קרנות אינדקס לעומת תעודות סל – כל מה שמשקיעים צריכים לדעת

קרנות אינדקס לעומת תעודות סל

קרנות אינדקס הן קרנות נאמנות המנוהלות באופן פסיבי ועוקבות אחר מדד. זה יכול ליצור מעט בלבול מכיוון שקרנות נאמנות בדרך כלל מנוהלות באופן פעיל, בעוד קרנות הנסחרות בבורסה (ETF) מנוהלות בדרך כלל באופן פסיבי. פוסט זה אמור לעזור לך להבין את ההבחנה בין קרנות מדד לתעודות סל.

קרנות נאמנות (כולל קרנות אינדקס) ותעודות סל הן שניהם סוגים של קרנות מנוהלות באופן מקצועי המאגדות הון ממשקיעים מרובים. ההבדל הגדול ביותר הוא שבעוד תעודות סל רשומות ונסחרות כמו מניות, קרנות נאמנות אינן.

קרנות מנוהלות באופן פעיל מנוהלות על ידי מנהל קרן שמקבל החלטות השקעה באופן שוטף בניסיון לעלות על מדד, או ‘השוק’. לעומת זאת, קרנות המנוהלות באופן פסיבי נועדו לשקף מדד כך שביצועי הקרן יתחקו אחר ביצועי המדד באופן הדוק ככל האפשר. השקעה פסיבית מכונה גם אינדקס – למעשה, המונח אינדקס הוטבע תחילה.

אפשר לומר בפועל כי תעודות סל הן קרנות אינדקס שכן הן קרנות העוקבות אחר מדד. עם זאת, המונח קרן אינדקס משמש בדרך כלל להתייחס לקרנות נאמנות מנוהלות באופן פסיבי – ולצורך פוסט זה כאשר אנו אומרים קרן אינדקס אנו מתייחסים לקרנות נאמנות למעקב אחר מדדים..

ההיסטוריה של קרנות האינדקס

קרנות הנאמנות הראשונות הושקו במהלך שנות העשרים. רק בשנת 1975 הושקה קרן המדדים הראשונה – אם כי זה היה עדיין בערך 18 שנה לפני שקמו תעודות הסל.

קרן המדדים הראשונה הושקה על ידי ג’ק בוגל שרבים מחשיבים את אבי ההשקעה הפסיבית. הקרן אשר עקבה אחר ה- S&מדד P 500 נקרא בתחילה נאמן השקעות המדד הראשון. שמה שונה מאוחר יותר לקרן המדד ואנגארד 500 והיא קיימת עד היום, אם כי היא סגורה למשקיעים חדשים.

הבדלים בין קרנות אינדקס & תעודות סל

קרנות אינדקס ותעודות סל ממלאות את אותה פונקציה, ומנקודת מבטו של מנהל הקרן, למעשה יש מעט מאוד הבדל. עם זאת, מנקודת מבטם של המשקיעים ישנם הבדלים מסוימים בשל המבנה המשפטי שלהם ואופן סחרם. לפירוט מקיף יותר של ההבדלים בין קרנות נאמנות לתעודות סל, תוכלו לקרוא את הפוסט הקודם שלנו בנושא.

להלן ההבדלים הבולטים בין קרנות מדד לתעודות סל מנקודת מבט של משקיע.

תמחור

מחיר קרנות האינדקס מתבצע פעם ביום, וכל עסקאות מבוססות על ה- NAV (ערך הנכסי הנקי) של הקרן באותה עת. כאשר אתה משקיע בקרן אינדקס או מממש את יחידותיך בקרן אינדקס, העסקה תתבסס על הערך המדויק של הנכסים אותן יחידות מייצגות..

תעודות הסל רשומות בבורסה כמו מניות אחרות ונסחרות לאורך כל היום. כשאתה קונה תעודת סל אתה משלם את מחיר ההצעה וכשאתה מוכר תעודת סל אתה מקבל את מחיר ההצעה. מחיר ההצעה יהיה בדרך כלל מעט גבוה יותר מה- NAV, ואילו מחיר ההצעה יהיה בדרך כלל נמוך יותר מה- NAV. לפיכך, הפרש על הצעות המחיר הוא הוצאה נוספת למשקיעי תעודת הסל. ככל שתעודת הסל וניירות הערך שלה יהיו נזילים יותר, כך הקרן תיסחר קרוב יותר לתמ”א שלה, וממרח הצעות ההצעה יהיה קטן יותר..

זמני מסחר

כאמור תעודות סל נסחרות לאורך כל היום, בעוד קרנות אינדקס נסחרות פעם אחת בלבד, בדרך כלל במחיר הסגירה. המשמעות היא שרק תעודות סל מתאימות לסוחרים פעילים. למעשה, כל מי שרוצה לתזמן את המסחר במהלך יום יצטרך לסחור בתעודות סל.

אתה יכול גם לסחור בתעודות סל עם צו הגבלה, מה שאומר שהסחר שלך יבוצע רק אם הוא יגיע למחיר שאתה שמח לסחור בו.

עמלות

מכיוון שתעודות סל נסחרות בבורסה, יש לשלם עמלה לבורסה. פעם זה היה נושא מרכזי, אך העמלות עכשיו נמוכות מאוד ועושות הבדל משמעותי רק אם ערך המסחר נמוך למדי..

חלק מקרנות האינדקס אכן גובות עמלות מקדימות, אך ניתן גם למצוא קרן אינדקס שאינה גובה עמלה.

הפצות

תעודות הסל מחלקות בדרך כלל את כל הדיבידנדים שמשלמות החברות בקרן למשקיעים. אם תרצה להשקיע את הכסף מחדש בקרן תצטרך לקנות מניות חדשות, ותצטרך לשלם עמלה נוספת לשם כך..

חלק מקרנות האינדקס משקיעות אוטומטית דיבידנדים במניות המדד. פירוש הדבר שהפצות מושקעות מחדש בשמך, ללא עמלה. קרנות אלה נקראות קרנות צבירה, בעוד קרנות החלוקה משלמות דיבידנד למשקיעים.

גודל סחר מינימלי

גודל המסחר המינימלי לתעודות סל הוא הערך של מניה אחת. בקרנות נאמנות יש בדרך כלל סכום מינימלי שניתן להשקיע. זה יהיה תלוי אם מדובר בהשקעה סכום חד פעמי או בצו חיוב חוזר – אך המינימום יכול להיות בין 50 ל -10,000 דולר. עם זאת, עבור רוב האינדקסים, ככל הנראה תמצאו קרן אינדקס בקצה התחתון של הסקאלה.

ניתן גם להשקיע בקרן אינדקס באמצעות חיובים ישירים המתוזמנים באופן קבוע. זה אפשרי אך מעט מסובך יותר עבור משקיעי תעודת הסל.

מתווך תעודות סל מומלץ

קרנות אינדקס לעומת תעודות סל - כל מה שמשקיעים צריכים לדעת

סיכום

לרוב קרנות מדד ותעודות סל משרתות את אותה מטרה, אם כי ההבדלים הקלים גורמים לכך שישנם מצבים בהם האחד מתאים יותר מהשני. ETFS בדרך כלל מתאימים יותר למשקיעים פעילים ומשקיעים שרוצים יותר שליטה בביצוע. קרנות נאמנות מתאימות היטב למשקיעים ארוכי טווח ולכאלו שרוצים להשקיע במרווחי זמן קבועים באמצעות הוראת קבע.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Social Links
Facebooktwitter
Promo
banner
Promo
banner