות באופן פסיבי, אך המדדים שהם עוקבים מסננים מניות בעלות מאפיינים מסוימים הקשורים לצמיחה, ערך, מומנטום או גורמים אחרים..

דוגמה לכך היא תעודת הסל הצמיחה iShares MSCI EAFE העוקבת אחר מדד מניות צמיחה בשוק המפותח מאירופה, אוסטרליה ואסיה. מלאי נבחר עבור המדד באמצעות שילוב של מדדי צמיחה.

תעודות סל חכמות בטא ופקטור

מעט יותר מורכבים הם תעודות סל המשתמשות בשילוב של גורמים לבחירת והחזקת משקל. אינדקסים מבוססים בדרך כלל על מחקר אמפירי ומטרתם לשפר את ביצועי המדדים המשוקללים לפי שווי שוק. המטרה היא לא רק ליצור תשואות גבוהות יותר אלא לקחת סיכונים ותנודתיות בחשבון. ניתן לעשות זאת על ידי אי הכללת מניות עם חוב גבוה, ירידות מרווחים או הערכות שווי גבוהות מאוד.

תעודות סל במשקל שווה

גישה נוספת לניהול סיכונים היא הקרן השווה משקל. במקרה זה, מדד יוצא משתנה כך שכל המניות משוקללות באותה מידה. גישה זו מסירה את הסיכון כאשר החברות היקרות ביותר באינדקס מוערכות יתר על המידה.

אינווסקו ס&תעודת סל P 500 משקל שווה (RSP) כוללת את כל המניות בס&מדד P500, כאשר כל מניה מהווה 0.2% מהקרן. קרנות אלה אכן דורשות איזון מחדש באופן קבוע.

הכנסות או קרנות דיבידנד

יש משקיעים שדואגים יותר להכנסות שהשקעותיהם מייצרות מאשר לצמיחת הון. מספר גדול של תעודות סל נותן מענה למשקיעים אלה תעודות סל דיבידנדים והכנסות. הקרנות עוקבות אחר מדדי המניות עם תשואות דיבידנד גבוהות, בר קיימא או גדלות. קרנות אלה משקיעות בדרך כלל גם בנאמני השקעות נדל”ן (REIT) ובמניות בכורה.

תעודות סל בינלאומיות ואזוריות

תעודות סל הן כלי שימושי לגיוון תיק עם חשיפה לשווקים בחו”ל. קרנות אלה מחזיקות בדרך כלל מספר רב של מניות מאזורים ספציפיים או משלבי פיתוח כלכלי. הרחבה מבין הקרנות הללו כוללת מניות מכל 30 הכלכלות הגדולות בעולם. אחרים מבחינים בין כלכלות מפותחות ומתפתחות או כולל אזורים מסוימים.

תעודת הסל הבינלאומית הגדולה ביותר היא תעודת הסל שווקים מפותחים של ואנגארד FTSE (VEA) הכוללת כמעט 4,000 מניות שונות ממדינות מפותחות..

תעודות סל פעילות

המגזר החדש ביותר ביקום תעודות הסל המניות הוא תעודות סל מנוהל באופן פעיל. קרנות אלה מנוהלות כמו רוב קרנות הנאמנות, על ידי מנהל קרנות וצוות אנליסטים. המטרה שלהם היא ליצור תיק שיעבור ביצועים טובים יותר ממדד אמות מידה על ידי בחירה אקטיבית של מניות להשקעה.

יתרונות וחסרונות של תעודות סל

יתרונות תעודות הסל:

  • תעודות סל למניות הן דרך יעילה להחזיק תיק מגוון או ממוקד של הון.
  • דמי הניהול של תעודת סל נמוכים בהרבה ממה שהם עבור מוצרי השקעה אחרים,
  • ניתן להשתמש בתעודות סל למניות לבניית תיק עם יעדים ספציפיים מאוד.

חסרונות תעודות הסל:

  • תעודות הסל שואפות לעקוב אחר ביצועי המדד, שמשמעותם בהגדרתם הם לעולם לא יעלו על המדד.
  • דמי הניהול אמנם נמוכים, אך אתה צריך לשלם עמלה כשאתה קונה ומוכר תעודות סל.
  • תעודות סל המשקיעות בנישות שוק צרות מאוד אינן נזילות ולעיתים קרובות ביחס להוצאות גבוהות.

מתווך תעודות סל מומלץ

תעודות סל למניות (קרן הנסחרת בבורסה) - מה המשקיעים צריכים לדעת

סיכום

עבור משקיעים רבים המניות הן סוג הנכס החשוב ביותר. למרבה המזל, יש מספר גדול של תעודות סל למניות שניתן להשתמש בהן לבניית תיק מניות או כליבה של תיק השקעות רחב יותר..

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Adblock
detector
map