פתרון חידת הנזילות לאסימונים ביטחוניים – מובילי מחשבה

יש תמימות דעים רחבה בענף הפיננסי שטכנולוגיית הבלוקצ’יין עתידה לשבש את שוק ניירות הערך. עם זאת, למרות הטענות, אין צמיחה שנתית דו ספרתית של ניירות ערך בבלוקצ’יין, שניתן היה לצפות מטכנולוגיה משבשת. הסיבה לכך הן מחסומים רגולטוריים שאינם מאפשרים לספק את ההבטחה הגדולה ביותר של ניירות ערך דיגיטליים – נזילות לניירות ערך לא נזילים בעבר. במאמר זה אנו מפרקים בעיה זו ומציגים פיתרון.

מהם אסימוני אבטחה / ניירות ערך דיגיטליים?

מנקודת מבט משפטית, אסימוני אבטחה הם ניירות ערך נפוצים וכפופים לאותן תקנות. ההבדל הוא שרשומות על בעלות ניירות ערך מאוחסנות בבלוקצ’יין במקום בצורות רשומות מבוססות נייר או אחרות. לכן הם נקראים לעתים קרובות ניירות ערך דיגיטליים.

טכנולוגיה חדשנית משפרת באופן משמעותי את הפעילות עם ניירות ערך, והופכת אותם לדיגיטליים ואוטומטיים. בפרט, העברת ניירות ערך דיגיטליים היא קלה בהרבה ועשויה לקרות בתוך דקות או שניות במקום שבועות, המושקעת בחתימה על חוזים פיזיים, בדיקת תאימות ועדכון רישומים ממשלתיים..

מדוע נזילות כל כך חשובה עבור אסימונים ביטחוניים

נזילות של נכס מגדירה כמה קל ניתן למכור אותו. לדוגמא, ניירות ערך רשומים ברשומה הם נזילים ביותר, ואילו נדל”ן והון עצמי מתחיל מאוד. למרות שלאסימונים לאבטחה יש מספר יתרונות, נזילות גדולה יותר היא עיקרית. מסיבה זו, הם מייצגים לעתים קרובות בעלות בנכסים לא נזילים באופן מסורתי.

אימוץ המוני של אסימוני אבטחה דורש בראש ובראשונה התעניינות מצד המשקיעים, מה שייצור תמריצים לעסקים להנפיק ניירות ערך דיגיטליים במקום אלה המסורתיים. מבחינת המשקיעים, חוסר נזילות הוא הבעיה הגדולה ביותר של ניירות ערך שאינם רשומים בבורסות מכיוון שהוא הופך את ההשקעות בהם ליותר מסוכן וגורם למשקיעים להמתין עשרות שנים עד שהם משתלמים. לכן, ביטול נעילת נזילות של אסימוני אבטחה הוא קריטי לאימוץם ההמוני.

מדוע נזילות במשמעות המקובלת של המילה אינה בהישג ידם של אסימונים ביטחוניים

במובן הצר של העולם, ניירות ערך נחשבים נזילים אם הם נסחרים בבורסה. מסיבה זו, היעדר שווקים משניים מוסדרים נחשב כמגבלה העיקרית. עם זאת, זה מתעלם מהעובדה שכבר קיימות מרכזיות להפעלת אסימוני אבטחה: tZERO, Open Finance, MERJ, GSX – אך מעט מאוד אסימונים רשומים שם. יתר על כן, Open Finance נמצאת בקצה מחיקת כל אסימוני האבטחה מכיוון שהמסחר שלהם לא מייצר מספיק עמלות לתמיכה בפעולות.

לכן הבעיה היא לא בהיעדר שווקים. למעשה הרישום בבורסה הוא מורכב מדי. זה מחייב רישום ההנפקה ברשויות המוסמכות, בהיקף מסחר מינימלי, שווי שוק מינימלי, תחת דרישות דיווח מוגברות, הכוללות לרוב ביקורת שנתית. בעיקרון, זה דורש להיות חברה ציבורית. דרישות אלה יעלו לא רק במקרה של רישום בבורסה קלאסית אלא בכל סוג של שוק מוסדר. זה אומר ש רישום על מקום מסחר מוסדר אינו אפשרי עבור מרבית מנפיקי אסימון האבטחה.

הבנה לקויה כזו של הבעיה נובעת ממקורות הצפנה של אסימוני אבטחה. הם נראו כהמשך מוסדר של אסימוני שירות ומטבעות קריפטוגרפיים, אשר הרישום בהן על בורסה קל הרבה יותר, ולכן הוא הפך למילה נרדפת לנזילות. יש להפחית את המיתוס הזה על מנת שהשוק יעבור למקורות נזילות מציאותיים יותר.

כיצד יתכן ונזילות עבור אסימוני אבטחה?

כדי לענות על שאלה זו, עלינו לחזור להגדרה מקורית של נזילות, שהיא היכולת למכור במהירות נכסים בכל רגע. יש בו שני מרכיבים עיקריים: מורכבות ניהול העסקה וכמה קל למצוא צד שכנגד.

הבעיה הקודמת נפתרת על ידי טכנולוגיית הבלוקצ’יין. היתרון העיקרי שלה עבור ניירות ערך פרטיים הוא בכך שהיא מפשטת מאוד את ניהול עסקת ניירות הערך, ומאפשרת לעשות הכל באופן מקוון תוך מספר דקות. באופן מקובל, העברת ניירות ערך תדרוש חתימה על הסכמים פיזיים, דיווח על שינויים במרשם הממשלתי, הסדרת עסקה באמצעות העברה בנקאית, ובדיקות תאימות ידניות של אנשים שעוסקים בעסקה..


מורכבות ההעברה משפיעה גם על מספר הצדדים הנגדים הפוטנציאליים. כאשר ההעברה מסובכת ויקרה, לא ניתן יהיה לבצע סכומים קטנים. זה מנתק את הסוחרים והמשקיעים הקטנים מהשוק, מה שמקשה עוד יותר למצוא צד נגדי.

הבעיה במציאת צד שכנגד נפתרת באופן מסורתי על ידי מנגנון התאמת הזמנות של מרכזיות, אשר עבור אסימוני אבטחה אינו אפשרי.. לכן, המפתח לפתיחת נזילות הוא ביצירת דרך יעילה לאיתור צדדים לעסקאות שלא ייחשבו לשוק מוסדר.. 

דרך זו כבר ידועה. זהו לוח מודעות לעסקאות P2P. מכיוון שעסקאות אלה פרטיות ואינן כרוכות במתווך, אינן דורשות רגולציה. עם זאת, ישנם מספר ניואנסים ודרישות לכך שמקום כזה לא יהיה מוסדר, שיוסקרו במאמר נפרד.

לידעת המחבר, בזמן כתיבת שורות אלה אין מקום המאפשר נזילות P2P תואמת ויעילה מבחינה חוקית עבור אסימוני אבטחה..

איזו השפעה לפתיחת נזילות אסימוני האבטחה תהיה על שוק ההון?

נכון לעכשיו, משקיעי סיכון רשאים למכור את מניותיהם רק אם עסקים שהם משקיעים בהן נרכשים לציבור. יש לכך שתי השלכות, שתיהן מובילות לשימוש בכסף בצורה לא יעילה ומאטות את הצמיחה הכלכלית.

ראשית, המשמעות היא שרק עסקים עם פוטנציאל להנפקה שווה להשקיע. עסקים שיכולים להציע תשואה מוצקה אך אינם מציעים “שיבוש” ותשואות גדולות ממחסור במימון. לעיתים קרובות מדובר בעסקים עם צורך בהשקעות הוניות גבוהות – ייצור, חקלאות, תשתיות פיזיות וכו ‘. הבעיה עם היעדר השקעות הון סוקרה במאמר שנדון בהרחבה בבלוג אנדריסן הורוביץ. “הגיע הזמן לבנות”.

שנית, נזילות גורמת לסמינכויות קדימה להעדיף צמיחה על פני רווחיות מכיוון שכאשר רוב ההשקעות אינן משתלמות אפילו יציאה פי 10 מהמצליחות עשויה שלא להספיק. זה יוצר תמריצים לקנה מידה גם כאשר המודל העסקי אינו נבדק מספיק, מה שמוביל לחברות גדולות במיוחד, כמו WeWork או Uber, המתקשות להשיג רווח.

למכת השווקים הפרטיים יש השפעות גם על השווקים הציבוריים. זה מוביל להופעת בועת ההנפקה, כאשר יותר מ -80% מהחברות הציבוריות החדשות אינן רווחיות. זה בעייתי מכיוון שניירות ערך ציבוריים נחשבים פחות מסוכנים, ולכן הם משתלבים בתיקים של קרנות קמעונאיות ותוכניות פנסיה, ופוגעים בהן על ידי מחיר יתר..

לפיכך, לפתרון בעיית הנזילות תהיה השפעה דרסטית לא רק על תעשיית ה- VC אלא על כל המשק.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Adblock
detector
map