מהם תעודות סל ממונפות?

תעודות סל ממונפות הן קרנות הנסחרות בבורסה המובנות להגברת התשואות היומיות של מדד בסיס. הם משלבים את הנוחות של תעודות סל עם המינוף המשויך בדרך כלל למוצרים פיננסיים מורכבים יותר.

איך עובד מינוף בתעודות סל

מינוף, המכונה גם הילוך, משמש סוחרים ומשקיעים להגדלת התשואות הפוטנציאליות. זה נעשה על ידי הגדלת החשיפה של תיק לנכס. אם 100% מתיק מושקע בנכס, ושווי הנכס עולה 3% ביום, אז גם שווי התיק עולה 3%.

כעת, אם 200% מערך התיק הושקע באותו נכס, הוא היה מייצר תשואה השווה ל -6% מערך התיק. כדי לפתוח עמדה ששווה יותר משווי התיק, משתמשים בחובות, בשוליים או בנגזרים. שלוש השיטות כוללות למעשה הלוואת הון תוך שימוש בהון הקיים כבטוחה.

אם לקרן יש חשיפה בשווי כפול מנכסיה, נאמר שהיא ממונפת פי 2 או 200%. מוצרים פיננסיים ניתנים למנף בין 1X ל- 50X, אך הילוכים בתעודות סל ממונפות נעים בדרך כלל רק בין 1.25X ל- 5X.

תעודות סל סטנדרטיות לעומת תעודות סל ממונפות

תעודות סל הן תיקי ניירות ערך שרשומים בעצמם כמו מניות רגילות. הרוב המכריע של תעודות הסל משקיעות בסל ניירות ערך כדי לעקוב אחר ביצועי המדד. הסל בנוי לכן כדי לשקף את המדד.

תעודות סל ממונפות שונות למדי, ולא פשוט מחזיקות תיק ניירות ערך. כדי להגביר את התשואות, תעודות סל ממונפות משתמשות בנגזרים או בחובות להגדלת החשיפה למדד. שימוש בחובות ונגזרים מכניס עלויות וסיכונים חדשים לקרן.

תעודות סל סטנדרטיות הן בעיקר כלי רכב המשקיעים פסיביים. הם מנגישים השקעה פסיבית לטווח ארוך למשקיעים בעלי מעט ידע או הון השקעה. תעודות סל ממונפות מהוות סטייה מסוג זה של השקעות ומתאימות יותר למסחר פעיל ולגידור.

תשואות יומיות לעומת תשואות ארוכות טווח

היבט חשוב בתעודות סל ממונפות הוא הדרך בה הם עוקבים אחר מדד. על מנת לייצר תשואות השוות למכפיל ספציפי של תשואת המדד, יש לאזן מחדש את הקרן בכל יום. אך פירוש הדבר שהתשואות יהיו שוות, או קרובות מאוד, למכפיל מדדי ההחזרות בכל יום. לאורך תקופות ארוכות יותר, ההחזרות המוגברות יתחברו.

הבה נבחן כדוגמא תעודת סל שנועדה להחזיר פי שלושה מהתשואה של ה- S&מדד P500. אם המדד עולה ב -1% ביום נתון, על הקרן לעלות ב -3% למשך היום. כמו כן, אם המדד יורד ב -2% ביום נתון, הקרן תרד סביב 6%. אך אם המדד עולה ב -10% בחודש או בשנה מסוימת, סביר להניח שהקרן לא תעלה ב -30% באותה תקופה. זו תוצאה של הרכבת תשואות ממונפות.

במהלך שווקי שור חזקים התשואות החיוביות יצטברו, והתשואה הכוללת עשויה להיות גדולה מהצפוי. עם זאת, במהלך שווקי הדובים ובתקופות הפכפכות, התשואה צפויה להיות גרועה משמעותית מהצפוי.

עלויות תעודת סל ממונפות


יחס ההוצאות של תעודת סל משקף את דמי הניהול ועלויות התפעול של הקרן. זה בא לידי ביטוי כאחוז מה- NAV של הקרן שמשלמים על ידי בעלי המניות בכל שנה. העמלה מתפרסת על פני השנה כולה על ידי התאמת ה- NAV סכום זעום בכל יום.

יחס ההוצאות עבור קרנות ממונפות גבוה משמעותית מזה של תעודות סל סטנדרטיות. רוב הקרנות העוקבות אחר ה- S&P500 גובה פחות מ -0.1%, בעוד שגרסאות ממונפות של אותה קרן גובות סביב 1%. העמלות הגבוהות יותר משקפות את עלויות ההלוואות ואת העובדה שיש לאזן מחדש את הקרן מדי יום.

בנוסף, יתכנו ‘עלויות נסתרות’ אחרות המתומחרות בחוזים הנגזרים המשמשים להגדלת החשיפה. עלויות אלה אינן מנוכות מה- NAV, אך עשויות לשמש כגורם בביצועים.

חלופות לתעודות סל ממונפות

ישנן מספר דרכים אחרות למנף את החשיפה שלך לאינדקס, שלכל אחת היתרונות והחסרונות שלה:

  • חשבון שולי הוא חשבון סחר במניות המעניק לך כוח קנייה ששווה יותר מההון בחשבונך.
  • אתה יכול להשתמש בתיק שלך, או בנכסים אחרים, כבטוחה כדי ללוות הון להגדלת כוח הקנייה.
  • אתה יכול להשתמש בנגזרים כמו חוזים עתידיים, CFD (חוזים להפרש) או אופציות.

חלק מהחלופות הללו זולות יותר מתעודות סל ממונפות, אך לא ניתן לסחור בהן עם חשבון סחר במניות רגיל.

דוגמאות לתעודות סל ממונפות

לא כל מנפיקי תעודות הסל מנהלים כספים ממונפים. למעשה, שלוש חברות בלבד מנפיקות את רוב תעודות הסל בשוק – ProShares, iPath ו- Direxion.

קרן ProShares UltraPro QQQ (TQQQ) נועדה להחזיר פי 3 מהתשואות היומיות של מדד הנאסד”ק 100. נכון לספטמבר 2020, זו הייתה הקרן הממונפת הגדולה ביותר בבורסה האמריקאית עם נכסים בניהול של 8.9 מיליארד דולר. קרן זו הינה יחס הוצאות של 0.95%.

הקרן הגדולה ביותר שמייצרת תשואות ממונפות על בסיס ה- S&מדד P500 הוא ProShares Ultra S&תעודת סל P (SSO) קרן זו מייצרת פי 2 את התשואות היומיות של המדד ויש לה יחס הוצאות של 0.92%.

ProShares UltraShort S&קרן P 500 (SDS) היא כלי רכב פופולרי לקיצור ה- S&מדד P. הוא מייצר פי 2 את התשואה ההפוכה של המדד ויש לו יחס הוצאות של 0.89%. תוכל ללמוד עוד על תעודות סל הפוכות כאן.

משקיעי אג”ח יכולים לשער על שינויי ריבית בתעודות סל ממונפות ומנופות. ה- Treasure Daily 20-year Bull Treasury (TMF) מבקש להחזיר פי 3 את תשואתו של מדד אג”ח האוצר בניו יורק 20 שנה פלוס. ה- Direxion Daily ETF Bear Bear Bearing (TMV) מחזיר פי 3 מההיפך מהתשואות מאותו מדד. קרנות אלה גובות 1.09% ו- 1.02% בהתאמה.

היתרונות של תעודות סל ממונפות

• תעודות סל ממונפות הן הדרך הקלה ביותר להגדיל את החשיפה למדד באמצעות חשבון סחר רגיל. אינך זקוק לחשבון שוליים או חשבון מסחר נגזר כדי לסחור בהם.

• בעזרתם ניתן לשער על תנועות מחירים לטווח הקצר.

• ניתן להשתמש בתעודות סל הפוכות ממונפות כדי לגדר חשיפה לשוק לאורך פרקי זמן קצרים.

חסרונות תעודות סל ממונפות

• תשואות שליליות יכולות להצטבר במהירות רבה. זה גורם לתעודות סל ממונפות לסיכון מאוד לאורך תקופות ארוכות יותר מיום או יומיים.

• רווחי הון שהתממשו בפרקי זמן קצרים עשויים להיות כפופים לשיעורי מס גבוהים יותר.

• יחסי ההוצאות של תעודות סל ממונפות גבוהים משמעותית מאשר עבור תעודות סל סטנדרטיות.

סיכום

תעודות סל ממונפות שימושיות לספקולציות ולגידור לטווח הקצר. למרות שהם יקרים יותר מכספים רגילים, ניתן להצדיק את העלויות לאורך תקופות קצרות. עם זאת, יש לטפל בהם בזהירות מכיוון שיש בהם סיכונים משמעותיים.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Adblock
detector
map